Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Prognozē izrāviena gadu latviski komunicējošu virtuālo asistentu attīstīšanā
Virtuālie asistenti jeb čatboti Latvijā kļūst par aizvien ierastāku lietu saziņā ar uzņēmumiem un nu jau arī valsts iestādēm. To galvenais uzdevums ir sniegt īsas atbildes uz vienkāršiem jautājumiem, šādā veidā atslogojot klientu apkalpošanas speciālistu darbu. Šis gads būs izrāviena gads latviešu valodā runājošo virtuālo asistentu jeb čatbotu attīstīšanā.
Latvijā izstrādāta tehnoloģija palīdzēs nosēsties uz Mēness
Latvijā izstrādāta tehnoloģija laika momentu reģistrēšanai kosmiskos aparātos ar pikosekunžu precizitāti. Jevgeņijs Buls kopā ar kolēģiem to izstrādājis Elektronikas un datorzinātņu institūtā, un šīs tehnoloģijas darba augļus šobrīd iespējams sastapt pusē no satelītu lāzerlokācijas sistēmām visā pasaulē. Latvijā izstrādātā metode nākotnē arī palīdzēs veiksmīgi īstenot Eiropas Kosmosa aģentūras programmu - nosēsties uz Mēness.  
Latvijas zinātnieku atklājums ļaus drošāk ražot fluoru saturošus medikamentus
Viens no 2019. gada vērtīgākajiem atklājumiem Latvijas zinātnē saistīts ar fluoru, kas atrodams lielā daļā medikamentu, ko ikdienā izmanto miljoniem cilvēku visā pasaulē. Latvijas Organiskās sintēzes institūtā izstrādāts jauns reaģents, kas turpmāk ļaus ķīmiķiem visā pasaulē ērtāk un drošāk strādāt ar fluoru saturošiem savienojumiem.
Luksemburgas kompānija izveido viedo puķupodu
Ne visi no mums var pateikt, kad augam nepieciešams vairāk ūdens, mazāk gaismas vai varbūt ir pārāk silts. Luksemburgas kompānija "Mu Design" ir izveidojusi viedo puķupodu, kas to pateiktu priekšā.
Eksperti: Par viedo mājas ierīču drošības riskiem atbild arī lietotājs
Viedās jeb gudrās mājas, kas aprīkotas ar dažādam tehnoloģijām, kļūst aizvien populārākas arī Latvijā. Cilvēki savos mājokļos ierīko dažādus tehnoloģiskus risinājumus, kas atvieglo ikdienas rūpes un mājas soli. Tomēr viedo palīgu ēnas puse ir drošības riski, kas ierīces nevērīgas lietošanas gadījumā var pavērsties pret tās īpašnieku.
Kā top «rezerves daļas» cilvēkiem, un ko maina tehnoloģijas?
Cilvēka veselībai svarīgas daļas mēdz nolietoties, tāpēc šoreiz stāsts par to, kā top ''rezerves daļas'' cilvēkiem un kā tās mainās. Piemēram, kā top zobu implanti un kas tos padara tuvus īstajiem zobiem?  Vai arī, kas var nomainīt sirds vārstuli, nemaz neoperējot pašu sirdi.
Vai Latvijas ezeru māli kļūs par līdzekli eksportspējīgas kosmētikas ražošanai?
Māls ir viens no izplatītākajiem Latvijas derīgajiem izrakteņiem. Rēķinot uz vienu iedzīvotāju, mēs šajā ziņā esam viena no bagātākajām valstīm Eiropā. Tomēr māla resursu potenciāls Latvijā netiek pienācīgi izmantots. Pārsvarā taisām traukus un izmantojam mālus celtniecībā. Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā tiek pētīts, ko vēl ar māliem varētu iesākt.
Jaunākie
Interesanti