
Kultūra / Kultūrtelpa


Šonedēļ ar dažādiem pasākumiem un aktivitātēm savu 740. dzimšanas dienu atzīmē Valmiera, un šīs nedēļas viens no galvenajiem notikumiem ir ekspozīcijas "de Woldemer" atklāšana jaunuzceltajā Valmieras pils kultūrvides centrā.

Latvijas Kultūras akadēmijā šogad izstrādāti 12 jauni pētījumi kultūras mantojuma jomā, kuros analizēts plašs un aktuāls problemātiku spektrs. Pētījumu autoru vidū ir arī Samanta Kancāne, Ineta Vaivode un Sabīne Vītola, kas aktualizējušas jautājumus par Baltijas vēstures smagajām lappusēm, teksta elementu nozīmi muzejos un kultūras mantojuma aizsardzību kara apstākļos, vēsta Latvijas Radio raidījums "Zināmais nezināmajā".

Rundāles pils muzejs ir uzņemts Eiropas Karalisko rezidenču tīklā – organizācijā, kurā apvienojušās ievērojamākās Eiropas valdnieku rezidences, starp tām arī Versaļas pils pie Parīzes, Sansusī pils Potsdamā un Šēnbrunnas pils Vīnē, informēja muzeja pārstāvji.

Valmieras 740. dzimšanas dienas svinību laikā, no 20. līdz 23. jūlijam, Valmieras pils teritorijā bez maksas būs apskatāma jaunā ekspozīcija, kas nosaukta senajā Valmieras vārdā, – "de Woldemer", informēja pilsētsvētku rīkotāji.

Šajās dienās noris aktīva pieteikšanās studijām Latvijas augstskolās. Īpašu interesi šogad izrāda studēt gribošie mākslu augstskolās – Latvijas Kultūras, Mūzikas un Mākslas akadēmijās. Dažās no tām pieteikušies divas reizes vairāk jaunieši nekā pērn.

Ceturtdien, 20. jūlijā, ar apvienības "Āres" koncertu "VEF Kvartālā" tiks atklāta jauna vasaras koncertu vieta – "VEF Paviljons", kas veidota sadarbībā ar pasākumu un koncertu aģentūru "Laska Production" un koncertu kuratoru Kristapu Bedrīti, pavēstīja kvartāla pārstāvji.

Hanzas pilsēta Limbaži šajā gadā svin 800. dzimšanas dienu, pilsētā svētki tiek svinēti gada garumā, katru mēnesi dzīvojot īpašās sajūtās "Limbaži ir". Augusts ir svētku nedēļas mēnesis, no 29. jūlija līdz 6. augustam pilsēta iekrāsosies svētku krāsās, svinēt kopā ar limbažniekiem aicināts ikviens pilsētas viesis, atzīmēja svētku rīkotāji.

Vai Turaidas lībiešu valdnieku Kaupo var uzskatīt par pirmo baltiešu diplomātu? Šis būs viens no jautājumiem, uz kuru atbildi meklēs sestdien, 22. jūlijā, Turaidas muzejrezervātā notiekošā diskusija, kas veltīta Kaupo ceļojumam uz Romu pirms 820 gadiem. Romā viņš tikās ar tolaik pasaulē ļoti ietekmīgo pāvestu Inocentu III. Kaupo ir pirmais zināmais Baltijas sentautu pārstāvis, kuru pieņēmis Romas pāvests.

76 gadu vecumā mirusi dziedātāja un aktrise Džeina Birkina, svētdien ziņo Francijas mediji.

"Domāju, ka lielākā daļa Vīlandes Tautas mūzikas festivāla apmeklētāju pie mums brauc tieši festivāla gara dēļ. Viņi tiecas pēc īpašās sajūtas, ko šeit iegūst. Šo sajūtu veido mūzika, laikapstākļi, pati vide, draugu satikšana. Viss kopā veido tās sajūtas, ko viņi vēlas atkārtoti izjust katru gadu. Šeit valda pacilāts noskaņojums: cilvēki te jūtas laimīgāki, brīvāki, viņi ir atvērtāki jaunām pieredzēm, jaunai mūzikai un savstarpējai saziņai. Šeit, festivālā, atklājas cilvēka labākā puse," uzsver Vīlandes Tautas mūzikas festivāla (Viljandi pärimusmuusika festival) mākslinieciskais vadītājs un tā programmu direktors, arī Igaunijas Tradicionālās mūzikas centra direktors Tarmo Norma (Noormaa).

Šodien Valmieras novada Rubenē tiks atzīmēta Indriķa diena, kas veltīta Latviešu Indriķim, Livonijas hronikas autoram, Indriķa diena tiek atzīmēta jau astoto gadu, šoreiz tā veltīta arī latviešu grāmatniecības piecsimtgadei.

Viens no Latvijas radio kanāliem – "Pieci.lv" – šovasar uz laiku pārtraucis darbu. Kā uzsver Latvijas Radio, "Pieci.lv" plānots atgriezt ēterā vasaras beigās. "23. augustā būsim priecīgi jums piedāvāt klausīties tādu radio, kādu vēl līdz šim nekad nebūsiet Latvijā dzirdējuši," sola Latvijas Radio 5 – "Pieci.lv" radošais direktors un ētera personība Toms Grēviņš.

Ogres novada pašvaldība muzeja direktoru ar ļoti labu reputāciju cer atrast sešās darbdienās, liecina piektdien, 14. jūlijā, pašvaldības mājaslapā ievietotais paziņojums par konkursu uz Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktora amatu.

Lai izglītotu profesionālus speciālistus kultūras mantojuma saglabāšanā, Latvijas Universitāte sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju izveidojusi starpnozaru bakalauru studiju programmu "Kultūrvides mantojums".

Ceturtdien, 13. jūlijā, Rīgas domes sēdē deputāti ilgi diskutējuši par nepieciešamību finansiāli atbalstīt festivālu "Positivus", tomēr nolēmuši piešķirt festivāla rīkošanai Lucavsalā 200 000 eiro.

No 9. līdz 16. jūlijam Ludzā uz pasaules latviešu ģimeņu saietu "3x3" sabraukuši gandrīz 400 dalībnieki. Mācīties latvisko dzīvesziņu un stiprināt kopības izjūtu vistālāko ceļu uz Ludzu mērojuši latvieši no Austrālijas, Amerikas un Kanādas. "3x3" kustība radusies astoņdesmitajos gados Amerikā, un tagad šādas nometnes notiek arī citviet pasaulē, bet liela daļa ārzemēs dzīvojošo latviešu "3x3" vēlas piedzīvot tieši Latvijā.

Radošajā kvartālā "Provodņiks" sestdien, 15. jūlijā, no pulksten 12.00 līdz 19.00 par godu bijušās gumijas izstrādājumu rūpnīcas "Provodņiks" 135. gadadienai norisināsies daudzveidīga pasākuma programma. Radošā kvartāla pārstāvji aicina pasākuma dienā iepazīt "Provodņika" vēsturi un redzēt, kā mākslinieki un rezidenti iedzīvina radošo garu vēsturiskajā ēkā.

Latvijas Radio interviju sērijā par Eiropas nākotni šoreiz paraudzīsimies uz kultūrvēsturiskā mantojuma jomu. Kopš pavasara Latvijas Piļu un muižu asociāciju vada Lielvircavas muižas pārstāvis Roberts Grinbergs.

Višķi Augšdaugavas novadā līdz Otrajam pasaules karam bija viena no ebreju apdzīvotākajām vietām Latvijā. Ebreji veidoja ap 70% no Višķu ciema iedzīvotājiem un bija nozīmīga šī vēsturiskā apvidus kultūras sastāvdaļa. Par ebreju dzīvi Višķos liecināja veikali, kuros saimniekoja tieši ebreji, sinagoga un ebreju kapi. Taču kā smags trieciens šai tautai bija 1941. gads, kad ciemu ieņēma vācu nacisti. Daļu no ebrejiem tie aizsūtīja uz geto Daugavpilī, bet ap 100, sadzenot uz klaja lauka, nošāva.

XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku noslēdzošajā dienā – 9. jūlijā – piecu valstu kultūras ministri parakstīja vienotu deklarāciju par Latvijas, Polijas, Lietuvas un Igaunijas atbalstu Ukrainas kultūras mantojuma atjaunošanai, informēja Latvijas Kultūras ministrijas pārstāve Lita Kokale.
Svarīgākais šobrīd


















