Panorāma

Lionā pie baznīcas sašauts pareizticīgo priesteris

Panorāma

Saslimšana ar Covid-19 "atver acis"

Komunikācijas kļūda starp dienestiem

Vai kontaktpersona drīkst pastaigāties? Covid-19 pozitīva bērna mamma saņem pretrunīgas norādes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Zvans no Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC), kurā kontaktpersonai ļauj doties pastaigās, neejot uz sabiedriskām vietām. Pēc četrām dienām zvans no Veselības inspekcijas, kura to pēkšņi aizliedz. Kāda Covid-19 pozitīva bērna mamma pauž neizpratni par to, kāpēc vienas valsts institūcijas teiktais ir pretrunā tam, ko saka otra. Veselības inspekcijā to sauc par kļūdu komunikācijā. Dienā tiek apzvanīti vismaz 250 koronavīrusa skartie, un var gadīties pārpratumi. Pastaigas svaigā gaisā nav liegtas.

Šīs ģimenes stāsts ir ļoti līdzīgs nu jau daudziem citiem. Vispirms tieši pirms skolēnu rudens brīvlaika vēstule e-klasē, ka starp klasesbiedriem atklāts koronavīrusa nēsātājs. Sekojošs tests pašiem un krietni ierobežotas nākamās dienas pēc analīžu rezultātu saņemšanas.

“Brīvlaika nedēļā saņēmām ziņu, ka klase ir ielikta karantīnā, jo viens no bērniem ir Covid-19 pozitīvs. Pierakstījāmies uz testu sirdsmieram, lai pārliecinātos, ka netiek apdraudēti pārējie ģimenes locekļi. Ceturtdien uztaisījām testu, piektdien saņēmām ziņu, ka mūsu bērns ir Covid-19 pozitīvs. Pēc trīs dienām es saņēmu zvanu no SPKC. Mēs izrunājām, vai bērns ir kontaktā, un vēl es tiku noteikta kā kontaktpersona. Man SPKC apstiprināja, kas man ir jāievēro. Es nedrīkstu apmeklēt publiskas vietas, bet es drīkstu iet svaigā gaisā,” stāstīja Covid-19 pozitīva bērna mamma.

Vēl pēc trim dienām sekoja zvans no Veselības inspekcijas darbinieces. Tieši inspekcija uzrauga, kā tiek ievēroti karantīnas noteikumi. Karantīnā esošs cilvēks māju atstāt nedrīkst. Bet mammai vaicāts, vai viss ir skaidrs arī par sevi pašu.

“Jā, viņa to saprata, ka es esmu kontaktpersona. Un es viņai vēlreiz pārjautāju, jo es šo informāciju biju saņēmusi no SPKC epidemiologa, ka es kā kontaktpersona nedrīkstu apmeklēt publiskas vietas, bet drīkstu iet ārā svaigā gaisā, ko es šīs četras dienas arī biju darījusi. Uz ko Veselības inspekcijas pārstāve man atbildēja – nē, nē, jūs nekādā gadījumā nedrīkstat iet ārā, jo jums ģimenē ir slims cilvēks. Tad man radās jautājums, vai kontaktpersonas ir izdalītas vēl divās daļās? Viena, kura kaut kad kontaktējusies? Un otra, kurai ir ģimenē slims cilvēks? Jo pēc publiski pieejamās informācijas, kontaktpersona ir kontaktpersona – tas ir viens statuss. Un ārā, svaigā gaisā, drīkst iet. Jā, mēs vēl visa ģimene veicām testu, un pārējiem tas ir negatīvs,” stāstīja LTV uzrunātā mamma.

Droši vien kļūda komunikācijā – skaidroja Veselības inspekcijā. Tur šo zvanu nevarot izanalizēt, jo sarunas netiekot ierakstītas. Taču pilnībā piekrīt, ka mamma jeb kontaktpersona drīkst doties laukā.

“Ministru kabineta noteikumi ļauj doties laukā, neapdraudot citu personu drošību,” apliecināja Veselības inspekcijas Juridiskā departamenta vadītāja Laura Šāberte.

Tāpat mammai radās šaubas, vai ar šādu zvanu vispār var objektīvi pārliecināties par karantīnas ievērošanu: “Tas tā ļoti komiski. Ja es būtu ļaunprātīgs karantīnas neievērotājs, lai kur es atrastos, protams, es apstiprinātu, ka atrodos mājās.”

Bet inspekcijā uzskata, ka arī telefoniski var gūt pārliecību, ka tiek ievēroti noteikumi.  

Likums nosaka – kontaktpersonai jāatrodas mājās un maksimāli jāizvairās no kontakta ar citiem. Nedrīkst iet uz darbu, skolu un sabiedriskām vietām. Arī ciemiņus uzņemt aizliegts. Taču drīkst doties uz veikalu vai aptieku, ja nav citu iespēju sarunāt preču piegādi.

“Ja nekādā veidā nav iespējams noorganizēt, ka palīdz radi vai draugi, tad ar sejas masku arī pats drīkst doties tikai pēc pirmās nepieciešamības precēm. Laukā pastaigāties drīkst doties. Svaigā gaisā. Noteikti var savā privātajā auto aizbraukt līdz jūrai un pastaigāt vai uz mežu, kur nav cilvēku,” skaidroja Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Ilze Arāja.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un ne visiem apmaksās Covid-19 testus.

Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai, un 23. oktobrī valdība lēma stingrāk ierobežot pulcēšanos, bet masku lietošanu noteica plašāku.

No 30. oktobra – stingrāki pulcēšanās ierobežojumi, un privātajos pasākumos gan ārtelpās, gan iekštelpās varēs pulcēties ne vairāk par 10 cilvēkiem, bet publiskajos pasākumos – gan ārā, gan telpās ne vairāk par 300. Skolēniem no 7. līdz 12. klasei attālinātās mācības notiks vismaz līdz 15. novembrim.

Plānots arī pakāpeniski palielināt koronavīrusa analīžu jaudas aptuveni divas reizes līdz 8000 testu dienā, kā arī atjaunot piemaksas mediķiem, kuri iesaistīti pandēmijas apkarošanā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Made with Flourish

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti