Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Zinātnieku naktī durvis vērs 40 institūti, augstskolas un citas iestādes
Piektdien, 27. septembrī, 17 Latvijas pilsētās un novados notiks Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi, kuru vadmotīvs šogad ir “Zinātne nākotnei”. Lai sniegtu iespēju iepazīties ar zinātnes sasniegumiem un zinātnieku darbu, durvis apmeklētājiem vērs zinātniskie institūti, augstskolas un citas iestādes vairāk nekā 40 norises vietās visā Latvijā, informēja Valsts izglītības attīstības aģentūra.
Latvijas un Igaunijas zinātnieki radījuši virtuālu slāpekļa plūsmas mērīšanas un modelēšanas rīku
Latvijas un Igaunijas zinātnieki radījuši virtuālu slāpekļa plūsmas mērīšanas un modelēšanas rīku. Tajā ikviens var atrast informāciju par slāpekļa koncentrāciju ūdenstilpnēs, tā plūsmām un pasākumiem, kas situāciju palīdzētu uzlabot. Rīks izveidots, jo šīs vielas koncentrācija ūdenstilpnēs strauji palielinās. Līdz ar to tās aizaug, apdraudot bioloģisko daudzveidību.
RTU pētījumos piedalīsies Ziemeļeiropā vienīgais īpašais robots - simulators
Trenēt pilotus un sportistus, palīdzēt izveidot ērtākas iekārtas un vēl daudz ko citu varēs, pateicoties unikālai robotizētai sistēmai. Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) zinātnieku vajadzībām iegādājusies pusmiljonu eiro vērtu robotu, vienīgo Ziemeļeiropā, ar kuru var pētīt, kā cilvēks reaģē uz dažādām situācijām.    
Zinātnieki pēta, kā kuģošanu padarīt «zaļāku»
Jūras transports ir viens no lielākajiem vides piesārņotājiem. Kuģi izmanto lētu degvielu, kas sadegot rada daudz kaitīgu izmešu. Tas ir bīstami videi, un kuģot ar melni kūpošiem skursteņiem vairs nedrīkstēs. Kuģotāji un zinātnieki steigšus meklē risinājumu, kā samazināt izmešu daudzumu. Starptautiskā projektā, kam nav analoga, piedalās arī Latvija.
«Gamechanger Audio» par savu atzīst pūļa finansējuma modeli
Latvijas jaunuzņēmums "Gamechanger Audio" produktus attīsta, izmantojot savas zināšanas par mūziku, un tās apmaksā ar pūļa finansējumu. Viņi ir apņēmušies neradīt produktus, kādi tirgū jau ir, bet iet "smago ceļu", mēģinot radīt ko pilnīgi jaunu. Viņiem izdevies iekļūt smalkā nišā un par saviem klientiem saukt tādus izpildītājus kā "Rammstein", "Tool" un Jack White. Uzņēmuma vadītājs Iļja Krūmiņš pats mācījies mūziku un par pirmo produkta ideju aizdomājies traumas dēļ.
Eiropieši piedāvās jaunus risinājumus kosmosa atbrīvošanai no atkritumiem
Eiropas Kosmosa aģentūra ar iniciatīvas „Clean Space” palīdzību plāno piedāvāt jaunus risinājumus kosmosa atbrīvošanai no atkritumiem. Iniciatīvas mērķis ir novērst piesārņojumu kosmosā, kā arī padarīt nākamās kosmosa misijas daudz ilgtspējīgākas, izmantojot jaunas tehnoloģijas, lai radītu pēc iespējas mazāk jaunu atkritumu.
Inovāciju un tehnoloģiju festivālu «iNOVUSS» apmeklējuši 16 000 interesentu
Augusta pēdējā nedēļas nogalē Rīgā, Lucavsalā, notikušo inovāciju un tehnoloģiju festivālu "iNOVUSS" apmeklējuši 16 000 interesentu. Festivālā uz septiņām tematiskajām skatuvēm norisinājās vairāk nekā 90 pasākumi, dažādās diskusijās, meistardarbnīcās un lekcijās piedaloties 200 runātājiem no 17 valstīm, informē festivāla sabiedrisko attiecību vadītāja Laura Zvejniece.
Zinātniece: Latvijas izgudrojumus, visticamāk, ražos kaimiņvalstīs
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūts izstrādājis risinājumu, lai attīrītu dūmgāzes, siltuma izolāciju no meža resursu atlikumiem, kā arī tehnoloģiju zivju eļļas ražošanai no rūpnieciskiem atkritumiem. Tomēr licences šo izgudrojumu ieviešanai, visticamāk, iegūs kaimiņvalstu uzņēmumi, LSM.lv pastāstīja institūta vadītāja Dagnija Blumberga.
Latvijas zinātnieki atgriežas no ekspedīcijas leduslāču zemē Svalbārā
Guvuši rūdījumu Antarktīdā, dienvidpola ledājos, Latvijas Universitātes (LU) zinātnieki sākuši pētījumus arī ziemeļos – leduslāču zemē. Pētnieki nupat atgriezušies no Svalbāras arhipelāga. Tā bija līdz šim pirmā LU ģeologu un ķīmiķu ekspedīcija, kas pētījumus veikusi tik tālu ziemeļos.
Daugavpils Universitātes pētnieki atklājuši jaunu parazīta sugu
Daugavpils Universitātes pētnieki atklājuši jaunu parazīta sugu, kas ir rets gadījums parazitoloģijas jomā. Jaunatrastā suga tika atklāta melnās žurkas muskuļos un tā pieder pie "Sarcocystis" ģints parazītiem. Divas no šīs ģints sugām ir bīstamas cilvēkiem.
Jaunākie
Interesanti