Kultūra / Kultūrtelpa
Par pieņemto Kultūras centru likumu gandarīti centru vadītāji
Septembra vidū Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Kultūras centru likumu, par kura nepieciešamību jau tika runāts kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem. Likums attiecas uz vairāk nekā 550 pašvaldību dibinātajiem kultūras centriem visā Latvijā, un tas skaidri nosaka, ar ko nodarbojas kultūras centri.
Satikties ar Ojāra Vācieša skatienu. Rakstnieka muzejā atklāj portretu izstādi
No 7. oktobra līdz 3. decembrim Ojāra Vācieša muzejā (Rīga, Ojāra Vācieša iela 19) aplūkojama muzeja 30 gadu jubilejai veltīta izstāde "Skatiens", kurā eksponēti vairāk nekā 10 mākslinieku gleznās, grafikās, animācijās, pat vārda mākslā un citās tehnikās veidoti Ojāra Vācieša portreti, informēja muzeja pārstāvji.
Rundālē velta izstādi seno muižu, baznīcu un pils glābšanai
Rundāles pilī atklāta unikāla kultūrvēsturiska izstāde "Durvis uz vēsturi" – ļaujot ielūkoties vairāk nekā pirms pusgadsimta uzsāktajā vēsturisko ēku – piļu, muižu un baznīcas apzināšanas, pētniecības un glābšanas stāstā. 
Valdība segs būvdarbu sadārdzinājumu vairākos kultūras infrastruktūras objektos
Valdība veiks finansējuma pārdali un piešķirs papildu līdzekļus būvmateriālu un būvdarbu sadārdzinājuma segšanai 7 kultūras infrastruktūras objektos – Nacionālajai Mākslu vidusskolai, Latvijas Leļļu teātrim, Rīgas cirkam, Rundāles pilij, starpdisciplinārajam izglītības, kultūras un radošo industriju atbalsta centram "TabFab", Operas skatuves mākslu dekorāciju darbnīcu un mēģinājuma zāļu kompleksam un prototipēšanas darbnīcai "Riga Makerspace", lemts 4. oktobra Ministru kabineta sēdē.
FOTO: «Kalāčos» atklāj jaunu ekspozīciju un nosvin Veidenbauma jubileju
Eduarda Veidenbauma 155. dzimšanas dienā, 3. oktobrī, memoriālajā muzejā "Kalāči" tika atklāta jauna pastāvīgā ekspozīcija "Vairāk gaismas!", kuras mērķis ir izgaismot Veidenbauma mantojuma aktualitāti mūsdienās, informēja muzeja pārstāvji. Ekspozīcijas atklāšanas dienā ekspozīcijas skaņas dizainers Reinis Semēvics kopā ar Cēsu novada jauniešiem sniedza skaņas performanci, veltītu ekspozīcijas sagatavošanas laikā jaunatklātam Veidenbauma dzejolim.
Latvijas Radio jaunos raidījumos pētīs mūzikas vēsturi un sarunāsies ar viedokļu līderiem
Latvijas Radio oktobrī saviem klausītājiem piedāvās jaunus raidījumus. No 3. oktobra Latvijas Radio 4 – "Doma laukums" katru darbdienu skanēs raidījums "Atklātā saruna" ("Открытый разговор") par tā brīža "karstāko" tematu no uzņēmēju, nevalstiskā sektora un radošās inteliģences skatpunkta. Savukārt no 5. oktobra katru trešdienu Latvijas Radio 3 – "Klasika" sāks skanēt jauns raidījums "Latvijas mūzika uz viļņa", kurā mūzikas pētnieki stāstīs par viņu jaunatklājumiem saistībā ar kādu nozīmīgu Latvijas mūzikas vēstures laika posmu vai epizodi, sākot ar Baltijas tautasdziesmu un Herderu un beidzot ar fanka kustību pagājušā gadsimta 90. gados.
Folkloras pētnieks: Spēja pārvērsties par vilkati – visslavenākā tēma ne tikai folklorā
Čūska, kaza, ezis, varde, putns, suns, lācis – tie ir biežāk aprakstītie tēli, kuros latviešu folklorā ir pārvērsti vai paši pārvērtušies cilvēki, vai arī mītiski tēli: dažādas dievības, raganas, velni. Šādas pārvērtības zināmas vairāku tautu folklorā un mitoloģijā, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja Rakstniecības un mūzikas muzeja mākslas eksperts un Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes pētnieks Ingus Barovskis.
Mūžībā devusies mākslas un mūzikas mecenāte Dina Zuzāne
Piektdien, 30. septembrī, mūžībā devusies Andreja Žagara kultūras attīstības fonda valdes locekle, mākslas un mūzikas mecenāte Dina Zuzāne (02.10.1955.–30.09.2022.), informēja Andreja Žagara kultūras attīstības fonda pārstāvji.
Eduarda Veidenbauma 155. jubilejā muzejā «Kalāči» atklās jaunu ekspozīciju
Eduarda Veidenbauma 155. dzimšanas dienā, 3. oktobrī, memoriālajā muzejā "Kalāči" tiks atklāta jauna pastāvīgā ekspozīcija "Vairāk gaismas!". Ekspozīcija un ar to saistītās izglītības programmas aicinās izzināt latviešu dzejas pirmā modernista sapņus un centienus, nemierīgās attiecības ar ģimeni un draugiem, trauslo veselību, ideālistiskās demokrātijas un līdztiesības idejas, un, protams, viņa novatorisko dzeju, informēja muzeja pārstāvji.
Pabeigti Rīgas pils rietumu fasādes restaurācijas darbi
Senākās Rīgas pils kastelas daļas restaurācijas un pārbūves projektā pabeigti rietumu fasādes restaurācijas darbi. Līdz oktobra beigām tiks atsegta arī vēsturiskā 16. gadsimta dienvidu fasāde, ko sadarbībā ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi (NKMP) izlemts saglabāt tās sākotnējā izskatā, informēja VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.
Aicina izvirzīt pretendentus Izcilības balvai kultūrā
Kultūras ministrija (KM) aicina pieteikt pretendentus Izcilības balvai kultūrā. Izcilības apbalvojumam var izvirzīt juridiskas personas, valsts un pašvaldības institūcijas un nevalstiskās organizācijas, kuru darbība ir saistīta ar kultūras procesu nodrošināšanu, kā arī KM nozaru konsultatīvās padomes.
Partiju priekšvēlēšanu solījumi kultūrā – vispārīgas frāzes par identitāti un mantojumu
No 19 partijām, kas kandidē uz pārstāvniecību 14. Saeimā, kultūras nozari savās programmās (kas publicētas Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) mājaslapā) nav pieminējušas sešas. Arī pārējās 13 savos solījumos ir piesardzīgas. Piedāvājumā ir ļoti vispārīgas frāzes par latviskās identitātes stiprināšanu, kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu un radošo procesu atbalstīšanu. Kultūras nozares profesionāļus konkrētības trūkums nepārsteidz. Viņu pašu pieprasījums jaunajai Saeimai un valdībai ir ļoti tiešs – celt kultūras nozarē strādājošo algas un saprast, ka kultūra ir dzīves daļa, kurā ir vērts ieguldīt.
Vārdam ir liels spēks. Kādiem nolūkiem izmantoja buramvārdus Latvijā
Tāpat kā tautasdziesmu tradīcijas, arī buramvārdu lietošana latviešu kultūrā ir ļoti sena. Atšķirībā no citiem folkloras tekstiem, buramvārdiem gan bija sakrāls raksturs, tos izmantoja īpašos gadījumos, lai ārstētu, pasargātu, arī nolādētu, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" stāstīja Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta pētnieks, folklorists Aigars Lielbārdis.
FOTO: Atjaunots Andreja Pumpura piemineklis Birzgalē
Atdzimšanu piedzīvojis latviešu dzejniekam Andrejam Pumpuram uzstādītais piemineklis Birzgalē. Piemineklis tika uzstādīts pirms 34 gadiem, kad Latvijā aizsākās Atmodas laiks, bet pēdējo 30 gadu laikā rūpi par tā labiekārtošanu bija uzņēmušies vietējie pagasta entuziasti. 
Svarīgākais šobrīd