Kultūra / Kultūrtelpa
Varēs atgūt naudu par biļetēm, ja pasākumus nevar apmeklēt Covid-19 ierobežojumu dēļ
Biļešu īpašniekiem būs tiesības atgūt naudu par iegādātajām biļetēm uz kultūras pasākumiem, ja pasākuma organizators ir mainījis iepriekš pārdošanā izliktā pasākuma norises noteikumus un noteicis tādas epidemioloģiskās drošības prasības, kas liedz pasākumu apmeklēt tādēļ, ka personai nav sadarbspējīga Covid-19 vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāta, vai ja personai 48 stundas pirms pasākuma vai pasākuma norises dienā ir pozitīvs Covid-19 testa rezultāts, noteikts 23. septembrī pieņemtajos Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likuma grozījumos. 
Kurzemes un Zemgales hercogistes pilsētu 16.–18. gadsimta policijas nolikumi apkopoti bilingvālā izdevumā
Kurzemes un Zemgales hercogistes pilsētu policijas nolikumi 16.–18. gadsimtā – tas ir jaunākais Nacionālā arhīva izdevums, kas ļauj iepazīties ar kārtības noteikumiem, kādi bija raksturīgi agro jauno laiku vāciski runājošajai telpai un bija paredzēti “labas kārtības” un “pareizas uzvedības” regulēšanai pilsētās. Bilingvālajā izdevumā ir iekļauti ne tikai nolikumi, bet arī zinātniskie ievadi.
Rīgas cirka renovācijas reportāža: pirms 133 gadiem celtā ēka šodien šķiet kā cirka triks
Pirms aptuveni trim mēnešiem uzsāktie Rīgas cirka vēsturiskās ēkas renovācijas darbi rit, kā bija plānots. Šobrīd tikpat kā pabeigta saudzīgās demontāžas fāze. Tās laikā ar pietāti pret vēsturiskajām vērtībām tiek demontēti dažādu laikmetu uzslāņojumi, ir atsegti un daļēji izbūvēti ēkas pamati, kā arī tiek gatavotas konstrukcijas jaunā kupola uzstādīšanai. Plānots, ka rekonstrukcijas pirmais posms noslēgsies nākamā gada vasaras nogalē, kad būs veikta arēnas pārbūve.
Mantojuma dienas izskan uz sliedēm un stacijās
Ar izziņu, nostaļģiju un sportiskām aktivitātēm noslēgušās 2021. gada Eiropas kultūras mantojuma dienas, kas šogad bija veltītas tēmai “Transports”. Teju simts objekti visā Latvijā aicināja uz dzelzceļa stacijām un slēgtajām līnijām, tiltiem un senajiem ceļiem, pilskalniem un kanāliem, cietokšņiem un lidlaukiem, kā arī citiem ar transportu saistītiem objektiem.
Kultūra bērniem Covid-19 laikā: deficīts piedāvājumā un bez peļņas organizatoriem
Epidemioloģisko ierobežojumu dēļ teātri un koncertzāles ievērojami samazinājuši savu piedāvājumu bērnu un pusaudžu auditorijai, jo “dzeltenā” režīma pasākumi nedod peļņu. Lai gan risinājums varētu būt Starpinstitūciju darbības koordinācijas grupas lēmums ļaut programmas “Skolas soma” atbalstītos pasākumus apmeklēt pēc “skolas burbuļa” principa, kultūras iestāžu vadītāji uz to raugās piesardzīgi, vienlaikus atzīstot, ka ilgstošs kultūras deficīts uz bērniem atstās sekas.
Par mūžību, bezgalību un cilvēcību – sāksies Liepājas Mākslas forums
24. septembrī pulksten 18.00 līdz ar laikmetīgās mākslas izstādes “Izolācija” atvēršanu tiks atklāts jau septītais mūsdienu mākslas, mūzikas un starpžanru festivāls “Liepājas Mākslas forums”. Trīs dienu laikā – no piektdienas līdz svētdienai – apmeklētāji aicināti piedzīvot Eiropas kino seansus, džeza, laikmetīgās kormūzikas un kamermūzikas koncertus, dejas un kustību izrādes, izzinošas sarunas un meistarklases, kā arī Liepājas Leļļu teātra pirmizrādi, informēja organizatori.
Kuldīga pulcē ielu mākslas festivāla dalībniekus
Šonedēļ Kuldīgā bija sastopami mākslinieki, kuri dažādu ēku sienas pārvērta mākslas darbos. Te notika otrais Ielu mākslas festivāls, kas pulcēja māksliniekus ne tikai no Latvijas, bet arī ārvalstīm. Nedēļas laikā tika apgleznotas 10 sienas un izveidota viena keramikas skulptūra. Tā pamazām pilsētas jaunākā daļa pārvēršas par iespaidīgu āra mākslas galeriju. 
Karaļa kalnam Aglonas novadā apritējuši 15 gadi
Pirms 15 gadiem, 2006. gada 16. septembrī, kalnā, kas atrodas Aglonas ezera (saukta arī par Egles ezeru) krastā, parādījās pirmās koka skulptūras “Jēzus Kristus – uzvarētājs” un “Eņģelis ar Dzīvības grāmatu”. Tā sāka tapt parks ''Karaļa kalns'', kurā tagad ir 450 skulptūru.
Pilsētas transports – utilitārs, romantisks un dažāds
16. septembrī Eiropas kultūras mantojuma dienas (EKMD) tiek atklātas neparastā vietā, kur par mantojumu kļuvis pilsētas transports – Rīgas elektriskā tramvaja vēsturiskajā depo Tipogrāfijas ielā 1. Šī vieta simbolizē gan tehnikas uzplaukumu progresa vārdā pagājušā gadsimta sākumā, gan kalpo kā apliecinājums industriālā mantojuma plašajam pielietojuma potenciālam. EKMD šī gada programmā ir vairāki objekti, kas ar nostaļģiju izceļ no pagātnes kādreizējo pilsētas transportu – kā satiksmes dalībnieku un infrastruktūras veidotāju.
Projekts «DIVI 9» mākslas valodā aktualizē garīgās veselības un atkarības problemātiku
Vairāk nekā trīsdesmit radošas personības apvienojušās projektā "DIVI 9", lai mākslas valodā izgaismotu un pievērstu uzmanību garīgās veselības un atkarības problēmām Latvijā. 15., 16., 17. un 18. septembrī Sporta 2 kvartālā ikviens aicināts līdzi dzīvot multimediālai izrādei “Šī mīlestība nepārdodas”. Paralēli tai līdz pat 21. septembrim noris audioviuzāla izstāde “Māksla garākai dzīvei” un citi notikumi. 
Mantojums kā ceļš, tilts, pārceltuve un lidlauks – sāksies ikgadējās Eiropas kultūras mantojuma dienas
Vēsturiskajā tramvaju depo Tipogrāfijas ielā 1, Rīgā 16.septembrī tiks atklātas ikgadējās Eiropas kultūras mantojuma dienas, ko Latvijā organizē Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde. Šogad tās pievērš uzmanību tēmai "Transports" un tā attīstības ietekmei uz materiālo mantojumu. To programmā apmeklētājiem tiks piedāvāti teju 100 objekti visā Latvijā, informēja NKMP sabiedrisko attiecību speciāliste Elvita Ruka.
Nacionālā bibliotēka uzsāk vairāku gadu notikumu ciklu «Latviešu grāmatai 500»
2025. gadā tiks sagaidīta latviešu grāmatas piecsimtgade. Atzīmējot rakstītā vārda nozīmi un ietekmi sabiedrībā cauri gadsimtiem, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) uzsāk vairāku gadu notikumu ciklu “Latviešu grāmatai 500”, informēja LNB pārstāvji. Tā programmu atklās jauna LNB izstāde – “Atgriešanās. Senākā dzīvā grāmata latviešu valodā”, iepazīstinot ar senāko saglabājušos latviešu valodā izdoto grāmatu, kā arī jezuītu ordeni un tā darbību. Līdz ar izstādi tiks atvērts arī LNB bibliogrāfu veidots Rīgas jezuītu kolēģijas grāmatu krājuma katalogs.
Nurmuižā atkārtoti izdod 1904. gadā iznākušu barona vedeklas Alises fon Firksas grāmatu
Novadpētnieks Aldis Denčiks ir Nurmuižas atdzimšanas liecinieks un gids gandrīz 20 gadus. Stāstot tūristiem par muižu, viņš pieminējis barona vedeklu Alisi fon Firksu, līdz kādu dienu atskārtis, ka neko vairāk par viņas vārdu nezina. Sākot pētījumu, viņš atrada bibliogrāfisku retumu – 1904. gadā vācu valodā izdotu viņas grāmatu. Tolaik grāmata izdota par Nurmuižas līdzekļiem, un arī tagad tulkojumu izdevuši jaunie muižas saimnieki.
Kas bija tā vērts, lai to iemūžinātu? Nacionālajā vēstures muzejā fotoizstāde «Krāsainā Latvija»
No 16. septembra Latvijas Nacionālais vēstures muzejs aicina uz fotoizstādi “Krāsainā Latvija”. Tā veltīta mūslaikos tik pašsaprotamai, kaut salīdzinoši nesenai parādībai kā krāsu fotouzņēmumi. Ekspozīcijā aplūkojami gan profesionālu fotogrāfu, gan amatieru un privātpersonu veidoti attēli, kā arī iespējams izsekot krāsu fotogrāfijas tehnoloģijas attīstībai vairāku desmitgažu garumā. 
Atbalstīti 16 projekti par 1,7 miljoniem eiro mākslas, izklaides un atpūtas pasākumu organizēšanai Covid-19 apstākļos
Valsts atbalsta programmā mākslas, izklaides un atpūtas pasākumu organizēšanai Covid-19 pandēmijas apstākļos uzņēmumiem līdz šim piešķirti 1,70 miljoni eiro, kas ir gandrīz trešdaļa no kopējā šai programmai paredzētā finansējuma, informēja “Altum” sabiedrisko attiecību speciāliste Sandra Eglīte.  Pieteikumu pieņemšana turpināsies līdz šā gada 31. decembrim, savukārt pasākumam, kas saņēmis finansējumu, jānotiek 18 mēnešu laikā.
Vai zini, kas bija pirmais Rīgas pilsētas galva – Ludvigs Vilhelms Kerkoviuss?
Kad 2018. gada rudenī, atzīmējot Latvijas simtgadi, Latvijas Universitātes Tautas lietišķās mākslas studija "Vāpe" sarīkoja oriģinālu keramikas izstādi "Vieta pie galda. Ielūdz Ludvigs Vilhelms Kerkoviuss", lūgtos viesus urdīja ziņkāre – kas ir šis noslēpumainais vīrs, kurš labestīgām acīm noraugās no Turku zālē izvietotā portreta un kura namā, kuru mēdz dēvēt arī par Kerkoviusa namu Kalpaka bulvārī 4, notika izstādes atklāšana?
Kultūras pasākumu apmeklējums samazinājies būtiski; valdība aicina pielāgoties jaunajai realitātei
Šovasar uz koncertiem un brīvdabas pasākumiem pārdoto biļešu skaits nav sasniedzis pat piekto daļu no tām, kas iztirgotas 2019. gada vasarā pirms Covid-19 pandēmijas. Nozares eksperti atzīst, ka galvenie iemesli šim dramatiskajam kritumam ir daļas sabiedrības izslēgšana no potenciālo apmeklētāju loka, ieilgusī “mājsēde”, kas ietekmējusi sabiedrības paradumus, kā arī sarežģītie un dārgie noteikumi koncertdzīves organizatoriem. Valdība jebkādus atbalsta pasākumus nozarei apturējusi un aicina piemēroties situācijai.
Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt