Kultūra / Kultūrtelpa
Ar koncertu un īpašu izstādi Vecpiebalgā atzīmēs Kārļa Skalbes 140. jubileju
Šogad aprit 140 gadu, kopš dzimis Kārlis Skalbe – literāts un sabiedriskais darbinieks, kura dzīve cieši savijusies ar Latvijas likteni. Kā rakstnieks un politiķis viņš izauga reizē ar ideju par Latvijas valsti, bet mūža nogalē bija spiests to pamest bēgļu laivā. Tuvojoties Skalbes 140. gadadienai, viņa memoriālajā muzejā „Saulrieti” Vecpiebalgā tapusi izstāde, kas iepazīstina ar rakstnieka piemiņas lietām. Izstādi atklās piektdien, 16. augustā, kad Skalbes piemiņai Vecpiebalgas baznīcā skanēs arī Jāņa Lūsēna dziesmas ar Skalbes dzeju.
«Hanzas perons» – jauna kultūrvieta Rīgā
Hanzas un Pulkveža Brieža ielas krustojumā Rīgā 13. augustā tika atklāta mūsdienīga zāle – "Hanzas perons", kurā varēs rīkot mazākus un lielākus pasākumus. Vēl pirms diviem gadiem šajā vietā atradās senā un visnotaļ nolaistā Preču stacijas noliktavas ēka. Šobrīd tā sapludināta ar laikmetīgu arhitektūru, un pavisam drīz šeit notiks koncerti, izrādes un izstādes.
Pedvāles mākslas parkā top «Akmens laiva»
No 23. jūlija līdz 18. augustam Pedvāles mākslas parka mākslinieku rezidencē strādā amerikāņu mākslinieks Karls Billingslī. Mākslinieka iecere ir radīt 30 m garu, 10 m platu un 2,5 m augstu vides mākslas objektu „Akmens laiva”. Vides mākslas objekts tiks atklāts 16. augustā. 
Mauriņas piemiņas istabas saņem dāvinājumā rakstnieces privātās mantas
Zentas Mauriņas piemiņas istabās Grobiņā 15. augustā, dienā, kad Zentas svin vārda dienu, notiks pasākums “Svinības pie Zentas galda”. Centrālais notikumus šajā pasākumā būs svinīga dāvinājuma nodošana. Vairākas lietas, kas piederējušas Zentai Mauriņai, atceļojušas no Vācijas. Arī plašu atskaņotājs.
Festivāls «Ezera skaņas» tematiski pētīs cilvēka un zemūdens dzīles
Saullēkta sagaidīšana neaizmirstamā mūzikas, gaismas un miglas pavadījumā norisināsies arī šogad, 17. augustā Vestienā, Kāla ezerā. Šoreiz festivālam „Ezera skaņas”, kas sāksies jau pulksten 4.00 no rīta, tiek dots nosaukums „Ceļš sākas šonakt. Es dodos mainīties”, jo tas tematiski pētīs zemūdens dzīles, pielīdzinot tās cilvēka zemapziņas plašumiem.
FOTO: Noslēdzies 6. Sansusī festivāls
Brīvdienu mājas "Susēja" teritorijā Aknīstes pievārtē no 9. līdz 11. augustam norisinājās jau sestais alternatīvās kamermūzikas festivāls "Sansusī".
#Grosvaldi1919. Rainis raksta pateicības vēstuli Oļģerdam, Margarēta atgriežas Londonā
Augusta otrajā nedēļā Margarēta pavada laiku kopā ar brāļiem, dienasgrāmatā dalās iespaidos par redzēto kara izpostītajā Verdenā, daudzajām kapsētām un kauju vietām, kur visur klāts ar magonēm. Parīzē kopā ar Džo staigā pa veikaliem, nopērk jaunas kleitas un jūtas lieliski savā jaunajā cepurē, kleitā un sārtām lūpām. Pienākusi aizbraukšanas diena, Margarēta atgriežas Londonā. Tur viņa sagaida zviedru avīzes ar mīļotā foto. Margarēta secina, ka nu beidzot ir neatkarīga un patstāvīga. Tikmēr Rainis raksta Oļģerdam Grosvaldam pateicības vēstuli gan par “Uguns un nakts” tulkojuma franču valodā nodošanu potenciālajam izdevējam, gan par jaunām pasēm.
FOTO: 6. Sansusī festivāla otrā diena
Brīvdienu mājas "Susēja" teritorijā Aknīstes pievārtē no 9. līdz 11. augustam norisinās jau sestais alternatīvās kamermūzikas festivāls "Sansusī". Kā vienmēr, pirms festivāla tā programma netiek izsludināta, tāpēc festivāla apmeklētāji uzzina par gaidāmo, tikai ierodoties uz festivālu.
FOTO: 6. Sansusī festivāla pirmā diena
Brīvdienu mājas "Susēja" teritorijā Aknīstes pievārtē no 9. līdz 11. augustam norisinās jau sestais alternatīvās kamermūzikas festivāls "Sansusī". Kā vienmēr, pirms festivāla tā programma netiek izsludināta, tāpēc festivāla apmeklētāji uzzina par gaidāmo, tikai ierodoties uz festivālu.
Susējā sākas sestais «Sansusī» festivāls
Citu festivālu vidū savs ļoti oriģināls rokraksts ir alternatīvajam kamermūzikas festivālam „Sansusī”, kas no 9. līdz 11. augustam norisināsies teritorijā – pļavā un mežos pie brīvdienu mājas "Susēja" Aknīstes pievārtē. Festivāla idejas autors un saimnieks ir operdziedātājs Armands Siliņš.
Liepājā ar fotoizstādi atklāts festivāls «Via Baltica»
Liepājā ar fotoizstādi par tā saukto Tbilisi slaktiņu atklāts festivāls “Via Baltica”. Tas jau devīto gadu ar mūzikas un mākslas starpniecību aicina atcerēties Baltijas valstu un arī citu bijušo Padomju Savienības republiku cīņu par neatkarību.
Pašlustrācija. Muzikologs Mārtiņš Boiko
Muzikologs Mārtiņš Boiko dzimis 1960. gadā Jūrmalā. 1979. gadā beidzis Emīla Dārziņa Mūzikas vidusskolas flautas un mūzikas teorijas klases,1984. gadā absolvējis J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, muzikoloģijas katedru, diplomdarbs “Muzikālās racionalitātes jēdziens Makša Vēbera mūzikas socioloģijā”.  Viņš projekta "Pašlustrācija" intervijā atzina, ka sadarbojies ar Valsts drošības komiteju (VDK), jo ticis iebiedēts.
Rakstniecības muzejs pievērš sev uzmanību ar alternatīviem līdzekļiem
Ejot pa Mārstaļu ielu Vecrīgā, vienā no skatlogiem uzmanību pievērš liela Jāzepa Vītola fotogrāfija, kurā viņš redzams ar savu iemīļoto papagaili Pēterīti. Ar šo sirsnīgo fotostāstu par sevi atgādina Rakstniecības un mūzikas muzejs, kas šobrīd atrodas „uz koferiem”, bet par kura jauno mājvietu pēc aptuveni trim gadiem kļūs nams Mārstaļu ielā 6. Fotostāsti ir tikai viens no saziņas veidiem ar apmeklētājiem.
Iecere par Nacionālā teātra piebūvi – viedokļu krustugunīs
Tenisa kortu vietā, kas atrodas pie Latvijas Nacionālā teātra, nākotnē taps teātra piebūve. Šī iecere nokļuvusi viedokļu krustugunīs, jo laikā, kad nevar vienoties par Rīgas akustiskās koncertzāli vai kultūras nozarē strādājošo atalgojumu, daudzus vienaldzīgus neatstāja ziņa, ka piebūves izmaksas būs ne mazākas par 30 miljoniem eiro.
Ikonu glābējs. Saruna ar mākslinieka Nikolaja Kormašova dēliem
Izstāde "Izglābtās ikonas", kas līdz 15. septembrim skatāma mākslas muzejā "Rīgas birža", uz Rīgu atceļojusi no Igaunijas. Tā ir unikāla kolekcija, ko pagājušajā gadsimta 60. gados sācis veidot mākslinieks Nikolajs Kormašovs - Igaunijā labi pazīstams gleznotājs. Viņš toreizējā ateisma gados sāka vākt jeb glābt ikonas no izpostītajiem dievnamiem, graustiem, noliktavām, kur nevērīgi un noniecināti brīnumainā kārtā bija izdzīvojuši šie dārgumi - ikonas no 15. līdz pat 20. gadsimtam.
#Grosvaldi1919. Džo kopā ar Margarētu beidzot dodas uz Parīzi pie Oļģerda
Šajā nedēļā beidzot nokārtojies vīzu jautājums un Džo kopā ar Margarētu dodas uz Parīzi pie Oļģerda. Džo solījies paņemt līdzi savu formastērpu, bet brīdina, ka tas nav tik krāšņs, kā Oļģerds iztēlojies. Margarēta savukārt dienasgrāmatā jūsmo, cik uzmanīgs ceļā pret viņu bijis brālis, lasījis pat priekšā grāmatu. Pēc vakariņām kopā ar Jāzepu un Oļģerdu aizgājuši uz fokstrota klubu, drusku padejojuši, bet Margarētai nācies mierināt Oļģerdu, kurš traki satraucies par Džo klibo kāju.
Baltvilka balvas laureāte Anete Melece: Gribētos zīmēt mazlietiņ nepareizāk
Ilustrācijas ir grāmatas vizuālā pasaule, kas dažreiz palīdz labāk saprast to, kas ir tekstā, bet citreiz iedod vēl kādu papildu dimensiju, intervijā Latvijas Radio "Klasika" stāsta Jāņa Baltvilka balvas laureāte Anete Melece. Viņa cenšas nedaudz atteikties no iemācītās pareizās zīmēšanas un, lai kā domātu par melnbaltu darbu radīšanu, vienmēr lieto krāsas. Baltvilka balvu viņa saņēmusi par Laura Gundara grāmatu "Vaļa balss" un pašas sarakstīto un ilustrēto "Kiosku". Brīdī, kad tapa šī saruna, viņa par balvu vēl nezināja...
«Supernovai» līdzvērtīga cīņa jeb kā iekļūt UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā
Lielāka Rundāles pils vēsturiskā apbūves kompleksa starptautiskā atpazīstamība ar mērķi iekļūt prestižākajā UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā – šādas nākotnes ambīcijas izskanēja jau pirmajās Rundāles pils jaunās vadītājas Lauras Lūses darba dienās. Līdz šim sarakstā no Latvijas iekļautas divas vietas – Rīgas vēsturiskais centrs un Strūves ģeodēziskais loks. Savukārt ceļu līdz pasaules prestižākajam mantojuma sarakstam varētu salīdzināt ar cīņu par ceļazīmi uz Eirovīzijas dziesmu konkursu, kurā pretendentus vispirms vērtē nacionālā mērogā, šajā gadījumā – UNESCO Latvijas Nacionālā komisija.
Jaunākie
Interesanti