Kopš septembra vidus inficēšanās ar Covid-19 pieaugusi 11 reizes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 8 mēnešiem.

Pagājušajā nedēļā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits pieaudzis 11 reizes, salīdzinot ar septembra vidu, medijus informēja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

ĪSUMĀ:

  • Inficēšanās ar Covid-19 Latvijā pieaug.
  • To apliecina vairāki rādītāji: kopējais skaits, kumulatīvais rādītājs, pozitīvo rezultātu īpatsvars.
  • Vairāk arī hospitalizē Covid-19 pacientus ar smagu vai vidēju smagu stāvokli. 
  • Kopš mācību gada sākuma Covid-19 skāris 59 izglītības iestādes.
  • Nopietna situācija Natālijas Draudziņas vidusskolā, kur ir 60 saslimšanas gadījumi.
  • Covid-19 Latvijā skāris 59 izglītības iestādes.
  • Ārstniecības iestādēs ir deviņi Covid-19 gadījumi, kas nav saistīti ar vienu iestādi.

Covid-19 rādītāji pasliktinās

Pieaug saslimstība ar Covid-19; dažviet lokāli ierobežojumi
00:00 / 03:10
Lejuplādēt

Perevoščikovs pastāstīja, ka trīs nedēļas pēc kārtas novērots straujš Covid-19 inficēšanās skaita pieaugums. Pagājušajā nedēļā salīdzinājumā ar gada 38. nedēļu, kas bija no 14. līdz 20. septembrim, inficēšanās gadījumu skaits pieaudzis 11 reizes. Proti, 38. nedēļā bija reģistrēts 51 inficēšanās gadījums, bet aizvadītajā nedēļā – 584 gadījumi.

Salīdzinājumam ar citām valstīm tiek izmantots 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotāju. Pirmdien, 12. oktobrī, šis rādītājs Latvijā ir 51,8. Tādējādi Latvijā ir pārsniegts Igaunijas rādītājs, kas ir 50,2. Lietuvā tas ir 62,2, Zviedrijā – 72,5.

Raugoties uz Latvijas novadiem, visaugstākais šis rādītājs ir Dundagas novadā. Tam seko Aizputes novads, Krāslavas novads, Kuldīgas novads, Rojas novads, Daugavpils pilsēta, Olaines novads, Talsu novads.

Tāpat aizvadītajā nedēļā 1,6 reizes pieaudzis veikto Covid-19 testu skaits. Vienlaikus pieaudzis arī pozitīvo rezultātu īpatsvars no kopējā testu skaita, sasniedzot 2,2%. Salīdzinājumā ar šī gada 38. nedēļu, šis rādītājs pieaudzis septiņas reizes.

Izšķiroši kritisks līmenis varētu būt 4%, kura pārsniegšana nozīmētu, ka slimība diezgan plaši izplatās sabiedrībā, norādīja Perevoščikovs.

Vēl viens būtisks rādītājs ir hospitalizēto Covid-19 pacientu skaits. Arī tas pieaug.

Pagājušajā nedēļā no atklātajiem gadījumiem 8% pacientu ir stacionēti ar smagu vai vidēju smagu stāvokli. 

Tas saistīts ar to, ka biežāk slimo riska grupas un personas pēc 60 gadu vecuma, kā arī saistīts ar to, ka slimība neizpaužas uzreiz kā smaga. Šis ir uztraucošs rādītājs, un SPKC rūpīgi seko hospitalizēto īpatsvaram, atzina Perevoščikovs.

Uzliesmojumi skolās

SPKC epidemiologs Jurijs Perevoščikovs
00:00 / 00:59
Lejuplādēt

Kopš rudens SPKC nācies strādāt ar 59 izglītības iestādēm.

Astoņās no tām inficējušies vairāk nekā desmit cilvēki, kas nozīmē infekcijas izplatīšanos pašā iestādē un vairāk nekā vienā klasē.

Pašlaik ar Covid-19 inficējušies 156 skolēni un 105 skolu darbinieki.

Tostarp vairāk nekā 60 gadījumi konstatēti Natālijas Draudziņas vidusskolā. SPKC uzskata, ka pie tik plašas infekcijas izplatīšanās visiem skolas audzēkņiem un darbiniekiem jāievēro karantīna līdz 23. oktobrim. Turklāt visticamāk, pozitīvo testu skaits Natālijas Draudziņas vidusskolā būs vēl lielāks, būs arī vairāk sekundāro gadījumu, kad inficējas ģimenes locekļi. Situācija ir nopietna, vērtēja Perevoščikovs.

Epidemiologs arī norādīja, ka šajā skolā vairs neesot iespējams izdalīt potenciālos kontaktus skolas iekšienē, tādēļ karantīna jāievēro visiem: "Mēs uzskatām, ka šajā izglītības iestādē nav iespējams izdalīt, kādas konkrētas klases ir skartas un kuriem konkrētiem skolēniem ir nepieciešama mājas karantīna. Mēs uzskatām – pie tik plašas infekcijas izplatīšanās visas skolas skolniekiem un darbiniekiem vajadzētu ievērot mājas karantīnu."

Natālijas Draudziņas vidusskolā mācības no piektdienas notiek attālināti, skolēni un viņu vecāki nodod Covid-19 analīzes. Viņu vidū arī Rīgas domnieks Viesturs Kleinbergs (“Attīstībai/Par!”/”Progresīvie”), kurš gan nav atzīts par kontaktpersonu, bet analīzes nodod drošībai.

“Draudziņas vidusskolā mācās visi trīs mani bērni, un vienam no viņiem konstatēta Covid-19 saslimšana. Viņi atrodas karantīnā. Es esmu evakuējies no mājām, lai varētu turpināt strādāt,” stāstīja Kleinbergs.

Par slimības izplatību, vecāki saņēmuši informāciju e- klasē .

“Traki vienīgi tas, ka vēl vakar domājām, ka 10 dienas pašizolācija un uz skolu,  bet tagad skaidrs, ka 10 dienas būs jānogaida, līdz atveseļosies pēdējais saslimušais,” stāstīja Kleinbergs.

Viņš stāstīja, ka viņa dēls saslimis samērā viegli, sāpējis kakls un bijusi neliela temperatūra.

Slimības izplatība Draudziņas vidusskolā ietekmējusi arī citas mācību iestādes.

Tā piemēram,  mācības attālināti no pirmdienas notiek atsevišķām  Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas klasēm.

”Vairākām klasēm noteiktas mācības attālināti, jo mūsu skolā strādā skolotāja, kura strādā arī Natālijas Draudziņas vidusskolā.  Skolotāja 5. oktobrī bija skolā un vadīja stundas. Mūsu skolā nav šobrīd neviena saslimšanas gadījuma. Desmitajām klasēm visi priekšmeti ir attālināti šajā mācību nedēļā. Pēdējais kontakts bija 5. oktobrī, tādēļ vēl visu šo nedēļu mācības būs attālināti,” informēja ģimnāzijas direktors Māris Brasla.

Pavisam kopumā pēc Slimību profilakses un kontroles centra sniegtās informācijas Covid-19 Latvijā skāris 59 izglītības iestādes. Saslimuši 156 izglītojamie un 105 jeb 40% darbinieku.

Savukārt ārstniecības iestādēs ir deviņi Covid-19 gadījumi, kas nav saistīti ar vienu iestādi.

KONTEKSTS:  

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga, un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedzis 25 gadījumus.

Reaģējot uz slimības izplatību, valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā no 7. oktobra ir obligātas. Valdība aicina arī visus iespēju robežās strādāt attālināti. Bet 9. oktobrī lemts ierobežot pulcēšanos, dažos novados un pilsētās nosakot vēl papildu ierobežojumus, kā arī atceļot Rīgas maratonu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti