Kultūra / Teātris un deja
250 kilogrami siena un akrobātikas triki – Katalonijas cirka mākslinieki viesojas Rīgā
Spēles laukums svaigā sienā, cilvēka dabas muļķības atspoguļojums un akrobātiskie triki kopā ar skatītājiem – šādu laikmetīgā cirka mākslas piedzīvojumu uz Rīgu atveduši cirka mākslinieki no Katalonijas. “Envà” ir viena no laikmetīgā cirka un ielu mākslas festivāla “Re Rīga!” programmas izrādēm, ko pašmāju publika fon Stricka villas dārzā bauda divus vakarus pēc kārtas.
«Teātris.zip» atgriežas pie skatītājiem ar deviņām jaunām izrādēm
Teātra skatītāju iecienītais raidījums un izrāžu ierakstu cikls “Teātris.zip” šoruden atgriežas pie Latvijas Televīzijas skatītājiem ar deviņām izrādēm, kas joprojām ir teātru repertuārā. Pirms izrādēm, kā ierasts – tikšanās ar aktieriem un režisoriem raidījumos “Teātris.zip”.
Neklusēt par ģimenes vardarbību. Top mākslas projekts «Lietisko pierādījumu muzejs»
Pētījumi liecina, ka katra trešā sieviete Latvijā ir pieredzējusi fizisku, emocionālu vai seksuālu vardarbību ģimenē. Par šo pieredzi nav jāklusē, jākaunas, tā nav jātur noslēpumā – par to ir pārliecinātas topošā mākslas projekta “Lietisko pierādījumu muzejs” autores. Tas ir viens no starptautiskā jaunā teātra festivāla “Homo Novus” projektiem, kas aicina iesaistīties ikvienu vardarbībā cietušo un izstāstīt savu stāstu caur kādu konkrētu sadzīvisku priekšmetu, kas nonāks šī muzeja “plauktā”.
LNOB sezonu sāks ar baleta «Gulbju ezers» pirmizrādi
Latvijas Nacionālā opera un balets jaunajā 2020./2021. gada sezonā piedāvās Latvijas Nacionālajā operā līdz šim neiestudētus darbus izcilu starptautisku komandu interpretācijā, greznus baleta jauniestudējumus, slavenu mākslinieku uzstāšanos operās, baletos un koncertos, informēja LNOB pārstāvji.
Nastavševa izrādes «Trīs māsas» apskats: Aizejošā laika fotogrāfija
Lai arī pats dramaturgs Antons Čehovs esot teicis, ka lugu “Trīs māsas” pirms gadsimta centies rakstīt teju kā izklaidējošu komēdiju, kura mītos ar dziesmām un dejām, tomēr režisora Vladslava Nastavševa interpretācijā šoreiz tā pārtop par drāmu, kas savelkas virs skatītāju galvām kā nenovēršams negaiss, no kura sauss neviens neiznāks pēc tuvākajām četrarpus stundām “Hanzas perona” tumšajā zālē. Neziņa – tas ir katarsi modinošais elements, kas vieno Čehova varoņus un skatītāju distancētās rindas.
Novilkt drēbes, parādīt bankas kontu vai vienkārši uzklausīt? Igauņu māksliniece Rīgā veido projektu par cilvēku atmiņām
Kā jums šķiet – ko man vajadzētu izdarīt, lai jūs mani atcerētos līdz mūža galam? Šādu jautājumu savā pētījumā vairāk nekā 60 sarunas biedriem uzdeva teātra veidotāja Barbara Lehtna no Igaunijas. Visu šo gadu viņa internetā sarunājusies ar nepazīstamiem ļaudīm no dažādām valstīm, pētot ētikas un robežu jautājumus. Bet pēdējo mēnesi Lehtna pavadījusi rezidencē Ģertrūdes ielas teātrī Rīgā, kur 14. augustā notiks viņas pētījuma prezentācija skatuves valodā.
Festivāls «Homo Novus» lūdz sievietes dalīties ar stāstiem par vardarbību ģimenē
Starptautiskajā jaunā teātra festivālā “Homo Novus” septembrī būs vērojama Janas Jacukas un Lauras Stašānes radītā klusā izstāde ar dzīviem elementiem “Lietisko pierādījumu muzejs”. Mākslinieces vēršas pie sabiedrības un aicina sievietes iesūtīt lietas un stāstus, kas ir klusie liecinieki fiziskai, emocionālai, seksuālai vai ekonomiskai vardarbībai ģimenē un attiecībās. Iegūtais materiāls tiks apkopots muzejā un rezultēsies uzklausīto stāstu lasījumu maratonā nakts garumā, informēja festivāla organizatori.
Aktualitāti var meklēt arī senos franču eposos. Par «Rolanda dziesmu» stāsta «Kvadrifrons»
14. augustā pirmizrādi piedzīvos teātra trupas “Kvadrifrons” interaktīvā telefonizrāde “Rolanda dziesma”, kas balstīta franču viduslaiku eposā, kurā poētiski aprakstīta karavadoņa Rolanda un viņa karaspēka sagrāve cīņā ar baskiem. “Kvadrifrona” versijā eposa darbība pārcelta uz mūsdienu Latviju – asiņainajā sadursmē iesaistās nevis franču un basku karaspēki, bet gan Latvijas lauku kori, kas cenšas pārspēt viens otru talantā un viltībā, lai nokļūtu Rīgā, Dziesmu svētku noslēguma koncertā.
Ja vēlies dzirdēt izrādi, nospied taustiņu – «Kvadrifrons» iestudē «Rolanda dziesmu»
Teicienu “liela bezizeja rada lielas iespējas” trāpīgi varētu attiecināt uz vairākiem pandēmijas laikā dzimušiem kultūras projektiem, kuru neparastās formas citkārt skatītājus droši vien nesasniegtu. Viens no tiem ceļu pie skatītājiem sāks piektdien, 14. augustā, – tā būs interaktīva klausāmizrāde pēc vecfranču eposa “Rolanda dziesma” motīviem. Izrādes autori – teātra trupa “Kvadrifrons” – nav iesācēji jaunu teātra formu meklējumos un šo izrādi piedāvās klausīties pa telefonu, ik pa laikam izdarot izvēles par tālāko izrādes gaitu.
Trīs viesizrādes un Silvijai Radzobei veltīta basketbola spēle – Cēsu mākslas festivālā sāksies teātru skate
Mākslas festivāls “Cēsis 2020” augusta vidū atklās teātru skati “Grand Prix”, ko veidojusi teātra kritiķe Zane Radzobe un kurā iekļautas trīs izrādes – “Māte”, “Finlandizācija” un “Šekspīrs”, kā arī teatrāla performance “Silvijai Radzobei veltīta basketbola spēle” ar Latvijas garāko aktieru, pasaulslavenā basketbolista Dāvja Bertāna un komiķa Jāņa Skuteļa piedalīšanos, informēja festivāla organizatori.
Augusta nogalē norisināsies teātra festivāls «Homo Novus» – šogad visi notikumi būs bez maksas
No 28. augusta līdz 10. septembrim Rīgā un Cēsīs notiks Starptautiskais jaunā teātra festivāls “Homo Novus”, kura programmas centrā ir laiks, telpa un kopradīšana kā laikmetīgā teātra pamatprincipi. Kaut radītas ļoti īsā laikā, visas programmā iekļautās izrādes runā par sarežģītiem un noklusētiem jautājumiem, pārstāvot māksliniekus ne vien no Latvijas, bet arī no Lielbritānijas, Honkongas, Itālijas, Norvēģijas un Čīles, informēja festivāla rīkotāji. Visi festivāla notikumi šogad ir bez maksas un noritēs, ievērojot pulcēšanās noteikumus.

Jaunākie
Interesanti