Radošuma ienešanai ikdienā – «Latvijas skolas somas» kultūras izlase martam
Pavasara saule un bagātīgais marta kultūras norišu birums rosina vēl vairāk nekā parasti domāt par kultūras lomu mūsu dzīvē un pasaules izpratnē, tostarp par to, kā radošums izpaužas ikdienā. Vai tas ir spējā ielikt savu redzējumu veicamajā darba uzdevumā, lai rezultāts (un arī process) būtu maksimāli jēgpilns? Vai tas ir prasmē uzdot jautājumus, tai skaitā sev un Google, arī tad, kad nekas nav skaidrs un nākamais solis pazudis kā līmlentes rullīša gals? Vai tas ir par gatavību un drosmi būt vienlaikus pašam par savas dzīves līderi, menedžeri, izpildītāju un stratēģisko futurologu? Redzēt perspektīvu, nospraust mērķi un tad pieskatīt, lai visas darbības soli pa solim vestu noskatītajā virzienā, vienlaikus izvairoties no krampjainas turēšanās pat pie vislabākā iepriekš izstrādātā plāna. Būt tik stipram, gudram un uzmanīgam, lai pamanītu skudru, pieturētu atvērtas durvis aiz muguras nākošajam un nepieņemtu uz cita nelaimes celtu pieminekli.
Kultūra dara brīnumus. «Latvijas skolas somas» izlase februārim
Programma "Latvijas skolas soma" šajā februārī nāk ar tik bagātīgu, interesantu un vērtīgu kultūras norišu klāstu, ka var tikai balti apskaust lielos un mazos skolēnus un no sirds priecāties par skolotājiem, kuri savu darba pienākumu ietvaros kopā ar audzēkņiem var izbaudīt kaut vai daļu no daudzveidīgā kultūras piedāvājuma. Izcili muzikāli notikumi koncertzālēs "Lielais dzintars" un "Gors" vai turpat pašu skolā, leļļu teātra, deju un kustību izrādes Rīgā, Dziesmu un deju svētkiem veltīta izrāde un izstāde Liepājā, lielisks muzeju piedāvājums, kas palīdz iepazīt arhitektūru, vēsturi, mūs pašus un šodienas izaicinājumus – pat daļējs uzskaitījums nesanāk īss un nav ātri izdarāms.
Sadārdzinājies «Latvijas skolas somas» piedāvājums; nepieciešams līdzfinansējums
Kultūras notikumu sadārdzinājums rada problēmas skolām jēgpilni izmantot "Latvijas skolas somas" piedāvājumu, un programma savu funkciju vairs nepilda, Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" vērtēja režisors Jānis Znotiņš. Vienlaikus 2023. gadam jau piešķirts papildu finansējums, un plānots to darīt arī nākamgad, norādīja programmas "Latvijas skolas soma" vadītāja Aija Tūna un Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība). 
Fonds «Viegli» atklāj Imanta Ziedoņa deviņdesmitgadi
Imanta Ziedoņa fonds "Viegli" ar izglītības iniciatīvas "Ziedoņa klase" kultūrizglītības spēli skolēniem atklāj Imanta Ziedoņa deviņdesmitgades notikumu ciklu. "Ziedoņa klases" vadībā Rīgas 49. vidusskolas skolēni izspēlē detektīvu par Imanta Ziedoņa personību, informēja fonda pārstāvji.
Kultūras bagātības gada nogalē – «Latvijas skolas somas» notikumu izlase decembrim
Noslēdzas vēl viens rosīgs gads, kurā programmā "Latvijas skolas soma" kopīgi esam bērniem un jauniešiem radījuši iespēju pieredzēt daudzveidīgas un vērtīgas kultūras norises. Tās radījušas prieku un nopietnas pārdomas, aizraujošā veidā ļāvušas izzināt dažādas tēmas un piedāvājušas paskatīties uz pasauli un sevi no cita skatpunkta. Arī šā gada starptautisko notikumu kontekstā kultūra ir palīdzējusi apzināties savas emocijas un sarunāties. Šis ir laiks, kad jādod iespēja izpaust savas sajūtas, bažas un kaut kur sadzirdētu vai iedīglī esošu paša veidotu viedokli, vienlaikus praktizējot gan kritisko domāšanu, gan empātiju.
Latvijas Leļļu teātrī atgriežas digitālās izrādes «Dīvānzālē»
Latvijas Leļļu teātra repertuārā no 1. decembra līdz janvāra beigām atgriežas vairākas digitālās izrādes, ko iespējams noskatīties "Dīvānzālē" – virtuālajā teātra telpā, kas pieejama no jebkuras viesistabas. Silta tēja, mīksts pleds un mīļākais dīvāns vīrusu sezonā var kļūt par labāko zāli, no kuras baudīt kādu no svētku laika izrādēm, ko uz īstās skatuves teātra remonta dēļ šogad nav iespējams redzēt.
Tiesības uz kvalitāti. Par dizaina izglītību skolās
Programmas "Latvijas skolas soma" komanda sadarbībā ar dažādu kultūras nozaru ekspertiem turpina rakstu sēriju, lai iepazīstinātu ar kādu no programmā iekļautajām kultūras nozarēm. Šomēnes fokusā dizaina nozare.
Sarunām par svarīgo. Kultūras izlase skolēniem valsts svētku mēnesī
Šķiet, šoruden Saeimas vēlēšanu gaisotnē un starptautisko notikumu ietekmē vairāk nekā parasti publiskās un privātās situācijās runāts par demokrātiju, par valsts un indivīda attiecībām, par patriotismu, par senāku un nesenāku vēstures notikumu atstātajām (vai iedomātajām) pēdām mūsu šodienas uzskatos un rīcībā utt. Lai arī ātru un vienkāršu pareizo atbilžu, kā jau demokrātijā, nav, vismaz vakarīgām sarunām ģimenes un draugu lokā tēmu netrūka, un nu skolotāji var priecāties, ka viņu rīcībā ir kaudzēm aktuālu materiālu, ko ieteikt skolēniem dažādu tēmu, tai skaitā pretrunīgu jautājumu, pētīšanai, analizēšanai, diskutēšanai, vērtēšanai.
VIDEO: Forums par «Latvijas skolas somas» lomu kultūras iepazīšanā un pieejamībā skolās
17. oktobrī Latvijas Nacionālajā teātrī notiks programmas "Latvijas skolas soma" forums, kurā skolotāji, kā arī programmas koordinatori pašvaldībās un skolās satiksies klātienē, lai turpinātu iepazīt Latvijas kultūru, dalītos pieredzē un iedvesmotos tālākajam darbam. Programmas komanda iepazīstinās ar aktualitātēm, dažādu kultūras nozaru pārstāvji vēstīs par savas nozares specifiku un nozīmi daudzveidīgajā kultūras izpausmju klāstā, savukārt skolotāji dalīsies pieredzes stāstos par programmas sniegto iespēju izmantošanu savā darbā.
Pārrunās «Latvijas skolas somas» lomu kultūras iepazīšanā un pieejamībā skolās
17. oktobrī Latvijas Nacionālajā teātrī notiks programmas "Latvijas skolas soma" forums, kurā skolotāji, kā arī programmas koordinatori pašvaldībās un skolās satiksies klātienē, lai turpinātu iepazīt Latvijas kultūru, dalītos pieredzē un iedvesmotos tālākajam darbam. Programmas komanda iepazīstinās ar aktualitātēm, dažādu kultūras nozaru pārstāvji vēstīs par savas nozares specifiku un nozīmi daudzveidīgajā kultūras izpausmju klāstā, savukārt skolotāji dalīsies pieredzes stāstos par programmas sniegto iespēju izmantošanu savā darbā, informēja organizatori.
Kultūra dzīves apgūšanai – «Latvijas skolas somas» notikumu izlase oktobrim
Rudens ar tumšākiem vakariem, miglas vāliem un krāsu uzliesmojumiem kļavu lapotnēs ir tik piemērots laiks kultūras izbaudīšanai. Apzināti vai pat neapzināti izvēlamies kultūras norises ne vien atpūtai, izklaidei, pārdomām, bet arī kā jauna izzināšanai. To skolā mācās mūsu bērni un jaunieši – atpazīt, iepazīt, izbaudīt un izmantot daudzveidīgās kultūras izpausmes. Savukārt programma "Latvijas skolas soma" rūpējas, lai tā nebūtu "mācīšanās par" kultūru, bet reāla kultūras pieredzēšana visā tās izpausmju daudzveidībā.
Par kino izglītību skolās. Kāpēc kustīgais attēls ir kritisks?
Esmu novērojusi, ka rakstos par kino izglītības un filmpratības (film literacy)[1] nozīmi sabiedrībā to autori sevi atgriež bērnībā vai vairākus gadus senākā pagātnē. Šiem rakstiem piemīt nostalģiska putekļu notraukšana – vietumis romantiskām pasāžām līdzīgas atsauces uz to, kā savulaik pēc filmas seansa ir izspēlēta kāda aina vai citāts dzīvē, vai kino atmiņas sapludinās ar sevis apzināšanos noteiktā vecumā. Vai vienkārši seansā tika ieraudzīta citu dzīve, kāda tā nekad nav šķitusi iedomāta. Vai nekad netiks pieredzēta. Tomēr vienojošais ir kas nemainīgs – interese par kino ir formējusies agrā vecumposmā. To rodu arī amerikāņu itāļa, režisora un producenta Mārtina Skorsēzes (Martin Scorsese) aizrautīgajā stāstījumā – nākot no darbšķiras ģimenes, viņa bērnībā mājās tikpat kā nav bijušas grāmatas, bet ārpus skolas notikumu trajektorija aptvēra baznīcu, kinoteātrus un televīzijas saturu.[2]
Kā orientēties rudens kultūras piedāvājumā? «Latvijas skolas somas» izlase septembrim
Rudens ir dāsnuma un dalīšanās gadalaiks – ģimenei, draugiem un garāmgājējiem tiek piedāvāti tomāti, āboli, koši asteru pušķi un citi labumi, jo "mums jau to daudz". Bagātīgs šoruden arī kultūras norišu piedāvājums "Latvijas skolas somā". Tās iespējams pieredzēt gan kultūras institūcijās, gan skolās; gan klātienē, gan digitāli. Pieejami arī lieliski bezmaksas kultūras notikumi, uz kuriem var doties, sedzot ceļa izdevumus no programmas līdzekļiem. Kā orientēties šajā bagātībā?
«Latvijas skolas soma»: Kultūras institūcijas un norises kļūst aizvien tuvākas skolēniem
Pierimstošās Covid-19 pandēmijas un Eiropā uzliesmojušā kara apstākļos kultūra turpinājusi saglabāt nozīmīgu lomu cilvēku dzīvē, sniedzot mierinājumu un iedvesmojot cīņai, rosinot domāt, mudinot paust savu pārliecību un neaizmirst par citu vajadzībām. Valsts finansētā programma "Latvijas skolas soma" turpinājusi nodrošināt skolēniem regulāru satikšanos ar kultūru, savukārt kultūras nozares pārstāvji ar gandarījumu atzīst, ka aizvadītajā mācību gadā tieši skolēni veidojuši nozīmīgu daļu auditorijas, tā palīdzot īstenot radošus sapņus un sasniegt nozīmīgus mērķus.
Darbīgam brīvlaikam – «Latvijas skolas somas» kultūras izlase jūnijam
Lai kas būtu aiz loga un termometrā, lielākajai daļai Latvijas skolēnu mācību gads noslēdzies un vismaz teorētiski tas nozīmē, ka sākas vasara. Kopā esam paveikuši kārtējo dzīves un mācīšanās ceļa posmu, tāpēc liels paldies ikvienam, kurš arī šajā mācību gadā kopīgi ar skolēniem pieredzēja, izzināja un izbaudīja Latvijas kultūras un mākslas norises.
Stāsti par vēsturi un mūsdienām. «Latvijas skolas somas» 4. maija kultūras norišu izlase
Tā vien liekas, ka pirmie pavasara ziedi, kas, izmantojot vismazāko piesaulīti, pierāda pasaulei savas tiesības uz esību un koši svin dzīvi, rāda piemēru arī cilvēkiem – apzināties mērķi un atrast, ja nepieciešams, kaut vai spraugu asfaltā, pa kuru izkļūt brīvībā. Pavasara un brīvības svētki ir arī 4. maijs, jo šī 1990. gada diena ir viens no diviem nozīmīgākajiem datumiem Latvijas valsts vēsturē. Nu jau vairākus gadus tos svinam ar kopā sanākšanu pie balti klātiem galdiem un, kas vēl svarīgāk, ar sarunām par to, kas notika, kā bija, ko un kāpēc kurš darīja un ko tas viss nozīmē šodien.
Ko skolēniem piedzīvot aprīlī? «Latvijas skolas somas» kultūras ieteikumi
Aprīlis atnesis sen gaidītās pārmaiņas – mēs noņemam maskas un atkal varam saskatīt apkārtējo sejas vaibstus. Ir vieglāk elpot un sarunāties, ir priecīgāk smieties, savukārt asara izrādē, koncertā vai ziņas dzirdot ir nodevīgāk saredzama. Tikai loģiski, ka šopavasar, izmantojot programmas “Latvijas skolas soma” sniegtās iespējas, skolēni vairāk nekā citus gadus vēlas “kaut kur doties”. Beidzoties Covid-19 pandēmijas radītajiem ierobežojumiem, jaunumu izlasē atkal iekļautas daudzas klātienes norises.
Izstrādāti jauni metodiskie materiāli skolēniem dažādu kultūras nozaru iepazīšanai
Lai veicinātu bērnu un jauniešu interesi par Latvijas kultūras norisēm un personībām, piecas kultūras institūcijas sadarbībā ar kultūrizglītības programmu "Latvijas skolas soma" izstrādājušas resursus un metodiskos ieteikumus, kas palielina mācību procesā izmantojamo materiālu klāstu par dažādām kultūras nozarēm. Materiāli palīdzēs skolēniem tuvāk iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, kā arī atvieglos skolotāju darbu; tie pieejami bez maksas, informēja programmas pārstāvji.
Kā ar bērniem runāt par karu? «Latvijas skolas somas» kultūras izlase sarunu veicināšanai
Pēdējā laikā mums nācies saskarties ar notikumiem, kas skarbi un bez kompromisiem pārbauda gan mūsu vērtību sistēmu, gan drosmi un spēju mainīties. Cilvēku dzīves mainījusi pasaules mēroga pandēmija un Eiropā notiek reāla karadarbība. Programma "Latvijas skolas soma" izveidojusi kultūras norišu izlasi, kas var noderēt sarunām ar bērniem un jauniešiem skolā mācību procesā un ģimenes lokā.
Programma «Latvijas skolas soma» kļūst par pilntiesīgu kultūras procesa daļu
Par ļoti veiksmīgu un nozīmīgu atzītā kultūrizglītības programma „Latvijas skolas soma’’ no nākamā gada kļūs par pilntiesīgu mūsu kultūras procesa sastāvdaļu. ‘’Latvijas skolas soma’’ ir lielākā Latvijas simtgades iniciatīva. Tā kā šī gada nogalē simtgades programma oficiāli noslēdzas un darbu beidz arī simtgades birojs, kas administrēja ‘’Skolas somu’’, tad tālāk tā darbosies Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) paspārnē, bet tās īstenošanas komanda paliks tā pati. "Skolas somas" turpināšanai iezīmēts finansējums nākamajiem trim gadiem.
Liepājas Leļļu teātris mazos skatītājus iepriecinās ar divām pirmizrādēm
Liepājas Leļļu teātrī gaidāmas divas pirmizrādes – svētdien, 28.novembrī,  “Ziemassvētku vecīšu dumpis” – šī būs Aleksandra Jonova izrādes versija krievu valodā. Otra pirmizrāde būs par slovēņu rakstnieces Janas Baueres grāmatas “Mežlaumiņa Baigajā biezoknī” stāstu varoni – ragaino mežlaumiņu Ežumillu. Ežumillas un meža biezoknī mītošo zvēriņu piedzīvojumus režisējusi Laila Kirmuška, pirmizrādes – 4. un 5.decembrī, paziņojumā presei informēja teātra pārstāvji.
Programma «Skolas soma» piedāvā dažādu jomu sastapšanos kultūrā
Programma "Latvijas skolas soma" ir lielākā valsts simtgades dāvana Latvijas bērniem un jauniešiem. Sākot ar 2018. gada septembri programmas ietvaros ikvienam skolēnam ir iespēja klātienē izzināt dažādas kultūras un dabas vērtības, piedzīvojot dažādas kultūras norises, iepazīt dažādos laikos Latvijā radītās inovācijas un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus, pauž raidījuma “Ģimenes studija” viesi. 
Pētnieki: Latvijas simtgade – atspēriena punkts kino nozarē un kultūrizglītībā
Padziļināta vēstures izpēte, filmu industrijas uzplaukums, nozīmīgu kultūrizglītības programmu attīstība – tie ir ļoti vērtīgi ieguvumi no Latvijas valsts simtgadei iztērētā finansējuma – šodien notiekošajā simtgades izvērtējuma konferencē atzīst pētnieki. Kā īpaši pozitīvu aspektu viņi min arī plašo sabiedrības iesaisti simtgades notikumos, kas veicināja cilvēku piederības sajūtu valstij un sociālo līdzdalību.
Latvijas Leļļu teātra Dīvānzāle atsāk darbu ar jaunām izrādēm
Latvijas Leļļu teātra virtuālā teātra telpa Dīvānzāle pēc vasaras perioda pārtraukuma atsākusi darbu, papildinot repertuāru ar jaunām izrādēm. Dīvānzālē šobrīd skatāmas jau 14 izrāžu digitālās versijas, starp kurām atrodami iestudējumi gan skolēnu un pieaugušo auditorijai, gan pirmskolas vecuma bērniem un pašiem mazākajiem skatītājiem no divu gadu vecuma, kuri teātrī līdz šim nav bijuši, paziņojumā presei informēja teātra pārstāvji.
Diasporas ģimenēm dāvina vairāk nekā 1200 Latvijas Nacionālā teātra biļešu
Lai pateiktos ģimenēm, kuras diendienā rūpējas par latviskās piederības un latviešu valodas kopšanu diasporā, Eiropas Latviešu apvienība (ELA) savām biedrorganizācijām un diasporas skolām Eiropā un kaimiņreģionā sniedz iespēju šogad virtuāli apmeklēt Latvijas Nacionālā teātra izrādes no ''Latvijas skolas somas'' repertuāra.
«Latvijas skolas soma» pērn papildināta ar digitālu saturu; programmas turpināšanai piešķir 2,5 miljonus eiro
Ceturtdien, 30. septembrī, kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” koordinatori pašvaldībās un skolās tikās informatīvā tiešsaistes seminārā, lai pārrunātu programmas aktualitātes, pieredzi un izaicinājumus, kā arī iepazītos ar jaunāko kultūras norišu piedāvājumu. Seminārā ar pieredzi programmā dalījās arī kultūras iestāžu pārstāvji, paziņojumā presei informēja programma “Latvijas skolas soma” pārstāvji.
Svarīgākais šobrīd