Kultūra / Kultūrtelpa
Datortomogrāfā pēta 17. gadsimta skulptūras
Labāk saprast, kas ir mākslas darba serdē, cik dziļi ieēdušies ķirmji, kāds un cik vecs koks izmantots, kā savienotas detaļas. To visu aptuveni 400 gadu vecu skulptūru izpētē dod mūsdienīgas metodes. Piemēram, jau tik zināmā datortomogrāfija. Kandavas baznīcas koka skulptūras, kas ir valsts nozīmes mākslas pieminekļi, nesen nonākušas Rīgas Tehniskās universitātes zinātnieku laboratorijās. Kā zinātne palīdz vēstures restaurācijā?
Kuldīgā svin kulturālo kartupeļu novākšanas svētkus
Atceroties un iedzīvinot šodienā Imanta Ziedoņa pārlaicīgo darbu “Kurzemīte”, pērn Kuldīgā tika izveidots kulturālo kartupeļu lauks. Šogad lauks tika veidots kā galdauts – dreļļu rakstā. Ražas novākšana 12. septembrī izvērtās par īstiem svētkiem, kuru laikā tika atklāta mākslas instalācija “Vēl daudz lielāks galds virs mana galda”. Tas būs ne tikai vides mākslas objekts, bet arī bibliotēka, vieta piknikiem un kultūras notikumiem.
Kulturālo kartupeļu novākšanas svētkos Kuldīgā atklās jaunu vides objektu
Imanta Ziedoņa muzejs un “Kartupeļu lauka radio” sestdien, 12. septembrī, aicina uz kulturālo kartupeļu novākšanas svētkiem Pārventas parkā Kuldīgā. Pasākuma laikā varēs piedalīties kartupeļu novākšanas talkā un radošajās darbnīcās, bet kopā ar fonda “Viegli” mūziķiem plānots atklāt arī mākslas instalāciju “Vēl daudz lielāks galds virs mana galda”.
Vai autoratlīdzību režīmu likvidēs, un kādas ir alternatīvas?
“Tas iznīcinās latviešu literatūru”. “Tas būs spēriens ar kāju jau tā mirstošajai kultūras pasākumu nozarei”. Tā uz Finanšu ministrijas virzīto priekšlikumu jau no 2021. gada janvāra likvidēt autoratlīdzību režīmu reaģēja kultūras jomas pārstāvji. Lēmuma pieņemšana pagaidām atlikta, un Finanšu ministrijai uzdots atrast kompromisu ar kultūras nozari. Viens no potenciālajiem risinājumiem – sekot Igaunijas piemēram un ieviest saimnieciskās darbības norēķinu kontus. Tomēr agrākais, kad to varētu īstenot, būtu 2022. gadā.
Jaunā Rīgas teātra ēkas pārbūvi sola pabeigt 2022. gadā
Izvēloties saudzīgākas metodes nekā iepriekš, jaunā būvnieka vadībā Jaunā Rīgas teātra vēsturiskās ēkas teritorijā atsākušies pāļu iestrādes darbi. Septembra pirmajā pusē ar darbu norisi tika iepazīstināti teātra darbinieki, kuri saņēma solījumu, ka mājās varēs atgriezties 2022. gada rudenī. Tas, ka būvdarbi tiks pabeigti divu gadu laikā, 10. septembrī tika solīts arī preses pārstāvjiem.
Amatieru koros joprojām jāievēro 2m distance; diriģenti neizpratnē par atšķirīgo attieksmi
Līdz ar septembri piesardzīgi atsākusies arī amatierkolektīvu jaunā sezona. Jūnijā noteiktie ierobežojumi par trīs metru distanci starp dziedātājiem un dejotājiem tagad mazliet atslābuši un ne profesionāļiem, ne daļai amatieru vairs pieprasīti netiek. Taču izņēmuma statusā palikuši amatieru kori un ansambļi, kuru dalībnieki joprojām nedrīkst muzicēt tuvāk par diviem metriem cits no cita. Diriģenti par šādu dalījumu ir neizpratnē, bet Veselības ministrijā norāda: dziedāšanu joprojām uzskata par papildu risku Covid-19 vīrusa izplatībai, un uz amatieriem ierobežojumus attiecina gan lielā koru skaita, gan plašā iespējamo kontaktpersonu loka dēļ.
Ja apmeklētāji neievēros distancēšanos, kultūras pasākumus varēs pārtraukt pavisam
Kultūras ministrija sadarbībā ar Latvijas Pasākumu producentu apvienību, Latvijas Pasākumu norišu vietu asociāciju un Latvijas Producentu savienību izstrādājusi un ar Veselības ministriju saskaņojusi vadlīnijas, kas palīdzēs publisku un arī slēgtu pasākumu organizatoriem droši, ievērojot ar Covid-19 saistītos ierobežojumus, organizēt kultūras pasākumus, informēja Kultūras ministrijā. Vadlīnijas paredz, ka, atkarībā no situācijas un iespējas nodrošināt distancēšanos, ja apmeklētāji neievēro distancēšanos, pasākuma rīkotāja atbildīgā persona par ierobežojumu ievērošanu pārtrauc pasākumu uz īsu brīdi, uz garāku laika posmu vai pavisam.
FOTO: Ar plašu programmu Rīgu izgaismojusi «Baltā nakts»
5. septembrī Rīgā ikviens, kurš, spītējot lietum, devās jaunu radošu iespaidu meklējumos, varēja izbaudīt ikgadējo tradīciju – mūsdienu kultūras forumu “Baltā nakts”. Šogad tā raibajā programmā bija iekļauti pārdesmit notikumi, kas pārstāvēja plašu laikmetīgās kultūras piedāvājumu – mūziku, mākslu, kino, video, dzeju, performances un vides objektus.
Bijušajā LKP Centrālās komitejas ēkā notiks performatīvs koncerts «Marasms 1985»
Bijušajā Latvijas Komunistiskās partijas (LPK) Centrālās komitejas ēkā Elizabetes ielā 2, Rīgā, otrdien, 8. septembrī, pulksten 19.00 notiks performatīvs koncerts “Marasms 1985”, informēja organizatori. Pasākuma rīkotāji – mūziķi, arhitekti un filozofi – sadarbojas ar mērķi “pareizi runāt par padomju arhitektūras mantojuma saglabāšanas stratēģijām."
Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida: Kad kultūra runā, tauta seko
"Jo vairāk radošie visā pasaulē apvienosies un ļaus sevi sadzirdēt to vārdā, kuri tagad cīnās par savām demokrātiskajām un cilvēktiesībām pastāvēt un paust savu viedokli, jo labāk mums visiem," augusta izskaņā notikušas Tallinas Mūzikas nedēļas (“Tallinn Music Week”) diskusijā uzsvēra Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida.
Radošais kvartāls Tallinā rāda piemēru pasaulei. Saruna ar Telliskivi vadītāju
Aizgājusī Tallinas Mūzikas nedēļa (“Tallinn Music Week”) savu galveno mājvietu rada Telliskivi radošajā kvartālā, kas kādreizējo fabrikas darba dunu nomainījis pret vidi, kurā ir brīva vaļa izpausties. Kvartāla īpašnieks un izveidotājs Jānus Juss (Jaanus Juss) gan atzīst, ka pašam mūzikas festivālu izdevies izbaudīt tikai tik, "cik turpat birojā pa atvērto logu varu saklausīt.” Telliskivi radošais kvartāls Tallinā, kā uzsver pats Juss, ir viens no lielākajiem šādiem kvartāliem pasaulē un kalpojis par piemēru un modeli līdzīgām iniciatīvām citās valstīs.
Bezgalīgais stāsts. Vai par akustisko koncertzāli Rīgā diskutēs vēl 30 gadus?
Parakstu vākšana pret to, kā tika pieņemts lēmums par nacionālās akustiskās koncertzāles būvniecību Pasaules tirdzniecības centra vietā, izrādījusies neauglīga. Šobrīd paralēli vairākās darba grupās tiek diskutēts par akustiskās koncertzāles jautājumu, savukārt šīs ēkas nomnieki saņēmuši paziņojumu, ka nākamā gada pavasarī ar tiem vairs nepagarinās nomas līgumu.
Jaunākie
Interesanti