Kultūra / Kultūrtelpa
Ko nepalaist garām šonedēļ? Iesaka «Kilograms kultūras» žūrija
Kā jau ik nedēļu, esam sagatavojuši ieteikumus kultūrai. Šonedēļ mums ir svētku nedēļa - vairāki iespaidīgi kultūras jaunumi Latvijas Televīzijas ēterā! LTV Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle iesaka četrus notikumus, kas viņu intriģē visvairāk un kur nākamnedēļ varēsiet sastapt arī viņu pašu.
Noskaidroti «Boņuka 2017» pretendenti
Februāra beigās jau desmito reizi tiks sveikti latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks” saņēmēji. Paziņojam balvai izvirzītos pretendentus 17 nominācijās sabiedrība un kultūras, mūzikas un literatūras kategorijās. “Boņuks” ir vienīgā balva, kas īpaši izceļ un godina sasniegumus latgaliešu kultūras dzīvē, aptverot ne vien Latgales reģionu, bet arī latgaliskās aktivitātes citur Latvijā un pasaulē. Balvas pasniegšanas ceremonija notiks 25. februārī 16.00 Latgales vēstniecībā "Gors", tāpat tā būs vērojama tiešraidē lietotnē ''LMT Straume''.
Jauna izglītojoša vietne par reformāciju un Martinu Luteru
No šī gada februāra Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) ikvienam interesentam piedāvā izglītojošu vietni www.luters.lv – LNB veidotās valsts simtgades programmas izstādes “Luters. Pagrieziens” (01.11.2017–04.02.2018) digitālo stāstu versiju par vēlo viduslaiku dievbijību, Martina Lutera (1483–1546) cīņu pret indulgencēm un konfliktu ar Romas katoļu baznīcu, viņa mācības izplatīšanos un veidu, kādā Lutera reformācija veicināja rakstītās latviešu valodas attīstību, informē LNB pārstāvis Augusts Zilberts. 
Atklāj Salaspils memoriāla jauno ekspozīciju
Salaspils memoriāls īsi pēc savas 50.gadadienas beidzot ticis pie pastāvīgas ekspozīcijas, kas apmeklētājiem stāstīs par Salaspils nometnes sarežģīto vēsturi un ļaus uzzināt vairāk arī par paša memoriāla tapšanu un tā autoriem. Neuzkrītošas pārvērtības piedzīvojusi arī memoriāla monumentālā ieejas galerija, kuras betona konstrukcijas pirmoreiz pusgadsimta laikā ir atjaunotas.
Kultūras notikumu birums februārim. Iesaka Anete Lesīte
Tuvojas "Kilograma kultūras" balvu pasniegšanas ceremonija. Jau 14. februārī uzzināsim, kurš saņems zelta atsvariņus, taču žūrija nesnauž un turpina apkopot dažādos kultūras notikumus, kurus vērts pamanīt un, iespējams, nominēt nākamajai ceremonijai. Sabiedrisko mediju balvas "Kilograms kultūras" pārstāve Anete Lesīte piedāvā savu šīs nedēļas izlasi.
Kultūras ministrijas valsts sekretāra amatā apstiprina Daci Vilsoni
Valdība otrdien, 30. janvārī, Kultūras ministrijas (KM) valsts sekretāra amatā apstiprināja līdzšinējo valsts sekretāra vietnieci kultūrpolitikas jautājumos Daci Vilsoni. Vienlaikus viņai ļauts savienot KM valsts sekretāra amatu ar Latvijas Nacionālā teātra valdes locekļa amatu - līdz brīdim, kad teātrim tiks atrasts vadītājs.
Nīmaņu dzimta: veconkulis Jēkabs un spēcīgais turpinājums mūsdienās
“Mūsu senči, galvenokārt senči līdz 12. gadsimtam, kas vēl nebija paverdzināti, bet kaujās jau rūdīti, 50 procentus savas cietās dabas, sava rakstura iedzimtības un pārmantotības ceļā ir nodevuši mūsu tautas nākamām paaudzēm, bet 50 procenti no laika rituma dzīvē iegūtām īpašībām ir pārgājušas šodienas tautas dabā un raksturā,” šo ierakstu 20. gadsimta 70. gados pats magnetofona lentā veicis dakteris Jēkabs Nīmanis.
Gada nevārds «transporti», gada vārds - «straumēt/ straumēšana»
Noslēgusies Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas un Latvijas Rakstnieku savienības ikgadējā, šogad jau piecpadsmitā akcija “Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens”. Gada spārnotais teiciens 2017. gadā ir "vislabāk ir dzemdēt Latvijā". 2017. gada nevārds - "transporti", bet gada vārds - "straumēt/straumēšana".
Ko šonedēļ nepalaist garām? Iesaka «Kilograms kultūras» žūrija
Lietaina ziema pārņēmusi galvaspilsētas ielas. Vērts atvērt labu grāmatu par mākslinieku, iepriecināt sevi ar mākslas pieredzi, kurā nav ikdienas steigas, doties uz teātra pirmizrādi un ielūkoties, ko Polija paveikusi tēlniecībā. Kultūras pieturzīmes šonedēļ sagatavojusi raidījuma "Ielas garumā" veidotāja un sabiedrisko mediju balvas "Kilograms kultūras" žūrijas pārstāve Lilita Eglīte. 
Plāno pamatīgas izmaiņas kultūras mantojuma aizsardzības politikā
Eiropā šis gads pasludināts par Kultūras mantojuma gadu. Arī Latvijā to ar lieliem mērķiem sākusi Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija. Cerībā mazināt soģa tēlu tā plāno mainīt nosaukumu uz Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi, mazināt birokrātiju un piedāvāt vairāk atbalsta iespēju. Taču tā nebūt nav vienīgā pārmaiņa, kas tuvākajā laikā varētu skart kultūras mantojuma politiku.
Pabriks uzraksta grāmatu par dzimtas mājām
Šis gads ir Eiropas Kultūras mantojuma gads, kura laikā tiek īstenotas iniciatīvas apzināt pagātnes kultūrvēsturisko mantojumu. Lai panāktu, ka šogad pievērstā uzmanība kultūrvēstures izzināšanai, ietekmē arī nākotni, Eiropā tiek īstenoti vairāki ilgtermiņa projekti.
Latgalē izjūt centrālas kultūrdzīvi koordinējošas iestādes trūkumu
Rēzeknē aizvadīts Kultūras ministrijas seminārs par kultūras organizāciju ieguldījumu Latgales kultūrtelpas stiprināšanā. Pieredzē un viedokļos dalījās dažādu novada kultūras organizāciju pārstāvji. Lai arī tikšanās raisīja lielu interesi, liela daļa kultūras darbinieku un tikšanās apmeklētāju ar pasākuma norisi un rezultātiem nav apmierināti, jo seminārs organizēts lielā steigā un pie vienota kopsaucēja nav izdevies nonākt, ziņo Latgales reģionālā televīzija.  
Grāmatā apkopoti mācītāja Boses 19.gadsimtā radītie laucinieku zīmējumi
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs 24.janvārī laiž klajā divus jaunus muzeja rakstu krājumus, kā arī mākslas vēsturnieces un muzeja direktora vietnieces Anitas Meinartes grāmatu par kādu unikālu zīmējumu kopumu muzeja krājumā. Tie ir Ēveles draudzes mācītāja Antona Georga Boses zīmējumi, kas tapuši laikā no 1857. līdz 1860. gadam.
Jaunākie
Populārākie
Interesanti