Kultūra / Kultūrtelpa
Brīvdabas muzejā atjauno dzirnavu spārnus un salmu jumtus
Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzejā noslēgusies Šķibes vējdzirnavu spārnu restaurācija. Dzirnavas brīvdabas muzejā no Jelgavas apriņķa Šķibes muižas ir vienīgās Latvijā pilnībā saglabājušās staba tipa dzirnavas. Savukārt muzeja plašajā teritorijā šogad turpinās darbs pie niedru jumtu atjaunošanas vairākās novadu sētās.
Ārkārtējā situācija: kādi noteikumi jāievēro amatierkolektīvos un interešu izglītībā?
Ministru kabinets izsludinājis ārkārtējo situāciju no šī gada 11. oktobra līdz 2022. gada 11. janvārim. Ārkārtējās situācijas laikā stājas spēkā jauni noteikumi, kas paredz kā amatiermākslas kolektīvu mēģinājumu norises, tā arī profesionālās ievirzes izglītības programmu un interešu izglītības īstenošanas kārtību mūzikas, mākslas un dejas jomā, informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāvji.
Rīgas Starptautiskais kino festivāls aicina valdību pagarināt pārejas posmu jauno ierobežojumu ieviešanai
Līdz ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu valstī, kultūras pasākumu rīkotājiem paredzēts pārejas posms līdz 18. oktobrim, kurā ieviest jaunos ierobežojumus pasākumu norisē. Taču Rīgas Starptautiskais Kino festivāls (Riga IFF) atklātā vēstulē valsts amatpersonām lūdz par pārejas posmu noteikt divas nedēļas tiem pasākumiem, kuri jau ir izsludināti un kuru biļetes jau ir pārdošanā.
Vai zini, no kurienes Jānītim vara bungas, ko sist vārtu staba galiņā?
Katrus Līgo svētkus dziedam šo dziesmu: "Sit, Jānīti, vara bungas / vārtu staba galiņā. / Lai sanāca Jāņa bērni / no maliņu maliņām…" Tomēr mēs neaizdomājamies, no kurienes latviešiem varš, un kur var redzēt tādus vārtu stabus, lai Jānītis tajos varētu uzrāpties un braši sist bungas.
Kultūras pasākumi ārkārtējā situācijā – ar Covid-19 sertifikātiem un maskās
Kultūras jomā epidemioloģiskās drošības prasības, kas stājas spēkā 11. oktobrī līdz ar ārkārtējo situāciju un citiem Covid-19 ierobežojumiem, paredz pārsvarā darbību “zaļajā” – drošajā režīmā. Proti, pasākumi un kultūras pakalpojumi klātienē būs sniedzami un pieejami tikai ar vakcinācijas vai Covid-19 pārslimošanas sertifikātu, informēja Kultūras ministrija.
No pērles par graustu – nolaistajai Kaucmindes muižai draud izsole
Kaucmindes muižas saimniekiem – SIA “CVIR” – neveicas ar solītajiem restaurācijas darbiem. Kultūras mantojuma pārvalde uzņēmumam, kura pamatdarbs ir juridisko pakalpojumu sniegšana, piemērojusi iespaidīgu administratīvo sodu, kuru SIA “CVIR” nav samaksājusi, un parāds nodots piedziņai tiesu izpildītājiem. Uzņēmums, kas iekļuvis arī nodokļu parādnieku reģistrā, brūkošo muižu tomēr nesteidzas pārdot un drīzumā sola ar atbildīgajām institūcijām saskaņot jaunās būvniecības ieceres.
Vai zini, kas ir senākie saglabājušies latviski rakstītie teksti?
Latviešiem tīk domāt, ka viņu valoda ir ļoti sena. Tomēr senākie rakstītie teksti latviešu valodā, kuri ir saglabājušies, ir datējami ar 16. gadsimta pirmo pusi, kas ir salīdzinoši vēlu. Piemēram, senākais saglabājies rakstītais teksts citā baltu valodā – senprūšu – ir tapis ap 1369. gadu un ir lasāms kādā Bāzeles Universitātes bibliotēkas grāmatā.
Kultūras ministrija un pasākumu rīkotāji aicina apmeklētājus lietot maskas jau pirms jaunu ierobežojumu ieviešanas
Ņemot vērā kritiski smago epidemioloģisko situāciju valstī, Kultūras ministrija un kultūras pasākumu rīkotāji izplatījuši aicinājumu visus kultūras pasākumu apmeklētājus, negaidot Ministru kabineta lēmumu un tā stāšanos spēkā, iekštelpās lietot maskas – lai maksimāli pasargātu sevi, savus tuvākos un visus pasākumu apmeklētājus.
Krišjāņa Barona konferencē analizēs folkloras nozīmi Trešajā atmodā
Krišjāņa Barona konference "Folklora un atmoda", ko ik gadu rīko Latvijas Universitātes (LU)  Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuve, šogad norisināsies 28. un 29. oktobrī un būs veltīta folkloras un atmodas attieksmēm, kā arī personības, sabiedrības un politiskās varas rīcību analītiskam izvērtējumam Trešās atmodas kontekstā, informēja organizatori.
Muzejus un bibliotēkas vēlas stiprināt ilgtspējīgas attīstības jautājumos
Ar moto: “Jautā savai bibliotēkai! Jautā savam muzejam!” septembra izskaņā aizvadīta Baltijas mēroga konference “Ilgtspējīgas attīstības mērķu lokalizēšana Baltijas valstu muzejos un bibliotēkās”, ko veidoja Latvijas Muzeju biedrība, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) un Latvijas Bibliotekāru biedrība sadarbībā ar Igaunijas un Lietuvas muzeju un bibliotekāru biedrībām. Konferences dalībnieki tikai aicināti palūkoties uz savu darbību kā daudz lielākas ekosistēmas daļu. 
Kādā valodā runā zinātne un māksla? Kultūras akadēmijā top raidieraksts «Sinerģija»
Latvijas Kultūra akadēmija (LKA), gatavojoties šī gada konferenču sērijai "Kultūras Krustpunkti XV", kas norisināsies no 1. līdz 5. novembrim, piedāvā klausītājiem platformā "Spotify" raidieraksta #LKArunā tematisko sadaļu “Sinerģija” četrās epizodēs. Katrā no četrām epizodēm satiksies pētnieks un mākslinieks, lai apspriestu gadsimtiem senu jautājumu – kādas ir zinātnes un mākslas spējas runāt par un ar pasauli, par pētniecības un mākslas mijiedarbi, savstarpējām ietekmēm, pētnieku un mākslinieku sadarbību, informēja LKA pārstāvji.
Upītes ciems Ziemeļlatgalē – savas pasaules centrs
Upīte ir pazīstama ar Ziemeļlatgalei raksturīgā folkloras mantojuma glabāšanu un popularizēšanu. To mērķtiecīgi darīja dzejnieks un novadpētnieks Ontons Slišāns, kura iesākto darbu turpina viņa bērni un mazbērni. Upīte, lai arī ir neliels Ziemeļlatgales ciems šobrīd nu jau Balvu novadā, tomēr ar savu aktīvo darbību ir pamanāma visā Latvijā. Upītes kultūrtelpa 2018. gadā tika iekļauta arī Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. 
Kultūras sastrēgums. Septembra notikumu apskats
Rudens kino zīmē, Dailes teātra jaunais sākums, fiziskā un garīgā telpa kultūrai – par septembrī piedzīvotajiem kultūras notikumiem un procesiem Latvijas Radio raidījumā “Kultūras rondo” diskutē žurnālisti Nora Rieksta ("Delfi"), Atis Rozentāls ("Diena") un Kristīne Simsone ("Ir").
Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt