Kultūra / Kultūrtelpa
Vienīgais tāds. Mākslas zinātnieki vērtē tēlnieka Kārļa Jansona dzimtas lomu Latvijas tēlniecībā
Kā nepazaudēt sevi, redzot, ka vara tevi no kultūras vēstures cenšas izdzēst? Trīs mākslas zinātnieki vērtē tēlnieku Jansonu dzimtas un īpaši Kārļa Jansona lomu Latvijas tēlniecībā. Jansonu dzimtā ar tēlniecību nodarbojas jau trīs paaudzēs. Kārļa Jansona veidotos pieminekļus okupācijas vara pēc Latvijas neatkarības zaudēšanas atzina par kaitnieciskiem un lika tos demontēt. Savukārt pēc Latvijas neatkarības atgūšanas viens no dzimtas turpinātāju pienākumiem bija šos simbolus atkal sliet atpakaļ. 
«Kalanģos» uz Apsīšu Jēkaba dzimšanas dienu skābē kāpostus
Lizuma pagasta „Kalanģos”, Apsīšu Jēkaba muzejā, ik decembri notiek tradicionālā kāpostu skābēšanas talka, taču šajā muzejā ne tikai skābē kāpostus. Pēc 2013.gada ugunsgrēka, atjaunojot „Kalanģus”, bija iecere, ka šai ēkai jābūt ne vien muzejam, bet arī kultūras un amatniecības centram.
Reperis Ozols nemāk lamāties latviski
Latvijas “hiphopa tēvs” reperis Ozols un dzejniece, literāte Inese Zandere droši vien par teksta publisko reprezentāciju zina teju vienlīdz daudz. LTV raidījums “Kultūrdeva” viņus aicina uz sarunu par valodu, Raini, teksta slīpēšanu un latviešu valodas iespējām un problēmām, laikā, kad to turpina iespaidot gan angļu, gan krievu valodas.
Notiks Latvijā pirmais «drag king» festivāls
“Drag king” festivāls Kaņepes Kultūras centrā 10 dienu garumā veidos mikro klimatu ar “drag king” meistarklasēm, lekcijām, kino vakaru, podkāsta ierakstu un pašmāju “drag king” konkursu, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Kaimiņu, nāburgu, sābru būšana. Konference par kaimiņattiecībām kultūrtelpās
Starptautiskā pirmiedzīvotāju valodu gada izskaņā piektdien, 6. decembrī Latvijas Universitātes Lībiešu institūtā notiks IV Latvijas Stāstnieku konference “Kaimiņu, nāburgu, sābru būšana”, kura ir veltīta dažādu kultūrtelpu līdzāspastāvēšanai un mijiedarbībai. Pasākuma īpašā viešņa būs sāmu dzejniece un stāstniece Ravdna Karita Eira, kas iepazīstinās ar sāmu kultūras īpatnībām, medijus informē UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas pārstāvji.
Konkursā uz Dailes teātra valdes locekļa amatu pieteikušies 13 kandidāti
Kultūras ministrijas (KM) izsludinātajā atklātā konkursā uz valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību (VSIA) "Dailes teātris" valdes locekļa amatu pieteikumus iesnieguši 13 pretendenti. Pretendentu atbilstība tiks vērtēta divās kārtās - pretendentu atlasē un daļēji strukturētās intervijās, medijus informē Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.
Vai Vaivaros konteineru vietā uz perona atgriezīsies vēsturiskā stacija?
Aktīvākie Vaivaru iedzīvotāji vēlas panākt, lai vietējā atpazīstamības zīme – vēsturiskā Vaivaru stacija – no meža malas tiktu pārcelta atpakaļ uz perona – vietu, kur šobrīd atrodas konteineru arhitektūra, kuras parādīšanās 2016. gada izpelnījās plašu sabiedrības nosodījumu. Tomēr gan “Latvijas dzelzceļa”, gan Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes pārstāvji atklāj, ka tuvākajos gados Vaivaru stacijā nav plānots neko mainīt. Tikmēr vēsturiskā stacijas ēka stāv tukša un gadu gaitā nav izdevies atrast tai nomnieku.
Liepājā kultūras namā «Wiktorija» ieskandina ziemas koncertciklu
Lai ziema notiek ar jums! Tā klausītājus uz koncertcikla „Ziema Wiktorijā” pirmo koncertu, kurā viesosies mūziķi Ieva Akurātere un Aivars Hermanis, aicina tā rīkotāji un kultūras nama „Wiktorija” saimnieki. Kultūras nams „Wiktorija” ir mūziķa Ulda Meļķa un viņa domubiedru radīta vieta Liepājā, kur īpašā gaisotnē notiek koncerti, teātra izrādes un kino vakari.
Lepni saņemt Izcilības balvu kultūrā. Saruna ar Garanču, Lauderi un Lancmani
28. novembrī svinīgā ceremonijā Latvijas Mākslas akadēmijas aulā pasniegtas Izcilības balvas kultūrā. Īpašos apbalvojumus par izciliem starptautiskiem sasniegumiem saņēma operdziedātāja Elīna Garanča, baletdejotāja Anna Laudere un gleznotājs, mākslas vēsturnieks un ilggadējais Rundāles pils direktors Imants Lancmanis.
Literāri muzikālajam pasākumam «Andrejdiena» 20 gadu jubileja
Sestdien, 30. novembrī, Lūznavas muižā uz tradicionālo satikšanos Andrejos aicina literāri muzikāls pasākums “Andrejdiena”, kas šogad svin savu 20 gadu pastāvēšanas gadadienu. “Andrejdienas” tradīcija pirms divdesmit gadiem radās tolaik vēl Rēzeknes Augstskolā, kad gada tumšākajā laikā uz kopīgu pasākumu sanāca literāti un mūziķi. Arī šoreiz ar jaunāko veikumu dalīsies latgaliešu rakstnieki, pasākumā uzstāsies bērnu rokgrupa “Žvūrgzdyni”, Guntis Rasims un Arnis Slobožaņins.
Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļautas vēl trīs vērtības
Turpinot 2017. gadā uzsākto Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma apzināšanu, šogad Nemateriālā kultūras mantojuma (NKM) sarakstā iekļautas trīs kultūras vērtības – “Nēģu ķeršanas un apstrādes prasmes Carnikavā”, “Pededzes pagasta pareizticīgo iedzīvotāju tradicionālais kāzu rituāls” un “Maija dievkalpojumi pie ceļmalu krustiem Dagdas novada Andrupenes un Šķaunes pagastos”, medijus informē Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāvji.
Dzejnieka Aivara Neibarta muzejs – ideja, kas beidzās, vēl nesākusies
17 gadus pēc dzejnieka aiziešanas mūžībā Aivara Neibarta dzeja uzmirdzēja Jaunā Rīgas teātra iestudējumā “Dieviņš pillā” aktrises Gunas Zariņas interpretācijā. Arī nesen izdotais atmiņu krājums “Zum, zum dzejniek!” liecina par Neibarta un viņa dzejas vietu lasītāju un līdzcilvēku dzīvēs. Tomēr ideja Sarkandaugavā dibināt Aivara Neibarta muzeju pēc vairāku gadu darba iestrēgusi institūciju gaiteņos. Aivara Neibarta atraitne Sarmīte Neibarte zaudējusi ticību muzejam un namu novēlējusi mazmeitai.
Izstādē aktualizē Garlība Merķeļa daudzveidīgo veikumu Latvijas kultūrtelpā
Latvijas Nacionālās bibliotēkas 5. stāva izstāžu zālē atklāta izstāde “Sapere aude! Uzdrīksties zināt! Garlībam Merķelim 250”. Tā tapusi sadarbībā ar Latvijas Universitātes Akadēmisko bibliotēku un aktualizē Garlība Merķeļa daudzveidīgo veikumu Latvijas kultūrtelpā. Izstādes idejas un teksta autore Aija Taimiņa uzsver, ka "izstāde ir mēģinājums aptvert neaptveramo”.
Izcilības balvas kultūrā saņem Garanča, Laudere, Lancmanis
Svinīgā ceremonijā 28. novembrī Latvijas Mākslas akadēmijas aulā atklāja Izcilības balvas kultūrā laureātus. Balvas 2019. gada ieguva vēsturnieks un gleznotājs Imants Lancmanis, operdziedātāja Elīna Garanča un baletdejotāja Anna Laudere. Šogad īpašais apbalvojums par izciliem starptautiskiem sasniegumiem tika pasniegts jau sesto reizi, medijus informē Kultūras ministrijas pārstāvji.
Hipijiem, pankiem un metālistiem veltīta kino un mūzikas programma Kaņepes Kultūras centrā
No 6. līdz 8. decembrim “Kino Augusts” un Kaņepes Kultūras centrs piedāvā kino un mūzikas programmu, kurā iepazīstina ar hipiju, panku un metālistu subkultūru ietekmi uz Padomju Savienības izjukšanu un jaunas sabiedriskās identitātes radīšanu, medijus informē organizatori. “Kontrkultūra” programmas ietvaros tiks izrādītās filmas no Latvijas un kaimiņu valstīm (“Jelgava 94”, “The Youth Against Soviets”, “Kaza kāpa debesīs”, “Padomju hipiji”), kā arī uztāsies tādi mākslinieki kā Inokentijs Mārpls un Māris Šverns.
Durvis ver Olaines Vēstures un mākslas muzejs
Novembra beigās durvis ver atjaunotais Olaines Vēstures un mākslas muzejs. Tajā iekārtotas piecas ekspozīcijas, un tā vadmotīvs ir kūdras purvs, ar kuru Olaines novads ciešām saitēm savienots kopš seniem laikiem un kas vienmēr ietekmējis Olainē dzīvojošo cilvēku likteņus un notikumus.
Jaunākie
Interesanti