Kultūra / Teātris un deja
«Kurā brīdī tevi atrod lomas?» Saruna ar aktrisi Maiju Doveiku
Maija Doveika ir viena no Latvijas Nacionālā teātra vadošajām aktrisēm, kurai režisori uztic smagas, emocionāli sarežģītas lomas. LTV raidījumā “Kultūrdeva” aktrise stāsta par savām traģiskajām lomām, raksturlomām, un arī par savu jauno lomu Federiko Garsijas Lorkas lugas “Jerma” iestudējumā, kas Ināras Sluckas režijā top ar nosaukumu “Tukšais zieds”. Viņa atklāj – Jermas loma viņai ir jaunums, šādu varoni un stāsta beigas uz skatuves spēlējot pirmo reizi.
Pirmizrādi piedzīvojusi režisora Nastavševa izrāde «Piecas dziesmas pēc atmiņas»
Kas ir atmiņas, un kā tās ietekmē cilvēku prātus? Šos retoriskos jautājumus, piedāvājot savas sajūtas par atmiņu fenomenu, muzikāli poētiskā traģikomēdijā “Piecas dziesmas pēc atmiņas” Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī risina režisors Vladislavs Nastavševs. Iestudējuma pamatā dzejnieku apvienības “Orbīta” luga, kas tapusi pēc teātra pasūtījuma un kas kļuvusi par apvienības pirmo kolektīvo pieredzi teātrī.
Apvienības «ESARTE» izrāde «Pēdējās stundas» – jaunie par vecumu un sevi
Kādas izjūtas pārņem cilvēku, kad ir pienācis vecums? Šo jautājumu izrādē “Pēdējās stundas” pēta gados jauni cilvēki, jaundibinātās teātra apvienības “ESARTE” aktieri. Viņu veidotais iestudējums apvienības mākslinieciskā vadītāja Elmāra Seņkova režijā ir balstīts uz veco ļaužu pansionātu iemītnieku stāstiem, un tie nebūt neliecina, ka līdz ar vecumu cilvēks saskaras ar depresiju un izmisumu.
Teātra medija Kroders.lv akcijā autori ziedo rakstus
Portālā Kroders.lv februārī tiek īstenota īpaša ziedošanas akcija “Ziedots Kroderam”. Akcijā vietnes autori – teātra teorētiķi un praktiķi – ziedo rakstus, apliecinot savu atbalstu vietnes nākotnei, medijus informē portāla pārstāvji.
Juris Žagars par Dailes teātri: Nevajag, lai mūs automātiski pieņemtu
Sākot ar 2. martu, Dailes teātri vadīs Juris Žagars, kurš uzvarēja konkursā uz direktora amatu un savas ieceres piedāvāja īstenot tandēmā ar režisoru Viesturu Kairišu. Jaunās vadības pirmais un steidzamākais uzdevums – teātra jubilejas sezona. Tikmēr Juris Žagars uzsver – jaunajai vadībai nevajag, lai viņus automātiski pieņemtu, uzticība un uzskatāmi rezultāti nāks ar laiku.
Liepājā sevi pieteikusi jauna radošā apvienība «Mikropole»
“Mikropole – interaktīvās traģikomēdijas”, šādi Liepājā sociālajos tīklos sevi pieteikusi radošu cilvēku komanda. Tās kodolu veido Liepājas Universitātes Rakstniecības un kultūras vadības studenti, topošie aktieri un jauno mediju mākslinieki. Šobrīd Liepājā top jau pirmā izrāde “Tetris”, kas pirmizrādi februārī piedzīvos Skrundas muižā.
Intara Rešetina izrāde «Māte» nodota skatītāju vērtējumam
Dailes teātra Kamerzālē pirmizrādi piedzīvojis režisora Intara Rešetina jaunākais iestudējums “Māte” – franču autora Floriana Zellera ģimenes tēmai veltītās triloģijas noslēdzošā daļa. Luga vēstī par pārmērīgu mātes mīlestību pret dēlu, kas atstāj neatgriezenisku iespaidu uz sievietes garīgo veselību un viņas attiecībām ar ģimeni.
«Sieviete kā konfekte» – tapusi izrāde par sievietes pieredzi 50 gadu vecumā
Caur smiekliem var nonākt tuvāk patiesībai – uzskata izrāžu apvienības “Panna” komanda un šonedēļ sāk izrādīt jaunu Aivas Birbeles lugu “Sieviete kā konfekte”. Tā nodēvēta par brieduma komēdiju, jo tās centrā ir sieviete, kura tikko nosvinējusi 50. jubileju, kas izrādās viņai ļoti zīmīgs pagrieziena punkts.
K.K. fon Stricka villā mājos jauna teātra apvienība «Willa teātris»
Teātra skatītājiem sevi piesaka “Willa teātris”, kas apvienos spēcīgus, pieredzējušus un talantīgus teātra profesionāļus, kas Latvijā jau paspējuši sevi pierādīt. Mājvietu “Willa teātris” atradis K.K. fon Stricka villā, kur uz pirmajām izrādēm skatītājus gaidīs februāra otrajā pusē, medijus informē teātra pārstāvji.
«Talantīgais misters Riplijs» Dailē stāstīs par identitāti un atšķirīgo
Katrs esam atšķirīgs ar kaut ko savu –  tas ir dzīves lielākais skaistums, diemžēl bieži vien mēs savu atšķirību izvēlamies noliegt, lai pēc iespējas vairāk līdzinātos citiem, un tas ir totāls absurds. Tā uzskata režisore Laura Groza-Ķibere, un par šo tematiku būs stāsts arī viņas jaunajā izrādē "Talantīgais misters Riplijs”, kas Dailes teātrī pirmizrādi piedzīvos piektdien.
Režisors Vladislavs Nastavševs: Man pilnīgi noteikti kailums ir provokācija
Janvārī aizvadītas režisora Kirila Serebreņņikova darba “Outside” viesizrādes Nacionālajā teātrī. Savukārt Ģertrūdes ielas teātrī 6. janvārī pirmizrādi piedzīvoja Vladislava Nastavševa iestudējums “Te sākas nakts”. Abos darbos gan saturiski, gan skatuves valodā nozīmīga loma cilvēka ķermenim un seksualitātei. LTV raidījumā “Kultūrdeva” saruna par kailumu un ķermeni mākslā un teātrī – gan kā provokāciju, gan skatuves valodu.
Jaunā Rīgas teātra izrādes «Zalkša līgava» apskats: Pasaka bez beigām
Vai aiziet no sevis ir aiziet nāvē? Vai tiešām divreiz vienā upē neiekāpt? No Eiropas seno mītu dzelmes un baltu folkloras dzīlēm līdz ibseniskām notīm un bergmaniskas smagmes. Tas viss spoguļojas režisores Ingas Tropas izrādē “Zalkša līgava”, kas Jaunajā Rīgas teātrī radīta pēc Aspazijas lugas “Zalša līgava” (1927) motīviem. Skatītāja acu priekšā dzimst nenovēršama traģēdija, kurā atbalsojas Antigones spēks un Mēdejas liktenis.

Jaunākie
Interesanti