Kultūra / Teātris un deja
Laikmetīgā deja Rīgas ielās - Kultūras akadēmija aicina svinēt jubileju
Latvijas Kultūras akadēmija (LKA), svinot Laikmetīgās dejas mākslas programmas 20 gadu jubileju, no 17. līdz 19. oktobrim organizē svētku notikumu ciklu, kopā pulcējot gan programmas studentus, absolventus un pasniedzējus, gan visus tos, kuri programmu veidojuši un attīstījuši. Tai skaitā – laikmetīgās dejas izrādi/akciju “Dance.NET”, ko varēs vērot Rīgas ielās, paziņojumā medijiem informē LKA.
Nacionālajā teātrī pirmo reizi top izrāde paplašinātajā realitātē
Latvijas Nacionālajā teātrī režisore Inga Tropa iestudē Luisa Kerola "Alisi Brīnumzemē". Izrāde notiks paplašinātajā realitātē, un to iesaka bērniem no 7 līdz 12 gadu vecumam. Scenogrāfs un paplašinātās realitātes autors ir mākslinieks Gints Gabrāns. Pirmizrāde notiks 18. oktobrī, paziņojumā medijiem informē Nacionālā teātra pārstāvji.
Aizvadīts «Patriarha rudens». Galvenā balva – Klāvam Kristapam Košinam
6. oktobrī Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) teātra mājā “Zirgu pasts” noslēdzās X Skatuves mākslas festivāls “Patriarha rudens”. Festivāla galveno balvu – Pētera Pētersona petrolejas lampu no režisora vērienīgās petrolejas lampu kolekcijas – saņēma Klāvs Kristaps Košins (izrāde “Brāļi Karamazovi”), paziņojumā medijiem informē LKA sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Lūse.
«Kultūršoks»: Vai Dailes teātrī Smiļģa lāsts?
Pēkšņi publiski izlauzies Dailes teātra aktieru dumpis pret māksliniecisko vadītāju Dž.Dž.Džilindžeru, šķiet, norimis. Tas gan vēl nenozīmē, ka mākslinieciskās vadības krīze teātrī pārvarēta. Teju 100 gadus ilgajā Dailes teātra vēsturē līdzīgas situācijas pieredzētas vairākkārt, sākot ar pašu Eduardu Smiļģi 1964. gadā. Kaut šķiet, ka vēsture atkārtojas, teātra zinātniece Ieva Struka secina - tas liecina nevis par lāstu, bet Dailes teātra iekšējo nemieru, kas vajadzīgs, lai radītu jaunus mākslinieciskos sasniegumus.
Rēzeknē notiks starptautiskais teātra festivāls «Tiņanova rudens»
No 17. oktobra līdz 20. oktobrim Rēzeknē norisināsies Jurija Tiņanova 125. gadadienai veltīts starptautiskais teātru festivāls “Tiņanova rudens 2019”. Festivālā piedalās teātri ar izrādēm, kuru pamatā ir Jurija Tiņanova un viņa laikabiedru darbi, paziņojumā medijiem informē Rēzeknes Nacionālo biedrību kultūras nama direktore Svetlana Semeņaka.
Daugavpils teātris jauno sezonu sāk ar jauniem izaicinājumiem un provokācijām
Daugavpils teātrī sestdien, 5. oktobrī, pirmizrādi piedzīvos iestudējums "Cilvēks no Podoļskas” Georgija Surkova režijā. Šī sezona teātrim solās būs jaunu izaicinājumu un provokāciju pilna. Pirmo reizi taps izrāde bērniem latgaliešu valodā. Tiks veidota arī deju izrāde - mūzikls, kas veltīts māksliniekam Leonardo da Vinči. Savukārt septembrī un oktobrī Rīgā viesojas vairākas Daugavpils teātra izrādes, tai skaitā - četras "Spēlmaņu nakts" nominācijas ieguvusī Viestura Roziņa izrāde "Kliedzēji."
Valsts finansējuma loma teātru darbā - nozares pārstāvju saruna
Dailes teātra aktieru vairākums pagājušajā nedēļā izteica neuzticību teātra mākslinieciskajam vadītājam Dž. Dž. Džilindžeram, panākta mutiska vienošanās par darba attiecību izbeigšanu ar viņu. Aktieri rosinājuši mākslinieciskā vadītāja funkcijas uzticēt pagaidu mākslinieciskajai padomei, lai neciestu teātra darbs. Dailes teātra direktors Andris Vītols ir pārliecināts, ka šobrīd aizpildīt mākslinieciskā vadītāja Dž. Dž. Džilindžera vietu nav iespējams. Tā vietā viņš plāno atjaunot teātrī strādājošus štata režisorus, no kuriem kāds vēlāk varētu kļūt par māksliniecisko vadītāju. Nozares pārstāvji spriež - teātri nevar būt komercsabiedrības, valsts dotācijas veicina māksliniecisko inovāciju.
Rīgā viesosies slavenais Maskavas Satīras teātris
Festivāls "Baltijas pērle" turpina Maskavas teātru pirmizrāžu parādi, kuras ietvaros Rīgā viesosies slavenais Satīras teātris ar izrādi "Platonovs", ko pēc Antona Čehova lugas iestudējis režisors Pāvels Safonovs. Iestudējums tiks izrādīts uz Dailes teātra skatuves 16. decembrī, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Dailes teātrī ar muzikālu atmiņu kolāžu godina Viju Artmani
Divus vakarus pēc kārtas – 1. un 2. oktobrī – Dailes teātrī atmiņās, laikabiedru stāstos un dziesmās iespējams satikt skatuves karalieni Viju Artmani. Leģendārās aktrises kādreizējie kolēģi radījuši muzikālu atmiņu kolāžu, lai godinātu spožo teātra personību, kuras mūžs un tā skaistākās lomas saistītas tieši ar šo teātri.
«Dirty Deal Teatro» top dramaturga Jāņa Baloža pirmais režijas darbs
“Dirty Deal Teatro” tiek iestudēta instrukciju izrāde „Ohh”, kas ir dramaturga Jāņa Baloža debija režijā. Instrukciju izrāde aizved skatītāju bērnībā, kurā ikviens no mums ir saņēmis neskaitāmas pamācības. Izrāde norisināsies miglas ieskautā virtuvē, kur, satiekot tagadnes un pagātnes tēlus un būtnes, skatītājs piedzīvo un kopīgi būvē sapni ar rituāla elementiem. Pirmizrāde gaidāma 11. oktobrī, paziņojumā medijiem informē teātris.
Plaisa starp teoriju, kritiku, praksi. Baltijas drāmas foruma iespaidi
Baltijas drāmas forums šogad no 24. līdz 29. septembrim notika Viļņā. Tas norisinājās ciešā sadarbībā ar starptautisko teātra festivālu "Sirenos" un Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmiju. Ikgadējais Baltijas valstu teātra mākslas notikums pulcē vienkopus visu trīs Baltijas valstu teātra praktiķus un teorētiķus, ļaujot novērtēt rīkotājvalsts sasniegumus nacionālās dramaturģijas laukā un veicinot teātra teorijas, kritikas un prakses dialogu. 
Ķekavā aizvadīta pirmā «Rijas balle»
Ar mērķi kļūt par Latvijas danču galvaspilsētu sevi pieteicis pirmais 20. gadsimta sākuma tradicionālo deju festivāls “Rijas balle”, kas septembra pēdējā nedēļas nogalē notika Ķekavā. Balles dalībniekiem dzīvās mūzikas pavadījumā bija iespēja ļauties agrāko laiku deju soļiem, kā arī piedalīties meistarklasēs.
Atklāts 10. jauno skatuves mākslinieku festivāls «Patriarha rudens»
Ar svinīgu karoga pacelšanu un Latvijas teātra ciltstēva Eduarda Smiļģa ievadvārdiem audio ierakstā 30. septembrī atklāts Latvijas Kultūras akadēmijas skatuves mākslas festivāls “Patriarha rudens”, kas šogad svin desmito gadskārtu. Līdz pat šīs nedēļas beigām interesentiem būs iespēja iepazīties ar teātra, režijas, laikmetīgās dejas un audiovizuālās mākslas studentu un absolventu radošo veikumu, ko vērtēs arī žūrija.

Jaunākie
Interesanti