Kultūra / Kultūrtelpa
Neatkarīgā kultūra ārkārtējā situācijā: Ierastā dzīve neatsāksies 14. aprīlī
Ja nebūs valsts atbalsta, trīs ceturtdaļas pasākumu nozares uzņēmumu atlaidīs 70% darbinieku. Šādu viedokli pauž Latvijas Pasākumu producentu asociācija. Pašnodarbināto un mikrouzņēmuma režīmā darbs ir pilnībā apturēts. Raidījums “Kultūršoks” turpina skaidrot ārkārtējās situācijas radītās sekas kultūras jomā, šoreiz – par nevalstiskajām kultūras organizācijām un brīvmāksliniekiem. Valdība izstrādājusi kritērijus visu nozaru uzņēmumu atbalstam, taču par atbalstu pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem vēl tiks lemts. Tikmēr paši mākslinieki pārliecināti – 14. aprīlī ierastā dzīve neatsāksies.
Diriģente un gleznotāja Māra Skride: Man jāmēģina no savas pārāk lielās akurātības druscītiņ atbrīvoties
"Visvairāk mani saistījis cilvēks. Vienmēr. Kad cilvēks jūtas labi, viņš izskatās pilnīgi citādi. Redzu, kā mainās cilvēks, kad viņā ienāk dvēsele," saka kordiriģente, dziedātāja un māksliniece, Triju Zvaigžņu ordeņa Zelta goda zīmes kavaliere Māra Skride, kura 24. martā ģimenes lokā nosvinēja 80. dzimšanas dienu. Viņas personālizstāde Skultes kultūras integrācijas centrā tika atklāta marta sākumā, bet mākslinieces atmiņu stāstu fiksējusi jubilāres meita – komponiste Anna Veismane.
Draudi demokrātijai, bet iespējas solidaritātei un kultūrai? Diskusija par pandēmijas ietekmi
Jaunais Latvijas Televīzijas projekts “100g kultūras diskusija”, kas reizi mēnesī plānots sabiedrisko mediju portālā LSM.lv un “Facebook” “100g kultūras” profilā, aizsākās 26. martā ar sarunu par to, kādas izmaiņas sabiedrībā un tās domāšanā iestāsies pandēmijas, karantīnas, pašizolācijas laikā. Kāda šī posma dēļ būs dzīve pēc pandēmijas? Lielākās bažas sarunu biedros raisīja ne tikai ekonomiskie, bet arī demokrātijas un privātuma ierobežošanas riski.
Filozofs Vents Sīlis: Ja nevari iztikt bez skatītājiem, cik autentiski tu dzīvo?
Valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas noteiktie ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai nozīmē, ka atcelti visi publiskie pasākumi, teātra izrādes un koncerti. Pašizolācijā spiesti atrasties gan radošie cilvēki, gan mākslas patērētāji. LTV raidījumā “Kultūrdeva” filozofs, sociologs, antropoloģijas tēmu un medicīnas ētikas eksperts Vents Sīlis dalās pārdomās, kā pārdzīvot šo izolāciju. Sīlis cer, ka jaunajā ikdienā vairāk pievērsīsimies savai iekšējai dzīvei, bet krīzes jēgu saskata sabiedrības vērtību pamatu aktualizēšanā.
VIDEO: 100g kultūras diskusija. Dzīve pēc pandēmijas
Laikā, kad Covid-19 krīze radījusi straujas pārmaiņas mūsu visu dzīvē, Latvijas Televīzijas Kultūras raidījumu redakcija uzsākusi interneta formāta pārraidi “100 g kultūras diskusija”. Pirmā diskusija – 26. martā pulksten 11.00 – veltīta dzīvei pēc pandēmijas. Sarunāsies sociālantropoloģe Agnese Cimdiņa, filozofs Artis Svece, pedagogs un žurnālists Imants Frederiks Ozols un digitālo risinājumu speciālists, “Mobilly” vadītājs Ģirts Slaviņš. Diskusiju vadīs LTV žurnāliste Gunta Gaidamaviča.
Tapusi jauna interneta pārraide «100g kultūras diskusija». Pirmā saruna – par dzīvi pēc pandēmijas
Laikā, kad Covid-19 krīze radījusi straujas pārmaiņas mūsu visu dzīvē, Latvijas Televīzijas Kultūras raidījumu redakcija uzsākusi sen lolotu projektu – interneta formāta pārraidi “100 g kultūras diskusija”. Pirmā diskusija būs vērojama jau 26. martā. To vadīs LTV žurnāliste Gunta Gaidamaviča, un tā būs veltīta pavisam aktuālam jautājumam ar skatu nākotnē – dzīvei pēc pandēmijas.
Priekšlikumus pašnodarbināto un autoratlīdzību saņēmēju atbalstam cer skatīt 26. martā
Kaut arī pagājušajā nedēļā tika solīts, ka 24. martā Ministru kabineta sēdē tiks uzklausīti Kultūras ministrijas izstrādātie priekšlikumi kultūras nozares un pašnodarbināto kultūras ļaužu atbalstam, tas tomēr nenotika. Kā 23. martā pēc koalīcijas partiju sadarbības padomes sēdes izteicās premjerministrs Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”), šo jautājumu nolemts risināt kompleksi. Un, kā cer Kultūras ministrijā, komplekso risinājumu valdība varētu skatīt jau ceturtdien, 26. martā.
Šogad akcija «Muzeju nakts» visā Eiropā 16. maijā nenotiks
Koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 izplatības dēļ šogad akcija "Muzeju nakts" visā Eiropā 16. maijā nenotiks, vēstīts Kultūras ministrijas mājaslapā. Akcijas koordinētāji Latvijā – Kultūras ministrija un biedrība “Starptautiskās Muzeju padomes Latvijas Nacionālā komiteja” - pievienojas Eiropas akcijas vadības lēmumam izvairīties no kultūras pasākumu rīkošanas šajā pavasarī.
«Pandēmijas dienasgrāmata» liecina – cilvēki arī šodien raksta dienasgrāmatas
"Šis pēkšņi uznākušais laiks, kas visu sagriezis kājām gaisā, ir pamudinājis cilvēkus rakstīt dienasgrāmatu. Mēs pieredzam ko tādu, ko, iespējams, nepieredzēs nākamās paaudzes, un to vajag uzlikt uz papīra vai fiksēt datorā," prāto Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta (LU LFMI) pētniece Sanita Reinsone, runājot par Literatūras un filozofijas interneta žurnāla "Punctum" un LU LFMI uzsākto projektu "Pandēmijas dienasgrāmata". Tā mērķis – dokumentēt to, kā mūsu sabiedrība jūtas pandēmijas apstākļos.
«Rokas nomazgāji?» – apmeklētājiem slēgta izstāde
Izstāde par roku higiēnu būtu aktuāla jebkurā laikā, tomēr šodien tās apmeklējums būtu jo īpaši vērtīgs. “Rokas nomazgāji?” – tāds ir izstādes nosaukums Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā, kur eksponētas ziepes, mazgāšanas līdzekļi un informatīvie materiāli, kas pēdējā gadsimta laikā ir aicinājuši cilvēkus mazgāt rokas, lai izsargātos no baciļiem un vīrusiem.
Kultūras žurnālistes mājās sēdēšanas dienasgrāmata. Pirmais stāsts
Labu jums veselību! Pēdējās nedēļas laikā veselību sasveicinoties vai noslēdzot, lielākoties jau telefonsarunas, e-pastus vai kādus citus virtuālās komunikācijas veidus, vēl daudzi. Šajās dienās mēs piedzīvojam ko tādu, ko, vismaz es savā četrdesmitgadnieces pusmūžā, neatceros pieredzējusi.
Pavasara saulgrieži - laiks, kad jāsmeļ dabas enerģija
Lai gan šopavasar dienas kārtību nosaka koronavīruss un tradicionālās kopā sanākšanas ir aizliegtas, astronomiskais pavasaris ir atnācis. Seno tradīciju turpinātāji Zemnieku ģimene no Ķeguma novada ir pārliecināti, ka arī šajos apstākļos ikviens var atrast veidu, kā nosvinēt Lielo dienu un smelties dabas spēku.
Jaunākie
Interesanti