
Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne


Tehnoloģijas un zinātne

Tehnoloģijas un zinātne

"Science For Ukraine" ir latviešu radīta starptautiska organizācija, kas apkopo atbalsta piedāvājumus Ukrainas zinātniekiem visā Eiropā un ārpus tās. Tā palīdz Ukrainas pētniekiem orientēties lielajā informācijas daudzumā, atrast darba un sadarbības iespējas, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" stāstīja Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta vadošā pētniece, organizācijas "Science For Ukraine" dibinātāja Sanita Reinsone.

Rīgas Teikas vidusskolas skolēni attīsta gudro laistīšanas sistēmu, kas palīdz gan jauniešiem, gan viņu vecmāmiņām izvairīties no puķu dobju un siltumnīcu laistīšanas, visu šo procesu automatizējot.

Nedaudz dīvaini rakstīt apskatu par mākslīgā intelekta ģenerētajiem attēliem apstākļos, kad visa digitālā pasaule 2023. gada rudenī gaida jauno "Google" rīku "Gemini", kas sola apvērsumu šajā jomā. Proti, cerība ir uz to, ka mākslīgais intelekts spēs gan izveidot attēlu precīzi atbilstošu cilvēka dotajām norādēm, gan arī ģenerēt garākus un radošākus video. Diemžēl šobrīd nav droši zināms ne precīzs šī rīka palaišanas datums, ne arī tas, vai tas vispār būs pieejams Latvijā. Tāpat vienmēr ir iespējams, ka cerības ir pārspīlētas. Tādēļ paraudzīsimies uz to, kas mums ir pieejams šobrīd.

Indijas pašgājējs robots sācis pētīt Mēness virsmu un konstatējis vairāku ķīmisko elementu klātbūtni. Zemes dabiskā pavadoņa Dienvidpola apkaimē tas nosēdās 23. augustā.

Aicinājumi izglītoties mūža garumā dzirdami teju ik uz soļa. Iemesli tam ir acīmredzami. Mēs dzīvojam strauji mainīgā pasaulē. Nedaudz nodeldēti, bet tomēr atkārtošu patiesību, ka tie, kas šobrīd sēž skolas solā, savā dzīvē nomainīs vairākus desmitus darbavietu. Un tas notiks nevis tādēļ, ka viņi slikti darīs savu darbu vai neattaisnos uz viņiem liktās darba devēja cerības, bet gan tādēļ, ka attiecīgās iestādes, firmas un kompānijas tiks dibinātas, pārprofilētas un galu galā pat likvidētas. Tas atkal bieži vien notiks nevis tādēļ, ka tās slikti darbotos, bet gan tādēļ, ka pasaule ir mainīga un pieprasījums pēc tām radīsies, mainīsies un galu galā arī beigsies. Ko tas nozīmē katram no mums? Tikai to, ka ir jābūt gataviem aizvien no jauna mācīties, ne tikai pilnveidot sevi izvēlētajā profesijā, bet bieži vien arī apgūt pavisam jaunas profesijas un amatus. Arī tādus, kuri šobrīd vēl neeksistē un šķiet zinātniskā fantastika.

8. septembrī Startup dienas ietvaros pirmo reizi tiks pasniegtas balvas labākajiem Latvijas jaunuzņēmumiem astoņās kategorijās – septiņās uzvarētāju nosaka žūrija, bet vienā kategorijā par savu simpātiju aicināts balsot ikviens, informēja Latvijas Jaunuzņēmumu asociācija "Startin.LV".

Mobilo lietotni "SpotLoc" radījuši Rīgas Tehniskās koledžas (RTK) skolēni, un tā ērti palīdz cilvēkiem atrast viņiem interesējošus sporta un kultūras pasākumus dažādās Latvijas pilsētās.

Nevalstisko organizāciju (NVO) darbinieki aicināti pieteikties "Riga TechGirls" (RTG) veidotajai "Digital ABC" apmācību programmai, kuras ietvaros būs iespēja attīstīt ikdienas darbā nepieciešamās digitālās prasmes un uzzināt par dažādiem noderīgiem digitālajiem rīkiem un jaunākajām tehnoloģijām. Apmācību programma notiks tiešsaistē no 2023. gada 18. septembra līdz 6. decembrim, informēja RTG pārstāve Laima Bauere.

Iemācīt seniorus lietot e-parakstu un sazināties ar valsts un pašvaldības iestādēm elektroniskā formātā, tādā veidā vienlaikus samazinot ietekmi uz vidi – šādu mērķi sev izvirzījuši vairāki jaunieši, kuri Rīgā apmāca gados vecākus cilvēkus darboties digitālā vidē. Kā atzina jaunieši, viņi ir patīkami pārsteigti par senioru uzcītību, savukārt seniori sacīja – šie jaunieši ir brīnišķīgi.

Visur, kur mājo cilvēks, būs arī putekļi, ko radām mēs paši un kas veselībai nav kaitīgi, taču Starptautiskajā kosmiskajā stacijā atrasti putekļi arī ar ķīmiskajiem savienojumiem. Tie tur nonākuši dažādos veidos – gan caur eksperimentu ekipējumu, gan dažādiem materiāliem, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja Latvijas Astronomijas biedrības pārstāvis Mārtiņš Gills un "StarSpace" observatorijas saimniece Anna Gintere.

Nesen Latvijā piedzīvojām milzu krusu, kas ne tikai radīja lielus materiālus zaudējumus, bet arī cilvēku neapmierinātību un jautājumus, kādēļ mūsu laika ziņu dienesti par to savlaicīgi nebrīdināja? Atbilde uz šo jautājumu, kā man šķiet, ir saistīta ar kādu ļoti interesantu personību fizikas un matemātikas vēsturē. Šī cilvēka vārds ir Anrī Puankarē (1854–1912).

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studente Laimdota Vilcēna strādā pie kosmētisko sejas masku izveides, kas veidotas, izmantojot nanotehnoloģijas, tādā veidā nodrošinot augstāku efektivitāti nekā līdz šim ierastie kosmētikas līdzekļi. Nākotnē šo tehnoloģiju paredzēts pielietot arī medicīnisko līdzekļu izstrādē, piemēram, palīdzot ātrāk sadziedēt brūces.

Pasaulē zemūdens arheoloģija strauji attīstījās pēc tam, kad 20. gadsimta vidū tika izgudrots akvalangs. Kopš tā laika nogrimušus kuģu vrakus pētīt palīdz arī zemūdens droni, zemūdenes un citas tehnoloģijas. Latvijā gan šī disciplīna atpaliek – tas spilgti izgaismojies pēc tam, kad nācies drošā vietā atkal nogremdēt aizpērn uzieto seno kuģa vraku, jo Latvijā nav muzeja, kas uzņemtos to iekonservēt un eksponēt, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja Āraišu ezerpils arheoloģiskā parka arheologs, Latvijas Kultūras akadēmijas pētnieks Jānis Meinerts.

No 22. līdz 24. septembrim Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē notiks hakatons, kurā dalībniekiem būs iespēja risināt Latvijā zināmu uzņēmumu izvirzītos izaicinājumus, attīstīt savas biznesa idejas un pretendēt dalībai projektā "Studentu inovācijas programma".

Lai Latvijas uzņēmumi varētu radīt konkurētspējīgus produktus, darbiniekiem jābūt zinošiem, tāpēc uzņēmumi, kas savā darbībā plaši izmanto tehnoloģijas, līdz gada beigām aicināti pieteikties līdzfinansējumam savu darbinieku apmācībām informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jomā, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" sacīja Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) vadītāja Signe Bāliņa.

Sievietes līdz 15. septembrim aicinātas pieteikties "Riga TechGirls" mentoru programmā, kur pusgada garumā varēs saņemt tehnoloģiju jomā pieredzējušu mentoru atbalstu, attīstīt zināšanas informācijas tehnoloģiju (IT) nozarē, kā arī iemēģināt roku izvēlētajā virzienā prakses projektos, informēja "Riga TechGirls" pārstāve Diāna Butina.

Lai izsauktu nokrišņus vai, tieši otrādi – novērstu tos, zinātnieki ik pa laikam izmēģina dažādas metodes, tostarp sudraba jodīda izkaisīšanu debesīs, elektriskos impulsus un pat gaisa lielgabalus. Šo metožu efektivitāte gan joprojām nav pierādīta, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Prognožu un klimata daļas vadītājs Andris Vīksna un Tukuma Raiņa Valsts ģimnāzijas fizikas skolotājs Valdis Zuters.

Pirms desmit un divdesmit gadiem reti kurš būtu domājis, ka Latvijā taps liejaudas raķetes vai zemūdens droni, bet šodien tā ir realitāte. Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studenti strādā pie tehnoloģijām, kas ļaus iepazīt gan ūdens vidi, gan kosmosu. Par šīm iecerēm un darbiem viņi stāstīja Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā".

Krievijas kosmosa zonde "Luna-25" ietriekusies Mēness virsmā, svētdien paziņojusi Krievijas kosmosa aģentūra "Roskosmos".

Novecošanas procesu ietekmē gan ģenētika, gan ikdienas dzīvesveids - tas, cik daudz kustamies, ko ēdam, kādus paradumus piekopjam un arī interese par apkārtējo vidi. Vēlme izzināt rada dzinuli kustēties ne tikai fiziski, bet arī mentāli, veicinot novecošanās procesu palēnināšanos Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" stāstīja Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes asociētā profesore, dekāna pienākumu izpildītāja Līga Ozoliņa-Molla.
Svarīgākais šobrīd


















