Panorāma

Godinātā T. Hermanovska biogrāfijā arī 450 000 dolāru izšķērdēšana

Panorāma

Baidens un Tramps tiekas pēdējās kandidātu debatēs

Nosaka jaunus Covid-19 ierobežojumus

Stingrāk ierobežo pulcēšanos; masku lietošana – plašāka un uz nenoteiktu laiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ministru kabinets piektdien, 23. oktobrī, attālinātajā ārkārtas sēdē paplašināja drošības pasākumu loku Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā. Tostarp noteiktas stingrākas pulcēšanās prasības iekštelpās un ārtelpās, kā arī tas, ka sejas masku obligāta lietošana publiskās vietās būs obligāta arī pēc 6. novembra, proti, vairs nebūs terminēta. Savukārt pulcēšanās ierobežojumi būs spēkā līdz 15. novembrim.

ĪSUMĀ:

  • Atbildīgā ministrija: Latvijā sasniegts augsta riska Covid-19 izplatības līmenis.
  • Maskas jālieto arī publiskajos pasākumos, kur ir personalizētās sēdvietas.
  • Tātad maskas obligāta lietošana būs arī teātros, koncertzālēs, kinoteātros.
  • Sejas maskas obligātas, saņemot pakalpojumus pašvaldību un valsts iestādēs.
  • Maskas varēs nelietot, kur tas nav iespējams, – peldbaseinos, akvaparkos, pirtīs.
  • Masku obligāta lietošana publiskās vietās vairs nebūs terminēta.
  • Publiskos pasākumos iekštelpās 500 cilvēku vietā varēs pulcēties 300.
  • Arī privātajos pasākumos varēs pulcēties mazāk – 10 iekštelpās, 100 ārtelpās.
  • Pulcēšanās ierobežojumi būs spēkā līdz 15. novembrim.
  • Aizliegs bērnu izklaides pasākumus lielveikalos.
  • Augstskolās lekcijas notiks attālināti; klātienē – praktiskās nodarbības.
  • Balsojumā par jaunajiem ierobežojumiem atturējās iekšlietu ministrs.

Situācija pasliktinās

Veselības ministrija (VM) noteikumu anotācijā norādīja, ka iepriekš ieviestie ierobežojumi nav devuši gaidīto efektu un Covid-19 izplatība turpina strauji pieaugt. Pēdējās nedēļas laikā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaita īpatsvars palielinājies par 32%. Pozitīvo testu īpatsvars pieaudzis no 2,4% līdz 3%, kā arī strauji palielinājies stacionēto pacientu skaits, un 23. oktobrī tas sasniedzis 113 cilvēkus.

"Tādēļ situācija ir jāvērtē atbilstoši tam, ka ir sasniegts augsta riska Covid-19 izplatības līmenis, kura gadījumā ir jāievieš vēl papildu ierobežojošie pasākumi, kas ir mērķēti uz šobrīd aktuālāko infekcijas izplatīšanās ceļu ierobežošanu," norādīja VM pārstāvji.

Epidemiologs Jurijs Perevoščikovs valdības sēdē norādīja – jau četras nedēļas nav redzama situācijas stabilizācija, un speciālistu vērtējumā pozitīvas tendences nav pamanāmas. Vissatraucošākā situācija pašlaik vērojama Rīgā. Vairāki uzliesmojumi novēroti slimnīcās.

Pašlaik visvairāk saslimušo ir vecuma grupā no 15 līdz 49 gadiem – tā ir sabiedrības aktīvākā daļa, kas arī visaktīvāk turpina izplatīt vīrusu.

Pašlaik ļoti liels inficēto cilvēku īpatsvars nevar norādīt inficēšanās avotu.

Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") preses konferencē pēc valdības sēdē atzina, ka cīņā ar Covid-19 izplatīšanos sabiedrībā nepalīdz "daudzināšana", ka Covid-19 nav īsts.

Veselības ministre: aicinājumi sabotēt ierobežojumus ved uz lielāku inficēšanās skaitu
00:00 / 00:49
Lejuplādēt

"Mēs redzam, ka aicinājumi sabotēt valstī noteiktos Covid-19 ierobežojumus ved uz lielāku inficēšanās skaitu. Bezatbildīga, pašmērķīga izrādīšanās, iedrošinot cilvēkus nelietot maskas vai ignorēt nosacītos ierobežojumu pasākumus, ved uz plašāku inficēšanos, uz vairāk saslimušiem, uz lielāku iespējamību, ka būs jālieto striktāki mūsu dzīvi ierobežojoši noteikumi, lai mēs apturam inficēšanos," teica ministre.

Paplašina sejas masku lietošanas noteikumus

Ministrijā skaidroja: ņemot vērā to, ka pēdējā laikā ir atklāts ievērojams Covid-19 inficēšanās gadījumu skaits profesionālo mākslas kolektīvu vidū, kā arī kopumā infekcija sabiedrībā turpina izplatīties, nepieciešams paplašināt sejas masku lietošanu sabiedriskās vietās, paredzot, ka tās lieto ne tikai vietās, kur netika ierobežots cilvēku skaits, bet visās sabiedriskajās vietās.

Veselības ministre Ilze Viņķele par jaunajiem drošības pasākumiem
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

Līdz ar to maskas būs obligātas arī publiskos pasākumos muzejos, bibliotēkās, kultūras centros, izstāžu zālēs, brīvdabas estrādēs, reliģisko darbību veikšanas vietās, teātros, koncertzālēs, kinoteātros, kongresu un konferenču centros un ar minētajām vietām saistītajās ārtelpās, ja pasākuma laikā apmeklētāji atrodas fiksētās, personalizētās sēdvietās. Turpmāk arī fiksētās sēdvietās esošām personām jālieto mutes un deguna aizsegs (izņemot bērnus līdz 13 gadu vecumam).

Ministrija norādīja, ka maskas jālieto arī saimniecisku un publisku pakalpojumu sniegšanas vietās. Publiskie pakalpojumi tiek sniegti valsts un pašvaldības institūciju funkciju un uzdevumu veikšanai vai privātpersonu dažādu veidu pakalpojumu sniegšanai personām, tai skaitā sociālās palīdzības, sociālo pakalpojumu vai veselības aprūpes jomā.

Tas nozīmē, ka maskas būs jālieto pakalpojumu sniegšanas vietās gan valsts un pašvaldību iestādēs, gan privātajos uzņēmumos.

Prasība par masku lietošanu neattiecas uz sabiedriskās ēdināšanas vietām, piemēram, kafejnīcām un bāriem, kur personas ēd un lieto dzērienus (maskas ir jāvalkā personālam). Vēl prasība par obligātu masku lietošanu neattiecas uz izglītības iestādēm. Izņēmums ir arī situācijas, kur masku lietošana nav iespējama, piemēram, peldbaseinos un sportošanas laikā, kā arī sejas procedūru laikā un līdzīgās situācijās.

Savukārt darba vietās, kur netiek sniegti pakalpojumi klātienē, piemēram, birojos, darba devējam ir jāizvērtē, vai ir iespējams nodrošināt epidemioloģisko prasību īstenošanu, piemēram, divu metru distanci starp darbiniekiem, un jālemj, vai sejas masku valkāšana ir nepieciešama.

Iepriekš bija noteikts, ka sejas maskas sabiedriskās vietās obligāti jālieto līdz 6. novembrim. Tomēr, tā kā tiek prognozēts, ka līdz šim laikam netiks panākts pietiekams rezultāts, lai novērstu nekontrolētu Covid-19 izplatību sabiedrībā, nolemts nenoteikt termiņu masku obligātai lietošanai sabiedriskās vietās.

"Pienākumu lietot mutes un deguna aizsegus varēs pārtraukt, kad tiks novērsta nekontrolēta Covid-19 izplatība sabiedrībā," teikts noteikumu anotācijā.

Ierobežo pulcēšanos un bērnu izklaides pasākumus 

Tāpat no pirmdienas, 26. oktobra, publiskos pasākumos iekštelpās kopumā drīkstēs pulcēties līdz 300 cilvēkiem (līdz šim atļauti 500 ). Pasākumam jābūt ar personalizētām sēdvietām, un tā apmeklētājiem jālieto sejas maska.

Tā kā lielā mērā Covid-19 izplatība notiek mājsaimniecībās, nepieciešams ierobežot privāto pasākumu norisi, lai novērstu Covid-19 izplatību no mājsaimniecības uz mājsaimniecību, skaidroja VM.

Līdz ar to no sestdienas, 24. oktobra, privātos pasākumos iekštelpās drīkstēs būt ne vairāk kā 10 cilvēki (līdz šim varēja 30), bet ārpus telpām – 100 cilvēki (līdz šim varēja 300). 

VM skaidroja: ja privātu pasākumu rīko publiskā vietā, piemēram, restorānā, izīrētā pirtī, klubā, tad jānodrošina viesiem fiksētas, personalizētas sēdvietas, divu metru distance (izņemot personām no vienas mājsaimniecības), kā arī pasākums var norisināties līdz plkst. 24.00.

No pirmdienas, 26. oktobra, līdz 15. novembrim darbu pārtrauks vietas, kas saistītas ar bērnu izklaidi iekštelpās. Proti, izklaides un atrakciju centri, bērnu rotaļu istabas, batutu parki un bērnu pieskatīšanas istabas, tai skaitā tirdzniecības centros. Ierobežojumi neattieksies uz tādu pakalpojumu sniegšanu, kas paredzēti gan pieaugušajiem, gan bērniem, piemēram, atļauta akvaparka darbība.

Tā kā pēdējā laikā reģistrētie saslimšanas gadījumi ir saistīti arī ar augstskolu studentiem, nepieciešams ierobežot studentu pulcēšanos, paredzot, ka mācību process augstskolās daļēji notiek attālināti, atzīmēja VM.

Līdz ar to lekcijas notiks attālināti, bet praktiskās nodarbības, kas ir svarīgas, lai studenti apgūtu praktiskās iemaņas, var notikt klātienē,

ievērojot stingrus piesardzības pasākumus. Attālinātās lekcijas notiks no 26. oktobra līdz 15.  novembrim.

Premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") norādīja, ka arī valsts pārvaldei jāpāriet uz attālinātu darbu tur, kur vien tas ir iespējams. Ministru prezidents aicināja arī uzņēmējus sekot šim piemēram. 

Premjers Krišjānis Kariņš aicina ievērot drošības pasākumus un iespēju robežās strādāt attālināti
00:00 / 00:55
Lejuplādēt

Tāpat precizētas citas noteikumu normas saistībā ar pulcēšanās ierobežojumiem reliģiskās  darbības veikšanas vietās. Turpmāk būs jānodrošina ne mazāk kā trīs kvadrātmetri uz cilvēku un divu metru distance, kā arī cilvēku piepildījums baznīcas telpās nedrīkst pārsniegt 50% no visas telpas.

Balsojumā par grozījumiem noteikumos "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai" atturējās iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens ("KPV LV"). Viņš iebilda pret stingrākiem pulcēšanās ierobežojumiem. Tas, pēc ministra sacītā, samazinās ekonomisko aktivitāti, novedīs pie mazo uzņēmumu maksātnespējas un pasliktinās drošības situāciju valstī.

Sākotnēji VM bija plānojusi, ka maskas varētu nelietot cilvēki, kuri jau izslimojuši Covid-19, bet šo ideju atcēla. Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") komentēja, ka tādi noteikumi sarežģītu dzīvi policistiem, kuriem būs jākontrolē masku valkāšana.

Piektdien pieņemtie pulcēšanās ierobežojumi būs spēkā līdz 15. novembrim, bet tos var pārskatīt jau ātrāk. "Diemžēl ne uz saīsināšanas pusi," komentēja ministre. Pašlaik ierobežojumi par attālināto mācīšanos 7.–12. klasēm, kā arī ierobežojumi neklātienes interešu izglītībai ir spēkā līdz 6. novembrim. Paredzēts, ka nākamnedēļ varētu spriest par to, kā noturēt interešu izglītības nodarbības klātienē nelielās grupās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti