Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Uz Mēness virsmas pirmo reizi gatavojas izkāpt sievietes
ASV paziņoti to astoņpadsmit astronautu vārdi, kuri 2024. gadā dosies izpētes lidojumā uz Mēnesi. Tās būs deviņas sievietes un deviņi vīrieši, kuri īstenos projektu NASA programmā “Artemīda”. Tā nosaukta sengrieķu medību dievietes vārdā par godu faktam, ka pirmo reizi vēsturē uz Mēness virsmas izkāps sieviete.
CERN apstiprina Latvijas gatavību kļūt par asociēto dalībvalsti
Latvija pilnībā atbilst Eiropas Kodolpētniecības centra (CERN) asociētās dalībvalsts kritērijiem, un 10. decembrī CERN Padome ir pilnvarojusi CERN ģenerāldirektori Fabiolu Džanoti uzsākt sarunas ar Latviju par asociācijas līgumu ar CERN, informēja Latvijas Izglītības un zinātnes ministrija.  
Stradiņa slimnīcā izpētīts, kā veiksmīgāk ārstēt pacientus ar asinsvadu problēmām
Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā, sadarbojoties asinsvadu ķirurgiem, kardiologiem, radiologiem un kolēģiem no ASV, veikts pasaules mērogā nepieciešams pētījums. Pētījuma rezultāti nākotnē varētu glābt tūkstošiem to cilvēku dzīvību, kam veiktas kāju un galvas asinsvadu operācijas. Ja līdzīgi pētījumi tiks veikti vēl citās valstīs un tie apstiprinās Latvijā konstatēto, tas nākotnē varētu mainīt vadlīnijas ārstiem, kā ārstēt pacientus ar asinsvadu problēmām.
Pētījums: Futbola fanu vidū vērojams kriminalizācijas pieaugums
Futbola fanu subkultūrā jau ilgāku laiku novērojams kriminalizācijas pieaugums, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” atzina tiesībzinātņu doktore Karina Zalcmane, kura nule Rīgas Stradiņa universitātē aizstāvējusi promocijas darbu par sporta kriminoloģiju.
2020. gada populārākie podkāsti: Rogans un «Pasakas»
Šogad podkāstu vilciens uzņēmis vēl nebijušu ātrumu un kopējais aplāžu skaits pasaulē jau sniedzas otrajā miljonā. Lielākie podkāstu spēlētāji "Apple" un "Spotify" nosaukuši savus aizvadītā gada izcilniekus, bet Latvijas Radio klausītāko podkāstu sarakstā atrodams saturs teju jebkurai gaumei.
Zinātnē Austrumeiropā iespējama straujāka attīstība nekā vecajā Eiropā. Saruna ar ķīmiķi Pugoviču
Lai no medikamenta idejas nonāktu līdz aptiekas plauktam, nepieciešami 12 līdz 15, dažkārt vairāk gadu, norāda Latvijas Organiskās sintēzes institūta (OSI) direktors Osvalds Pugovičs. Par medikamentu tapšanu, neatļautu vielu sintezēšanas iespējam, atšķirībām un plaisu jauno un veco Eiropas Savienības (ES) valstu zinātnes vidēs, jauno pētnieku paaudzes veidošanu un citiem tematiem Pugovičs stāstīja Latvijas Radio 6 Latvijas Universitātes radio NABA raidījumā “Zinātnes vārdā”.
Pandēmijas laikā zinātne pasaulē mazliet iepaliks. Saruna ar inženierzinātnieku Andri Šutku
Andris Šutka no Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Funkcionālo materiālu tehnoloģiju laboratorijas tāpat kā daudzi Latvijas zinātnieki šobrīd meklē efektīvus risinājumus, lai savaldītu postošo koronavīrusu – viņa vadībā sintezēts savienojums, ar kura palīdzību varētu iznīcināt baktērijas un vīrusus uz dažādām virsmām. Par šo un citiem pētījumiem Šutku iztaujāja Latvijas Radio 6 Latvijas Universitātes radio NABA raidījumā “Zinātnes vārdā”.
Puertoriko sagruvis milzīgais Aresibo radioteleskops
Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV) piederošajā Puertoriko salā sagruvis kādreiz pasaulē lielākais Aresibo radioteleskops. Tomēr katastrofa nebija negaidīta, jo tam jau iepriekš bija nopietni bojājumi, un speciālisti pieņēma lēmumu to neatjaunot.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt