Covid-19 analīžu jaudas cels līdz 8000 testu dienā; atjaunos piemaksas mediķiem

Lai apturētu Covid-19 straujo izplatību, līdz nedēļas beigām plānots pakāpeniski palielināt koronavīrusa analīžu jaudas aptuveni divas reizes līdz 8000 testu dienā, tāpat plānots atjaunot piemaksas mediķiem, kuri iesaistīti pandēmijas apkarošanā, par to pēc valdības un krīzes vadības padomes kopsēdes otrdien, 27. oktobrī, informēja  Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”).

Kariņš uzsvēra, ka valdības virsmērķis ir apturēt Covid-19 izplatību Latvijā, lai veselības sistēma spētu strādāt un spētu nodrošināt nepieciešamos pakalpojumus, mērķis ir arī darīt visu, lai mazo klašu skolēni varētu turpināt mācīties klātienē un lai ekonomika turpinātu attīstīties un strādāt.

Viņš informēja, ka testu skaitu plānots pakāpeniski palielināt, lai savlaicīgi identificētu inficētos cilvēkus un viņus izolētu, lai infekcija neizplatītos.

Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) informēja, ka līdz ar testu jaudas palielināšanu pagaidām joprojām uz testiem būs nepieciešams ārstu nosūtījums, bet tāpat plānota mērķētāka testēšana slimnīcās, kolektīvos, kur tas nepieciešams.

Ministre arī norādīja, ka ne visu var atrisināt ar naudu, un papildu finansējums neatrisina cilvēkresursu un laborantu trūkumu, bet to cenšas risināt ar modernāko tehnoloģiju palīdzību.

Viņķele arī pauda, ka 7000–8000 testu dienā Latvijā šobrīd būs visnotaļ apsveicams rezultāts.

Tāpat valdība konceptuāli vienojās līdz gada beigām piešķirt piemaksas mediķiem, kas iesaistīti cīņā ar Covid-19.  

Šobrīd tas ir konceptuāls lēmums un tam iezīmēti 5 miljoni eiro trīs mēnešiem, taču  šie aprēķini balstās uz pavasarī maksātajām piemaksām, bet šobrīd situācija ir smagāka un, iespējams, būs nepieciešami lielāki līdzekļi, par ko lems, ņemot vērā reālo situāciju, informēja Viņķele.

Piemaksu sistēma būs līdzīga, kā tas bija pavasarī, varētu maksāt līdz 20% lielas piemaksas ģimenes ārstiem, jo viņiem pieauga slodze. Piemaksas paredzētas arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķiem, Slimību profilakses un kontroles centra speciālistiem un tiem mediķiem, kuri iesaistīti krīzes vadībā slimnīcās, informēja ministre.  

Piemaksām plāno lietot to pašu algoritmu, kas tika lietots pavasarī.

Lai atalgotu cīņā ar Covid-19 iesaistītos mediķus, epidemiologus un Veselības ministrijas iestāžu darbiniekus, nozares budžets pavasarī tika papildināts par 8 miljoniem eiro. Piemaksu apjoms bija ļoti atšķirīgs, bet tās maksātas līdz pat 50% apmērā no algas. NMPD piemaksas atšķīrās – no 5% līdz 50%, Rīgas Austrumu slimnīcā piemaksu likmes bija divas – 30% vai 50%.

 

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un ne visiem apmaksās Covid-19 testus.

Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai, un 23. oktobrī valdība lēma stingrāk ierobežot pulcēšanos, bet masku lietošanu noteica plašāku.

 
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
 
 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti