Kultūra / Kultūrtelpa
Futūristiskais cilvēciskums. Liepājas Mākslas foruma apskats
Laikā no 25. līdz 27. septembrim Liepājas koncertzālē “Lielais Dzintars” norisinājās festivāls “Liepājas Mākslas forums”, kura vadmotīvs šogad bija “ne-noteiktības” tēma, izspēlēta un atklāta caur tēlotājmākslu, performanci, mūziku, teātri, deju, dzeju, diskusiju un kino. Un līdzās veldzējošajam mākslas baudījumam gaisā varēja just arī nākotnes priekšnojautas.
Pabeigta Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja fasādes restaurācija
Pabeigti ielas fasāžu atjaunošanas darbi, logu atjaunošana un ieejas portāla restaurācija Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā Palasta ielā 2, Rīgā. Būvdarbi sākti šī gada martā un īstenoti piecos mēnešos. Tie ir pirmie nozīmīgie ēkas atjaunošanas darbi vairāk ekā pusgadsimta laikā, informē VAS “Valsts nekustamie īpašumi” valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.
Mākslinieks Kaspars Lielgalvis: Nomadiskais klejotājs, kurš pamestās ēkās iedveš laikmetīgās mākslas dvašu
Mākslinieks, radošo kvartālu kurators Kaspars Lielgalvis pēdējos trīs gadus piezemējies 6000 kvadrātmetru (m2) plašajā Tallinas ielas kvartālā, kur savulaik bija Sanitārā transporta autobāzes teritorija. Šajos trīs gados Tallinas ielas kvartāls no pamesta nostūra Miera ielas galā ieguvis savu identitāti un kļuvis par iecienītu pilsētnieku un arī ārvalstu viesu kultūras baudīšanas un satikšanās pieturvietu.
Spītējot «ne-noteiktībai». Sākas Liepājas Mākslas forums
Piesakot sevi ar šim brīdim aktuālu tēmu – “Ne-noteiktība”, šogad, no 25. līdz 27. septembrim, jau sesto reizi Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” rīko mūsdienu mākslas festivālu “Liepājas Mākslas forums”.  Kaut arī ierobežojumu dēļ nācies ieviest korekcijas, tomēr pasākums notiks, turklāt trīs dienu garumā. Jau 25. septembrī būs iespējams dzirdēt mūziku no okeāna dzīlēm audiovizuālā piedzīvojumā, kas apmeklētājiem būs pieejams bez maksas.
Gribas veidot «dzīvu muzeju». Intervija ar Brīvdabas muzeja jauno direktori Zandu Ķergalvi
Pirms nedēļas kļuva zināma Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja jaunā direktore – Zanda Ķergalve. Savu motivāciju atstāt ilgstoši vadīto Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienību par labu muzejam, kura vadībā daudzus gadus bijušas problēmas, viņa skaidro ar vēlmi salīdzinoši mierīgos ūdeņus nomainīt pret jaunām krācēm. Nevēloties palikt muzeja vadībā līdz pensijai, bet gribot tam palīdzēt tikt uz kājām un attīstīties. "Man patīk būvēt un redzēt izaugsmi," viņa saka.
Sestdien ieskandinās «Ulbrokas pērli»
Bibliotēka, muzejs, dzimtsarakstu nodaļa un divas koncertzāles – viena ar turpat 500, otra – ar 200 sēdvietām. Tas viss zem viena jumta sadzīvo "Ulbrokas pērlē" jeb Stopiņu novada Kultūras centrā. Sestdien, 26. septembrī, iecerēts tā atklāšanas koncerts, kurā uzstāsies koris "Latvija", grupa "Dagamba" un Daumants Kalniņš.
Tabakas fabrikas radošā kvartāla attīstīšanas būvdarbus uzsāks 2021. gada vasarā
VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) vadībā šobrīd notiek aktīvi projektēšanas darbi topošās Latvijas Kultūras akadēmijas mājvietas – Tabakas fabrikas radošā kvartāla izveidei Miera ielā 58a. Projektēšanu plānots pabeigt līdz 2021. gada pavasarim un nākamgad uzsākt būvdarbus, sākot ar kvartāla ieejas mezglu – radošo industriju inkubatoru un Latvijas Kultūras akadēmijas Nacionālo filmu skolu, informēja VNĪ.
Latvijas pilsētas seminārā mudina kandidēt Eiropas kultūras galvaspilsētas titulam
Trešdien, 23. septembrī, seminārā–domnīcā "Eiropas kultūras galvaspilsēta Latvijā 2027” pašvaldību, nacionālo un reģionālo  kultūras institūciju pārstāvji, izglītības, pētniecības, valsts, nevalstiskā sektora darbinieki un citi interesenti saņēma gan pamudinājumus, gan praktiskus ieteikumus, lai turpmāko deviņu mēnešu laikā sagatavotu augstvērtīgus pieteikumus sacensībā par Eiropas kultūras galvaspilsētas godu 2027. gadā, informēja domnīcas “Culture Lab” pārstāvji.
Kā runāt par mākslas vēsturi šodien? Saruna ar muzeju vadītājiem Māru Lāci un Kasparu Vanagu
“Dzirdam atkal un atkal šo mantru, ka māksla runā pati par sevi. Ne nieka viņa nerunā pati par sevi,” atzīmē Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktors Kaspars Vanags sarunā ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktori Māru Lāci, apspriežot Valsts mākslas muzeja simtgadei veltīto izstādi Rīgas Biržā, muzeju pārmaiņas gadsimta laikā un to, kā muzeji turpinās mainīties.
Iveta Kažoka: «Marinēt» finālistus ir sliktākais, ko ministrs amatu konkursos var darīt
Konkurss uz Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja direktora amatu radījis jautājumus, cik liela drīkst būt ministra ietekme uz rezultātiem un vai tā negrauj uzticību profesionāli rīkotiem konkursiem uz augsta līmeņa vadītāju amatiem valsts pārvaldē. Ministrs un viņa partija stingri aizstāv tiesības izvērtēt labākos kandidātus pirms gala lēmuma pieņemšanas, premjers diplomātiski aicina sekot “labas pārvaldības principiem”, bet pārvaldības eksperti aicina politiķus piebremzēt personiskās ambīcijas, bez skaidra pamatojuma apšaubot žūrijas komisijas lēmumu.
Nozares pārstāvji: Valdības virzītās nodokļu reformas var būtiski pasliktināt tieši trūcīgo radošo personu situāciju
Aplikšana ar Valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI), vienlaikus nesniedzot skaidras garantijas, ka šo naudu būs iespējams nopelnīt, padarīs trūcīgas radošas personas vienīgi sociāli mazāk nodrošinātas, un tās būs spiestas doties pelēkajā zonā vai pilnībā atteikties no jebkādas radošas darbības, uzskata Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju (NVO) asociācija un Latvijas Radošo savienību padome.
Upīte atkopjas pēc ugunsgrēka, lai nākamgad 20. reizi ieskandinātu «Uobeļduorzu»
Sestdien, 19. septembrī, Viļakas novada Upītē aizvadīts vecākais latgaliešu dzejas un dziesmu festivāls “Upītes uobeļduorzs”. Tas gan šoreiz nenoritēja, kā ierasts, jo neilgi pirms pasākuma noslēguma to pārtrauca ugunsgrēks. Tomēr festivāla rīkotāji ir apņēmušies tradīciju turpināt, nākamgad organizējot nu jau 20. “Upītes uobeļduorzu”.
Tukumā atklāts pasaules kultūras telpas «Tukku Magi» pagalms
Neredzēta rosība 20. septembrī valdīja Tukuma sirdī, agrākajā Fermentu rūpnīcā, kur pēc pāris gadiem durvis plāno vērt pasaules kultūras telpa “Tukku Magi”. Tika sperts pirmais solis topošā daudzkultūru muzeja izveidē – “Tukku Magi” pagalma atvēršanas svētki.
Ar projektu «Tilts Rīga–Holivuda» iedzīvinās Mihaila Čehova leģendu
Pasaules teātra un kino aprindās joprojām ļoti aktuāla personība ir Mihails Čehovs un viņa izstrādātā aktiermeistarības metode, kuras ietekmi joprojām var redzēt populāru Holivudas aktieru spēlē. Latvijā savukārt par Mihailu Čehovu zinām ļoti maz, kaut arī viņš savulaik divus gadus dzīvoja Rīgā un viņa vārdā nosaukts Rīgas Krievu teātris.
Jaunākie
Interesanti