Sadaļas Sadaļas
Dzīve & stils / Vēsture
Šī diena vēsturē: Vācijas ķeizars Vilhelms II saka «Huņņu runu»
Tā dēvēto „Huņņu runu” Vācijas ķeizars Vilhelms II teica 1900. gada 27. jūlijā, izvadot ceļā vācu ekspedīcijas spēkus, kuriem līdz ar septiņu citu valstu armijām bija jāapspiež pret ārzemju kolonizatoriem vērstā sacelšanās Ķīnā. Runas kareivīgā, pat asinskārā retorika nāca ļoti par sliktu vācu nācijas tēlam.
Šī diena vēsturē: Pirmo reizi dokumentāli fiksē revolverdivkauju
Attiecību skaidrošana ar revolveru palīdzību nereti mēdza notikt tā dēvētajos „Mežonīgajos rietumos” – 19. gs. otrās puses Savienoto Valstu vidienes štatos. Šīs revolverdivkaujas kļuvušas par neatņemamu „mežonīgo rietumu” tēla sastāvdaļu. Pirmā dokumentāli fiksētā revolverdivkauja notika 1865. gada 21. jūlijā.
Doles muižas ziedu dārza arheoloģiskajā izpētē palīdz arī brīvprātīgie
Ar brīvprātīgo dalību norit Doles muižas ziedu dārza arheoloģiskā izpēte. Izrakumos var piedalīties ne vien arheoloģijas studenti, bet arī brīvprātīgie, kam ar vēstures pētīšanu ikdienā nav saistības. Šogad izrakumos precizē tā laika apstādījumu uzbūvi un nozīmi, kā arī atrasti vairāki ar muižas dzīvi nesaistīti senāku laiku priekšmeti.
Esplanādē apskatāma izstāde par Lielo Ziemeļu karu Baltijā
Esplanādē apskatāma ārtelpas stendu izstāde Latvijas Nacionālais vēstures muzeja (LNVM) izstāde “Lielais Ziemeļu karš Baltijā (1700–1721)”, kas veltīta 300. gadskārtai, kopš noslēdzās vērienīgākais militārais konflikts starp Baltijas jūras reģiona lielvalstīm 18. gadsimta sākumā, informēja muzeja pārstāve Astrīda Burbicka.
Daugavpils cietoksnī aizvada vēsturiskās rekonstrukcijas festivālu
Ar kaujas rekonstrukciju un kritušo karavīru godināšanu šajā nedēļas nogalē Daugavpils cietoksnī aizvadīta kaujas kristību gadadienai veltīta akcija. Vienlaikus cietoksnī šobrīd notiek plaši būvniecības darbi, kas jau nākamgad sola papildināt tā atpūtas un kultūras piedāvājumu.
#Grosvaldi1921. Džo ar ģimeni bauda idillisku atvaļinājumu Džērsijas salā
1911. gada jūlija pirmajā pusē Džo ar ģimeni (Mamiņu un abām māsām) bauda skaistu atvaļinājumu Džērsijas salā. Viņi braukā pa salu, spēlē tenisu, bauda jūru un dabasskatus, Jāzeps glezno, tiek iepazīti citi atpūtnieki, apmeklētas teātra izrādes un…. Savukārt 1921. gada jūlijā Margarētas dzīve Londonā arī rit savu ierasto gaitu, viņa ir aktīva kultūras pasākumu apmeklētāja, pilsētas piedāvāto iespēju baudītāja, taču paralēli intensīvā darba dzīve itin nemaz nav tik viegla. 
Valmierā atklāta iepriekš neatsegta pils mūra daļa
Valmierā pilsētas vēsturiskā centra labiekārtošana laikā, atrokot zemes vaļņa akmens aizsargsienu, maijā atsegts iepriekš neatklāts Valmieras pils mūra izvirzījums, informēja Valmieras novada pašvaldība.
Ugunsdzēsības vēsture Latvijā: no slapjām ūsām līdz revolucionārai sūkņu sistēmai
Brīvprātīgo ugunsdzēsēju formējumi Latvijā sāka veidoties 18. gadsimta otrajā pusē un jau tolaik izmantoja revolucionāru ugunsdzēsības un glābšanas aprīkojumu, bet, kamēr nebija izgudrotas gāzmaskas, ugunsdzēsēji sejai uzklāja samitrinātu auduma gabalu vai saslapināja ūsas un ielika nāsīs, lai dūmos būtu vieglāk elpot, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” pastāstīja Latvijas Ugunsdzēsības muzeja vecākā  speciāliste vēsturniece  Daina Hincenberga.
Svilpot, riet un ņaudēt. Padomi sejas kopšanai no 1937. gada kalendāra
Kalendārs nekad nav bijis tikai dienu rādītājs, tas centās būt arī enciklopēdija un padomdevējs dažādām dzīves situācijām, Latvijas Radio rubrikā "Gadsimta kalendāri no Nacionālās bibliotēkas krātuvēm" stāsta Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) speciālisti. Piemēram, Mājturības kalendārā 1937. gadam starp padomiem minēta arī riešana un ņaudēšana, kas varot palīdzēt sejas ādas kopšanā.
Šī diena vēsturē: Žannu d'Arku pēc nāves attaisno apsūdzībās
1431. gadā, Simtgadu kara laikā, Ruānā tiesāja Žannu d’Arku – zemnieku meiteni, kura bija iedvesmojusi frančus cīņai pret angļu iebrucējiem, bet kritusi ienaidnieka gūstā. Angļu organizētā inkvizīcijas prāvā viņa tika atzīta par ķeceri un sadedzināta uz sārta. Taču angļi karu zaudēja, un Žannas lietu Francijā iztiesāja atkārtoti, 1456. gada 7. jūlijā viņu pēc nāves attaisnojot visās apsūdzībās.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt