Dienas ziņas

Tihanovska izvirza ultimātu Lukašenko

Dienas ziņas

7.–12. klašu skolēni mācīsies attālināti

Nosaka stingrākus pulcēšanās ierobežojumus

Sabiedriskās vietās būs jālieto maskas; ierobežojumi arī privātiem pasākumiem

Sabiedriskās vietās būs jālieto mutes un deguna aizsegi, kā arī tiks ierobežota pulcēšanās privātos pasākumos, otrdien lēma valdība.

ĪSUMĀ:

  • Sabiedriskās vietās – veikalos un citviet – no 14. oktobra jāvalkā sejas maska.
  • Pasākumos ar personalizētām sēdvietām varēs nevilkt masku.
  • Bāri, kafejnīcas, restorāni (arī ēdinātāji) varēs strādāt līdz pusnaktij.
  • Pie viena galdiņa turpmāk varēs sēdēt četri cilvēki.
  • Privātos pasākumos varēs pulcēties 30 cilvēki iekšā un 300 ārā.
  • Nedēļā pēc brīvlaika visām 7.–12. klasēm plānotas attālinātās mācības.
  • Interešu izglītība klātienē varēs notikt tikai individuāli.
  • Amatiermākslas kolektīvi arī klātienē vairs nevarēs tikties.

Sabiedriskās vietās būs jālieto maskas; ierobežojumi arī privātiem pasākumiemPaula Dēvica

Maskas sabiedriskās vietās

Sabiedriskās vietās būs jālieto mutes un deguna aizsegi (medicīniskā vai nemedicīniskā (higiēniskā) sejas maska vai vizieris, vai vairogs).

Maskas jāvelk veikalos, aptiekās, pastā, muzejos, bibliotēkās, lidostā, autoostās un dzelzceļa stacijās, kā arī apmeklējot izstādes un reliģiskās darbības veikšanas vietas, piemēram, apmeklējot dievkalpojumu.

Maskas nav jāvelk, ja kādās no šīm vietām notiek pasākums, kurā ir personalizētas sēdvietas.

Piemēram, muzejā notiek koncerts ar personalizētām sēdvietām.

Mutes un deguna aizsegi ir jālieto arī darbiniekiem, kas strādā minētajās vietās un no apmeklētājiem nav nodalīti ar fizisku barjeru. Pienākumu lietot mutes un deguna aizsegus ir paredzēts ieviest no 14. oktobra, lai pēc iespējas ātrāk uzsāktu Covid-19 ierobežošanas pasākumus plašākā sabiedrībā.

Pārējie ierobežojumi spēkā būs no 17. oktobra.

Atbildot uz jautājumu, vai par maskas nelietošanu varēs piespriest sodu, veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par") sacīja: "Šobrīd tiek strādāts pie administratīvo sodu piemērošanas iespējas."

Izklaides vietu ierobežojumi

Ņemot vērā, ka Covid-19 mēdz izplatīties pasākumos, kur nav atbildīgo, ierobežojumi paredzēti privātajiem pasākumiem. Tajos iekštelpās drīkstēs pulcēties ne vairāk kā 30 cilvēku, pasākumos ārtelpā – ne vairāk kā 300 cilvēku.

Ja privātu pasākumu rīko publiskā vietā, piemēram, restorānā, izīrētā pirtī, klubā un tamlīdzīgi, tad jānodrošina viesiem fiksētas, personalizētas sēdvietas, divu metru distance (izņemot personām no vienas mājsaimniecības), kā arī pasākums var norisināties līdz pusnaktij.

Ierobežojumi skars arī bārus, restorānus un kafejnīcas. Veselības ministrijā pamanījuši, ka izklaides vietas turpina strādāt ilgāk, nekā tām atļauts, norādot, ka tās arī sniedz ēdināšanas pakalpojumus. Tāpēc grozījumos noteikts, ka ēdināšanas pakalpojumus varēs sniegt līdz pusnaktij.

Ierobežojumi arī paredz, ka pie viena galdiņa var atrasties ne vairāk kā četri cilvēki, kas nav vienas mājsaimniecības locekļi.

Maskas sabiedriskās ēdināšanas vietās nebūs jālieto. Un iestāžu darbiniekiem tās ieteikts vilkt, bet par to izlems katrā konkrētajā uzņēmumā.

Attālinātās mācības

Lai mazinātu Covid-19 izplatību izglītības iestādēs, ir noteikts, ka

no 26. oktobra līdz 30. oktobrim izglītības iestādēs vispārējās pamatizglītības programmas un vispārējās vidējās izglītības programmas apguve 7.–12. klasē notiek attālināti.

Tas noteikts, jo šīs vecuma grupas izglītojamie ir saistīti ar augstāko Covid-19 izplatības risku. Šajā vecumā bērniem nav jānodrošina nepārtraukta pieaugušo uzraudzība, tādēļ tieši šai vecuma grupai noteikt attālinātās mācības ir optimālākais pasākums Covid-19 ierobežošanai izglītības iestādēs. Pēc tam tiks atkārtoti izvērtēts, kāda ir situācija – vai turpināt mācības attālināti.

Izglītības darbinieku arodbiedrība aicināja paredzēt, ka skolas vai vietējās pašvaldības var pašas noteikt – mācīties klātienē vai attālināti. Tomēr gan veselības, gan izglītības ministre norādīja, ka ir nepieciešams tieši šāds valstisks lēmums un proaktīvi  ierobežojumi, lai maksimāli novērstu koronavīrusa izraisītās slimības straujo izplatību.

Tā kā Covid-19 izplatās arī interešu izglītībā, paredzēts noteikt to, ka

klātienē notiek tikai individuālās interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmas apguve.

Tāpat noteikts, ka nenotiek nekādi starpreģionālie pasākumi interešu vai profesionālās izglītības ievirzes ietvaros, lai novērstu Covid-19 pārnešanu no augstas izplatības reģioniem.

Noteiktos gadījumos arī izglītības process koledžās un augstskolās īstenojams attālināti. Pašlaik noteikts, ka koledža un augstskola nosaka kārtību, kādā izglītības programmas kursa vai moduļa daļu var īstenot attālināti, un attālināti īstenojamās daļas apjomu. Tādi būs gadījumi, kad, piemēram, studējošajam vai darbiniekam Slimību profilakses un kontroles centrs noteicis obligātus pretepidēmijas pasākumus. Tāpat arī gadījumos, kad pašvaldības administratīvajā teritorijā, kur atrodas koledža vai augstskola, vai teritorijās, ar ko tā robežojas, novērojams Covid-19 infekcijas izplatības pieaugums vai saglabājas augsti infekcijas izplatības rādītāji. Minētajos gadījumos izglītības process īstenojams attālināti atbilstoši koledžas vai augstskolas lēmumiem par to kā tieši tas veicams. 

Ierobežojumi amatiermākslā

Noteikumu projekts paredz arī uz mēnesi apturēt kolektīvas amatiermākslas kolektīvu nodarbības klātienē un paredz iespēju nodarboties tikai individuāli.

"Tas nozīmē, ka persona darbojas individuāli vai viens treneris nodarbojas ar vienu dalībnieku," skaidrots grozījumu anotācijā.

Minētais ir nepieciešams, jo kolektīvos sapulcējas cilvēki no dažādiem darba kolektīviem, kā arī tajos piedalās cilvēki, kas pieder augsta riska grupai saistībā ar Covid-19 izraisītiem veselības traucējumiem.

Ierobežojumi attiecībā uz amatiermākslas, interešu izglītības un amatieru sporta nodarbībām, kā arī nosacījums nēsāt maskas iekštelpās, kurās nav iespējams noteikt cilvēku skaita ierobežojumu, tiek noteikts uz mēnesi, jo sākot no divām nedēļām var sāk novērot efektu no ieviestā pasākuma un mēneša laikā novērtēt tā noturību. Gadījumā, ja mēneša laikā epidemioloģiskā situācija stabilizēsies, no šiem ierobežojumiem varēs atteikties, bet, ja rezultāta nebūs, šie pasākumi būs jāturpina, kā arī jāievieš vēl citi papildu pasākumi.

Noteikumu projektā ietvertie ierobežojumi būs spēkā līdz šī gada 6. novembrim, jo, ņemot vērā Covid-19 klīnisko gaitu un to, ka visbiežāk inkubācijas periods ir 5–7 dienas, trīs nedēļu posmā būtu iespējams izvērtēt šo pasākumu ietekmi uz slimības izplatības gaitu un nepieciešamības gadījumā šos pasākumus koriģēt. Savukārt ierobežojumi pulcēties privātos pasākumos tiek noteikti līdz šī gada 31. decembrim, atbilstoši tam, kā ir noteikti ierobežojumi publiskiem pasākumiem.

Amatpersonas cer uz labāko

"Šie nav ierobežojumi, bet gan prasības, kas palīdzēs pārraut šo vīrusa transmisijas vilni. Šis vīruss mīl pārlekt no cilvēka uz cilvēku. Mums ir jāapgrūtina vīrusa darbība. Šis vīruss mīl pārlekt no darba kolēģa uz kolēģi, šis vīruss mīl pārlekt no drauga uz draugu," teica premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība").

Arī veselības ministre Ilze Viņķele atzina, ka viņu bažīgu dara straujais ar vīrusu saslimušo skaita pieaugums. Tādēļ papildu ierobežojumi tiek ieviesti, lai nepieļautu Eiropas vidējo 14 dienu saslimšanas rādītāju vai vēl plašāku slimības izplatību. Tādēļ jāvalkā maskas.

"Mūsu eksperti ir bijuši atturīgi par šo risinājumu, bet valdība kopumā ir par  to lēmusi, jo tas ir epidemioloģiski iedarbīgs veids vietās, kur nav iespējama distance, un arī kā  karodziņš sabiedrībai, kā jārīkojas, lai nenonākam pie daudz striktākiem ierobežojumiem," sacīja Viņķele.

Avots: Veselības ministrija

KONTEKSTS:  

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga, un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedzis 25 gadījumus.

Reaģējot uz slimības izplatību, valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā no 7. oktobra ir obligātas. Covid-19 izplatības dēļ Ministru kabinets vienojies par cilvēku pulcēšanās ierobežojumiem, ļaujot iekštelpās pulcēties līdz 500 cilvēkiem, brīvā dabā – līdz 1000. Īpaši papildu ierobežojumi būs vairākos Latvijas novados un pilsētās, kur konstatēts Covid-19 uzliesmojums. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt