Panorāma

Pret-dronu tehnoloģijas cenšas panākt dronu ražotājus

Panorāma

Panorāma

Staltbriežiem riesta laiks

Riesta laiks staltbriežiem – dabas izrādes kulminācija

Septembra vidus ir kulminācija kādai dabas izrādei – mežus satricina bauris jeb staltbriežu riests. Meža ķēniņi ar varenajiem ragu kroņiem iznāk norās un jaunaudzēs, kur cīnās par savu harēmu. 

Gaisu piepilda dobjas skaņas, kas reizēm atgādina lauvas rēcienus. Pēc mirkļa no dažādām pusēm atskan sāncenšu atbildes saucieni.

Buļļi pulcējas riesta vietā, lai cīnītos par govīm un tiesībām radīt pēcnācējus. Rudenī pirms riesta ragi ir kļuvuši cieti un pārvērtušies draudīgā ierocī.

"Kura govs kuram tiks. Badās ar ragiem, bauro visu laiku. Mēģina iegūt sev to vietu," stāsta fotogrāfs Māris Kreicbergs. "Četri, septiņi, lielākais ir bijis, ka deviņi sanāk vienā vietā. Tad tur iet ņigu ņegu. Sadala teritoriju. Tas bullis bija kādu nedēļu tur. Pa pļavu bauroja un ņēmās. Bet atnāca viens cits, un, acīmredzot, viņš dabūja kāvienu no viņa, jo tagad vairāk krūmos. Uz lauka ārā vairs nenāk. Un tagad tas otrs ar tām govīm šeptējas."

Lai ķertu skaistus dabas mirkļus, fotogrāfs uz mežu Zvārdes pusē dodas ik rītu. Vienu briedi viņš fotogrāfijās iemūžina jau kopš 2017. gada.

"Viņš katru gadu nākt uz to konkrēto vietu. Nekur citur. Sajūtas ir fantastiskas. Tas troksnis. Rīta dzestrums. Migla. Aukstākais ir bijis 4 grādi. Saule tūliņ lēks. Buļļi visi uzvilkušies. Bauro. Ar ragiem krūmus lauž nost. Vietām izskatās kā karalaukā," aprakstīja Kreicbergs.

Precību sezona ir laiks, kad staltbriežiem var tikt klāt tuvu. Tiklīdz bauris beigsies, ragaiņi atkal būs ļoti tramīgi, un tik tuvu tos redzēt varēs tikai tad, ja sēdēs nomaskētā slēpnī. Kreicbergs skaidroja, ka briedis dullumā var nepamanīt cilvēku, taču briežu govis, kuras uzturas turpat un vēro kaujas, gan var ātri ieraudzīt un celt trauksmi. Galvenais – nekustēties.

"Tuvākais – ka var ar roku aizsniegt, bet vidēji 30 metri. Es vaktēju, kāds ir vējš, un tad ir veiksmīgi jātiek iekšā apstāties, lai brieži neaizož. Tā uz skatuves, lai viņi būtu, un es kā skatītājs. Ir arī tādi kā zaudētāji, arī šis pēc tam kļuva par zaudētāju. Es viņu nākamajā dienā bildēju – bija pārsista acs un deguns. Bija cīņā kaut kur cietis," pastāstīja fotogrāfs.

Riests ilgs līdz oktobra sākumam. Bet pēc apmēram astoņiem mēnešiem spēcīgākā staltbrieža harēmā dzims briedēni.

Valsts meža dienests vērtē, ka Latvijā mitinās ap 69 tūkstoši staltbriežu. Šo dzīvnieku populācija valstī ir stabila, bet ar tendenci samazināties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti