Kultūra / Teātris un deja
Atklāj Baltijas baleta festivālu - dibinātāja sola nebijušu zvaigžņu lietu
Piektdien, 9.martā, Rīgas Starptautiskajā dzelzceļa stacijā jau tradicionāli ar labdarības koncertu tika atklāts 23. starptautiskais Baltijas baleta festivāls. Ar dažādu valstu baleta un deju mākslinieku sniegumu lielākajās Latvijas koncertzālēs varēs iepazīties visa šī mēneša garumā. Festivāla dibinātāja un organizatore Lita Beiris sola nebijušu skatuves mākslinieku zvaigžņu lietu.     
Valmieras teātrī iestudē absurdi «Laimīgās dienas»
Pirmoreiz Latvijā iestudēts absurda dramaturģijas meistara Semjuela Beketa 1960. gadā tapusī luga “Laimīgās dienas”. Šo nepavisam ne vienkāršo uzdevumu Valmieras teātrī uzņēmusies Inese Pudža. Galvenajai lomai izvēlēta Lelde Kalēja – viņai tas nozīmējot gadu desmitiem lolota sapņa piepildīšanos.   
Trešais Valmieras vasaras teātra festivāls - augusta pirmajā nedēļā
Valmieras vasaras teātra festivāls notiks no 3. līdz 5. augustam, un šoreiz tajā pirmizrādes piedzīvos iestudējumi gan pieaugušo, gan bērnu un jauniešu auditorijai. Domājot par Latviju tās simtgadē, festivāls tiks veidots ar uzsvaru uz attīstību, meklējot vīziju par cilvēka un dvēseles, civilizācijas un pilsētas tālāko attīstību. Vienlaikus festivāls turpinās atklāt aizvien jaunas vietas pilsētvidē un izvirzīt mākslinieciskos izaicinājumus saturā un formā.    
«Dieviņš pillā» - izrāde par Neibarta personīgo Visumu
„Viņam bija izdevies pierakties ļoti tuvu pašām latvietības saknēm” – tā par Aivara Neibarta dzeju un arī personību saka režisors Alvis Hermanis. Aivars Neibarts, saukts arī par Ņurbuli, un viņa dzeja būs uzmanības centrā Hermaņa jaunajā iestudējumā „Dieviņš pillā”, kam pirmizrāde notiks sestdien, 10.martā, Jaunajā Rīgas teātrī. Izrādē spēlēs aktrise Guna Zariņa. Līdzās dzejai skanēs arī Ingus Baušķenieka dziesmas.
Kas bija nacionālie partizāni – varoņi vai noziedznieki? Atbildes lugā «Mežainis» meklē dramaturgs Jānis Balodis
Latvijas Nacionālajā teātra lugas “Mežainis”galvenā varoņa prototips ir nacionālais partizāns Jānis Pīnups, kurš Preiļu puses mežos slēpās līdz pat deviņdesmito gadu vidum. Izpētot Pīnupa dzīves gaitas, novadnieku un radu atmiņas, dramaturgs Jānis Balodis un režisors Valters Sīlis izveidoja lugu, kuru iestudēja Lietuvā. Tagad tā ir pārveidota Latvijas auditorijai, un, gatavojoties pirmizrādei, Latvijas Radio 6 Latvijas Universitātes radio NABA raidījuma “Vēstures ķīlis” studijā viesojas dramaturgs Balodis.
«Kaiju karalienes noslēpums» Leļļu teātrī – ar pašizdomātu valodu un Nīmaņa mūziku
Leļļu teātrī pirmizrādi piedzīvojis mākslinieces, scenogrāfes un bērnu grāmatu autores Rūtas Briedes pirmais darbs bērnu literatūrā “Kaiju karalienes noslēpums”. Par šo darbu viņa pērn saņēma Jāņa Baltvilka balvu par spožāko debiju. Režisora Edgara Kaufelda izrādē grāmata papildināta ar neparastu pašizdomātu valodu, vairākiem jauniem tēliem, Jēkaba Nīmaņa mūziku un ļoti interesantu vizuālo skatuvisko pasauli.
Starptautiskais Baltijas baleta festivāls piedāvā izbaudīt plašu dejas dažādību
Klasiskās un modernās dejas izcilus profesionāļus no astoņām valstīm piedāvās iepazīt 23.Starptautiskais Baltijas baleta festivāls, kas sāksies piektdien, 9.martā. Latino dejas ekspresiju festivālā pārstāvēs baleta trupa no Amerikas – „Ballet Hispanico”, bet franču šarmu – kompānija „De Fakto” no Francijas. Tāpat pirmo reizi Latvijā viesosies Vācijas Nacionālais jaunatnes balets, kas apvieno septiņu dažādu nāciju dejotājus.
Aprīlī darbu sāks Dramaturgu teātra jaunā studija
Martā pēc intensīva aktiermeistarības kursa apgūšanas pirmo reizi uz skatuves kāpuši un darbu pie savas pirmās mācību izrādes ir uzsākuši Dramaturgu teātra 18. studijas audzēkņi, kuriem mācību turpinājumā uzdots iejusties Hermaņa Paukša komēdijas “Drūmais princis” varoņu lomās (režisors Hermanis Paukšs).
Pirmoreiz aicina studēt aktiermākslu Hermaņa vadītā aktieru kursā
Pirmo reizi Jaunā Rīgas teātra (JRT) vēsturē izsludināta uzņemšana aktieru kursā. To Latvijas Kultūras akadēmijā vadīs teātra mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis. Jaunā aktieru iesaukuma dēļ pasaulē pieprasītākais latviešu režisors atgriezies Rīgā, jo paralēli jāsāk domāt par repertuāru trim skatuvēm, kas taps teātra īstajā ēkā – Lāčplēša ielā.
«Teātris.zip» LTV atgriežas ar jaunām izrādēm
Pavasarī ar jaunām izrādēm LTV ēterā atgriezīsies raidījums “Teātris.zip”, un skatītājiem būs skatāmas kritiķu atzinīgi vērtētās izrādes “Mēdeja”, “Ziedonis un Visums”, kā arī “Iespējamā tikšanās”, norāda LTV.
DDT top balsu klausīšanās seanss «Raudives radio»
16. martā plkst. 19.00 "Dirty Deal Teatro" (DDT) ielūdz uz režisores Daigas Kažociņas, filozofa Aināra Kamoliņa un mākslinieku Ginta Gabrāna un Kaspara Groševa radošajā sadarbībā tapušā balsu klausīšanās seansa "Raudives radio" pirmizrādi.
Igaunijas Nacionālā opera ar baletu «Naudas gars» sāk viesizrādes Rīgā
Svinot Igaunijas un Latvijas simtgadi, abu valstu operas un baleta teātri dodas viens pie otra viesizrādēs. Otrdien, 27.februārī, ar pašu pirmo, pirms 75 gadiem tapušo igauņu baletu "Naudas gars" sākās Igaunijas Nacionālās operas viesizrādes Rīgā. Klāt bija arī abu valstu prezidenti, un Igaunijas prezidente savā runā, jokojot par igauņu lēnumu, uzsvēra, ka uz Rīgu atveduši sev neierasti dinamisku izrādi.
Aktieri nemierā ar ierobežojumiem saņemt sociālo palīdzību
Jau divus mēnešus spēkā ir teju visu neatkarības laiku gaidītais Radošo personu likums, kas krīzes un dīkstāves brīžos paredz palīdzību sociāli neaizsargātajiem māksliniekiem. Atbalsta programmai no budžeta ir piešķirts pusmiljons eiro, un jau saņemti pirmie 25 palīdzības pieteikumi. Taču pirmdien, 26. februārī, notikušajā Latvijas Teātru darbinieku savienības kongresā kaismīgas diskusijas izraisīja atlases kritēriji, jo uz atbalstu var pretendēt tikai tie pensionāri, kuru mēneša ienākumi ir puse no minimālās algas.

Jaunākie
Populārākie
Interesanti