Kultūra / Kultūrtelpa
Pasniegta radošo profesionāļu balva «Lauru LaPPA»
2. oktobrī kultūras un izklaides telpā “Hanzas perons” notika radošo profesionāļu godināšana – izcilības balvas “Lauru LaPPA” pasniegšana. Tā ir Latvijas Pasākumu producentu asociācijas (LaPPA) iniciēta tradīcija un nozares vērtējums teicamam darbam pasākumu nozarē. 17. augustā notikusī "Vijas Artmanes Lielā nakts" novērtēta ikgadējā “Lauru LaPPAs” pasniegšanas ceremonijā trīs kategorijās, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Jūrmalas dome grib izsolīt Raiņa un Aspazijas «pirmo mīlas namiņu»
Opozīcijas pēkšņi celtu iebilžu dēļ Jūrmalas dome no pēdējās sēdes darba kārtības izņēma lēmumprojektu, kas paredzēja izsolē pārdot kādu īpašumu, kur netālu no liedaga nelielā namiņā četras vasaras aizvadījis dzejnieks Rainis. Šajā vasarnīcā esot aizvadīta Raiņa un Aspazijas pirmā mīlestības vasara un romantiskākie dzīves mirkļi. Tieši vietas romantizēšana vēl pirms pāris gadiem bija trumpis, ko pašvaldība izmantoja tūristu piesaistei, solot namiņu atjaunot. Taču nu dome izšķīrusies to pārdot izsolē, turklāt par apšaubāmu sākuma cenu.
Džilindžera vietā Dailes teātrī paredz veidot pagaidu māksliniecisko padomi
Dailes teātra aktieru vairākums pagājušajā nedēļā izteica neuzticību teātra mākslinieciskajam vadītājam Dž. Dž. Džilindžeram, panākta mutiska vienošanās par darba attiecību izbeigšanu. Aktieri rosinājuši mākslinieciskā vadītāja funkcijas uzticēt pagaidu mākslinieciskajai padomei, lai neciestu teātra darbs. Dailes teātra direktors to atbalsta. Vienlaikus kultūras ministrs pieļauj, ka teātra darbībā varētu būt dažādi turpmākās darbības scenāriji.
Džilindžers mutiski vienojas par darba pamešanu Dailes teātrī
Dailes teātris panācis mutisku vienošanos ar teātra līdzšinējo māksliniecisko vadītāju, režisoru Dž.Dž.Džilindžeru par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu tuvākajā laikā, paziņojumā medijiem informē Kultūras ministrijas pārstāve Inga Vasiļjeva.
Pasaules latviešu kultūras konferencei varēs sekot LSM.lv tiešraidē
Cēsu koncertzālē 29. un 30. septembrī notiks Pasaules latviešu kultūras konference, ko rīko Pasaules Brīvo latviešu apvienība (PBLA) sadarbībā ar Kultūras ministriju un Cēsu pilsētas domi. Divu dienu garumā pie viena diskusiju galda satiksies dažādu kultūras un mākslu nozaru personības, lai apspriestos par latviešiem aktuālo kultūrā Latvijā un ārvalstīs, paziņojumā medijiem informē PBLA pārstāvji. Konferenci tiešraidē varēs vērot portālā LSM.lv.
Kā kļūt slavenam? Saruna ar «pabučošanās performances» autori
Izstāžu zālē "Arsenāls'' 19. septembrī tika atklāta Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) simtgades izstāde “Academia”. Neilgi pēc tam vietnē "Facebook" izplatījās video ar vienu no izstādes notikumiem. Tas ir skatīts vairāk nekā 140 tūkstoš reižu, tā komentāru sadaļā notiek spraigas diskusijas, strīdi, personiski uzbrukumi. Māksliniece Ance Vilnīte Sabiedrisko mediju portālam LSM.lv stāsta, ka darbs par mākslinieka alkām pēc slavas bijis sociāls eksperiments, kas turpinās joprojām, savukārt sabiedrības asā reakcija vienlīdz priecē un liek vilties.
Liepājas Veco ļaužu dzīvojamā mājā ienāk virtuālā realitāte
Eiropas Savienības programmas “Radošā Eiropa” projekta “Future DiverCities” ietvaros Liepājas Kultūras pārvalde sadarbībā ar “Dirty Deal Audio” organizēja Latvijā unikālu pasākumu – apciemojot Liepājas Veco ļaužu dzīvojamo māju, senioriem pirmo reizi dzīvē bija iespēja ieskatīties un piedzīvot virtuālās realitātes pasauli un iepazīt Liepāju, kāda tā ir tagad, paziņojumā medijiem informē Liepājas pilsētas Kultūras pārvalde.
Atvērts Āraišu ezerpils apmeklētāju centrs
Teju jau kopš Āraišu arheoloģiskā parka izveidošanas tā darbinieki ir sapņojuši par ēku, kur sagaidīt apmeklētājus, izvietot arheoloģisko izrakumu laikā atrastos vēsturiskos priekšmetus, kā arī patverties no lietus vai sniegputeņa. Beidzot šis sapnis ir piepildījies, un šonedēļ Āraišu ezerpils arheoloģiskā parka jaunuzceltais apmeklētāju centrs sagaidījis pirmos viesus
Latvijā radītas tehnoloģijas izmanto pasaules lielākajos kultūras notikumos
Kultūras notikumu vietā “Hanzas perons” 23. septembrī teātru, koncertzāļu un televīzijas profesionāļu un radošo industriju pārstāvju forumā “Kultūra. Industrija. Tehnoloģija” iespējams noklausīties trīskārtējas “Tony” balvas laureātes – amerikāņu gaismu un skatuves dizaina mākslinieces Pegijas Eizenhauveres lekciju. Eizenhauvere stāsta, ka aprīkojums, ko izmanto Ņujorkā uz Brodvejas skatuvēm un arī filmu industrijā, ir ražots Latvijā.
Rīgā ar pasākumiem uz AB dambja atzīmē Baltu vienības dienu
Ar pasākumu programmu uz AB dambja Rīgā 22. septembrī tiek atzīmēta Baltu vienības diena, pieminot vēsturiskos Saules kaujas notikumus 1236. gada 22. septembrī, kad žemaiši un zemgaļi kopīgi sakāva Zobenbrāļu ordeņa bruņiniekus. Šī diena kā oficiāla atceres un atzīmējama diena ir kopš 2000. gada.
Kalvenes pagastā tapusi senlietu krātuve
Latvijā kļūst kuplāks skaits to cilvēku, kuri gatavi ziedot savu brīvo laiku, lai nākamajām paaudzēm saglabātu dažādas senlietas. Tā šogad Kalvenes pagastā tapusi senlietu krātuve, kuru izveidojusi Alduta Selderiņa. Telpas, kur kādreiz atradies pasts, ilgāku laiku stāvējušas tukšas, tagad tur izvietota Kalvenes senlietu krātuve.
No sākotnēji akustiskai koncertzālei plānotajiem 23 miljoniem KM rīcībā paliek 9,5 miljoni eiro
Iepriekš Nacionālās akustiskās koncertzāles būvniecībai atvēlētais Eiropas struktūrfondu finansējums tiks pārdalīts citām vajadzībām - atkārtoti apstiprināja kultūras ministrs. No 23 miljoniem eiro 16 miljoni tiks iepludināti valsts kopējā budžetā, bet 9,5 miljoni paliks Kultūras ministrijas rīcībā. Lēmums par nacionālās koncertzāles būvniecību valdībā jāpieņem līdz šī gada beigām.
Izdod Vīķes-Freibergas grāmatu «Manas zemes dziedātājiem»
Kuras ir garākās dziesmas latviešu folklorā? Par to klajā nācis eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas pētījums. Pēc pašas autores teiktā, darbs veltīts “pagātnes un tagadnes manas zemes dziedātājiem, atceroties 1918. gada 18. novembra Latvijas Neatkarības deklarācijas simtgadi”.
Kultūras ministrija aicina izvirzīt pretendentus Izcilības balvai kultūrā
Kultūras ministrija (KM) jau sesto gadu aicina pieteikt pretendentus Izcilības balvai kultūrā; pieteikumu iesniegšanas termiņš - šī gada 15. oktobris. Apbalvojuma pasniegšanas mērķis - izteikt Latvijas valsts atzinību par izciliem starptautiska mēroga sasniegumiem kultūrā, kas devuši būtisku ieguldījumu Latvijas kultūras vērtību popularizēšanā, veicinājuši pozitīvu Latvijas tēlu, cēluši Latvijas prestižu pasaulē un kultūras vērtību Latvijas sabiedrībā, informē Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.
Eiropas Kultūras mantojumu godina Sarkaņu baznīcā
Šīs nedēļas nogalē visā Latvijā notiek Eiropas Kultūras mantojuma dienas un dažādi to pasākumi aizvadīti arī Latgalē. To vidū jo īpaši liela uzmanība pievērsta Marijas Brīnumdarītājas svētgleznai un Sarkaņu Romas katoļu baznīcai Rēzeknes novadā. Šī vieta īpaša ar to, ka līdzīgi kā uz Aglonu, arī uz šejieni dodas svētceļnieki, turklāt pērn baznīcas iekštelpas un līdz ar tām vairākus simtus gadu senā svētglezna – restaurēta.
Eiropas Kultūras mantojuma dienās aicina izzināt restaurāciju
Visā Latvijā no 13. līdz 15. septembrim norisināsies Eiropas Kultūras mantojuma dienas, kam 2019. gadā izvēlēta tēma “Restaurācija”, paziņojumā medijiem informē Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde. Ekskursijās, sarunās un meistarklasēs dažādās Latvijas pilsētās būs iespēja gan uzzināt par pabeigtu kultūras pieminekļu restaurāciju, gan iepazīties ar restaurācijas procesu, vērojot, piemēram, Limbažu vecā rātsnama sienu gleznojumu atjaunošanu vai apmeklējot praktiskas nodarbības.
Jaunākie
Interesanti