Dzīve & stils / Vēsture
Svētceļnieki Fatimā godina Dievmāti
Tūkstošiem svētceļnieku šajās dienās apmeklē Fatimu Portugālē, kur pirms vairāk nekā 100 gadiem trim bērniem parādījusies Dievmāte. Tomēr kristiešu prieku šogad nedaudz aizēno aizdomas par seksuālu vardarbību baznīcā.
Vai zini, kā notika okupantu karaspēka izvākšana no Latvijas?
Starpvalstu sarunās Latvija padevās. Saeima ar vienas balss pārākumu bija aizliegusi Latvijas valdības delegācijai runāt par okupācijas armijas statusu, to dēvēja vienkārši par ārvalsts karaspēku. Tādējādi Latvija pati sev atņēma iespēju prasīt kompensāciju par okupācijas laika zaudējumiem. Sarunu mērķis bija viens – dabūt okupantus ārā pēc iespējas ātrāk, lai ko tas maksātu.
Kā radās un beidzās neatkarības atjaunošanas laika izdevumi «Avots» un «Atmoda»
1980. gadu vidus Latvijā – padomju cenzūras žņaugi presē palēnām tiek atlaisti, līdz ar to rodas tolaik nozīmīgie Latvijas neatkarības atjaunošanas laika izdevumi "Avots" un "Atmoda", kuru krieviskajiem tulkojumiem bija milzīga nozīme visā Padomju Savienībā, Latvijas Radio raidījumā "Avīžnieku tauta" vērtēja tolaik aktīvie atmodas preses darbinieki, žurnālisti – publiciste Rudīte Kalpiņa un filologs Aleksejs Grigorjevs. 
Padomju karabāzu izvietošana 1939. gadā – Latvijas okupācijas ievads
Pirms 83 gadiem, 1939. gada septembra beigās, PSRS piespieda Baltijas valstis parakstīt "Savstarpējās palīdzības līgumus", kas noteica Sarkanās armijas vienību izvietošanu Baltijas valstu teritorijās. Militāro bāzu izvietošana radīja daudzas problēmas, kuras bija steidzami risināmas. Vienlaikus bāzu izvietošana ievadīja arī Latvijas un pārējo Baltijas valstu okupācijas sākumu. "Radio Naba" raidījumā "Kas tad bija?" šī perioda notikumus skaidroja vēsturnieki Kārlis Dambītis un Ainārs Lerhis.
Šī diena vēsturē. Pēc postošām cīņām galli padodas Romai
Nākamais Romas impērijas diktators Gajs Jūlijs Cēzars savus izšķirošos panākumus kaldināja, dažos gados pakļaudams Galliju – milzīgu un resursiem bagātu teritoriju. Pēdējais cēliens šai cīņā bija gallu sacelšanās ķēniņa Verkingetorīga vadībā, kas beidzās ar gallu padošanos 3. oktobrī, 52. gadā pirms mūsu ēras.
Visgarākās ziemas un vienīgais bānītis Latvijā – ar ko lepojas malēnieši
Lai teritoriju starp Vidzemi un Latgali, kur dzīvo noslēgti, bet spītīgi un lepni cilvēki, kas lauž valodu, gatavo profitroļus, lepojas ar bānīti un garākajām ziemām Latvijā, nejauktu ar mazu Malienas pagastu Alūksnes novadā, tekstos tiek lietots Malēnijas vārds, Latvijas Radio raidījumā "Stūru stūriem" stāstīja malēnieši – rakstniece Māra Svīre un ģenētiķis Jēkabs Raipulis. 
#Grosvaldi1912. Jāzeps nokārto eksāmenu karadienestā un staigā pa Rīgu ar «smuko uniformu»
Jāzeps mēneša sākumā nododas pārdomām par pagājušo gadu – ko tas viņam devis (jo īpaši, kļūšana par labu jātnieku), no kā savukārt nācies atteikties (praktiski nav gleznots). Septembra vidus pagājis, gaidot eksāmenu karadienestā, kas šķitis kā zemē nomests laiks, vienīgais, kas sagādājis prieku, bijušas domas par drīzo atgriešanos Parīzē. Tam sekojis pats eksāmens, kas bijis daudz grūtāks, nekā domāts, taču Džo, par laimi, bijis viens no nedaudzajiem, kam izdevies to nokārtot. Drīz pēc tam beidzot devies prom no Vilkavišķiem. Jāzeps pirms došanās uz Franciju mazliet pabaudījis dzīvi Rīgā, vēl staigājot ar "smuko uniformu".
Svarīgākais šobrīd

Vairāk par šo tēmu

Vairāk par šo tēmu

Vairāk par šo tēmu

Vairāk par šo tēmu

Vairāk par šo tēmu