Dienas ziņas

Saeima noraida ieceri ļaut tirgot alkoholu no 20 gadu vecuma

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Liepājas cietumu plānots uzbūvēt līdz nākamā gada septembrim

Bez «VIP kamerām» un ar pastaigu laukumu uz jumta. Kāds būs topošais Liepājas cietums?

Liepājas cietuma būvniecība notiek raitāk, nekā plānots. Kopš būvniecības sākuma pagājuši 18 mēneši, un šobrīd jau redzamas aprises gandrīz visiem cietuma ēku karkasiem, trīs no tiem ir pabeigti. Pakāpeniski sākas iekšdarbi un sienu krāsošana. Jauno cietumu apjozīs žogu sistēma kopumā aptuveni 4 kilometru garumā. Lai cietumā varētu uzņemt ieslodzītos un nodrošināt 400 strādājošos, paralēli notiek gatavošanās, lai piesaistītu gan darbiniekus, gan risinātu viņu dzīvesvietu jautājumus. 

Liepājas cietuma būvniecība notiek raitāk nekā plānots
00:00 / 04:40
Lejuplādēt

Modernākais cietums Baltijā

Latvijā pašlaik ir deviņas ieslodzījuma vietas, sešās no tām ēkas ir vairāk nekā 100 gadus vecas. Salīdzinājumam – Igaunijā kopš neatkarības atgūšanas slēgti visi vecā tipa cietumi, to vietā izbūvēti trīs pilnīgi jauni, starptautiskām prasībām atbilstoši, taču pat jaunākajā no tiem – Tallinas cietumā – ekspluatācijas laikā atklājušās vairākas nepilnības, kas ņemtas vērā, projektējot un būvējot Liepājas cietumu.

Liepājas cietums būs modernākais Baltijas valstīs.

"Esam nonākuši galvenajā uzraudzības postenī, kur pārvietosies tikai uzraugi. Te būs video siena, būs pārredzama visa cietuma teritorija, ar tehniskajiem līdzekļiem te viss tiks uzraudzīts," cietuma telpas izrādīja SIA "Tiesu namu aģentūras" projektu vadītājs, pasūtītāja pārstāvis Gints Iesalnieks. 

To, ka tas būs pilnīgi cita veida cietums, kur būs moderna uzraudzības sistēma, un kāpēc ir svarīgi pabeigt cietuma būvniecību laikus, skaidroja tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ("Jaunā Vienotība"): "Lai mēs tukšās telpās varētu apmācīt personālu, tas ir ļoti svarīgi, lai būtu tieši šis laiks. Gatavojam personālu, mums Olainē top jauns mācību centrs tieši personālam, jo šādā cietumā šobrīd personāls nav gatavs strādāt, tas pilnībā atšķiras; cits gadsimts, kā šobrīd tiek uzraudzīti ieslodzītie, kā tas būs šeit. Šeit būs galvenokārt elektroniska uzraudzību, novērsta jebkādu vielu ienešana. Pārsvarā visi cilvēki pārvietosies otrajā stāvā, nevis zemes stāvā. Esam izpētījuši visu labāko pasaulē, lai šeit to nodrošinātu."

Pasūtītāja pārstāvis Iesalnieks stāstīja: "Ieslodzītie atradīsies pa vienībām, katra vienība ir divos stāvos, katru vienību uzraudzīs postenis, kas redz gan pirmo, gan otro stāvu."

Sevišķi smagi noziedznieki atradīsies atsevišķā spārnā, šajās kamerās ir arī šaurāki logi. Cietumā atradīsies sporta zāle un ēdināšanas bloks, no kura ēdiens tiks nogādāts kamerās, tiek veidots arī nodarbinātības bloks ar kokapstrādes, metālapstrādes un šūšanas cehiem. 

Ieslodzījumu vietas pārvaldes priekšnieks Dmitrijs Kaļins sacīja: "[Cietums] izskatās, kā aplis. Mēs atrodamies ieslodzīto vienībā, tās būs pa diviem stāviem, kā jau minēja, šī telpa paredzēta koplietošanai, resocializācijai. Mēs būvējam tā, lai var izmantot pēc vajadzības tie, kas izcieš sodu. Pa apli atrodas, lai uzraugam būtu vieglāk uzraudzīt visas trīs vienības."

Jaunā cietuma teritorijā būs pilnībā izslēgta cilvēku pārvietošanās pa "ārtelpu", jo visas ēkas būs savienotas ar tuneļiem un galerijām. Ieslodzīto pastaigu laukumi atradīsies uz jumta, savukārt ieslodzītajiem ar īpašām vajadzībām paredzēts pastaigu laukums ēkas ārpusē, kas vienlaikus kalpos arī kā evakuācijas laukums. Ieslodzījuma vietā nebūs nevienas kameras tā sauktajiem "priviliģētajiem".

Jaunajā cietumā kopā pa abiem dzīvojamajiem korpusiem būs ierīkotas 600 pilnīgi vienādas, 10 kvadrātmetrus lielas divvietīgās kameras.

Cietumu apjozīs piecus metrus augsts necaurredzams žogs un divi četrus metrus augsti caurredzami žogi ar dzeloņdrāšu pinumu. Iesalnieks atzīmēja: "Kopējais [žoga] perimetrs – aptuveni 1,2 kilometri, tā kā mums ir četri žogi, mums aptuveni 4 kilometri žoga ir jāuzbūvē."

Būvniecība norit raitāk par plānoto, bet laika nav daudz

Kopš cietuma būvniecības uzsākšanas pagājuši jau 18 mēneši. Darbi notiek raitāk, nekā plānots, norādīja uzņēmuma SIA "Citrus Solutions" izpilddirektors Dāvis Eniks. Procesā veiktas arī izmaiņas, lai nodrošinātu maksimālu drošību.

"Piecas no sešām ēkām jau progresē uz augšu, trīs ēkām karkasi ir pabeigti, divām ēkām tuvojas noslēgumam, bet vienai sāksim. Iekšdarbi sākas pakāpeniski, septītajā ēkā var jau redzēt iekšdarbus, tiek vilktas komunikācijas, tiek krāsotas arī sienas," pastāstīja Eniks. 

Vienlaikus būvnieks uzsvēra, ka laika nav daudz, jo jau nākamā gada jūlijā Liepājas cietumā jāļauj ierasties Ieslodzījumu vietas pārvaldes darbiniekiem. 

Cietuma būvniecības procesā notiek arī drošības pārbaudes – tika demolētas kameras, lai nākotnē novērstu jebkādas iespējas ieslodzītājiem izkļūt no savām kamerām, stāstīja projekta pārstāvji.

"Bija testi, bija īpaši spēcīgi vīri, mēģināja bez speclīdzekļiem izsist stiklus, grūti gāja, uzņēmām laiku, cik ilgā laikā to var izdarīt. Mēģinājām spridzināt, bet arī nesanāca. Ar lielu kuvaldu beigu beigās pēc 20 minūtēm sanāca izsist," stāstīja Eniks.

Ja vien neradīsies iepriekš neparedzēti šķēršļi, jau nākamā gada rudenī uz šo ieslodzījuma vietu no citiem cietumiem sāks pārcelt ieslodzītos. 

Cietuma būvniecība pilnībā jāpabeidz līdz 2025. gada septembrim. Tajā paredzētas vietas 1200 ieslodzītajiem vienlaikus. Cietuma būvniecības izmaksas sasniegs gandrīz 126 miljonus eiro.

KONTEKSTS:

Sākotnēji bija iecerēts, ka jau 2017. gadā zaļajā pļavā Alsungas ielā vajadzēja slieties jaunajam Liepājas cietumam. Plašajā ēku kompleksā vieta būtu 1200 ieslodzītajiem. Rezultātā slēgtu trīs citas ieslodzījumu vietas – Brasas, Jelgavas un veco Liepājas cietumu. Taču process pamatīgi iestrēga.

Jaunā Liepājas cietuma būvniecības pirmajā iepirkumā 2017. gadā pieteikumus iesniedza divas Latvijas kompānijas – "Re&Re" un "UPB". Taču būvnieku iesniegtie piedāvājumi pārsniedza tobrīd projektam pieejamo finansējumu, attiecīgo iepirkumu nolēma pārtraukt, tā vietā sludinot jaunu. Vēlāk tika izsludināts jauns Liepājas cietuma būvniecības iepirkums, kurā uzvarēja "Abora" ar līgumcenu 113,6 miljoni eiro. Toreizējais tieslietu ministrs Jānis Bordāns pēc tam pavēstīja, ka saistībā ar tā dēvēto "būvniecības karteli" līgums ar būvnieku "Abora" netiks slēgts un tiks rīkots jauns konkurss par cietuma celtniecību.  Savukārt 2021. gada vasarā Konkurences padome publiskoja sarakstu ar objektiem, kas figurē tā saucamajā būvnieku karteļa lietā, un tajā minēts arī Liepājas cietums.

Toreizējās valdības deklarācijā bija noteikts uzdevums celt jauno cietumu, bet būvniecības uzsākšana tika atlikta. Toreizējais tieslietu ministrs skaidroja, ka tam trūkstošie līdzekļi – apmēram 100 miljoni eiro – sadalīti citām prioritātēm.

Tad Liepājas cietuma būvniecībai noteica 175 miljonu eiro izmaksu griestus, un iepirkumā uzvarēja "Citrus Solutions", uzsākot būvēt pirmo cietumu Latvijā pēc valsts neatkarības atjaunošanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti