Kultūra / Kultūrtelpa
VIDEO: Atklāj jauno muzeju krātuvju kompleksu Pulka ielā
Liels notikums muzeju dzīvē – Pulka ielā 11. decembrī atklāj jauno četru muzeju krātuvi nacionālo dārgumu glabāšanai mūsdienīgos apstākļos. Krātuvē vienuviet atradīsies aptuveni divi miljoni muzeju vienību, kam pievienosies aizvien jauni krājumi. 30 000 kvadrātmetru plašumos ne vien glabāsies nacionālie dārgumi, bet arī notiks vērienīgi restaurācijas darbi, izstādes un tiks gaidīti apmeklētāji.
Iznākusi unikāla kolektīvā monogrāfija «Latvija: Kultūru migrācija»
Pie lasītājiem dodas unikāls kolektīvs darbs – astoņsimt lappušu bieza grāmata “Latvija: Kultūru migrācija”, kuras tapšanā iesaistītas četras Latvijas Universitātes (LU) zinātniskās institūcijas un vairāk nekā 25 pētnieki no visdažādākajām humanitārajām jomām – sākot no vēstures, filozofijas un literatūras, līdz reliģijai un mākslas vēsturei.
Kultūras ministrija no Rīgas domes grib pārņemt Nacionālās operas un baleta ēku
Kultūras ministrija (KM) un Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) valde vērsušās pie Rīgas domes ar aicinājumu valsts pārziņā bez atlīdzības nodot LNOB ēku, taču pašvaldība, kura atzīst pašas ierobežotas spējas tūlītēji nodrošināt nama remontam nepieciešamos aptuveni septiņus miljonus eiro, ir nobažījusies, vai valsts spēs nodrošināt tā sakārtošanu, noskaidroja aģentūra LETA.
Vienīgais tāds. Mākslas zinātnieki vērtē tēlnieka Kārļa Jansona dzimtas lomu Latvijas tēlniecībā
Kā nepazaudēt sevi, redzot, ka vara tevi no kultūras vēstures cenšas izdzēst? Trīs mākslas zinātnieki vērtē tēlnieku Jansonu dzimtas un īpaši Kārļa Jansona lomu Latvijas tēlniecībā. Jansonu dzimtā ar tēlniecību nodarbojas jau trīs paaudzēs. Kārļa Jansona veidotos pieminekļus okupācijas vara pēc Latvijas neatkarības zaudēšanas atzina par kaitnieciskiem un lika tos demontēt. Savukārt pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viens no dzimtas turpinātāju pienākumiem bija šos simbolus atkal sliet atpakaļ. 
«Kalanģos» uz Apsīšu Jēkaba dzimšanas dienu skābē kāpostus
Lizuma pagasta „Kalanģos”, Apsīšu Jēkaba muzejā, ik decembri notiek tradicionālā kāpostu skābēšanas talka, taču šajā muzejā ne tikai skābē kāpostus. Pēc 2013.gada ugunsgrēka, atjaunojot „Kalanģus”, bija iecere, ka šai ēkai jābūt ne vien muzejam, bet arī kultūras un amatniecības centram.
Reperis Ozols nemāk lamāties latviski
Latvijas “hiphopa tēvs” reperis Ozols un dzejniece, literāte Inese Zandere droši vien par teksta publisko reprezentāciju zina teju vienlīdz daudz. LTV raidījums “Kultūrdeva” viņus aicina uz sarunu par valodu, Raini, teksta slīpēšanu un latviešu valodas iespējām un problēmām, laikā, kad to turpina iespaidot gan angļu, gan krievu valodas.
Notiks Latvijā pirmais «drag king» festivāls
“Drag king” festivāls Kaņepes Kultūras centrā 10 dienu garumā veidos mikro klimatu ar “drag king” meistarklasēm, lekcijām, kino vakaru, podkāsta ierakstu un pašmāju “drag king” konkursu, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Kaimiņu, nāburgu, sābru būšana. Konference par kaimiņattiecībām kultūrtelpās
Starptautiskā pirmiedzīvotāju valodu gada izskaņā piektdien, 6. decembrī Latvijas Universitātes Lībiešu institūtā notiks IV Latvijas Stāstnieku konference “Kaimiņu, nāburgu, sābru būšana”, kura ir veltīta dažādu kultūrtelpu līdzāspastāvēšanai un mijiedarbībai. Pasākuma īpašā viešņa būs sāmu dzejniece un stāstniece Ravdna Karita Eira, kas iepazīstinās ar sāmu kultūras īpatnībām, medijus informē UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas pārstāvji.
Konkursā uz Dailes teātra valdes locekļa amatu pieteikušies 13 kandidāti
Kultūras ministrijas (KM) izsludinātajā atklātā konkursā uz valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību (VSIA) "Dailes teātris" valdes locekļa amatu pieteikumus iesnieguši 13 pretendenti. Pretendentu atbilstība tiks vērtēta divās kārtās - pretendentu atlasē un daļēji strukturētās intervijās, medijus informē Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.
Vai Vaivaros konteineru vietā uz perona atgriezīsies vēsturiskā stacija?
Aktīvākie Vaivaru iedzīvotāji vēlas panākt, lai vietējā atpazīstamības zīme – vēsturiskā Vaivaru stacija – no meža malas tiktu pārcelta atpakaļ uz perona – vietu, kur šobrīd atrodas konteineru arhitektūra, kuras parādīšanās 2016. gada izpelnījās plašu sabiedrības nosodījumu. Tomēr gan “Latvijas dzelzceļa”, gan Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes pārstāvji atklāj, ka tuvākajos gados Vaivaru stacijā nav plānots neko mainīt. Tikmēr vēsturiskā stacijas ēka stāv tukša un gadu gaitā nav izdevies atrast tai nomnieku.
Liepājā kultūras namā «Wiktorija» ieskandina ziemas koncertciklu
Lai ziema notiek ar jums! Tā klausītājus uz koncertcikla „Ziema Wiktorijā” pirmo koncertu, kurā viesosies mūziķi Ieva Akurātere un Aivars Hermanis, aicina tā rīkotāji un kultūras nama „Wiktorija” saimnieki. Kultūras nams „Wiktorija” ir mūziķa Ulda Meļķa un viņa domubiedru radīta vieta Liepājā, kur īpašā gaisotnē notiek koncerti, teātra izrādes un kino vakari.
Lepni saņemt Izcilības balvu kultūrā. Saruna ar Garanču, Lauderi un Lancmani
28. novembrī svinīgā ceremonijā Latvijas Mākslas akadēmijas aulā pasniegtas Izcilības balvas kultūrā. Īpašos apbalvojumus par izciliem starptautiskiem sasniegumiem saņēma operdziedātāja Elīna Garanča, baletdejotāja Anna Laudere un gleznotājs, mākslas vēsturnieks un ilggadējais Rundāles pils direktors Imants Lancmanis.
Literāri muzikālajam pasākumam «Andrejdiena» 20 gadu jubileja
Sestdien, 30. novembrī, Lūznavas muižā uz tradicionālo satikšanos Andrejos aicina literāri muzikāls pasākums “Andrejdiena”, kas šogad svin savu 20 gadu pastāvēšanas gadadienu. “Andrejdienas” tradīcija pirms divdesmit gadiem radās tolaik vēl Rēzeknes Augstskolā, kad gada tumšākajā laikā uz kopīgu pasākumu sanāca literāti un mūziķi. Arī šoreiz ar jaunāko veikumu dalīsies latgaliešu rakstnieki, pasākumā uzstāsies bērnu rokgrupa “Žvūrgzdyni”, Guntis Rasims un Arnis Slobožaņins.
Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļautas vēl trīs vērtības
Turpinot 2017. gadā uzsākto Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma apzināšanu, šogad Nemateriālā kultūras mantojuma (NKM) sarakstā iekļautas trīs kultūras vērtības – “Nēģu ķeršanas un apstrādes prasmes Carnikavā”, “Pededzes pagasta pareizticīgo iedzīvotāju tradicionālais kāzu rituāls” un “Maija dievkalpojumi pie ceļmalu krustiem Dagdas novada Andrupenes un Šķaunes pagastos”, medijus informē Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāvji.
Dzejnieka Aivara Neibarta muzejs – ideja, kas beidzās, vēl nesākusies
17 gadus pēc dzejnieka aiziešanas mūžībā Aivara Neibarta dzeja uzmirdzēja Jaunā Rīgas teātra iestudējumā “Dieviņš pillā” aktrises Gunas Zariņas interpretācijā. Arī nesen izdotais atmiņu krājums “Zum, zum dzejniek!” liecina par Neibarta un viņa dzejas vietu lasītāju un līdzcilvēku dzīvēs. Tomēr ideja Sarkandaugavā dibināt Aivara Neibarta muzeju pēc vairāku gadu darba iestrēgusi institūciju gaiteņos. Aivara Neibarta atraitne Sarmīte Neibarte zaudējusi ticību muzejam un namu novēlējusi mazmeitai.
Jaunākie
Interesanti