Dzīve & stils / Vēsture
Kolektīvo atmiņu ir parocīgi grozīt dažādu režīmu labā. Vēsturnieki skaidro fenomenu
Kolektīvā atmiņa ir sociāls fenomens, lai mēs aprakstītu to, kā mēs atceramies pagātni. Šīs kolektīvās, pilsoniskās atmiņas ietvaru veido arī valsts un tās institūcijas, jo ne tikai dzimtas stāsti, kas tiek nodoti no paaudzes paaudzē, bet arī izglītība skolā, publiskā retorika, piemiņas pasākumi, pieminekļi un ielu nosaukumi – tas viss veido mūsu kolektīvo atmiņu, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" vērtēja vēsturnieki Kaspars Zellis un Edgars Engīzers. 
Pa Pirmā pasaules kara pēdām Latvijā un Lietuvā; īstenots pārrobežu tūrisma projekts
"Pa Pirmā pasaules kara mantojuma pēdām" – šāds nosaukums dots pārrobežu projektam, ko nupat īstenoja tūrisma aģentūras Latvijā Augšdaugavas novadā un Lietuvā Zarasu rajonā. Abu pašvaldību ciemos atvērti jauni muzeji par Pirmā pasaules kara vēsturi, kā arī izveidots kopīgs aptuveni simt kilometrus garš maršruts, kas ved pa šī kara bunkuriem un karavīru apbedījumu vietām. Projekta galvenā ideja ir veicināt izpratni par kara nežēlību un postu.
Šī diena vēsturē. Livonijas krustnešu sakāve kaujā pie Aizkraukles 1279. gadā
Kauja pie Aizkraukles starp Lietuvas dižkunigaiša Traideņa armiju un Livonijas krusta karotāju spēkiem 1279. gada 5. martā nesa krustnešiem smagu sakāvi. Tomēr tā nemainīja vispārējo spēku samēru Baltijā, kur ap šo laiku bija iestājies zināms līdzsvars starp ekspansiju īstenojošo Livonijas ordeni un Lietuvas valsti.
Vandzenes partizāni un viņu atbalstītāji. Blūmu ģimenes traģēdija un «Valdu» māju noslēpums
Nacionālo partizānu bruņotās pretošanās atceres dienā 2. martā ierasti godinām tos Latvijas brīvības cīnītājus, kuri pēc Otrā pasaules kara ar ieročiem rokās pretojās otrreizējai padomju okupācijai. Arī kapteiņa Pētera Čevera nacionālo partizānu grupa Talsu novada Vandzenes pagastā spēja ilgstoši turēt saspringumā padomju okupācijas varas iestādes un izvairīties no čekas represijām. Ja grupas dalībnieku kopskaits sasniedza 20 cilvēku, tad gandrīz trīs reizes lielāks bija viņu atbalstītāju skaits, kuri nereti dārgi samaksāja par uzupurēšanos līdzcilvēku labā.
Šī diena vēsturē. Turcijā pieņem lēmumu par kalifāta pastāvēšanas beigām
Kalifāts – visus musulmaņus vienojoša garīga un laicīga valdnieka kalifa vara pastāvēja teju kopš islāma pirmsākumiem. Kopš 16. gadsimta sākuma kalifu statuss piekrita turku Osmaņu sultāniem, bet drīz pēc Turcijas pārtapšanas republikā tas beidza savu pastāvēšanu. Attiecīgu lēmumu Turcijas Nacionālā asambleja pieņēma 1924. gada 3. martā.
Dzimtas koka veidošana – laikietilpīga, bet aizraujoša. Arhīva ekspertu padomi
Interesanti, aizraujoši, bet arī ļoti laikietilpīgi – tā varētu raksturot dzimtas koka veidošanas procesu. Latvijas Nacionālajā arhīvā pieejami dažādi dokumenti, sākot no 13. gadsimta. Eksperti gan norādīja, ka savas dzimtas vēsturi visdrīzāk izdosies izpētīt līdz 18. gadsimtam, ar ļoti retiem izņēmumiem arī senāk.
Vai zini, kāpēc kursenieki un abrenieši sevi par latviešiem neuzskatīja?
Vai zini, ka vismaz divās vietās ārpus Latvijas latviskās izloksnēs runājoši cilvēki sevi par latviešiem neuzskatīja? Vienā no šādiem ciemiem dzīvoja kursenieki, seno Kuršu kāpu iedzīvotāji. Līdz pat Otrā pasaules kara beigām kuršu kāpu ciemos – Nidā, Pervalkā un Preilā – kursenieki mājās sarunājās latviešu izloksnē, bet par latviešiem sevi neuzskatīja. Tie bija senie izceļotāji no Kurzemes. Lielākā daļa no viņiem Otrā pasaules kara laikā vai tūlīt pēc tā izceļoja uz Vāciju.
Šī diena vēsturē. Par Krievijas caru kronē Aleksandru II
Krievijas imperators Nikolajs I Romanovs, valdījis 30 gadus, mira 1855. gada 18. februārī pēc vecā stila jeb 2. martā pēc jaunā stila kalendāra. Jau tajā pašā dienā tika kronēts viņa dēls un varas turpinātājs Aleksandrs II, reizēm dēvēts par Atbrīvotāju.
Svarīgākais šobrīd

Vairāk par šo tēmu

Vairāk par šo tēmu

Vairāk par šo tēmu

Vairāk par šo tēmu

Vairāk par šo tēmu