Uga Dumpis: Maskas ir tikai palīglīdzeklis Covid-19 iegrožošanai, galvenais ir distancēšanās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai ierobežotu Covid-19 izplatību, maskas ir labs palīglīdzeklis, taču tās negarantē pilnīgu drošību un galvenais līdzeklis vīrusa apturēšanai ir distancēšanās, LTV raidījumā “Viens pret vienu” atzina Veselības ministrijas galvenais infektologs, profesors Uga Dumpis.

Viņš pavasarī skeptiski vērtēja aicinājumus noteikt obligātu masku lietošanu, un tagad viņš skaidroja, ka viņa pozīcija nav mainījusies. Ir zināms, ka šī vīrusa izplatība saistīta ar runāšanu un dziedāšanu, “mēs uzvelkam masku, lai neinficētu citus, un maskas jāvelk tad, kad ir plaša vīrusa izplatība un esam tuvu viens pie otra”, klāstīja Dumpis.

Viņš atgādināja, ka tieši viņš martā un aprīlī mudināja ieviest maskas slimnīcās gan pacientiem, gan ārstiem. “Es nedomāju, ka kaut kas būtiski mainījies, maskas ir jālieto tur, kur ir  nekontrolēta vīrusa izplatība vai nonākam tuvāk par 2 metriem pie citiem cilvēkiem,” sacīja Dumpis.

Viņš atzina, ka saprot lēmumu noteikt obligātu masku lietošanu sabiedriskajās vietās, jo grūti nošķirt juridiski mazu lauku veikalu un lielveikalu, nav iespējams atšķirt situācijas, kur risks augstāks un kur mazāks, tāpēc pieņemts lēmums, kas aptver visas situācijas.

Arī sabiedriskajā transportā jāvalkā maskas, pauda Dumpis.

Viņš sacīja, ka maskas ir “pierādījumos balstīts palīglīdzeklis”, bet tās negarantēs, ka mūsu ekonomika varēs attīstīties un būs drošāka dzīve, “jo pamatā visam ir distancēšanās” – maskas ir palīgs, pamatā ir distancēšanās.  

Profesors arī skaidroja, ka šobrīd mēs redzam Covid-19 pirmo vilni, kurš turpinās, jo ir atcelti ierobežojumi un vīruss atgriežas, redzam, kā vīruss pakļaujas ierobežojumiem un atgriežas, kad ierobežojumus atceļ.

Proaktīvā darbība atmaksājās pavasarī, un arī tagad tai vajadzētu atmaksāties, mēs redzējām, kā tas notika Kuldīgā un Daugavpilī, kur noteica ierobežojumus un masveidā testēja iedzīvotājus, un rādītāji uzlabojās, nav katastrofālu uzliesmojumu, sacīja Dumpis.

Avots: Veselības ministrija: 

 

KONTEKSTS:

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga, un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedzis 25 gadījumus. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un cilvēki bez simptomiem jau ir aicināti uz pārbaudi nepieteikties.

Reaģējot uz slimības izplatību, valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā no 7. oktobra ir obligātas. 13. oktobrī valdība lēma, ka maskas jāvalkā arī sabiedriskās vietās, kur uzturas vairāk nekā 15 minūtes. Pašlaik Latvijā publiskos pasākumos iekštelpās var pulcēties līdz 500 cilvēkiem, brīvā dabā – līdz 1000. Privātos pasākumos iekšā var pulcēties 30, bet ārā - 300.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti