Sadaļas Sadaļas
Dzīve & stils / Vide un dzīvnieki
Kā rodas «vēja rozes»?
Par “vēja rozēm” dēvē pangas jeb lapu kumšķus, kuros kārklu rožzieda pangodiņi ierīko savas “bērnistabas”. Tajās kopš vasaras mitinās kāpuri, bet vēlāk – kūniņas. Vislabāk “vēja rozes” ir ieraugāmas tieši ziemā, kad lapu koki un krūmi ir pliki.
Kādas ir kaķu koronavīrusa pazīmes? Skaidro veterinārārsts
Kaķis spēj inficēties ne tikai ar Covid-19 (SARS-CoV-2), bet arī ar īpašo kaķu koronavīrusu (FCoV), kas cilvēkam gan nav bīstams. Kā atpazīt kaķu koronavīrusa pazīmes un kā rīkoties saimniekam, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Veterinārmedicīnas fakultātes dekāns, veterinārmedicīnas doktors Kaspars Kovaļenko.
Tekstila apgleznošana – iespēja mazināt atkritumu skaitu poligonos
Latvijas tirgū ik gadu nonāk 20 000–25 000 tonnu jauna un lietota apģērba, tādējādi palielinot tekstila izstrādājumu daudzumu, kas potenciāli draud kļūt par atkritumiem. Tekstila atkritumi, nonākdami atkritumu poligonā, tiek sasmalcināti un saspiesti, lai tālāk tiktu noglabāti tur uz visiem laikiem. Taču izmešanai paredzēto apģērbu var arī  radoši pārveidot, tādējādi dodot tam otru dzīvi.
Latvijas 2021. gada ģeovieta – Staldzenes stāvkrasti
Biedrība “Ziemeļvidzemes ģeoparks” nosauca Latvijas 2021. gada ģeovietu. Šogad par Gada ģeovietu plašas ģeologu un dabas ekspertu aptaujas un balsošanas rezultātā tika izvēlēti Staldzenes stāvkrasti, kas atrodas Kurzemē un ir 6 kilometrus garš jūras krasta posms uz ziemeļiem no Ventspils.
Ielūkojies gada putna laukirbes slepenajā dzīvesveidā!
Latvijas Ornitoloģijas biedrība nu jau 26. gadu ir izraudzījusies gada putnu, šogad šo godu piešķirot laukirbei. Tā gada putna godā celta nevis tāpēc, ka būtu rets putns, bet gan ievērojama ar savu slēpto dzīvesveidu.
«Gada dzīvotne 2021» – upju straujteces un dabiski upju posmi
Latvijas Dabas fonds (LDF) paziņojis, ka 2021. gada dzīvotne ir upju straujteces un dabiski upju posmi – Eiropā un Latvijā īpaši aizsargājams biotops. Šī dzīvotne ietver upju straujteces – upes un upju posmus ar akmeņainu vai oļainu gultni un strauju ūdens tecējumu, kā arī visus citus dabiskos, nepārveidotos upju posmus neatkarīgi no straumes ātruma.
Rīgas Zoodārzā pirmos soļus sper ķengurēns
Rīgas zoodārza ķenguru mājas kopējus pirmdienas rītā sagaidīja ne vien baltas sniega kupenas, bet arī možs ķengurēns, kurš pametis drošo patvērumu – mammas somu un pirmo reizi mēģinājis nostāties uz kājām. Mazulis pašlaik varētu būt  septiņus līdz astoņus mēnešus vecs, un gada vecumā tas mammas somu pametīs pavisam.  
Gada dzīvnieks tuvplānā: Kāpēc baltajam zaķim klimata sasilšana kaitē, bet pelēkajam – palīdz?
Par 2021. gada  dzīvnieku Latvijas Nacionālais dabas muzejs izraudzījis balto un pelēko zaķi. Kāpēc baltajam zaķim klimata sasilšana kaitē, bet pelēkajam palīdz, kāpēc šo zvēru skaits Latvijā ir sarucis un kas tiem palīdz, kāda ir to ķermeņa uzbūve un kas palīdz paglābties no plēsējiem, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” skaidroja Latvijas Nacionālā dabas muzeja pedagoģe Una Bērziņa, Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts Vilnis Skuja un bioloģe un žurnāliste Anita Upīte.
Par 2021. gada dzīvniekiem izraudzīti baltais un pelēkais zaķis
Par “Gada dzīvnieku 2021” pasludinātas divas zīdītāju sugas – pelēkais zaķis un baltais zaķis, informēja Latvijas Nacionālā dabas muzeja pārstāve Polīna Šķiņķe. Par abiem zaķiem vienlaicīgi muzejs izvēlējies runāt tāpēc, ka joprojām nereti cilvēki domā, ka Latvijā mīt viens zaķis, kas vasarā ir pelēks, bet ziemā – balts.
VIDEO: Davosas ezers ziemā «dzied»
Šveicē Davosas ezers pārklāts ar ledu un, reaģējot uz temperatūras izmaiņām, rada dīvainas skaņas, kādēļ iesaukts par "dziedošo" ezeru.
Svētku mielasta karpa – rūpnieciski audzēt viegli, savvaļā sastapt grūti
Aizvadītā gada pēdējās dienās Latvijas lielveikalos varēja vērot pamatīgi iztukšotus zivju stendus. Vienas no zivīm, kas veikalu plauktos pazuda īpaši ātri, bija karpas. Tas nenoliedzami ir skaidrojams ar Jaungada sagaidīšanas tradīcijām un vēlmi galdā likt tieši karpas. Taču izrādās, ka savvaļā šīs zivis nebūt nav plaši izplatītas.
Kā prāvo ziemeļu gulbi atšķirt no citām brāļu sugām?
Ziemeļu gulbis, ornitologu žargonā dēvēts par „ziemeļnieku”, – ir viens no prāvākajiem Latvijas un arī visas Eiropas putniem. Viņa spārnu izpletums lielāks par diviem metriem, svars mēdz krietni pārsniegt desmit kilogramus. Lido braši.
Par 2021. gada sūnu izraudzīta nelielā līklapu novellija
Latvijas Botāniķu biedrības Sūnu grupa par 2021. gada sūnu izvēlējusies nelielu aknu sūnu – līklapu novelliju (Nowellia curvifolia), liecina paziņojums biedrības mājaslapā. Šī sūna sastopama saimnieciskās darbības maz skartos, sugām bagātos egļu mežos un ir dabisko meža biotopu indikatorsuga.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt