Salnas postījumi. Vai vasaras puķes var saglābt?

Tiem, kas pasteigušies ārā izstādīt vasaras puķes, bargie laika apstākļi dobēs varētu būt nodarījuši postījumus. Kā saprast, vai salnas skartas vasaras puķes iespējams glābt, skaidroja Bulduru Dārzkopības vidusskolas siltumnīcas vadītāja Laima Ozoliņa.

ĪSUMĀ:

Izšķirošas ir dažas tuvākās dienas

"Ja ārā izstādīti mazi vasaras puķu stādiņi un temperatūra bijusi zemāka par -1, tie noteikti būs cietuši. Puķes kļūs pilnībā ļenganas vai arī būs aprautas tikai malas," stāstīja Ozoliņa.

Izšķirošas ir nākamās dienas pēc salnas. "Ja puķe dažās dienās neatgūstas, tad augi, visticamāk, neizdzīvos. Reizēm lapas apsalst, bet viducīši izdzīvo un augs pēc kāda laika atkal veido jaunas lapas. Lai arī puķe ir stipri traumēta, ir cerība, ka tā varētu atdzīvoties,"  norādīja dārzniece, piebilstot, ka nesegtas vasaras puķes zemās temperatūrās lielākoties gan aiziet bojā.

Nevajag steigties ar apgriešanu

Ja puķei ir sala aprautas lapiņas vai dzinumi, nevajag steigties visu apgriezt. Dažas dienas jāpavēro, kā augs uz pārdzīvoto salnu reaģē. Kad redz, ka viducis ir gatavs atkal augt un puķei ir dzīvības pazīmes, var veikt kopšanas darbus – apgriezt nokaltušās daļas.

"Viss ir atkarīgs no aukstuma – kāds tas bijis, vai puķes spējušas pielāgoties. Augs pats visu parāda – to vērojot, var saprast, vai sadarbība izdosies," skaidroja Ozoliņa.

Agrotīklu nav par vēlu segt, ja salna jau bijusi

Ja zemas temperatūras pieturas vairākas naktis pēc kārtas, katrā nākamajā aukstajā naktī augs kļūst arvien vārgāks, līdz pilnībā aiziet bojā. Ozoliņa norāda, ka agrotīklu puķu pasargāšanai ir jēga likta arī tad, ja pirmajā salnas naktī tas nav pagūts: "Tas gan neglābs pie temperatūrām, kas ir zemākas par -3 grādiem. Ja sola -5 grādus, tā ir ziema, tā vairs nav salna. Arī -3 grādi daudziem augiem ir spriedums".

Dārzniece mudināja vienmēr pavasarī izvērtēt, vai jau ir īstais brīdis stādīt ārā vasaras puķes. "Ir jāparedz, ka Latvijā mēdz būt salnas. Jāizvērtē, vai puķes jau jāstāda ārā vai varbūt jānogaida. Jāparedz arī, kā rīkosies, ja būs salnas – vai ir iespēja laikus sagatavoties un sarūpēt materiālus, ar ko puķes mēģināt pasargāt."  

Raksts LSM.lv pirmo reizi publicēts 2020. gada 13. maijā.

Dārza padomi

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti