Rīta Panorāma

Ukrainā kara apstākļos strādā kritušo meklētāji

Rīta Panorāma

Ar Latvijas stāstiem un leģendām LTV ēterā atgriežas "Tas notika šeit"

Pie Sicīlijas krastiem pasauli pēta zemūdens teleskops

Pie Sicīlijas krastiem pasauli pēta zemūdens teleskops

Pie Sicīlijas salas krastiem Itālija īsteno unikālu zemūdens pētniecības projektu. Ar īpašām iekārtām, kuru kopumu dēvē par zemūdens teleskopu, daudznozaru zinātnieku grupa iegūst informāciju par kosmosu, planētas ģeofiziku un jūras bioloģiju.

"IDMAR" zinātniskais koordinators Džakomo Katons sacīja: "Iekārta atrodas 100 kilometrus uz austrumiem no šejienes, un caur kabeli no 3500 metru dziļuma tas sniedz mums informāciju par ģeofiziku, vulkanoloģiju un bioloģiju. Tā arī parādīs, kā veidojies Visums."

Laboratorijas galvenā daļa ir vairāk nekā 500 sfēriski uztvērēji, kas aprīkoti ar tūkstošiem sensoru. Tie izvietoti vietās, kur Eiropas litosfēras plātne zemes dzīlēs satiekas ar Āfrikas plātni, novēro un kartē aktīvo zonu un ļauj iegūt informāciju par seismiskām aktivitātēm – zemestrīcēm un vulkāna izvirdumiem.

Pētnieki vienlaikus vēlas atbildēt uz jautājumiem par Visuma evolūciju, un vērtīgu informāciju sniedz ļoti aktīvās kosmiskās daļiņas – neitrīno. Tās reti mijiedarbojas ar matēriju, un "spoku daļiņu medības" parasti veic zem zemes vai ūdens, lai atsijātu citu kosmisko starojumu.

Iekārtu fiksētās skaņas palīdz arī jūras biologiem, un šādā veidā izdevies noskaidrot, ka Vidusjūrā vēl joprojām mīt vaļi. Izrādījās, ka lielie jūras dzīvnieki galvenokārt pārvietojas lielā dziļumā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti