Sadaļas Sadaļas
Dzīve & stils / Vēsture
Alkohols, skandāli un politika. Stāsts par starpkaru laika deputātu Jāni Opincānu
Pagājušais gadsimts Latgales vēsturē ir bagāts ne tikai ar daudziem un dažādiem notikumiem, sasniegumiem, ievērojamiem cilvēkiem, bet arī vairākām neviennozīmīgi un pretrunīgi vērtētām personībām, kuras savas dzīves laikā dažādu vēstures notikumu un arī personīgo lēmumu rezultātā kļuva par "nesaprastiem" vai arī līdz galam neatzītiem novadniekiem, laikā gaitā kļūstot par t.s. "neērtajiem latgaliešiem". Par vienu no skandalozākajiem latgaliešiem starpkaru Latvijā kļuva politiķis Jānis Opincāns (1899–1973).
#Grosvaldi1921. Margarētas dzīvē aprīlī – teātris, opera un kino
1921. gada aprīļa sākums Margarētai piepildīts ar teātra, operas un kino apmeklējumiem, drusku vīlusies Sārā Bernārā, bijusi laivu braucienā ar kolēģiem un uzņēmusies papildu pienākumus. Savukārt, kā liecina ieraksti Džo dienasgrāmatās, 1911. gads Parīzē ir ļoti raibs, no viesošanās pie gleznotāja Matisa līdz boksa mačiem un intensīvai naktsdzīvei. Piedevām Parīzē iebraukusi Mamiņa un Līna.
Latvijas vecākais krogs Jurģos aizsāks 190. sezonu
Gricgales krogs, kas atrodas Lietuvas pierobežā, Neretas novadā, šī gada aprīlī atzīmē 190. sezonu, kopš barons to atvēra 1831. gadā, pastāstīja laikraksta "Staburags" redaktore Agita Grīnvalde-Iruka. Šodien tas ir rakstnieces Lūcijas Ķuzānes ģimenes īpašums un kļuvis par iecienītu saieta vietu un tūrisma objektu, kura apsaimniekošana uzticēta biedrībai "Upmales mantinieki".
Kādi koki stādāmi pie lauku mājām. Padomi no 1919. gada kalendāra
Līdztekus daudziem seniem kalendāriem Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) krātuvē atrodams arī "Dārzkopju un biškopju kalendārs", kas iznāca trīs gadus un kur tostarp atrodami padomi, kādi koki stādāmi lauku sētās, no kurām daudzas cieta Pirmajā pasaules karā. 
Aprit 60 gadu kopš Gagarina lidojuma kosmosā
Šodien aprit 60 gadu kopš PSRS kosmonauts Jurijs Gagarins kļuva par pirmo cilvēku pasaulē, kas devās kosmosā. Toreiz pasaulē šim notikumam tika pievērsta ļoti liela uzmanība.
Kara muzeja krājumu papildinājusi fotogrāfa Nikolaja Uldriķa fotonegatīvu kolekcija
850 fotonegatīvu ar latviešu karavīriem Otrā pasaules kara gaitās. Šādu vērtīgu dāvinājumu no “Daugavas vanagu” centrālās valdes saņēmis Latvijas Kara muzejs. Lielākā kolekcijas daļa stāsta par Latviešu leģiona vēsturi no izveides 1943. gada februārī līdz kaujām pie Veļikajas upes 1944. gada pavasarī. Foto negatīvi papildinās muzeja krājumu par latviešu leģionāru likteņiem.
No Ventspils vēstures. Kā nodzert miljonu rubļu, bet garšīgi papusdienot
Senajā ostas miestiņā pirmais krodziņš parādījies XVI gadsimtā. Pilsēta auga, Krievijas impērijas laikā varēja pamieloties ar smalkiem ēdieniem greznos restorānos. Un arī XX gadsimtā bija daudz vietu, kur ēst un dzert atbilstoši visdažādākajām gaumēm. Pirms Pirmā pasaules kara pilsētnieki gada laikā kopīgiem spēkiem nodzēra neticamu summu – miljonu cara rubļu.
Kā Latvijā ienāca aristokrātija? Skaidro Imants Lancmanis
Latvijas teritorijā 12. gadsimta beigās kopā ar vācu krustnešiem ienāca Rietumeiropas ideoloģiskās, politiskās un kultūras sistēmas, līdz ar to parādījās gan titulētas personas, gan feodālās muižniecības pārstāvji, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” stāstīja mākslas vēsturnieks Imants Lancmanis. To gan sākotnēji nevarēja dēvēt par aristokrātiju, tā bija valdošā kasta, kurai piederēja visa vara.
No Liepājas vēstures. Visi ceļi ved uz Rožu laukumu
Tas arī nepārsteidz, jo Rožu laukums ir pilsētas sirds un skaistākā vieta. Taču tagad centrā maz atlicis no vecās apbūves – tā tika iznīcināta Otrā pasaules kara laikā. Tāpēc vēl jo interesantāk ir pārlapot nupat iznākušo fotoalbumu “Pastaiga pa skaisto Liepāju”, kurā aplūkojami pirmskara skati.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt