Sadaļas Sadaļas
Kultūra / Kultūrtelpa
Man vajag nepareizi – tā, lai ir dzīvi. Saruna ar aktieri un tulkotāju Gundaru Āboliņu
Aktieris Gundars Āboliņš iztulkojis Vladimira Zismana grāmatu "Ceļvedis orķestra pasaulē un tās pažobelēs", un šonedēļ izdevniecībā "Upe tuviem un tāliem" izdotā grāmata nonāk pie lasītājiem. "Šī grāmata stāsta par simfonisko orķestri un par to, kā tas ir iekārtots, par mūzikas instrumentiem un cilvēkiem, kuri tos spēlē, un, protams, arī tiem, kuri tos nespēlē. Starp citu, lai jūs nemaldina ārēji labestīgais grāmatas nosaukums – patiesībā tas ir īsts trilleris. (..) Pats briesmīgākais ir tas, ka grāmata ir absolūti patiesa," lasāms grāmatas ievadā.
Tukuma muzeji vēruši durvis un gatavi pielāgoties ierobežojumiem
Pēc apmēram piecu mēnešu pārtraukuma, atvērtas arī Tukuma Mākslas muzeja durvis. Apmeklētājiem beidzot klātienē pieejama vietējās mākslinieces izstāde "Paldies, skolotāj", kura atvēršanas svētkus piedzīvoja interneta tiešraidē. Tomēr kā stāsta darbinieces, šoreiz tas pat neesot svarīgi.
Vēstures muzejs ved ceļojumā «Kokam pa pēdām»
Koka vēsturei Rīgā veltītu orientēšanās spēli “Kokam pa pēdām” sarūpējis Latvijas Nacionālais vēstures muzejs. Iepriekš piesakoties, ikvienam interesentam ir iespēja doties aizraujošā un izzinošā pastaigā pa Rīgu, meklējot un atrodot pēc iespējas vairāk dažādu objektu, par kuriem ir sagatavoti āķīgi jautājumi.
Jubilāre, komponiste Ilona Rupaine: Esam mazliet uz pauzes, bet optimisma pilni
"Pandēmijas otrais vilnis ir nogurdinošāks nekā pirmais, jo nevar saprast, kad tas finišēs, vai sekos vēl nākošais un kā tālāk dzīvosim.  Esam mazliet uz pauzes, bet par spīti visam – optimisma pilni," prāto komponiste, skolotāja, muzikoloģe, Latgales vēstniecības "Gors" Mākslinieciskās un pasākumu nodaļas vadītāja Ilona Rupaine, kura savu dzimšanas dienu 8. jūnijā sagaida saulainā noskaņojumā: "Garastāvoklis ir teicams, ļoti labs!" LR3 "Klasika" jubilāri sveiks ar zīmīgu ierakstu – ar viņas un Eināra Lipska kopīgi veidoto oriģināldarbu, dziesmu spēli "Ķēniņmeita. Latgales pasaka", kas 2013. gada 30. maijā skanēja Latgales vēstniecības "Gors" atklāšanas koncertā.
KM pārdala 172 710 eiro Liepājas pašvaldībai Liepājas teātra darbības nodrošināšanai
Valdība pēc Kultūras ministrijas (KM) iniciatīvas 8. jūnijā lēma veikt 172 710 eiro pārdali starp KM budžeta programmām, lai mazinātu Covid-19 ierobežošanā radītās, negatīvās sekas un nodrošinātu Liepājas domes kapitālsabiedrības – Liepājas teātra – darbības turpināšanu 2021. gadā, informēja KM. Atbalstu valsts teātriem un koncertorganizācijām KM virzīs izskatīšanai kādā no tuvākajām valdības sēdēm.
Kuldīgas dejotājiem jauni tērpi
Laikā, kad dejošana varēja notikt tikai attālināti, kuldīdznieki īpaši gatavojās brīdim, kad atkal varēs dejot publikas priekšā. Piesaistītais finansējums no projektiem ļāvis izgatavot gan jaunus tērpu komplektus, gan jau esošos papildināt ar trūkstošām konkrētajam kultūrvēsturiskajam novadam atbilstošām tērpu detaļām.
Skatuves mākslā ienāk jaunā paaudze – Kultūras akadēmijā top diplomdarbi
2021. gada jūnijā Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA) absolvēs jaunie aktieri, režisori un laikmetīgās dejas horeogrāfi bakalaura studiju programmās, kā arī teātra un filmu režisori un dramaturgi maģistra studiju programmās. Šobrīd gan sadarbībā ar 8 Latvijas teātriem, gan LKA dažādajās struktūrvienībās top kopumā 40 diplomdarba izrādes, informēja LKA pārstāvji.
Valsts muzeju negūtie ienākumi dīkstāvē sasniedz 3,5 miljonus eiro
Muzejiem atsākot strādāt, Kultūras ministrija aprēķinājusi, cik dārgi izmaksājusi to dīkstāve. Valsts pārraudzībā esošie muzeji šajā laikā guvuši tikai 4% no plānotajiem ieņēmumiem. Lai gan atsevišķiem muzejiem pie apvāršņa jau vīdēja bankrota draudi, Muzeju biedrībai nav datu, ka kāds no muzejiem dīkstāves laikā būtu slēgts vai atlaidis darbiniekus. 
Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 statusam pieteikušās 9 Latvijas pilsētas
Kultūras ministrija (KM) noteiktajā termiņā saņēmusi 9 Latvijas pilsētu pieteikumus Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 statusam – uz to šogad pretendē Cēsis, Daugavpils, Jelgava, Jēkabpils, Jūrmala, Kuldīga, Liepāja, Ogre un Valmiera, informēja KM. Pilsētas jūlijā prezentēs savus pieteikumus neatkarīgai, starptautiskai žūrijai, kas lems par kandidātpilsētu atlasi finālam.
Kultūras nozares pārstāvjus aicina mācīties organizēt pasākumus
Šī gada vasarā un rudenī atkārtoti noritēs Latvijas Rakstnieku savienības (LRS) veidotais nodarbību un lekciju cikls "Maizi vai grāmatu?", kas pērn tapis ar mērķi veicināt jauno autoru kompetences projektu vadības, mediju, tiesību un finanšu jomās. Šogad apmācībās tiek aicināti piedalīties visu kultūras nozares atzaru pārstāvji – kā profesionāļi, tā jaunpienācēji, kas vēlas apgūt un praktiski pielietot prasmes pasākumu organizēšanā, informēja LRS.
Daba, kas iedvesmo kultūru – kultūras kanonu papildina Latvijas kanoniskās ainavas
Šogad aprit 13 gadu, kopš izveidots Latvijas kultūras kanons, kas ir mūsu nozīmīgāko kultūras vērtību izlase. Līdz šim tajā nemainīgi bija 99 vērtības septiņās kultūras nozarēs. Taču tik tikko kanona aprises paplašinātas ar vēl vienu jaunu sadaļu – "Ainavas". Ekspertu grupa spraigu diskusiju rezultātā tajā iekļāvusi astoņas kanoniskas Latvijas ainavas, kas jo īpaši spilgti atspoguļo Latvijas skaistumu un daudzveidību.
Grāmatizdevēji turpina akciju «Atdodiet grāmatām 5% PVN likmi!»
Latvijas gāmatizdevēji šodien turpina maija nogalē aizsākto akciju "Atdodiet grāmatām 5% PVN likmi!". Tās laikā nozares pārstāvji tiekas ar atbildīgo ministriju pārstāvjiem, simboliski dāvina viņiem grāmatas, lai pievērstu uzmanību kritiskajai situācijai nozarē un aicinātu gādāt par tās nākotni.
Apmeklētājiem durvis atkal ver Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs
Apmeklētājiem durvis atkal ver Marka Rotko mākslas centrs Daugavpilī. Vairāk nekā pusgadu šis mākslas centrs ir gaidījis iespēju vērt durvis apmeklētājiem. Šajā laikā vērienīgs darbs paveikts, gan uzlabojot Rotko centra iekštelpas, gan iekārtojot izstādes ārtelpās.
Kādas izmaiņas kultūras dzīvē sagaida no jaunajām pašvaldībām Kurzemē?
Vai Saldū taps jauns kultūras nams? Kas notiks ar Liepājas kultūras mantojumu? Vai Ventspilī uzklausīs jauniešus, un vai laikmetīgā māksla iedzīvosies Sabilē? LR3 "Klasika" raidījumu ciklā "Mērnieku laiki. Par kultūru pirms vēlēšanām" šoreiz apstājamies Kurzemē, piestājot Saldū, Liepājā, Ventspilī un Sabilē.
Vairāki simti dziedātāju skandēs gadsimta garāko līgodziesmu
21. jūnijā, vasaras saulgriežos, vairāki simti dziedātāju Latvijā un visā pasaulē skandēs „Gadsimta garāko līgodziesmu”, ko jau sesto gadu organizē Latvijas Radio 2. Līgodziesma no saules lēkta pulksten 4.29 līdz saules rietam pulksten 22.22 ar radio ētera starpniecību vīsies cauri visai Latvijai. Sekojot saules ceļam, līgošanā secīgi iesaistīsies kori un folkloras kopas no dažādiem Latvijas reģioniem un pat kontinentiem.
Finišam tuvojas Strēlnieku laukuma pārbūve; jūnija vidū atklās memoriālu
Latvijas Okupācijas muzeja kompleksa pārbūves gaita Strēlnieku laukumā 1, Rīgā, tuvojas finišam – aktīvi norit darbi iekštelpās, paralēli gatavojot ēku nodošanai ekspluatācijā. Pabeigts un ekspluatācijā pieņemts vides objekts – memoriāls padomju okupācijas upuru piemiņai “Vēstures taktīla”, kurš sabiedrībai pieejams būs no 14. jūnija, pieminot 80. gadadienu kopš traģiskā notikuma Latvijas vēsturē, kad 1941. gadā padomju režīms izsūtīja vairāk nekā 15 tūkstošus Latvijas pilsoņu, pavēstīja VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.
Ko rakstāmmašīna stāsta par tās īpašnieku? Rakstniecības un mūzikas muzejā izstādītas 30 rakstāmmašīnas
Rakstniecības un mūzikas muzeja izstāžu zālē atklāta izstāde “Es, rakstāmmašīna”, kurā var iepazīt muzeja rakstāmmašīnu kolekciju. Tajā ir 30 priekšmetu, kuru īpašnieki ir ievērojami rakstnieki, valodnieki, aktieri un muzeju darbinieki. Senākā un arī viena no elegantākajām ir Raiņa savulaik Šveicē iegādātā rakstāmmašīna, bet jaunāko elektronisko modeļu īpašnieks ir Anšlavs Eglītis.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt