Kultūras bagātības gada nogalē – «Latvijas skolas somas» notikumu izlase decembrim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Noslēdzas vēl viens rosīgs gads, kurā programmā "Latvijas skolas soma" kopīgi esam bērniem un jauniešiem radījuši iespēju pieredzēt daudzveidīgas un vērtīgas kultūras norises. Tās radījušas prieku un nopietnas pārdomas, aizraujošā veidā ļāvušas izzināt dažādas tēmas un piedāvājušas paskatīties uz pasauli un sevi no cita skatpunkta. Arī šā gada starptautisko notikumu kontekstā kultūra ir palīdzējusi apzināties savas emocijas un sarunāties. Šis ir laiks, kad jādod iespēja izpaust savas sajūtas, bažas un kaut kur sadzirdētu vai iedīglī esošu paša veidotu viedokli, vienlaikus praktizējot gan kritisko domāšanu, gan empātiju.

Pirms ieskata decembra mēneša aktuālajās kultūras norisēs atgādinām, ka programmas "Latvijas skolas soma" komanda ir izveidojusi kultūras norišu izlasi, kas var noderēt sarunām par karu, demokrātiju, brīvību, medijpratību un citām aktuālām tēmām skolā un ģimenes lokā.

Kultūras norišu pieredzēšana ne tikai pilnveido personību un paplašina redzesloku, bet, regulāri saskaroties ar kultūru jau no mazotnes, šī pieredze bērniem un jauniešiem rada interesi apmeklēt kultūras notikumus kopā ar ģimeni vai draugiem, vai, izzinot kādu kultūras norišu tapšanas aizkulises, rosina aizdomāties par savu nākotnes profesijas vai hobija izvēli. Ja tikšanās ar kultūru ir regulāra, to aizvien vairāk izjūtam kā savas dzīves neatņemamu sastāvdaļu. 

Gada nogale, kā ierasts, ir bagāta ar kultūras notikumiem, kas iepriecina un rada svētku sajūtu. Kultūras norišu veidotāji piedāvā plašu Ziemassvētku tematikai veltītu notikumu klāstu, un vairākus no tiem piedāvājam jums programmas "Latvijas skolas soma" decembra izlasē.

Svētku noskaņu varēs sajust Latvijas teātru Ziemassvētku koncertos un izrādēs, savukārt ar izrādes "Ziemassvētku putekļi" iestudējumiem apmeklētājus gaida Rīgas cirks tā atjaunotajā ēkā. Izzinoši radošas nodarbības piedāvā muzeji, un Latvijas kino pirmizrāžu maratonu turpina piedzīvojumu filma "Ziemassvētki džungļos". 

Bez Ziemassvētku tematikai veltītajām kultūras norisēm vēlamies izcelt vairākus notikumus, kas mācību saturā var noderēt ne tikai šomēnes, bet arī plānojot nākamo semestri. Pirmizrādi Latvijas Nacionālajā teātrī piedzīvos režisora Jāņa Znotiņa izrāde jauniešiem "Divas pasaules", savukārt K. K. fon Stricka villā tapusi filmizrāde "Poruks. Apmaldīties savas dzīves epizodēs". Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā vērtīga pieredze būs izstāde "Imanta Lancmaņa māksla".

Nākamajā gadā apritēs pieci gadi, kopš programma "Latvijas skolas soma" uzsākusi darbību un kļuvusi par neatņemamu mācību procesa sastāvdaļu. Piecgades noskaņās kopīgi aicināsim atskatīties uz paveikto un radīsim jaunas idejas programmas attīstībai nākotnē. 

Kultūras norišu piedāvājuma izlase decembrim

Lasi par:

Mūzika

Liepājas Simfoniskā orķestra Vecgada izskaņas ceļojums simfodžeza pasaulē ar Brodvejas mūziklu atbalsīm

Kas? Liepājas Simfoniskais orķestris

Kad? 28. un 29. decembrī koncertzālē "Lielais dzintars"; 29. decembrī Vidzemes koncertzālē "Cēsis"

Kam? 1.–12. klase

Liepājas Simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs diriģents Guntis Kuzma koncerta programmai izvēlējies vieglu un dzirkstošu mūziku no amerikāņu džeza klasiķu Džordža Gēršvina, Leonarda Bernsteina un Koula Portera zelta repertuāra. Koncertā skanēs gan instrumentāli fragmenti, gan daudzas populāras dziesmas no dažādiem Brodvejas mūzikliem un ne tikai – Gēršvina "Fascinating Rythm", Bernsteina "I Feel Pretty" vai Portera "I Love Paris" un daudzas citas gadu desmitos iemīļotas dziesmas.

Liepājas Simfoniskais orķestris
Liepājas Simfoniskais orķestris

Kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri diriģenta Gunta Kuzmas vadībā uz "Lielā dzintara" skatuves kāps arī Beāte Zviedre – dziedātāja ar smalku un niansētu balsi, plašu diapazonu un daudzpusīgu muzikālo pieredzi, skolota kā džeza, tā arī akadēmiskajā dziedāšanā. 

Teātris

Izrāde jauniešiem "Divas pasaules" 

Kas? Latvijas Nacionālais teātris

Kad? Pēc iepriekš izsludināta grafika; klātienes norise

Kam? 7.–12. klase

Izrādē satiekas pazīstamie un lasītāju iemīļotie grāmatu tēli Annele un Jancis ar abu autoriem – jau krietni vecākiem "es" – Annu Brigaderi un Jāni Jaunsudrabiņu, aktualizējot mūžīgo jautājumu – kā sadzīvot dažādam paaudzēm un kā izprast citai citu? Tomēr atbildes meklēšana nebūt nav tik viegla, jo neviens nevar pateikt, kurš ir īsts, bet kurš izdzīvo sevis iepriekš uzrakstīto dzīvesstāstu, jo autobiogrāfija ir gluži kā sociālo mediju profils, kurā tiek rādīts tikai tas, ko autors vēlas, tādēļ neviens, pilnīgi neviens nevar pateikt, kādi tie patiesība bija.

Filmizrāde "Poruks. Apmaldīties savas dzīves epizodēs" 

Kas? Willa teātris

Kad? Pēc pieprasījuma; digitāla norise

Kam? 10.–12. klase

Filmizrāde vēsta par rakstnieka iekšējo pasauli, par pamatu ņemot Jāņa Poruka biogrāfiju un daiļradi, tai skaitā arī viņa biogrāfijā mazāk pētītu tēmu – Poruka psiholoģisko sabrukumu jeb "dvēseles krēslu". 

Skats no filmizrādes “Poruks. Apmaldīties savas dzīves epizodēs”
Skats no filmizrādes “Poruks. Apmaldīties savas dzīves epizodēs”

Filma uzņemta K. K. fon Stricka villā, kas ir būtiska darba vizuāla sastāvdaļa, jo celta 1883. gadā un noskaņas un vēsturiskā ziņā precīzi saskan ar Jāņa Poruka dzīves gadiem. Iestājoties Jāņa Poruka dzīves "krēslas" periodam, telpās pamazām nolaižas koka žalūzijas, kuru oriģināli ir saglabājušies kopš fon Stricka villas celšanas. Tās pilnībā novērš sajūtu par ārpasaules esamību, šādā veidā simboliski parādot Jāņa Poruka palikšanu ar saviem tēliem viņa personīgajā kosmosā.

Īpaša nozīme ir arī komponista Jēkaba Nīmaņa mūzikai, kas caurauž filmu ar trauslu vientulības un brīžiem apdraudētības noskaņu, sabalsojoties ar personāžu pārdzīvojumiem un saaužoties vienā veselā ar literāro darbu fragmentiem.

Filmā izmantoti fragmenti no tādiem Jāņa Poruka darbiem kā "Kukažiņa", "Bērnu simfonija", "Dēmons", "No senām, jaukām bērnu dienām", "Drēzdenes atmiņas", "Nākotnes reliģija", "Vientulis", "Māmiņa" u. c.

Izrāde "Puika, kurš neticēja Ziemassvētkiem" 

Kas? Liepājas Leļļu teātris

Kad? Pēc pieprasījuma; klātienes norise

Kam? 1.–5. klase

Izrāde "Puika, kurš neticēja Ziemassvētkiem"
Izrāde "Puika, kurš neticēja Ziemassvētkiem"

Puika vārdā Dāvis interesējas par vilkiem un zinātnes atklājumiem. Viņa labākais draugs ir suns Tobis. Dāvis tic, ka dienās būs slavens mūziķis, bet netic Ziemassvētku brīnumiem. Viņam kaimiņos dzīvo divas mazas meitenes – māsas Marta un Dārta –, un viņas ļoti gaida Ziemassvētkus. Par Dāvja kaimiņienēm viņas ir kļuvušas pavisam nesen, bet jau paspējušas sacelt lielu kņadu. Dāvis nolemj atmaskot Ziemassvētkus. Pierādīt mazajām kaimiņienēm, ka brīnumi neeksistē. Tomēr stāsts nebūs par svētku noliegumu, bet gan par īstās svētku nozīmes atrašanu.

Muzikāla Ziemassvētku izrāde "Trīs"

Kas? Ditas Balčus teātris "3 māsas"

Kad? Pēc pieprasījuma; klātienes norise

Kam? 1.–4. klase

Izrāde ir mūsdienīga versija par kādu senu Ziemassvētku stāstu, kurā netrūkst humora un arī sirsnīgi aizkustinošu mirkļu, kad ilgas pēc brīnuma tiek piepildītas. Stāstu atklāj muzikāli eņģeļi, kas atceras vairāk nekā 2000 gadu senus notikumus Betlēmes pilsētā un arī kāda maza bundzinieka Ziemassvētku dāvanu. Tēma ir mūžīgi svarīga – par mīlestību, pēc kuras ilgojas ikviens lielais un mazais. 

Ditas Balčus teātra “3 MĀSAS” muzikāla Ziemassvētku izrāde “Trīs”
Ditas Balčus teātra “3 MĀSAS” muzikāla Ziemassvētku izrāde “Trīs”

Izrādē piedalās četras radošas būtnes – mūziķe/komponiste Elizabete Balčus, aktrise Egija Silāre, čelliste Kristiāna Abiļeva un mūziķe Anneli Arro. Katra no viņām caur savu radošo dimensiju veido kopīgu stāstu, kurā skan Ziemassvētku tradicionālās dziesmas mūsdienīgās aranžijās, izmantojot gan klasiskos mūzikas instrumentus – klavieres, flautu, čellu, ģitāru, sitamos instrumentus –, gan arī elektroniskos instrumentus un efektus.

Ziemassvētku koncerts "Spuldzēs aizdegts prieks" 

Kas? Latvijas Nacionālais teātris

Kad? Pēc iepriekš izsludināta grafika; klātienes norise

Kam? 1.–12. klase

Latvijas Nacionālā teātra aktieri uz skatuves dziedās latviešu komponistu ziemas dziesmas Zanes Dombrovskas aranžējumā, stāstīs stāstus un vēlreiz no jauna atklās, ka dzeja ir vārdos ieslēgts noslēpums. Viss būs tieši tā – sniegs, kas nenokūst, lai kādi laiki aiz loga, aizdegtas visas spuldzītes, kas teātrī atrodamas, un sagaidīti vismīļākie cilvēki skatītāju zālē.

Ziemassvētku koncerts "Reiss 2019–2020" 

Kas? Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris

Kad? Pēc iepriekš izsludināta grafika; klātienes norise

Kam? 1.–12. klase

Svētku gaidīšana allaž ir patīkama – var pasapņot, iztēlojoties, kādi būs šie svētki, iegrimt patīkamās atmiņās par siltām tradīcijām un mīļu satikšanos, vai arī var ievēlēties sev īpašu dāvanu. Savukārt izlidošanas laika gaidīšana, kad reiss uz nenoteiktu laiku aizkavējies laikapstākļu dēļ, nez kāpēc nemaz nav tik iedvesmojoša.

Kas gan var atgadīties, ja vienlaikus gaidi gan reisu, gan svētkus? Protams, visādi pārsteigumi un nejaušības! Un vēl – brīnumi, tādi, kas notiek tikai Ziemassvētku naktī. Piemēram, pasažieri, piloti un apkalpes darbinieki, sniega vētras dēļ iestrēguši lidostā pašā Ziemassvētku priekšvakarā, pēkšņi... sāk dziedāt – viņi dzied visīstākās Ziemassvētku–Jaungada dziesmas, kuras mēs visi zinām un mīlam.

Koncertuzvedums "Ziemassvētku korālis ar lēdiju tumsā" 

Kas? Dailes teātris sadarbībā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri

Kad? Pēc iepriekš izsludināta grafika; klātienes norise

Kam? 10.–12. klase

Dailes teātris kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri ir sagatavojuši īpašu koncertprogrammu. Tās pirmajā daļā būs komponista Nīla Brenda "Ziemassvētku dziesmas" koncertuzvedums, kura pamatā ir Čārlza Dikensa darbs, ko viņš pats nodēvējis arī par Ziemassvētku spoku stāstu. Visiem pazīstamā skopuļa Ebenīzera Skrūdža Ziemassvētku nakts sapņi pārvērtīsies muzikālā pārdzīvojumā, lai pieaugušie atgūtu pazaudēto prieku par visvienkāršākajām dzīves lietām. Cilvēcība un siltums ir Ziemassvētku lielākā dāvana.

Koncerta otrajā daļā skanēs leģendārā Kurta Veila mūzikla "Lēdija tumsā" dziesmu izlase. Tā stāsta par karjeristes Lizas Eliotes neizskaidrojamajiem sapņiem, kas viņu šķietami vajā. Tomēr, atzīstot sev vajadzību pēc drošības, mīlestības un patiesas draudzības, viņa atklāj sapņu patieso vēstījumu: viņa grib būt sieviete, kura ne tikai spēj būt izcila savā profesijā, bet arī patiesi mīlēta un spējīga patiesi mīlēt.

Cirks

Izrādes "Ziemassvētku putekļi" atjaunotajā cirka ēkā Rīgā

Kas? Rīgas cirks sadarbībā ar teātra trupu "Kvadrifrons"

Kad? Pēc iepriekš izsludināta grafika; klātienes norise

Kam? 1.–12. klase

Kā  ierasts, ziemas saulgriežos cirks kļūst par mājvietu ne vien visdažādākajiem brīnumiem, bet arī Ziemassvētku vecīša palīgu komandai. Cirks uz dažām dienām ir pārvērties par dāvanu, triku un joku laboratoriju, kuru apdzīvo darbīgie cirka rūķi un viņu draugi. Jaunā cirka iemītnieki ir noilgojušies satikt savus skatītājus, un viss ir uzposts svētkiem: iedegšanu gaida izgreznotā eglīte, no arēnas jumta karājas pilošas burvju lāstekas, vecajos staļļos čaklie rūķi gatavo dāvanas, bet garos cirka gaiteņus piepilda piparkūku un karstā dzēriena smarža. Tomēr cirka iemītnieki ir noraizējušies: Ziemassvētki nevar sākties, jo plašajā cirka ēkā apmaldījies Ziemassvētku vecīša uzticamais vienradzis Ziemradzis, pie kura glabājas noslēpumainie Ziemassvētku putekļi. Lai atrastu Ziemradzi un izglābtu Ziemassvētku brīnumu, pie darba jāķeras ne vien Rīgas cirka rūķiem, bet arī mazajiem un lielajiem cirka apmeklētājiem.

Pēc gandrīz desmit gadu pārtraukuma Rīgas cirka arēnā atjaunota Ziemassvētku eglītes tradīcija. Šoreiz skatītājus arēnā sagaidīs gan cirka, gan teātra mākslinieki, lai, pārvarot miermīlīgas briesmas un jautrus izaicinājumus, kopīgi meklētu pazudušo Ziemradzi un atklātu Ziemassvētku putekļu noslēpumu. Kopā ar Rīgas cirka iemītniekiem eglītes skatītāji atvērtas un siltas izrādes formā tiks aicināti ne vien vērot mākslinieku priekšnesumus, bet arī iepazīt atjaunoto, burvestību pilno cirka ēku, piedalīties rūķu darbnīcās un pašiem izmēģināt spēkus vairākās cirka disciplīnās.

Vizuālā māksla

Izstāde "Imanta Lancmaņa māksla"

Kas? Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Kad? Pēc pieprasījuma līdz 2023. gada 26. februārim; klātienes norise

Kam? 1.–12. klase

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Lielajā zālē tematiski grupētas Imanta Lancmaņa gleznas, kuras tapušas, sākot no 1958. gada. Individuālajā rokrakstā un darbos iemiesojis savu pasaules redzējumu visos klasiskajos glezniecības žanros. Vairāki gleznu cikli – darbi par Bībeles tēmu un ''Ozolu cikls'' – pie skatītāja nonāk pirmo reizi. Izstādē eksponēti arī portreti, kamerstila klusās dabas un ainavas.

Izstāde "Imanta Lancmaņa māksla" LNMM
Izstāde "Imanta Lancmaņa māksla" LNMM

Lai arī Imanta Lancmaņa daiļradi var piepulcināt laikmetīgās postmodernās glezniecības straumei, pats mākslinieks izvēlējies to apzīmēt kā konceptuālo romantismu. Izpratne par vecmeistaru mantojumu, dabas studijas, kā arī dzīvā iztēle ir vienlīdz ietekmējušas viņa darbu tēlveidi.

Kino

Piedzīvojumu filma "Ziemassvētki džungļos"

Kas? Filmu studija "Lokomotīve" / Izplatītāji biedrība "Kultūrpunkts", Latvijas Kinematogrāfistu savienība, Latvijas kinoteātri

Kad? Pēc pieprasījuma vai atbilstoši seansiem; gan klātienes, gan digitāla norise 

Kam? 1.–12. klase

Filma "Ziemassvētki džungļos"
Filma "Ziemassvētki džungļos"

Desmitgadīgā Paula ar ģimeni pārceļas uz tālu zemi, jo tēvs ir ģeologs un strādā zelta raktuvēs. Tomēr dzīve džungļos izrādās nopietns pārbaudījums vecāku attiecībām, un, tuvojoties svētkiem, Paula saprot, ka tikai Ziemassvētku brīnums var saglābt ģimeni. Taču ko darīt, ja nav ziemas? Izrādās, jaunais draugs Ahims ir dzirdējis, ka arī džungļu biezoknī sastopams Ziemassvētku vecītis. Plāns ir rokā! Bet bērni nenojauš, cik bīstami un aizraujoši piedzīvojumi viņus sagaida: pazemes alas, džungļu gari, kanibāli, neparasti dzīvnieki un daudz kas cits... 

Kultūras mantojums

Izzinoši radoša nodarbība "Tradicionālās Ziemeļlatgales spēles, rotaļas un rotaļdanči"

Kas? Upītes jauniešu folkloras kopa

Kad? Pēc pieprasījuma; klātienes norise 

Kam? 1.–12. klase

Nodarbības laikā skolēni iepazīstas ar Ziemeļlatgales spēlēm, rotaļām un rotaļdančiem, kurus apgūst arī paši. Skolēniem tiek veidota izpratne par spēļu, rotaļu un rotaļdeju atšķirībām un vienojošajiem elementiem, kā arī veidojas izpratne par piederību kultūrvidei un tās tradicionālajām vērtībām. Nodarbības norise tiek organizēta tā, ka katra sekojošā spēle, rotaļa vai rotaļdeja ir aktīvāka un tās elementi pakāpeniski kļūst sarežģītāki par iepriekšējiem. Rotaļu un rotaļdeju laikā tiek dziedāts un spēlēti tradicionālie mūzikas instrumenti – stabule, mandolīna, vijole, akordeons un bungas. Nodarbība notiek latviešu un latgaliešu valodā. 

Izzinoši radoša nodarbība "Ziemassvētku ceļojums"

Kas? Liepājas muzejs, Liepājas muzeja filiāle Liepājas 17.–19.gs. interjera muzejs "Hoijeres kundzes viesu nams"

Kad? Pēc pieprasījuma; klātienes norise

Kam? 1.–12. klase

Liepājas muzejs, ieskandinot svētkus un noslēdzot mācību semestri, aicina skolēnus uz nodarbību "Ziemassvētku ceļojums". Tās laikā skolēni izzinās, kā 17.–19. gadsimta cilvēki gatavojās Ziemassvētkiem un kādas bija tā laika tradīcijas. Noslēgumā Stenderu ģimenes bēniņos varēs veidot svētku rotājumu atbilstoši 19. gadsimta paražām. 

Paralēli skolēni iepazīsies ar 17.–19. gadsimta interjeru, pievēršot uzmanību podiņu krāsnīm, manteļskurstenim un sienu gleznojumiem, kā arī veidos priekšstatu par Latvijas kultūras mantojuma daudzveidību. 

Plašāk par programmu "Latvijas skolas soma" un pilns kultūras norišu saraksts atrodams programmas mājaslapā.

Publikācija tapusi sadarbībā ar programmu "Latvijas skolas soma".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti