Rīta Panorāma

Francijā sejas masku pārprodukcija

Rīta Panorāma

Basketboliste izveido galda spēli burtu un ciparu apgūšanai

COVID-19 ierobežojumi

Latvijā beidzas Covid-19 ārkārtējā situācija; daudzi ierobežojumi paliek spēkā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijā 10. jūnijā beidzas 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa Covid-19 ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas, tāpēc arī turpmāk ir noteikti vairāki ierobežojumi un piesardzības pasākumi.

Publiskas vietas atkal būs atvērtas ilgāk, līdz pusnaktij, bet bāri un kafejnīcas drīkstēs strādāt pat līdz diviem naktī.

Tiesa, iekštelpās tajos pie viena galdiņa varēs sēdēt tikai četri cilvēki, bet ārā – astoņi. Starp galdiņiem arī jānodrošina divu metru distance, un kopā bārā vai kafejnīcā drīkstēs uzņemt tikai tik daudz cilvēku, kamēr katram no viņiem sanāk vismaz četri kvadrātmetri vietas.

Līdz jūnija beigām pasākumos iekštelpās varēs pulcēties ne vairāk kā 100, bet ārtelpās – ne vairāk kā 300 cilvēku; jūlijā un augustā pulcēšanos ierobežojumus pakāpeniski samazinās. Mazināti ierobežojumi tirdzniecības centru un ēdināšanas vietu darbībā, bet sejas aizsegi sabiedriskajā transportā būs obligāti arī turpmāk.

Zaļā gaisma dota vasaras nometnēm, kur vienā grupā drīkst būt 30 bērnu, tikpat arī sporta treniņos. Sacensībās, nepārsniedzot atļauto pulcēšanās skaitu, drīkstēs atgriezties skatītāji. Tiesa, tikai ārā vai telpās, kas lielākas par 1000 kvadrātmetriem.

Vairākas iestādes atsākušas darbu un klientu apkalpošanu klātienē, tai pašā laikā aicinot cilvēkus pēc iespējas vairāk izmantot elektroniskos pakalpojumus. 

Galvenie nosacījumi starptautiskajiem pasažieru pārvadājumiem būs saslimstības radītāji konkrētajās valstīs, ko ik pēc nedēļas pārskata Slimību profilakses un kontroles centrs, un par šo nosacījumu ievērošanu būs atbildīgi pārvadātāji. 

Valdības sēdes arī pēc ārkārtējās situācijas izbeigšanas notiks attālināti.

Valdība arī noteica drošības pasākumus Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai visos uzņēmējdarbības sektoros: 

  • darbinieku un klientu informēšana;
  • distancēšanās 2 metri;
  • higiēnas prasības;
  • personu veselības stāvokļa uzraudzība.

Jaunie Covid-19 likumi ļaus valdībai pēc ārkārtējās situācijas beigām: 

  • noteikt pulcēšanās ierobežojumus, kultūras, reliģisko un sporta vietu darbību, arī prasības publiskās vietās, sabiedriskajā transportā;
  • lemt par skolu darbību un attālinātajām mācībām, arī veselības aprūpes pakalpojumiem. 

Likums būs spēkā tik ilgi, kamēr pastāv Covid-19 epidemioloģiskās drošības draudi, un zaudēs spēku, kad tiks pieņemts atsevišķs likums. Valdībai būs jāsniedz Saeimai ziņojums par situāciju vismaz reizi trijos mēnešos. Saeimas apstiprinātie Covid-19 likumi paredz arī valdībai saglabāt iespējas elastīgāk pieņemt lēmumus Covid-19 ietekmes mazināšanas jautājumos, Saeima par šiem lēmumiem tiktu vien informēta. Tāpat arī finanšu ministram tiek dotas tiesības valsts vārdā ņemt aizņēmumus, kā arī palielināt valsts parādu. Viņam par to būs jākonsultējas ar Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju.

Sociālās aprūpes centri varēs uzņemt jaunus klientus tikai tad, ja tie spēs nodrošināt epidemioloģiskās drošības pasākumus.

Publisko pasākumu un piketu organizatoriem pieteikumā būs jānorāda, kādā veidā tiks nodrošināta epidemioloģiskā drošība.

Arī pēc ārkārtējās situācijas beigām turpinās Covid-19 bezmaksas testēšanu - tāpat kā līdz šim plašs personu loks varēs saņemt valsts apmaksātu Covid-19 testu līdz pat gada beigām ierastajā kārtībā.

Savukārt no 10. jūnija līdz 30. jūnijam ikvienam ir iespēja veikt valsts apmaksātu Covid-19 testu arī tad, ja nav saslimšanas simptomu.

Arī turpmāk ārsts varēs izvērtēt, vai attālinātā konsultācija ir iespējama vai nepieciešams novērtēt pacienta veselības stāvokli klātienē. Pacientam par attālināto konsultāciju nebūs jāmaksā.

Bērna dalībai visās nometnēs ir nepieciešama ģimenes ārsta izsniegta izziņa, un tai ir jābūt izsniegtai ne vēlāk kā 7 dienas pirms nometnes darbības uzsākšanas. Ģimenes ārsts novērtē bērna veselību, bet nav nepieciešamības sūtīt bērnu veikt Covid-19 testu.   

Valdība nostiprinājusi Ministru kabineta noteikumos pienākumu mediķiem, skolotājiem, bērnudārzu audzinātājiem un sociālo centru darbiniekiem nedoties uz darbu klātienē, ja viņi saslimuši ar bīstamu infekcijas slimību, ir šādu pacientu kontaktpersonas vai atrodas pašizolācijā pēc atgriešanās no infekcijas perēkļiem. Par to būs jāinformē darba devējs. Šie noteikumi attiecas ne tikai uz Covid-19, bet jebkuru bīstamu infekcijas slimību.

Arī pēc ārkārtējās situācijas līdz gada beigām alkoholu atļaus tirgot internetā.

Transportlīdzekļus varēs noņemt no uzskaites uz laiku, nenododot numurus, kravas auto varēs maksāt ekspluatācijas nodokli 50% apmērā.

Arī pēc ārkārtējās situācijas beigām būs spēkā valsts atbalsts uzņēmējiem un darba ņēmējiem, pašvaldības varēs pagarināt nekustamā īpašuma nodokļa nomaksas termiņu, valsts un pašvaldību iestādes varēs samazināt vai atcelt nomas maksu krīzē cietušajiem uzņēmumiem un organizācijām.

Krīzes pārvarēšanai 2,062 miljardi eiro tiks ieguldīti nozaru modernizācijā, infrastruktūras attīstībā un sociālajā aizsardzībā.

KONTEKSTS:

Covid-19 izplatības ierobežošanai Latvijā 12. martā izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot, ka mācības skolās notiks attālināti, tāpat kā iespēju robežās valsts un pašvaldību iestāžu darbs. 29. martā valdība lēmusi, ka ārpus mājām vienkopus būs ļauts atrasties tikai 2 cilvēkiem vai arī vienas mājsaimniecības locekļiem un jāievēro 2 metru distance. Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci.

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti