Kultūra / Kultūrtelpa
Atgādinot par latviešu valodas daudzveidību, sesto reizi rakstīs diktātu arī latgaliešu rakstu valodā
Sestdien, 15. oktobrī, kad Latvijā atzīmē Valsts valodas dienu un notiks par tradīciju kļuvušais Pasaules diktāts latviešu valodā, tiks pievērsta uzmanība latviešu valodas rakstu tradīciju daudzveidībai un jau sesto reizi būs iespēja rakstīt arī diktātu latgaliešu rakstu valodā. Diktāts skanēs Latvijas Radio 1 ēterā raidījumā "Kolnasāta" sestdienas vakarā plkst. 18.20, kā arī video formātā būs skatāms sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, latgaliešu kultūras ziņu portālā lakuga.lv un sociālajos tīklos. Šī gada diktātā aktieris Jānis Kronis lasīs fragmentu no rakstnieka un literatūrzinātnieka Valentina Lukaševiča esejas, informēja rīkotāji.
Sākas pieteikšanās VIII pasaules diktātam latviešu valodā
Valsts valodas dienā, sestdien, 15. oktobrī, plkst. 12.20 vienlaikus Latvijā un visā pasaulē astoto gadu pēc kārtas norisināsies pasaules diktāts latviešu valodā. Tekstu īpaši šim nolūkam ir radījis latviešu rakstnieks un žurnālists Osvalds Zebris. Rīgā Gaismas pilī to diktēs aktieris un režisors Gerds Lapoška. Lai rakstītu diktātu, iepriekš ir jāreģistrējas iniciatīvas vietnē, kur varēs izvēlēties vienu no 14 klātienes rakstīšanas vietām 11 Latvijas pilsētās. Tāpat, gatavojoties diktātam, varēs saņemt saiti ar meistarklasi, kas veltīta populārākajām kļūdām latviešu valodā un diktātos, informēja notikuma veidotāji.
Tēlnieka Teodora Zaļkalna veidotais Aspazijas krūšutēls turpmāk būs aplūkojams Nacionālajā teātrī
Par Tukuma muzeja un Latvijas Nacionālā teātra strīda objektu bija kļuvis tēlnieka Teodora Zaļkalna 1931. gadā veidotais Aspazijas krūšutēls, kas no Nacionālā teātra pazudis pirms divdesmit gadiem, bet pirms trim gadiem kā dāvinājums saņemts Tukuma muzejā. Nu Tukuma muzeja pārstāvji paziņojuši, ka Aspazijas biste tiks nodota Latvijas Nacionālajam teātrim.
Rakstnieka Aleksandra Čaka jubilejā notiks zinātniska konference
14. oktobrī no plkst. 14.00 izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa", Kungu ielā 3, norisināsies Aleksandra Čaka 121. dzimšanas dienas svinības. To laikā notiks zinātniskā konference un godinās cilvēkus, kas rūpējušies par dzejnieka piemiņas saglabāšanu, informēja organizatori.
Par pieņemto Kultūras centru likumu gandarīti centru vadītāji
Septembra vidū Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Kultūras centru likumu, par kura nepieciešamību jau tika runāts kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem. Likums attiecas uz vairāk nekā 550 pašvaldību dibinātajiem kultūras centriem visā Latvijā, un tas skaidri nosaka, ar ko nodarbojas kultūras centri.
Satikties ar Ojāra Vācieša skatienu. Rakstnieka muzejā atklāj portretu izstādi
No 7. oktobra līdz 3. decembrim Ojāra Vācieša muzejā (Rīga, Ojāra Vācieša iela 19) aplūkojama muzeja 30 gadu jubilejai veltīta izstāde "Skatiens", kurā eksponēti vairāk nekā 10 mākslinieku gleznās, grafikās, animācijās, pat vārda mākslā un citās tehnikās veidoti Ojāra Vācieša portreti, informēja muzeja pārstāvji.
Rundālē velta izstādi seno muižu, baznīcu un pils glābšanai
Rundāles pilī atklāta unikāla kultūrvēsturiska izstāde "Durvis uz vēsturi" – ļaujot ielūkoties vairāk nekā pirms pusgadsimta uzsāktajā vēsturisko ēku – piļu, muižu un baznīcas apzināšanas, pētniecības un glābšanas stāstā. 
Valdība segs būvdarbu sadārdzinājumu vairākos kultūras infrastruktūras objektos
Valdība veiks finansējuma pārdali un piešķirs papildu līdzekļus būvmateriālu un būvdarbu sadārdzinājuma segšanai 7 kultūras infrastruktūras objektos – Nacionālajai Mākslu vidusskolai, Latvijas Leļļu teātrim, Rīgas cirkam, Rundāles pilij, starpdisciplinārajam izglītības, kultūras un radošo industriju atbalsta centram "TabFab", Operas skatuves mākslu dekorāciju darbnīcu un mēģinājuma zāļu kompleksam un prototipēšanas darbnīcai "Riga Makerspace", lemts 4. oktobra Ministru kabineta sēdē.
FOTO: «Kalāčos» atklāj jaunu ekspozīciju un nosvin Veidenbauma jubileju
Eduarda Veidenbauma 155. dzimšanas dienā, 3. oktobrī, memoriālajā muzejā "Kalāči" tika atklāta jauna pastāvīgā ekspozīcija "Vairāk gaismas!", kuras mērķis ir izgaismot Veidenbauma mantojuma aktualitāti mūsdienās, informēja muzeja pārstāvji. Ekspozīcijas atklāšanas dienā ekspozīcijas skaņas dizainers Reinis Semēvics kopā ar Cēsu novada jauniešiem sniedza skaņas performanci, veltītu ekspozīcijas sagatavošanas laikā jaunatklātam Veidenbauma dzejolim.
Latvijas Radio jaunos raidījumos pētīs mūzikas vēsturi un sarunāsies ar viedokļu līderiem
Latvijas Radio oktobrī saviem klausītājiem piedāvās jaunus raidījumus. No 3. oktobra Latvijas Radio 4 – "Doma laukums" katru darbdienu skanēs raidījums "Atklātā saruna" ("Открытый разговор") par tā brīža "karstāko" tematu no uzņēmēju, nevalstiskā sektora un radošās inteliģences skatpunkta. Savukārt no 5. oktobra katru trešdienu Latvijas Radio 3 – "Klasika" sāks skanēt jauns raidījums "Latvijas mūzika uz viļņa", kurā mūzikas pētnieki stāstīs par viņu jaunatklājumiem saistībā ar kādu nozīmīgu Latvijas mūzikas vēstures laika posmu vai epizodi, sākot ar Baltijas tautasdziesmu un Herderu un beidzot ar fanka kustību pagājušā gadsimta 90. gados.
Folkloras pētnieks: Spēja pārvērsties par vilkati – visslavenākā tēma ne tikai folklorā
Čūska, kaza, ezis, varde, putns, suns, lācis – tie ir biežāk aprakstītie tēli, kuros latviešu folklorā ir pārvērsti vai paši pārvērtušies cilvēki, vai arī mītiski tēli: dažādas dievības, raganas, velni. Šādas pārvērtības zināmas vairāku tautu folklorā un mitoloģijā, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja Rakstniecības un mūzikas muzeja mākslas eksperts un Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes pētnieks Ingus Barovskis.
Mūžībā devusies mākslas un mūzikas mecenāte Dina Zuzāne
Piektdien, 30. septembrī, mūžībā devusies Andreja Žagara kultūras attīstības fonda valdes locekle, mākslas un mūzikas mecenāte Dina Zuzāne (02.10.1955.–30.09.2022.), informēja Andreja Žagara kultūras attīstības fonda pārstāvji.
Eduarda Veidenbauma 155. jubilejā muzejā «Kalāči» atklās jaunu ekspozīciju
Eduarda Veidenbauma 155. dzimšanas dienā, 3. oktobrī, memoriālajā muzejā "Kalāči" tiks atklāta jauna pastāvīgā ekspozīcija "Vairāk gaismas!". Ekspozīcija un ar to saistītās izglītības programmas aicinās izzināt latviešu dzejas pirmā modernista sapņus un centienus, nemierīgās attiecības ar ģimeni un draugiem, trauslo veselību, ideālistiskās demokrātijas un līdztiesības idejas, un, protams, viņa novatorisko dzeju, informēja muzeja pārstāvji.
Pabeigti Rīgas pils rietumu fasādes restaurācijas darbi
Senākās Rīgas pils kastelas daļas restaurācijas un pārbūves projektā pabeigti rietumu fasādes restaurācijas darbi. Līdz oktobra beigām tiks atsegta arī vēsturiskā 16. gadsimta dienvidu fasāde, ko sadarbībā ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi (NKMP) izlemts saglabāt tās sākotnējā izskatā, informēja VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.
Svarīgākais šobrīd