Panorāma

9. maijā visā Latvijā pastiprināti uzraudzīs drošību

Panorāma

Dons cīnīsies par iekļūšanu Eirovīzijas finālā

Saeima noraida ieceri ļaut tirgot alkoholu no 20 gadu vecuma

Saeima tomēr neatbalsta alkohola iegādes vecuma celšanu; sper soli tuvāk citiem ierobežojumiem

Saeima otrajā lasījumā atbalstījusi stingrākus ierobežojumus alkoholisko dzērienu tirdzniecībā, vienlaikus noraidot iepriekš Saeimas komisijā atbalstīto liegumu pirkt alkoholu līdz 20 gadu vecumam. Tiesa, lai Alkoholisko dzērienu aprites likuma grozījumi stātos spēkā, tie Saeimai vēl jāatbalsta trešajā – galīgajā – lasījumā.

Saeima tomēr neatbalsta alkohola iegādes vecuma celšanu; sper soli tuvāk citiem ierobežojumiem
00:00 / 04:00
Lejuplādēt

Līdzīgi kā iepriekš lēma Saeimas komisija, arī deputātu vairākums atbalstīja to, ka:

  • darba dienās un sestdienās alkoholu drīkstēs pārdot no pulksten 10.00 līdz 20.00, bet svētdienās – no pulksten 10.00 līdz 18.00;
  • uz alkoholisko dzērienu etiķetēm būs jānorāda dzērienu uzturvērtība un ķīmiskais sastāvs;
  • būs aizliegta alkohola cenu un atlaižu reklāma mazumtirdzniecības vietās, kurās norisinās alkoholisko dzērienu tirdzniecība (tai skaitā ar distances līgumu tīmekļvietnē un mobilajā lietotnē), preses izdevumos, drukātos reklāmas izdevumos un publikācijās patērētājiem, kinoteātros, tīmekļvietnēs un tiešsaistē, kā arī izmantojot pasta pakalpojumus;
  • alkoholu neaizliegs tirgot internetā, taču distances tirdzniecību ierobežos, nosakot, ka no pasūtīšanas brīža līdz dzēriena saņemšanai jāpaiet vismaz sešām stundām.

Papildus tam Saeima atbalstīja Veselības ministrijas rosinājumu liegt tirgot maza tilpuma – mazāk nekā 0,2 litru iepakojumos – alkoholiskos dzērienus ar vairāk nekā 22 grādu stiprumu.

Noraida vecuma ierobežojuma celšanu

Vienlaikus Saeimas vairākums noraidīja iepriekš komisijā atbalstīto priekšlikumu pacelt no 18 uz 20 gadiem vecuma slieksni, no kura jaunieši drīkst iegādāties alkoholiskos dzērienus. Skepsi par šādu soli pauda gan koalīcijā esošās partijas "Progresīvie" deputāte Mairita Lūse, gan premjeres partiju pārstāvošais deputāts Jānis Reirs ("Jaunā Vienotība").

"Šādā veidā jaunieši tiks iestumti jau iepriekš pieminētajā "Telegram", interneta vietnēs, kur jaunieši iegādāsies ne tikai alkoholu, bet turpat blakus paķers līdzi arī daudzas citas nelegālas un nekontrolētas vielas. Šādā veidā mēs, es teiktu, mazinām cieņu pret likumu, pieņemot likumu, kuru mēs skaidri redzam, ka jaunieši nespēs ievērot, un mēs veicināsim to, ka cieņa pret likumu krītas. Atkārtošos: esam gatavi diskutēt par citos jautājumos stingrāku regulējumu, šādu gadu ierobežojumu nevaram atbalstīt," sacīja Lūse.

"Šīs diskusijas rezultātā man neradās pārliecība, ka piedāvātais risinājums ir pareizs risinājums. Ja mēs skatāmies datus, ko mums laipni piedāvāja Circenes kundze, tad praktiski mēs varētu secināt, ka viss šis attiecas uz jauniešiem no 18 līdz 20 gadiem, visi medicīniskie izsaukumi, viss slikts. Nē, tas attiecas arī uz jauniešiem, jaunākiem par 18 gadiem. Tātad, paceļot šo vecuma slieksni pie pašreizējās situācijas, pie pašreizējām metodēm mūsu valstī līdz 20 gadiem, tas nedos nekādu rezultātu. Un jautājums, un es domāju, ka arī valdība bieži skata jautājumu par birokrātijas mazināšanu, par regulāciju mazināšanu – pārregulācija, regulācija. Vienmēr cieš likumpaklausīgie. Tie, kas nav likumpaklausīgi, vienmēr atradīs veidu un metodi, kā apiet likumu," pauda Reirs.

Vecuma striktāku ierobežojumu atbalstīja 38 parlamentārieši, pret bija 25 un vēl 23 atturējās; līdz ar to priekšlikums noraidīts.

Vairāki deputāti mudināja uz trešo lasījumu noteikt atšķirīgu vecuma cenzu attiecībā uz stipro un vieglāku alkoholisko dzērienu iegādi.

"Ar šo lēmumu mēs pasakām, ka tu, divdesmitgadīgais pieaugušais cilvēk, tu vari šaut, vari precēties, vari braukt ar auto, vari vēlēt un vari arī nonākt aiz restēm, bet pudeli atvērt mēs tev tomēr neuzticēsim. Man šķiet, ka nav saprātīgi celt šo vecumu, jo, manuprāt, ir jāmaina alkohola patēriņa kultūra. (..) Mēs praktiski ar šiem regulējumiem panāksim tikai un vienīgi to, ka mūsu kultūra, alus kultūra, vienkārši iznīks. (..) Smagajam alkoholam jābūt ir ar vecāku ierobežojumu gadiem, un vieglajiem, kas galīgi netiek vērtēts daudzās, arī mūsu, Eiropas valstīs, kā smagais alkohols, tātad ir kā pārtikas prece – alus. Tam ir no 18 gadiem," sacīja deputāts Andris Kulbergs ("Apvienotais saraksts").

Pret to gan iebilda deputāte, bijusī veselības ministre Ingrīda Circene ("Jaunā Vienotība"), uzsverot alkoholisma radīto postu: "Ir grūti vārdos krāšņi atainot to, kas notiek dzērāju midzeņos, es esmu to redzējusi, mans darbs ar to ir bijis saistīts. Es jūs visus, kuri apšauba alkohola lietošanas ierobežošanas lietderību, sirsnīgi aicinu kā brīvprātīgos iesaistīties slimnīcu uzņemšanas nodaļu darbā.

Trīs gadu laikā Bērnu slimnīcā ir ievesti 850 bērni līdz 18 gadu vecumam smagā alkohola intoksikācijā."

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāju Andri Bērziņu no Zaļo un zemnieku savienības nepārsteidza noraidošais balsojums par ideju noteikt 20 gadu vecumu visa veida alkohola iegādei. Viņš iepriekš to aizstāvēja, jo līdzīgi no nākamā gada arī tabakas izstrādājumus likums ļaus iegādāties no 20 gadu vecuma. Bērziņu interesē, tieši kādus priekšlikumus komisija saņems uz galīgo lasījumu Alkoholisko dzērienu aprites likumā: "Vai nu dalītais variants par vienu vecuma slieksni alus, sidra, vīna iegādei un līdz 20 gadiem celt vecumu stiprā alkohola iegādei. Tad vēl variants: vieglie – sidrs un alus, vidējie – vīns un stiprie – spirtotie. Vēl viena formula – vecumu alkohola iegādei nemainīt. Es domāju, ka tas diez vai varētu būt, bet nu viss kaut kas var būt. Neesmu pārsteigts par šodienas balsojumu. Es zināju, ka tās diskusijas šādas būs."

Vēl jālemj 3. lasījumā

Saeima otrajā lasījumā bez garākām debatēm atbalstīja citus iepriekš komisijā plānotos pasākumus.

Ierobežojumiem alkoholisma sērgas ierobežošanai vajadzētu būt bargākiem, debatēs argumentēja deputāte Circene: "Zaudējumi alkohola radītā kaitējuma dēļ pašvaldībās ir 45 miljoni. Iedomājieties, cik daudz reto slimnieku vai onkoloģisko pacientu ar šo naudu varētu saņemt civilizētu Eiropas līmeņa ārstēšanu! Grozījumi Alkoholisko dzērienu aprites likumā neskar tos, kuri alkohola lietošanu saista ar jautru tusiņu vai glāzi vīna ar draugiem nedēļas nogalē, bet tos, kuri anonīmo alkoholiķu klubos katru vakaru sēž "Zoom" un viens otru motivē sagaidīt to brīdi, kad aizvērs alkohola tirdzniecības vietas."

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā priekšlikumus uz galīgo lasījumu pieņems divas nedēļas. Apspriedes un balsošanu galīgajā lasījumā par tiem komisijas vadītāja Andris Bērziņš sola vēl līdz vasaras pārtraukumam, un

plānots, likuma izmaiņas stāsies spēkā no 2025. gada.

Zeme, kur dzer

Vairāk

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti