Panorāma

Informē par valdības lēmumiem

Panorāma

Finanšu noziegumu prokuratūra pārceļas uz VID ēku

No pirmdienas Covid-19 testus vairs neapmaksās visiem

No pirmdienas ne visiem apmaksās Covid-19 testus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

No nākamās nedēļas Covid-19 testus bez maksas veiks vien tiem cilvēkiem, kurus uz testu nosūtīs ģimenes ārsts vai kāds cits medicīnas speciālists. Tādējādi prioritāri iecerēts testēt saslimušo kontaktpersonas un pacientus ar Covid-19 raksturīgiem simptomiem, kā arī cilvēkus, kuriem tests vajadzīgs pirms ieplānotas operācijas. Savukārt pārējie, kas vēlēsies pārbaudīties, gaidīs garākā rindā un par analīzēm arī paši maksās. 

ĪSUMĀ:

  • Lielās rindas uz Covid-19 testu risina, nosakot prioritātes.
  • No nākamās pirmdienas  Covid-19 testus cilvēkiem bez simptomiem neapmaksās.
  • Būs divas rindas uz testiem: vienā ar ārsta nosūtījumu, otrā bez.
  • Ģimenes ārsti sistēmai piekrīt tikai uz laiku.
  • Jaunā kārtība darbosies līdz 8. novembrim.

Pagājušajā nedēļā vidēji dienā veikti vairāk nekā 4000 Covid-19 testu. Cilvēku vēlme pārbaudīties ir milzīga, tāpēc jau kādu laiku analīzes var nākties gaidīt pat gandrīz nedēļu. Latvijas Covid-19 laboratoriju tīkla koordinators atzīst, ka patlaban liela daļa cilvēku nāk testēties savam sirdsmieram, tikmēr potenciāli infekcijas skartie ir spiesti gaidīt.

Lai to risinātu, no pirmdienas Covid-19 testus vispirms nodrošinās tiem pacientiem, kurus uz pārbaudi nosūtījis ģimenes ārsts vai kāds cits speciālists.

"Pašlaik mēs redzam, ka, protams, ģimenes ārsti arī norīko savus pacientus uz izmeklējumiem, bet krietni mazāk, nekā piesakās brīvprātīgi, rindas kārtībā. Šobrīd aptuveni 1500 līdz 1600 cilvēki izmanto iespēju bez ārsta nosūtījuma doties uz testu. Salīdzinot ar ģimenes ārstu vai ārstējošo ārstu, tur ir kādi 400 līdz 500 nozīmējumi dienā. Trīs reizes mazāk," pastāstīja Latvijas Covid-19 laboratoriju tīkla koordinators Sergejs Ņikišins.

Tagad plānots veidot divas rindas. Pirmajā rindā nonāks visi tie, kuriem būs speciālista nosūtījums. Tātad saslimušo kontaktpersonas, cilvēki ar koronavīrusam raksturīgajiem simptomiem, kā arī pacienti, kuriem negatīvs tests jāuzrāda, piemēram, pirms plānveida operācijas. Otrā rindā un par maksu gaidīs visi pārējie, kas vēlas pārbaudīties sirdsmieram.

Nokļūt prioritārajā rindā varēs tikai ar ģimenes ārsta vai cita speciālista ziņu.

Ģimenes ārsti iepriekš sacījuši, ka nepiekrīt pacientu dalīšanai, jo nosūtījumu izrakstīšana prasīs laiku, ko nevarēs veltīt citiem pacientiem. Trešdien gan ir panākta vienošanās par ģimenes ārstu iesaistīšanu pacientu prioritizēšanā, taču vien ar nosacījumu, ka tas tā būs tikai uz laiku.

"Šobrīd mēs rakstām norīkojumus uz Covid-19 testu saviem pacientiem. Tātad pacientiem būs jāzvana ģimenes ārsta praksei, un tad mēs to nosūtījumu rakstām. Bet šis risinājums ir īslaicīgs, uz divām nedēļām. Un šo divu nedēļu laikā ministrijai ir jāatrod resursi, lai nodrošinātu, ka pacienti bez nosūtījuma var zvanīt uz laboratoriju un pieteikties," uzsvēra Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas valdes priekšsēdētāja Sarmīte Veide.

Jaunā kārtība, paredzēts, darbosies no nākamās pirmdienas līdz 8. novembrim. Šo divu nedēļu laikā Veselības ministrijā rūpīgi vērtēšot, kādi ir analīžu rezultāti, kā veidojas pieraksts un vai tas risina pašreizējās garo rindu problēmas. Divu nedēļu ilgs posms esot kompromisa variants, kas panākts ar ģimenes ārstiem.

"Viena iespēja ir, ka pacients sazvana ģimenes ārstu vai ģimenes ārsta praksi, vai tas ir speciālists slimnīcā. Tiek elektroniski izrakstīts nosūtījums e-vidē, vai ir iespējas e-vidē, kas ir Centrālajā laboratorijā vai Gulbja laboratorijā, šo pacientu pieteikt. Pacientam pēc tam pašam ir jāzvana uz 8303 un jāpiesaka sava vizīte uz testu," jauno kārtību komentēja ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktore Antra Valdmane.

Pārējie drīkstēs pieteikties paši, bet jārēķinās ar ilgāku gaidīšanas laiku un maksas analīzēm. Centrālajā laboratorijā pārbaude izmaksās 58 eiro, nedaudz lētāk Gulbja laboratorijā – tur Covid-19 tests izmaksās 53 eiro. Bet vēl šonedēļ analīzes visiem apmaksā valsts un visi gaida vienā rindā.

"Nebūtu jāsatraucas tiem cilvēkiem, kas ir pieteikušies jau rindā uz šo izmeklējumu.

Pieraksts saglabājas, tikai no pirmdienas būs jauna sistēma, kā pieteiksies no jauna šiem testiem," paskaidroja Valdmane.

Testu prioritizēšana gan nenozīmēs, ka izmeklējumus veiks mazāk, tos saglabās pašreizējā apjomā. 

KONTEKSTS:

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga, un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedzis 25 gadījumus. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un cilvēki bez simptomiem ir aicināti uz pārbaudi nepieteikties. Veselības ministrija jau plānoja mainīt Covid-19 testēšanas kārtību, bez maksas testējot tikai personas ar ārstu nosūtījumiem, lai mazinātu rindas, bet, ja pie šādas kārtības testu skaits strauji kristos, algoritmu atkal var operatīvi mainīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti