
Kultūra / Kultūrtelpa


Darba attiecības pēc "abpusējas vienošanās" ar koncertzāli "Latvija" pārtrauks tās līdzšinējais mākslinieciskais vadītājs Miks Magone, viņš apstiprināja Latvijas Radio raidījumā "Kultūras rondo".

Sestdien, 15. oktobrī, kad Latvijā atzīmē Valsts valodas dienu un notiks par tradīciju kļuvušais Pasaules diktāts latviešu valodā, tiks pievērsta uzmanība latviešu valodas rakstu tradīciju daudzveidībai un jau sesto reizi būs iespēja rakstīt arī diktātu latgaliešu rakstu valodā. Diktāts skanēs Latvijas Radio 1 ēterā raidījumā "Kolnasāta" sestdienas vakarā plkst. 18.20, kā arī video formātā būs skatāms sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, latgaliešu kultūras ziņu portālā lakuga.lv un sociālajos tīklos. Šī gada diktātā aktieris Jānis Kronis lasīs fragmentu no rakstnieka un literatūrzinātnieka Valentina Lukaševiča esejas, informēja rīkotāji.

Ceturtdien, 6. oktobrī, nokārtotas pēdējās formalitātes, lai Rīgas Vāgnera nama atjaunošanai tiktu nodoti Vācijas valdības piešķirtie pieci miljoni eiro.

Valsts valodas dienā, sestdien, 15. oktobrī, plkst. 12.20 vienlaikus Latvijā un visā pasaulē astoto gadu pēc kārtas norisināsies pasaules diktāts latviešu valodā. Tekstu īpaši šim nolūkam ir radījis latviešu rakstnieks un žurnālists Osvalds Zebris. Rīgā Gaismas pilī to diktēs aktieris un režisors Gerds Lapoška. Lai rakstītu diktātu, iepriekš ir jāreģistrējas iniciatīvas vietnē, kur varēs izvēlēties vienu no 14 klātienes rakstīšanas vietām 11 Latvijas pilsētās. Tāpat, gatavojoties diktātam, varēs saņemt saiti ar meistarklasi, kas veltīta populārākajām kļūdām latviešu valodā un diktātos, informēja notikuma veidotāji.

Par Tukuma muzeja un Latvijas Nacionālā teātra strīda objektu bija kļuvis tēlnieka Teodora Zaļkalna 1931. gadā veidotais Aspazijas krūšutēls, kas no Nacionālā teātra pazudis pirms divdesmit gadiem, bet pirms trim gadiem kā dāvinājums saņemts Tukuma muzejā. Nu Tukuma muzeja pārstāvji paziņojuši, ka Aspazijas biste tiks nodota Latvijas Nacionālajam teātrim.

14. oktobrī no plkst. 14.00 izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa", Kungu ielā 3, norisināsies Aleksandra Čaka 121. dzimšanas dienas svinības. To laikā notiks zinātniskā konference un godinās cilvēkus, kas rūpējušies par dzejnieka piemiņas saglabāšanu, informēja organizatori.

Septembra vidū Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Kultūras centru likumu, par kura nepieciešamību jau tika runāts kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem. Likums attiecas uz vairāk nekā 550 pašvaldību dibinātajiem kultūras centriem visā Latvijā, un tas skaidri nosaka, ar ko nodarbojas kultūras centri.

11. oktobrī plkst. 13.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīca Jūrmalā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7, aicina uz ikgadējiem zinātniskajiem lasījumiem, kuru tēma "Jūra: Cilvēks. Kultūra. Vide" šogad aplūkos cilvēka, kultūras un vides mijiedarbības jautājumus, informēja muzeja pārstāvji.

No 7. oktobra līdz 3. decembrim Ojāra Vācieša muzejā (Rīga, Ojāra Vācieša iela 19) aplūkojama muzeja 30 gadu jubilejai veltīta izstāde "Skatiens", kurā eksponēti vairāk nekā 10 mākslinieku gleznās, grafikās, animācijās, pat vārda mākslā un citās tehnikās veidoti Ojāra Vācieša portreti, informēja muzeja pārstāvji.

Rundāles pilī atklāta unikāla kultūrvēsturiska izstāde "Durvis uz vēsturi" – ļaujot ielūkoties vairāk nekā pirms pusgadsimta uzsāktajā vēsturisko ēku – piļu, muižu un baznīcas apzināšanas, pētniecības un glābšanas stāstā.

Sagaidot "Radio Naba" divdesmitgadi, no 4. oktobra sāk skanēt raidījums "Nabahronika", kurā kopā ar raidījuma vadītāju Noru Riekstu un bijušajiem un esošajiem radio instruktoriem tiks izzināta "Radio Naba" vēsture. Raidījums skanēs otrdienās pulksten 19.00.

Valdība veiks finansējuma pārdali un piešķirs papildu līdzekļus būvmateriālu un būvdarbu sadārdzinājuma segšanai 7 kultūras infrastruktūras objektos – Nacionālajai Mākslu vidusskolai, Latvijas Leļļu teātrim, Rīgas cirkam, Rundāles pilij, starpdisciplinārajam izglītības, kultūras un radošo industriju atbalsta centram "TabFab", Operas skatuves mākslu dekorāciju darbnīcu un mēģinājuma zāļu kompleksam un prototipēšanas darbnīcai "Riga Makerspace", lemts 4. oktobra Ministru kabineta sēdē.

Eduarda Veidenbauma 155. dzimšanas dienā, 3. oktobrī, memoriālajā muzejā "Kalāči" tika atklāta jauna pastāvīgā ekspozīcija "Vairāk gaismas!", kuras mērķis ir izgaismot Veidenbauma mantojuma aktualitāti mūsdienās, informēja muzeja pārstāvji. Ekspozīcijas atklāšanas dienā ekspozīcijas skaņas dizainers Reinis Semēvics kopā ar Cēsu novada jauniešiem sniedza skaņas performanci, veltītu ekspozīcijas sagatavošanas laikā jaunatklātam Veidenbauma dzejolim.

Pārsteigumi un partiju izgāšanās, tomēr prieka sajūta gaisā nav jūtama. Tā par Saeimas vēlēšanu iznākumu izteicās tie kultūras sabiedrības pārstāvji, kurus Latvijas Radio uzrunāja arī pirms balsošanas, jautājot, kā viņi vērtē priekšvēlēšanu laiku un kā izvēlas savu politisko spēku.

Latvijas Radio oktobrī saviem klausītājiem piedāvās jaunus raidījumus. No 3. oktobra Latvijas Radio 4 – "Doma laukums" katru darbdienu skanēs raidījums "Atklātā saruna" ("Открытый разговор") par tā brīža "karstāko" tematu no uzņēmēju, nevalstiskā sektora un radošās inteliģences skatpunkta. Savukārt no 5. oktobra katru trešdienu Latvijas Radio 3 – "Klasika" sāks skanēt jauns raidījums "Latvijas mūzika uz viļņa", kurā mūzikas pētnieki stāstīs par viņu jaunatklājumiem saistībā ar kādu nozīmīgu Latvijas mūzikas vēstures laika posmu vai epizodi, sākot ar Baltijas tautasdziesmu un Herderu un beidzot ar fanka kustību pagājušā gadsimta 90. gados.

Čūska, kaza, ezis, varde, putns, suns, lācis – tie ir biežāk aprakstītie tēli, kuros latviešu folklorā ir pārvērsti vai paši pārvērtušies cilvēki, vai arī mītiski tēli: dažādas dievības, raganas, velni. Šādas pārvērtības zināmas vairāku tautu folklorā un mitoloģijā, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja Rakstniecības un mūzikas muzeja mākslas eksperts un Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes pētnieks Ingus Barovskis.

Sestdien Liepājas Mākslas foruma laikā pirmo reizi ar dejas mākslu tiks "atdzīvināta" metālapstrādes rūpnīcas "Liepājas metalurgs" teritorija, aģentūru LETA informēja SIA "Lielais dzintars" pārstāve Anita Lazdeniece.

Piektdien, 30. septembrī, mūžībā devusies Andreja Žagara kultūras attīstības fonda valdes locekle, mākslas un mūzikas mecenāte Dina Zuzāne (02.10.1955.–30.09.2022.), informēja Andreja Žagara kultūras attīstības fonda pārstāvji.

Eduarda Veidenbauma 155. dzimšanas dienā, 3. oktobrī, memoriālajā muzejā "Kalāči" tiks atklāta jauna pastāvīgā ekspozīcija "Vairāk gaismas!". Ekspozīcija un ar to saistītās izglītības programmas aicinās izzināt latviešu dzejas pirmā modernista sapņus un centienus, nemierīgās attiecības ar ģimeni un draugiem, trauslo veselību, ideālistiskās demokrātijas un līdztiesības idejas, un, protams, viņa novatorisko dzeju, informēja muzeja pārstāvji.

Senākās Rīgas pils kastelas daļas restaurācijas un pārbūves projektā pabeigti rietumu fasādes restaurācijas darbi. Līdz oktobra beigām tiks atsegta arī vēsturiskā 16. gadsimta dienvidu fasāde, ko sadarbībā ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi (NKMP) izlemts saglabāt tās sākotnējā izskatā, informēja VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.
Svarīgākais šobrīd


















