Kuldīgā un Daugavpilī līdz oktobra vidum būs stingrāki Covid-19 ierobežojumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 8 mēnešiem.

Ņemot vērā jaunāko epidemioloģisko informāciju par Covid-19 lokālajiem uzliesmojumiem Kuldīgā un Daugavpilī, valdība otrdien, 30. septembrī, lēma noteikt stingrākus Covid-19 piesardzības pasākumus abu pilsētu teritorijās, informēja Veselības ministrijā. Ierobežojumi pagaidām noteikti no 1. līdz 14. oktobrim.  

Kā iepriekš norādījuši epidemiologi, parādoties lokāliem uzliesmojumiem konkrētās vietās, nav nepieciešams ieviest ierobežojumus visā valstī, bet var vērtēt situāciju pašvaldību līmenī. Līdz ar to līdz 14. oktobrim tiek noteikti papildu ierobežojumi divās pilsētās – Daugavpilī un Kuldīgā:

  • nedrīkst notikt amatiermākslas un interešu un profesionālās ievirzes izglītības apguve klātienē (tai skaitā treniņu, sacensību un mēģinājumu norise), arī pieaugušajiem;
  • personām obligāti jālieto mutes un deguna aizsegus, izmantojot pilsētas sabiedrisko transportu, kā arī publiskās iekštelpās, kur nav iespējams nodrošināt divu metru distancēšanos (izņemot izglītības iestādēs);
  • pasākumu vai saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietā iekštelpās vienlaikus nedrīkst uzturēties vairāk par 500 cilvēkiem;
  • sabiedriskās ēdināšanas vietas, piemēram, kafejnīcas, restorāni un bāri drīkst strādāt no plkst. 6.00 līdz plkst. 24.00;
  • iekštelpās nedrīkst organizēt un notikt pasākumi, kuros nav fiksētas personalizētas sēdvietas. Tas nozīmē, ka notikt var teātra izrādes, koncerti, kino seansi un konferences, bet ne diskotēkas un citi pasākumi bez noteiktām sēdvietām.

Premjerministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") žurnālistiem uzsvēra, ka ierobežojumi noteikti tikai divās pilsētās, lai reizē pasargātu sevi un arī pēc iespējas mazāk kaitētu ekonomikai.

"Mēs esam to sev pierādījuši - kad apstākļi prasa, mēs esam ļoti atbildīga tauta. (..)

Ja mēs strādājam kopā ar mūsu epidemiologiem un sabiedrība sadarbojas, mēs šim tiksim cauri labi," sacīja Kariņš, aicinot cilvēkus ievērot jaunos ierobežojumus.

Veselības ministre Ilze Viņķele ("Jaunā Vienotība") uzsvēra, ka pašlaik ierobežojošie pasākumi ir pietiekami, lai tiktu galā ar Covid-19 slimnieku skaita pieaugumu. Vienlaikus ministre norādīja, ka slimnieku ir vairāk, jo tiek veikts arī vairāk testu. Viņķele piebilda, ka iespēju veikt vairāk testu dod jaunā metode – "siekalu testi", kas iepriekš veikti Kuldīgā. Šos testus no sestdienas paredzēts veikt arī Daugavpilī. Testus ievieš arī Bērnu slimnīcā, kā arī skolās, jo tie nav tik nepatīkami kā parastie testi.

Veselības ministrijā informēja, ka pēc jaunākajiem datiem, Kuldīgā Covid-19 14 dienu kumulatīvās saslimstības rādītājs ir 228 uz 100 000, bet Daugavpilī tas ir 72,6, kamēr vidēji valstī 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimstības rādītājs ir 17,6. Līdz ar to stingrākiem piesardzības pasākumiem šajās pilsētās ir pamats.

Pēc speciālistu domām, šie ierobežojumi šobrīd ir optimāli un sabalansē riskus sabiedrības veselībai un nodrošina iespējas saimnieciskajai darbībai šajās administratīvajās teritorijās. Arī turpmāk epidemiologi rūpīgi analizēs situāciju, lai secinātu, vai šie ierobežojumi ir jāturpina vai jāpārskata.

Viņķele arī norādīja, ka saslimstības rādītāji Latvijā pieaug, bet, arī pārsniedzot kumulatīvu saslimstības rādītāju 16 uz 100 000 iedzīvotāju pēdējo 14 dienu laikā, kas attiecībā uz citām valstīm bija robežlielums pašizolācijas ievērošanai, nekādi jauni ierobežojumi visā Latvijā nav paredzēti.

Tiesa, Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC) “ir tiesības šo inficēšanās slieksni, no kura ir piemērojama pašizolācija, koriģēt, un visdrīzāk piektdien tas būs 25”, atzina ministre.

Tas nozīmētu, ka pašizolācija būs jāievēro, ieceļojot no valstīm, kur saslimstība ir vismaz 25, nevis 16 kā tas ir pašlaik.

Uz jautājumu par iespējamiem jauniem ierobežojumiem, Viņķele LTV raidījumā “Panorāma” sacīja: “Nedzīsim zirgus pa priekšu.” Pēc ierobežojumiem divās pilsētās tiks skatīts uz situācijas attīstību un atbilstoši tiks sperti nākamie soļi. Ministres ieskatā ekstrēmākais ierobežojums būtu attālinātās mācības skolās, kas nozīmē ekonomisko paralīzi vecākiem, kā arī nevienlīdzības un vardarbības pieaugumu

Ministrijā uzsvēra, ka ikvienam visā Latvijā ir svarīgi neaizmirst distancēšanās, roku mazgāšanas vai dezinfekcijas nozīmi. Cilvēkus aicina izvērtēt jebkura ārzemju brauciena nepieciešamību, kā arī ievērot 10 dienu pašizolāciju, ja būts valstī ar augstu Covid-19 saslimšanu.

Ministrija aicina arī ikvienu rūpīgi izvērtēt savu veselības stāvokli – ja cilvēks ir slims, ir jāpaliek mājās, lai neapdraudētu savus kolēģus. Tas attiecas ne tikai uz Covid-19, bet jebkuru infekciozu saslimšanu. Veselības ministrija kopā ar Slimību profilakses un kontroles centru ir atjaunojusi arī ieteikumus darba devējiem. Ja ir iespējams, darbs gan valsts, gan pašvaldības, gan privātajos uzņēmumos būtu jāorganizē attālināti vai iespēju robežās jāmazina darbinieku pulcēšanās koplietošanas telpās. 

Veselības ministrija aicina ikvienu iedzīvotāju, kurš to vēl nav izdarījis, lejupielādēt un lietot aplikāciju "Apturi Covid", kas ļaus ātrāk noteikt, vai cilvēkam ir bijusi saskarsme ar personu, kura ir saslimusi ar šo slimību. Šādā veidā var palīdzēt epidemiologiem viņu darbā, kā arī savlaicīgāk īstenot pasākumus, lai pasargātu ģimenes locekļus, draugus, kolēģus un citus apkārtējos cilvēkus.

Savukārt Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa LTV “Rīta panorāmai” uzsvēra, ka pašvaldība sniegs visu nepieciešamo palīdzību, ja iedzīvotājiem būs vajadzīgs atbalsts pēc nonākšanas karantīnā vai pašizolācijā. Ja būs nepieciešami kādi pašlaik noteikumos neparedzētie pabalsti, tiks sasaukta domes ārkārtas sēde.

KONTEKSTS:  

Otrdien, 29. septembrī, Latvijā atklāti vēl 95 Covid-19 gadījumi, kas ir lielākais vienā dienā Latvijā atklāto gadījumu skaits kopš pandēmijas sākuma. 

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti