Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Festivāla «Lampa» sarunas VIDEO: Metaversa ABC – izdzīvošanas kurss virtuālajos džungļos
Dzīve nav viegla. Dažādi globāli izaicinājumi met sprunguļus riteņos un liek meklēt vietu, kur no tā visa patverties. Metaverss! Virtuāla vide paralēlai dzīvei. Vieta, kur strādāt, satikties, atpūsties, iepirkties un nodoties jaunradei. Taču, vai viss būs tik vienkārši un skaisti? Virtuālie mūžameži nāks ar saviem džungļu likumiem. Īpašums metaversā – vai tā būs vērtība? Eiro, dolārs, mārciņa – vai metaversā tos aizstās kripto? Kāda būs metaversa sabiedrība? Un ar kādiem rīkiem vispār varēsim tajā līdzdarboties? Nāc un noskaidro kopā Arti un Rihardu no tehnoloģiju šova #DigitālāsBrokastis!
Latvijā izstrādā metodi melanomas atklāšanai dažu sekunžu laikā
Viņa ļoti vēlas palīdzēt cilvēkiem, izveidojot tādas tehnoloģijas, kas to spēj paveikt, – tā par Latvijas Universitātes (LU) Biofotonikas laboratorijas vadošo pētnieci Ilzi Ļihačovu stāsta kolēģi. Pētniece saņēmusi "L'Oreal-UNESCO" balvu sievietēm zinātnē. Viņas vadībā izdevies izstrādāt iekārtu, kas dažu sekunžu laikā ļauj agrīnā stadijā diagnosticēt melanomu.
Ar mākslīgajiem mitrājiem var attīrīt notekūdeņus un pat ciemu kanalizāciju
Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) zinātnieki pēdējo gadu laikā pievērsušies mākslīgo mitrāju pētījumiem. Mākslīgie mitrāji ir bioloģiska attīrīšanas metode, kas izmanto dabā notiekošos procesus. Šādā veidā iespējams attīrīt gan pilsētu lietus notekūdeņus, gan lauksaimniecības zemes, gan privātmāju un pat ciemu kanalizāciju.
Kāpēc ziediem ir nepieciešama smarža. Skaidro profesors Ieviņš
Ziedu un dažādu citu augu smarža ir komunikācijas veids, ar kura palīdzību augi piesaista kukaiņus, kas palīdz iznēsāt putekšņus, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” skaidroja Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes Augu fizioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģederts Ieviņš. 
«Latvijas valsts mežu» raidieraksts dabā gājējiem. Saruna ar tā veidotāju Kati Beresņevu
Pavasarī ceļu pie klausītājiem uzsāka “Latvijas valsts meži” raidieraksts “Dabā gājējs”. Raidieraksts visiem mums par mežu un piedzīvojumiem ejot mežā. Raidierakstu vada Toms Bricis un Ieva Smilga. Raidierakstā Ieva un Toms kopā ar ekspertiem un īstiem dabā gājējiem, atklāj neskaitāmās atpūtas iespējas un dabas dārgumus, ko meži glabā. Kate Beresņeva ir “Latvijas valsts mežu” raidieraksta projekta vadītāja un viņa stāstīja, kā radās raidieraksta ideja un kā to izdodas realizēt. 
Zinātnes centrs «Vizium» Ventspilī jau sācis uzņemt apmeklētājus
Ventspilī aizvadītajā nedēļā durvis vēris pirmais zinātnes centrs Latvijā “Vizium”. Tas aicina piedzīvot jaunāko dabaszinātņu, tehnoloģiju un inženierzinātņu pasaulē. Zinātnes un inovāciju centrā ir vairāk nekā 80 eksponātu un simulatoru, kas ne tikai izklaidē, bet arī izglīto. Pirms tam šādi centri pētīti dažādās pasaules valstīs, lai Latvijas ekspozīcija būtu pilnvērtīga un izzinoša. 
Kartogrāfija un satelītfoto kā kaujas instrumenti
Kopš Krievijas militārā iebrukuma saasinājuma Ukrainā tradicionālo mediju dienaskārtībā un jo īpaši sociālo mediju platformās un ziņapmaiņas vietnēs sākušas savu uzvaras gājienu dažādas kartes. Kara gaitas ilustrācija, kara necilvēcību piesaiste konkrētai, nevis kādai abstraktai vietai, kas “mūs neskars”, arī piemiņas zīmes ukraiņu tautas varoņiem, kas kādā konkrētā punktā izcīnījuši savu pēdējo kauju – kartēs ietvertais gūst visplašākās nozīmes lietojumu.
Būvnieku raidieraksts «Celtnis 3D». Saruna ar tā vadītāju Antru Ērgli
Nozares organizācijām ir savas mājaslapas, žurnāli un nu jau raidieraksti. Tie top ar mērķi informēt nozares pārstāvjus par aktualitātēm un dalīties pieredzē. "Celtnis 3D" ir Latvijas Būvnieku asociācijas raidieraksts. Tā vadītāja Antra Ērgle ir pieredzējusi žurnāliste, kura 20 gadus pētīja un rakstīja par ekonomiku, arī būvniecību un enerģētiku.
Nekad vairs nebūsim pilnīgi anonīmi. Saruna ar datu zinātnieku Mārtiņu Libertu
Mūsdienās pilnīga anonimitāte kļuvusi par utopiju, jo cilvēks atstāj datus visur, kur dodas. Tas nav ne labi, ne slikti, svarīgi ir šos datus izmantot tā, lai tie dod kādu labumu, piemēram, pētniecībā, Latvijas Radio raidījumā "Zinātnes vārdā" vērtēja datu zinātnieks, Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes Pētniecības daļas Datu zinātnes projektu vadītājs Mārtiņš Liberts.
Latvijas zinātniece rada tinti 3D printerim no kaņepju celulozes
Pārveidojot kaņepju celulozi, latviešu zinātniecei Andai Barkānei izdevies radīt dabai draudzīgu tinti 3D printeriem. Šis unikālais atklājums ar laiku varētu aizstāt komerciālās, uz naftas bāzes ražotās tintes, gluži tāpat kā plastmasas vienreizlietojamos traukus šobrīd arī ražo no dabai draudzīgākiem materiāliem.
Vai ģenialitāte iet kopsolī ar psihes traucējumiem. Skaidro profesore Evija Miglāne
Bieži vien ģeniālus prātus pavada netipiska uzvedība un dažkārt arī psihes traucējumi. Vienā gadījumā tiešām varam runāt par psihisku novirzi un kādām īpašām spējām šaurā jomā, bet otrā par ģēniju, kuram smadzenes vienkārši strādā netradicionāli, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” skaidroja neiroloģe, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Evija Miglāne.
Latvijā top viedās bojas ūdens kvalitātes mērīšanai
Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūta zinātnieki nupat ķērušies pie viedo boju izstrādes. Tās būs jūrās, ezeros vai okeānos novietojamas bojas, kas tiešsaistē iegūs laboratoriskiem mērījumiem ļoti tuvus datus par ūdens kvalitāti un piesārņojumu.
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt