Kultūra / Kultūrtelpa
Jāzepa Vītola muzejs «Anniņas» ir kritiskā stāvoklī; gaida valsts atbalstu
„Gaujiena – mana paradīze” – tā savulaik par savu vasaras mājvietu, kur tagad ir muzejs, teicis Latvijas Konservatorijas dibinātājs, izcilais komponists Jāzeps Vītols. Taču šobrīd viņa paradīze – memoriālais muzejs „Anniņas” – ir ļoti kritiskā situācijā. Pirms 31 gada muzeja ēka nodega, un toreiz tā tika atjaunota steigā, vairāk kā dekorācija komponista jubilejas koncertam. Šobrīd gan ir izstrādāta jaunas, modernas ekspozīcijas koncepcija ar domu, ka varbūt izdodas atjaunot arī pašu ēku.
Par «Gada rīdzinieku» kļuvis komponists Boriss Rezņiks
Rīgas domes balvu “Gada rīdzinieks 2019” un Goda rakstu šogad saņēma komponists Boriss Rezņiks par Atmodas laika leģendārā skaņdarba “Atmostas Baltija” radīšanu, ieguldījumu mūzikas attīstībā un Rīgas starptautiskās atpazīstamības veicināšanu. Balvu viņam pasniedza pirmdien, 18. novembrī, Rīgas domes svinīgajā sēdē, kas bija sasaukta par godu Latvijas Republikas proklamēšanas 101. gadadienai, paziņojumā medijiem informē Rīgas domes pārstāvji.
Lielās pārmaiņas. Saruna ar teātra zinātnieci Tišheizeri un Operas valdes locekli Voldiņu
Latvijas Nacionālajā operā un baletā (LNOB) darbu sākusi jaunā valde. Kāda būs mūsu Baltā nama tālākā attīstība, ko vajadzētu mainīt, un ko īsti gaidīt no pārmaiņu laika, kas šobrīd izteikti vērojams dramatiskajos teātros? Par šīm un citā lietām LR3 “Klasika” direktore Gunda Vaivode uz diskusiju aicinājusi LNOB valdes locekli Sandi Voldiņu un teātra zinātnieci Edīti Tišheizeri.
Īstermiņa finansējums un ilgtermiņa krīze. Kultūras mediji uzsāk vienotu cīņu
Gada beigās eksistenci bija nolēmis beigt žurnāls “Mūzikas Saule”, oktobrī līdzekļus pastāvēšanai vāca “Rīgas Laiks”, bet vēl aizvien neziņā par nākotni ir portāls Kroders.lv. Šobrīd top Kultūras ministrijai adresēta kultūras mediju vēstule, lai rastu risinājumu sen milzušai problēmai un lai kultūras periodika neiznīktu pavisam. Līdzīgi krīzes brīži notiek katru gadu, taču, kā norāda Rīgas Stradiņa Universitātes (RSU) asociētā profesore, mediju eksperte Anda Rožukalne – šobrīd novērojama daudz nopietnāka krīze, “kas liktu izmainīt pašu pieeju, kā tiek finansēti kultūras mediji.”
Tulkotāja un pasniedzēja Astra Skrābane par sadarbību ar VDK: Man ir kauns, cik es biju stulba un naiva
Ventspils Augstskolas asociētā profesore, filoloģijas zinātņu doktore, franču valodas un literatūras eksperte, tulkotāja un pasniedzēja Astra Skrābane atzīst – viņa ir sadarbojusies ar Valsts drošības komiteju (VDK), bet ar to, protams, nelepojas. Tā sauktajos “čekas maisos” viņas kartītē ierakstīts segvārds “Stella”, savervēšanas datums – 28.11.1986., lai gan, kā pati stāsta, viss sācies jau pirms 1986. gada novembra. Kartītē minētos vervētājus Skrābane nekad nav satikusi, viņas kontaktpersona bija Valērijs.
16 kultūras dižgari saņem ministrijas atzinības rakstus
Svinīga gaisotne 14. novembrī valdīja Latvijas Nacionālās operas un baleta Beletāžas zālē. Tur vairākām kultūras personībām kā pateicību par viņu radošo ieguldījumu kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība) pasniedza Kultūras ministrijas (KM) atzinības rakstus.
Mūžībā devies dramaturgs Harijs Gulbis
Lāčplēša dienā, 11. novembrī, mūžībā devies latviešu dramaturgs un prozaiķis Harijs Gulbis (1926 - 2019), vietnē "Facebook" ziņo teātra žurnāls "Teātra Vēstnesis".
Top piektais cikla koncertuzvedums «Rīgas gredzens» - himna radošajam garam
Četriem Latvijas novadiem veltītais koncertuzvedumu cikls „Latvijas gredzens” nebūtu pilnīgs bez stāsta par Latvijas sirdi – Rīgu.  Tāda bija cikla idejas autora Sigvarda Kļavas pārliecība, un nu pēc viņa ierosmes pavisam drīz pirmizrādi piedzīvos arī cikla piektais uzvedums „Rīgas gredzens”.
Latviešu valodas diktāta rakstīšanā piedalījušies 2054 cilvēki
Piektajā pasaules diktātā latviešu valodā, kas norisinājās 9. novembrī, tiešsaistē un klātienē kopā piedalījās 2054 dalībnieki, kas ir par 25% vairāk nekā pērn. Kā intervijā Latvijas Radio atklāja aktieris Vilis Daudziņš, vienā no diktāta lasījumiem viņš izlaidis vārdu "rasa".
Muzeju krātuvju komplekss gandrīz gatavs, gaida ekspluatācijas komisiju
Pulka ielas Muzeju krātuves 30 tūkstošos kvadrātmetru izmitināsies un savus dārgumus – kopumā 2,5 miljonus muzeju vienību – glabās četri muzeji: Nacionālais vēstures muzejs, Nacionālais mākslas muzejs, Rakstniecības un mūzikas muzejs un Kino muzejs. Tā ir pirmā tik vērienīgā tieši muzeju vajadzībām būvētā ēka Latvijā, un, iespējams, vienīgā visā Eiropā. Muzeju darbinieki neslēpj prieku par rezultātu, jo ceļš uz to nav bijis viegls. Šobrīd celtniecība ir pabeigta, ēkā rit uzkopšanas darbi, tiek gaidīta ekspluatācijas komisija.
Māra Zālīte un citi Latvijas pārstāvji atzīmē Berlīnes mūra krišanu
Novembra pirmajā pusē veselu nedēļu Vācijas galvaspilsētā Berlīnē ar vairāk nekā 200 sarīkojumiem, izstādēm un koncertiem atzīmē Vācijas atkalapvienošanās 30. gadadienu. Betona mūris, kas stiepās 155 kilometru garumā, 28 gadus valsti sadalīja divās politiski, ekonomiski un citādi atšķirīgās nometnēs. Nav noslēpums, ka mūra krišanu lielā mērā ietekmēja baltiešu akcija “Baltijas ceļš”, tāpēc plašajā brīvības svētku programmā Berlīnē īpaša uzmanība veltīta Baltijas valstīm.
Egils Siliņš opernama repertuāru vēlas papildināt ar īrētām izrādēm un kopražojumiem
Darbu Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) valdes priekšsēdētāja amatā 5. novembrī sāk Egils Siliņš. Viņš vadības grožus pārņem no Zigmara Liepiņa, kurš operas vadībā bija iepriekšējos sešus gadus. Operdziedātājs ar 30 gadu pieredzi un direktora vietnieks mākslinieku aģentūrā Spānijā, Siliņš atzinīgi vērtē iepriekšējās vadības laikā sakārtoto operas finanšu stāvokli, bet ir apņēmības pilns piedāvāt jaunas idejas opernama attīstībai.
Jaunākie
Interesanti