Ķīnas Tautas Republikas Iekšējās Mongolijas reģionā veiksmīgi piezemējusies kosmosa kuģa kapsula ar Mēness iežu paraugiem. Ķīna kļuvusi par trešo valsti pasaulē aiz ASV un bijušās Padomju Savienības, kura spējusi īstenot šādu projektu.
Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Lielbritānijas zinātnieki dosies ekspedīcijā uz milzu aisbergu Antarktikā. Tas nopietni apdraud vientuļās Dienvidžordžijas salas unikālo faunu.
Ķīnā kādā ciematā bezpilota lidaparāts jeb drons pārveidots par lidojošu ugunsmetēju, lai cīnītos pret lapseņu invāziju un augstu kokos izskaustu vairāk nekā 100 milzīgus lapseņu pūžņus.
Latvijā ir viens no ātrākajiem internetiem pasaulē. Tas ļauj Latviju saukt par digitālo lielvalsti. Internets kļuvis par mūsu ikdienu, lietojam to vairākās ierīcēs vienlaicīgi, nemitīgi patērējot digitālo saturu. Šī situācija ir izdevīga interneta satura veidotājiem jeb influenceriem, uzskata digitālā mārketinga speciālists Jānis Polis.
Digitālajiem gardēžiem “Radio Naba” raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savu iknedēļas tehnoloģiju TOP 10. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!
Topošā Ventspils Zinātnes un inovāciju centra vajadzībām taps 88 interaktīvi eksponāti, kas ļaus apgūt matemātiku, fiziku, ģeogrāfiju un citas zinātnes. Centrs durvis vērs 2022. gadā. Tas nozīmē, ka Ventspilī būs līdzīgi stendi, kādi ir redzēti Tartu zinātnes centrā.
ASV paziņoti to astoņpadsmit astronautu vārdi, kuri 2024. gadā dosies izpētes lidojumā uz Mēnesi. Tās būs deviņas sievietes un deviņi vīrieši, kuri īstenos projektu NASA programmā “Artemīda”. Tā nosaukta sengrieķu medību dievietes vārdā par godu faktam, ka pirmo reizi vēsturē uz Mēness virsmas izkāps sieviete.
Latvija pilnībā atbilst Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) asociētās dalībvalsts kritērijiem, un 10. decembrī CERN Padome ir pilnvarojusi CERN ģenerāldirektori Fabiolu Džanoti uzsākt sarunas ar Latviju par asociācijas līgumu ar CERN, informēja Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija.
Daudzviet pasaulē novēroti traucējumi saziņas lietotnes “Facebook Messenger” darbībā, vēsta britu medijs “Independent”.
Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, sadarbojoties asinsvadu ķirurgiem, kardiologiem, radiologiem un kolēģiem no ASV, veikts pasaules mērogā nepieciešams pētījums. Pētījuma rezultāti nākotnē varētu glābt tūkstošiem to cilvēku dzīvību, kam veiktas kāju un galvas asinsvadu operācijas. Ja līdzīgi pētījumi tiks veikti vēl citās valstīs un tie apstiprinās Latvijā konstatēto, tas nākotnē varētu mainīt vadlīnijas ārstiem, kā ārstēt pacientus ar asinsvadu problēmām.
Futbola fanu subkultūrā jau ilgāku laiku novērojams kriminalizācijas pieaugums, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” atzina tiesībzinātņu doktore Karina Zalcmane, kura nule Rīgas Stradiņa universitātē aizstāvējusi promocijas darbu par sporta kriminoloģiju.
Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā šonedēļ uzstādīta pasaulē pirmā bezkontakta Covid-19 analīžu nodošanas iekārta darbinieku testēšanai, informēja slimnīcas pārstāve Janita Veinberga.
Šogad podkāstu vilciens uzņēmis vēl nebijušu ātrumu un kopējais aplāžu skaits pasaulē jau sniedzas otrajā miljonā. Lielākie podkāstu spēlētāji "Apple" un "Spotify" nosaukuši savus aizvadītā gada izcilniekus, bet Latvijas Radio klausītāko podkāstu sarakstā atrodams saturs teju jebkurai gaumei.
Japānas kosmiskā zonde nogādājusi uz Zemi asteroīda Rjūgū iežu paraugus. Kapsula ar vērtīgo kravu nedēļas nogalē nolaidās Austrālijā.
Digitālajiem gardēžiem “Radio Naba” raidījums “#DigitālāsBrokastis” piedāvā savu iknedēļas tehnoloģiju TOP 10. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!
Lai no medikamenta idejas nonāktu līdz aptiekas plauktam, nepieciešami 12 līdz 15, dažkārt vairāk gadu, norāda Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) direktors Osvalds Pugovičs. Par medikamentu tapšanu, neatļautu vielu sintezēšanas iespējam, atšķirībām un plaisu jauno un veco Eiropas Savienības (ES) valstu zinātnes vidēs, jauno pētnieku paaudzes veidošanu un citiem tematiem Pugovičs stāstīja Latvijas Radio 6 Latvijas Universitātes radio NABA raidījumā “Zinātnes vārdā”.
Andris Šutka no Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Funkcionālo materiālu tehnoloģiju laboratorijas tāpat kā daudzi Latvijas zinātnieki šobrīd meklē efektīvus risinājumus, lai savaldītu postošo koronavīrusu – viņa vadībā sintezēts savienojums, ar kura palīdzību varētu iznīcināt baktērijas un vīrusus uz dažādām virsmām. Par šo un citiem pētījumiem Šutku iztaujāja Latvijas Radio 6 Latvijas Universitātes radio NABA raidījumā “Zinātnes vārdā”.
Ķīnas Tautas Republikas kosmiskā zonde “Chang'e 5” veiksmīgi nosēdusies uz Mēness. Tuvākajā laikā tā vāks iežu paraugus, ko plānots nogādāt uz Zemi.
Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV) piederošajā Puertoriko salā sagruvis kādreiz pasaulē lielākais Aresibo radioteleskops. Tomēr katastrofa nebija negaidīta, jo tam jau iepriekš bija nopietni bojājumi, un speciālisti pieņēma lēmumu to neatjaunot.
Veikals Japānā ieviesis darbinieku-robotu, kura uzdevums ir palīdzēt nodrošināt, ka klienti ievēro Covid-19 ierobežošanas vadlīnijas. Robots ieprogrammēts atpazīt, ka cilvēks nav uzvilcis sejas masku.
Jaunākie
Interesanti