Kultūra / Skatuve

Vairāk par šo tēmu

Jaunu ceļu meklējumi teātrī – pirms «lokdauna» redzēto izrāžu apskats
No mazās formas dokumentāla stāsta līdz klasikas darbu interpretācijām – tāda ir pēdējo nedēļu izrāžu dažādība, ko esam pieredzējuši teātros pirms “lokdauna”. Šoreiz Latvijas Radio raidījuma “Kultūras rondo” izrāžu kalendārā par iestudējumu “Nēmiz pǟl!" neatkarīgā teātra trupā  “Kvadrifrons”, par festivālā “Zelta maska”  iekļauto iestudējumu “Mirušās dvēseles” un Daugavpils teātra divu izrāžu sēriju – “Kaija. Izmeklēšana”. Savu komentāru par redzēto sniedz arī teātra kritiķe Guna Zeltiņa. 
Būt vēstures «pareizajā» pusē. Saruna ar režisoru Valteru Sīli
Nesen Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvoja Valtera Sīļa režisētā “Perfektā teikuma nāve” – igauņu rakstnieka Reina Rauda romāna iestudējums. To redzēja arī pats autors, kuru pārsteigusi kā scenogrāfija, tā latviešu režisora iniciatīva strādāt ar viņa prozas tekstu. Par 80. gadu beigu noskaņām, tvertām izrādē, aizraušanos ar vēstures izzināšanu un idejām skatuves darbiem nākotnē Latvijas Radio raidījumā “Kultūras rondo” stāstīja režisors Valters Sīlis. Saruna notika pirms “lokdauna”.  
Varēs atgūt naudu par nenotikušajām izrādēm; teātru vadītāji aplēš «lokdauna» radītos zaudējumus
Saistībā ar stingrajiem ierobežojumiem Latvijas teātri visas izrādes līdz 15. novembrim ir atcēluši vai pārcēluši uz vēlāku laiku. Naudu par nenotikušajām izrādēm skatītāji varēs atgūt atpakaļ. E-biļešu pircēji atmaksu uz bankas kontu saņems automātiski, savukārt naudu par kasēs pirktajām biļetēm varēs saņemt kā atmaksu uz bankas kontu, aizpildot naudas atmaksas pieteikumu.
Ārpusniece teātrī un dzīvē. Saruna ar aktrisi Gunu Zariņu
Aktrise Guna Zariņa sevi vienmēr izjutusi kā ārpusnieci – gan mācoties skolā, gan studējot Pēterburgā, gan vēlāk teātrī – un LTV raidījumā “Kultūrdeva” secina: “Tas priekš manis ir normāls formāts, es par to galīgi nebēdājos, nav arī tā, ka es ar to ārkārtīgi lepotos, vienkārši pieņemu, ka tāds ir mans ceļš.”
Nakts dialogs – skatītāju vērtējumam nodota Jevgeņijas Šermeņevas izrāde «Saules līnija»
18. oktobra vakarā pirmizrādi piedzīvoja Jevgeņijas Šermeņevas pirmais režijas darbs – krievu mūsdienu dramaturga Ivana Viripajeva lugas “Saules līnija” iestudējums. Izrāde stāsta par laulāta pāra attiecību krīzi pēc septiņiem kopā nodzīvotiem gadiem. Tas ir naksnīgi skarbs dialogs, mēģinot patiesi ieraudzīt un sadzirdēt vienam otru, un jautā – vai vispār iespējams pilnībā tapt saprastam un spēt izprast vistuvāko cilvēku?
Varšavā sākas teātra festivāls «Baltic Transfer» ar latviešu mākslinieku dalību
No 18. līdz 24. oktobrim Varšavā, Polijā, notiek Baltijas valstu jauno teātra formu festivāls “Baltic Transfer”, ko rīko viens no vadošajiem Polijas teātriem “TR Warszawa” ar partneriem – Latvijas Jaunā teātra institūtu (LJTI), Viļņas Jaunatnes teātri un “Vaba Lava” no Tallinas. Nedēļas garumā festivāls piedāvā vairākas izrādes un starpdisciplinārus darbus no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas, kā arī tikšanās, sarunas un diskusijas ar māksliniekiem, noslēdzot divu gadu ilgu sadarbību, informēja LJTI pārstāvji.
Aktrises Marijas Bērziņas svabadība un ceļš pa ūdens virsmu
Būt jaunam aktierim, kura vecāki arī ir šīs pašas profesijas pārstāvji, ir grūts pārbaudījums. Jau pašā ceļa sākumā sabiedrība viņu ierāmē aplamos, augšanu apgrūtinošos stereotipos. Raidījuma “Daudz laimes, jubilār!” viešņai Marijai Bērziņai ir akurāt tā: māte ir aktrise un rakstniece Lenvija Sīle, savukārt tēvs – viens no savas paaudzes talantīgākajiem aktieriem Andris Bērziņš, kas reiz par meitu izteicies: “Marija vēl mēģina un baidās iet pa skatuves trauslo ledu. Bet aktierim jāspēj iet. Pat pa ūdens virsmu. Ir jānotic sev un ir jāiet, jāiegūst vairāk svabadības…”
No Liepājas līdz Daugavpilij – jaunāko teātra izrāžu apskats
Septembra un oktobra blīvais pirmizrāžu kalendārs Latvijas Radio raidījumu “Kultūras rondo” rosina veidot jaunāko izrāžu apskatu. Šajā reizē iespaidi un stāsti par četrām izrādēm Rīgā, Liepājā un Daugavpilī – “Sapnis vasaras naktī”, “Divi metri”, “Cietsirdīgās spēles” un “Tumšie brieži”. 
Teātra festivāls «Zelta maska» uz Latviju atvedis Alvja Hermaņa izrādi «Gorbačovs»
Vadošais Krievijas teātra festivāls “Zelta maska” ar savu programmu jau 15 gadus dalās arī ar Latvijas publiku. Šoreiz uz Latviju tas atvedis septiņus iestudējumus, kas kaimiņvalstī ir izpelnījušies skatītāju un kritiķu atzinību. Starp tiem arī Nāciju teātra izrādes “Irānas konference” un “Gorbačovs” Alvja Hermaņa režijā. Šoreiz festivāls patiešām ir īpaši saistīts ar Latviju, jo arī “Zelta maskas” goda balva tiek piešķirta Latvijas māksliniekam – scenogrāfam Andrim Freibergam.
Izpārdotas izrādes, bet zāles piepildīt nedrīkst – teātri steidz pielāgoties jaunajiem ierobežojumiem
Kultūras iestādes šajā nedēļā pārplāno skatītāju vietas zālēs atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem par ārkārtējo situāciju Covid-19 izplatības dēļ. Piemeklētie risinājumi dažviet atšķiras – atsevišķi teātri situāciju pielāgo izrādēm tikai tuvākajās nedēļās, citviet – jau līdz gada beigām. Par izmaiņām, kuru dēļ skatītāji iecerēto pasākumu nevarēs apmeklēt vai arī būs pārsēdināti citā vietā, kultūras iestādes sola informēt individuāli.
Par Liepājas teātra statusu spriedīs nākamā gada sākumā
Liepājas teātris ir atgriezies uz izaugsmes ceļa, un pilsēta apmaksājusi jauno aktieru izglītošanu un piesaisti. Tā intervijā Latvijas Radio sacīja Liepājas mērs Gunārs Ansiņš (Liepājas partija). Pandēmijas laikā teātris saskārās ar naudas grūtībām un valsts teātra stutēšanā piedalījās ar 170 tūkstošiem, bet pilsētas dome ar 250 tūkstošiem eiro. Nākamā gada sākumā Kultūras ministrija un pašvaldība spriedīs par teātra statusu.
Izrāde paciņā – «Dirty Deal Teatro» tapuši «Piederības vingrinājumi»
Novembra sākumā pirmizrādi piedzīvos pakomātā saņemama un telefona zvanā piedzīvojama izrāde “Piederības vingrinājumi”, kas uzdod jautājumu: “Kā kopīgas atmiņu ainas radīšana var mūs savest kopā laikā, kad kopā būšana kļuvusi sarežģīta?”, informēja “Dirty Deal Teatro” pārstāvji.

Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt