Kultūra / Kultūrtelpa
Rakstniecības un mūzikas muzejs atver publisko telpu
Piektdien, 18. septembrī, Muzeju krātuvju kompleksā Pulka ielā 8 publisko telpu atklāj Rakstniecības un mūzikas muzejs. Tas nozīmē, ka apmeklētājiem durvis vaļā vērs lasītava, izstāžu zāle un jaunā muzeja pasākumu telpa "Tintnīca".
Mūzikas akadēmijā godina Cimzes balvas laureātus
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā svētku gaisotne – tur godināja Cimzes balvas laureātus. Pedagoga, tautasdziesmu vācēja, latviešu kormūzikas pamatlicēja Jāņa Cimzes vārdā nosaukto apbalvojumu pasniedza pedagogiem par izcilu ieguldījumu kultūrizglītībā. Šogad balvu ieguva Saldus Mākslas skolas ilggadējā direktore un skolotāja Vēsma Krūmiņa un Emīla Dārziņa Mūzikas skolas vijoles spēles pedagogs Romāns Šnē.
Brīvdabas muzeju vadīs Zanda Ķergalve
Brīvdabas muzeju turpmāk vadīs Zanda Ķergalve, viņas kandidatūru atbalstīja arī Muzeju padome ar astoņām balsīm par, divām pret, bet pieciem balsotājiem atturoties.
Vāgnera namu nodod biedrībai; pasākumi tajā gaidāmi jau pirms renovācijas
Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likumu par ēkas Riharda Vāgnera ielā nodošanu ekspolitiķa un uzņēmēja Māra Gaiļa vadītajai Rīgas Riharda Vāgnera biedrībai. Turpinās sarunas par iespējamu Vācijas valdības un privātu fondu finansējuma piesaisti ēkas atjaunošanai. Jau no rudens Vāgnera zālē paredzēts rīkot pasākumus, negaidot remontdarbu sākumu.
FOTO: Ar ERAF līdzfinansējumu atjaunoti septiņi nozīmīgi kultūras mantojuma objekti
Šovasar pilnībā pabeigts pirmais no septiņiem Latvijas kultūras un dabas mantojuma attīstības simboliskajiem ceļiem – “Gaismas ceļš caur gadsimtiem”. Tajā ar Kultūras ministrijas (KM) piesaistīto Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējumu atjaunoti un attīstīti septiņi nozīmīgi Vidzemes kultūrvēsturiskā mantojuma objekti, informēja Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vizule.
Rīgas Fotogrāfijas biennālē diskutēs par interneta un jauno tehnoloģiju lomu laikmetīgajā mākslā
18. septembrī izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” notiks Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020 diskusija "Nākotnes vīzijas" ar mērķi analizēt, kādas iespējas un izaicinājumus ne vien saturiski, bet arī formāli internets un jaunās tehnoloģijas ir sniegušas laikmetīgās mākslas stratēģijām līdz šim, un to, kas mūs varētu sagaidīt nākotnē, informēja biennāles organizatori.
«Skolas somas» projektā un kultūras iestādēs ietaupīto naudu novirza kultūrizglītībai un kultūras infrastruktūrai
Covid-19 pandēmijas izraisītās ārkārtējās situācijas un līdz ar to piespiedu dīkstāves rezultātā valsts kultūras iestādēs ietaupītos līdzekļus par komunālajiem pakalpojumiem un telpu nomu, kā arī LV100 programmas “Latvijas skolas soma” nenotikušajām apmācību procesa klātienes aktivitātēm novirzīs kultūrizglītības iestādēm, lai tās varētu pilnvērtīgāk sagatavoties jaunajam mācību gadam, un neatliekami veicamu kultūras infrastruktūras objektu sakārtošanai.
VIDEO: Konference – kas notiek ar nacionālajiem muzejiem?
Atzīmējot simtgadi valsts muzeja statusā un 150 gadus kopš kolekciju pirmsākuma, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) ar reģionālā mērogā nozīmīgiem pasākumiem aktualizē jautājumu par nacionālo muzeju misiju un izaicinājumiem nākotnē, informēja muzeja pārstāve Rudīte Menģelsone. Lai diskutētu par nacionālo muzeju situāciju šodien un rīt, 15. septembrī LNVM aicinājis Latvijas un ārvalstu kolēģus dalīties pieredzē starptautiskā konferencē “Ar skatu rītdienā. Nacionālo muzeju misija un nākotnes izaicinājumi Baltijas jūras reģionā”. Konferences tiešraidi var vērot LSM.lv.
Ar izstādi «Veiksmes gadi» Čaka muzejs svin 20 gadu jubileju
No 17. septembra Aleksandra Čaka memoriālajā dzīvoklī-muzejā būs skatāma muzeja 20 darbības gadiem veltīta tematiska izstāde “Veiksmes gadi”, kas veidota no muzeja krājuma materiāliem.  Izstāde vēstīs par nozīmīgākajiem notikumiem un cilvēkiem muzeja pastāvēšanas 20 gados, informēja Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienībā.
Datortomogrāfā pēta 17. gadsimta skulptūras
Labāk saprast, kas ir mākslas darba serdē, cik dziļi ieēdušies ķirmji, kāds un cik vecs koks izmantots, kā savienotas detaļas. To visu aptuveni 400 gadu vecu skulptūru izpētē dod mūsdienīgas metodes. Piemēram, jau tik zināmā datortomogrāfija. Kandavas baznīcas koka skulptūras, kas ir valsts nozīmes mākslas pieminekļi, nesen nonākušas Rīgas Tehniskās universitātes zinātnieku laboratorijās. Kā zinātne palīdz vēstures restaurācijā?
Kuldīgā svin kulturālo kartupeļu novākšanas svētkus
Atceroties un iedzīvinot šodienā Imanta Ziedoņa pārlaicīgo darbu “Kurzemīte”, pērn Kuldīgā tika izveidots kulturālo kartupeļu lauks. Šogad lauks tika veidots kā galdauts – dreļļu rakstā. Ražas novākšana 12. septembrī izvērtās par īstiem svētkiem, kuru laikā tika atklāta mākslas instalācija “Vēl daudz lielāks galds virs mana galda”. Tas būs ne tikai vides mākslas objekts, bet arī bibliotēka, vieta piknikiem un kultūras notikumiem.
Kulturālo kartupeļu novākšanas svētkos Kuldīgā atklās jaunu vides objektu
Imanta Ziedoņa muzejs un “Kartupeļu lauka radio” sestdien, 12. septembrī, aicina uz kulturālo kartupeļu novākšanas svētkiem Pārventas parkā Kuldīgā. Pasākuma laikā varēs piedalīties kartupeļu novākšanas talkā un radošajās darbnīcās, bet kopā ar fonda “Viegli” mūziķiem plānots atklāt arī mākslas instalāciju “Vēl daudz lielāks galds virs mana galda”.
Vai autoratlīdzību režīmu likvidēs, un kādas ir alternatīvas?
“Tas iznīcinās latviešu literatūru”. “Tas būs spēriens ar kāju jau tā mirstošajai kultūras pasākumu nozarei”. Tā uz Finanšu ministrijas virzīto priekšlikumu jau no 2021. gada janvāra likvidēt autoratlīdzību režīmu reaģēja kultūras jomas pārstāvji. Lēmuma pieņemšana pagaidām atlikta, un Finanšu ministrijai uzdots atrast kompromisu ar kultūras nozari. Viens no potenciālajiem risinājumiem – sekot Igaunijas piemēram un ieviest saimnieciskās darbības norēķinu kontus. Tomēr agrākais, kad to varētu īstenot, būtu 2022. gadā.
Jaunākie
Interesanti