Kultūra / Skatuve

Vairāk par šo tēmu

Neviens nav ideāls, visi ir perfekti. Festivāla «Homo Novus» dienasgrāmata (2. daļa)
Jau kādu mēnesi, pa Miera ielu ejot prom no centra, vakaros sveicina uzraksts: “Kad tu šo redzi, domā par pagātni. Kad tu šo redzi, domā par nākotni.” (Tas ir daļa no notikumu cikla "Pateikts neonā", kas turpināsies līdz oktobra beigām) Es katru reizi mēģinu saprast, vai mani vairāk interesē apcerēt to, kas bija, vai to, kas priekšā, un katru reizi es arī saprotu, ka gan viena, gan otra ir visai muļķīga nodarbe. Ir taču tagadne. Tāpat arī es jūtos par sevi – vairāk domāju, kāda biju, vairs neesmu, vai kāda (varbūt) būšu vai varētu būt, nekā – kas es esmu te un tagad, kas ir šis brīdis, kā jūtos, kā es tagad piepildu šo mikroskopisko savas dzīves daļu.
Valmieras teātrī uzsāk rekonstrukcijas darbus
Valmieras teātrī režisors Henrijs Arājs strādā pie jauniestudējuma “Mans tēvs – Pīters Pens”. Apaļajā zālē tie ir vieni no pēdējiem mēģinājumiem pirms gaidāmām izmaiņām teātra dzīvē. Paralēli no ēkas tiek izvestas dekorācijas un mēbeles, un jau pavisam drīz teātra ēku skars vērienīgi rekonstrukcijas darbi.
«Dirty Deal Teatro» tapusi muzikāla izrāde ar Austras Skujiņas dzeju
Teātrī “Dirty Deal Teatro” 25. septembrī pirmizrādi piedzīvos jaunā režisora Mārtiņa Gūtmaņa izrāde “Saule riet austrumos” – muzikāla saruna ar Austras Skujiņas dzeju, kura ievedīs skatītāju dzejnieces domu pasaulē, pietuvojoties robežai starp sapni un nāvi, informēja teātra pārstāvji.
Lai kāda laikmeta dziesmu dziedi, visu nosaka tas, ko dari – «Ferdinands un Luīze» Nacionālajā teātrī
Ceturtdien, 16. septembrī, pirmizrādi piedzīvos viens no Latvijas Nacionālā teātra šīs sezonas vērienīgākajiem iestudējumiem – Frīdriha Šillera traģēdija “Ferdinands un Luīze”. Režisore Dita Lūriņa tajā turpina attīstīt savu interesi par teātri kā visdažādāko mākslu sintēzi, tādēļ runātais vārds izrādē savīsies vienā veselumā ar mūziku, skaņām, gaismām, bet jo īpaši svarīga loma būs kustībām, ko aktieri veiks arī lidojumā virs skatuves. Līdzās horeogrāfei Ingai Raudingai ar viņiem strādājis gaisa horeogrāfs Andris Kačanovskis un vēl vairāki jomas profesionāļi, saukti par rigeriem. Kā atzīst Dita Lūriņa – tikai jaudīga klasika var izturēt tik lielu izrādes elementu slodzi, tādēļ viņas izvēle bija par labu Šillera darbam, kas ir piepildīts ar lielu jūtu intensitāti un emocionālu spriegumu.
Oktobrī notiks Baltijas baleta festivāls ar veltēm Bovijam, Geinsbūram un Brelam
Starptautiskais Baltijas baleta festivāls bija viens no tiem lielajiem pasākumiem, ko Covid-19 krīze skāra īpaši skarbi, turklāt festivāla 25. jubilejas gadā. Festivāla sākums aizvadītā gada pavasarī pilnībā sakrita ar stingro ierobežojumu sākumu, un visu plašo jubilejas programmu nācās atcelt. Bet festivāla rīkotāji nepadodas, un šoreiz festivāls būs pārcēlies uz rudeni un no 1. līdz 12. oktobrim piedāvās 10 dejas notikumus Rīgā, Rēzeknē un Preiļos. Festivāla spēcīgākais magnēts būs jau jubilejas programmā solītās laikmetīgās baleta trupas “Complexion” viesizrādes, kas ir velte leģendārajam britu rokmūziķim Deividam Bovijam.
Es te mazliet paspēlēšu kaut ko citu. Saruna ar aktieri Andri Keišu
"Mākslas darbi, kuros nav neviena smaida, man rada baisas aizdomas: vai nu tu esi mazliet apdalīts, vai uzskati, ka mēs esam apdalīti. Man patika teikums Jura Strengas jaunajā grāmatā, ka bez ironijas nav iespējams īsti noticēt. Un tā ir. Jo skatītājs taču atnāk uz teātri – re, kur Keišs uz skatuves! Ko viņš tēlo, ka viņš ir kāds cits?! Bet, ja es it kā piemiedzu aci, sak’, es te mazliet paspēlēšu kaut ko citu, skatītājam uzreiz ir vieglāk noticēt," Jaunā Rīgas teātra aktieris Andris Keišs atzīmē Latvijas Radio 3 "Klasika" raidījuma "Šņorbēniņi" sezonas pirmajā raidījumā.
Viss apkārt dzeltens. Festivāla «Homo Novus» dienasgrāmata (1. daļa)
Dzeltens, dzeltens, dzeltens – dzeltenas programmiņas, putekšņi, līstoši šķidrumi, dzeltenas puķes un tomāti Sporta pils dārzu dobēs un saulespuķes, kas piesedz nemīlīgo žogu ap to, acu ēnas, zeķu bikses un jautājumi par dzelteno... Jau četras dienas mani jaunā teātra festivālā “Homo Novus” vajā šī krāsa. Un patiesībā jau arī tieši tādi ir festivāla notikumi – koši, silti, elektrizēti, ne visiem piestāvoši, bet spilgti.
«Tik precīzi kā ar šautriņām» – skatītāju vērtējumam nodota izrāde «Degunradži»
Dailes teātrī pirmizrādi piedzīvojis iestudējums pēc pasaulslavenā rumāņu izcelsmes franču dramaturga Ežēna Jonesko lugas “Degunradzis”. Tā pēc ungāru režisores Ildiko Gāšpāras ieceres pārtapusi par laikmetīgi aktuālu darbu, kas runā par eksistenciālām bailēm, manipulēšanu ar cilvēkiem, vairākuma viedokļa uzspiešanu un sevis zaudēšanu.
Opernamā pirmizrāde neoklasiskā baleta iestudējumam «Drakula»
10. septembrī ar baleta iestudējuma “Drakula” pirmizrādi jauno sezonu sāks Latvijas Nacionālā opera un balets. Neoklasiskā baleta valodā tapušais stāsts par mūžīgu mīlestību un upurēšanos ir poļu horeogrāfa Kšištofa Pastora lolojums. Papildu vērtību tam piedod iespaidīgā scenogrāfija un krāšņie tērpi, kurus veidojis britu radošais duets – Čārlzs Kjūsiks Smits un Fils R. Danielss.
Izaugsmes drāma Jaunajā Rīgas teātrī – «Dublinieši Miera ielā»
Uz Rīgu ir pārcēlušies īru literatūras klasiķa Džeimsa Džoisa romānu un stāstu varoņi un kādā kafejnīcā Miera ielā atklāj gan īru, gan latviešu raksturus. Un tas viss notiek uz Jaunā Rīgas teātra skatuves režisora Pētera Krilova iestudējumā “Dublinieši Miera ielā”, kas pirmizrādi piedzīvos 10. septembrī.
Runāt skaidri par nenoteiktību – sākas festivāls «Homo Novus»
Runāt skaidri par nenoteiktību – ar šādu apņemšanos 8. septembrī sācies starptautiskais jaunā teātra festivāls “Homo Novus”. Tā rīkotāji, Latvijas Jaunā teātra institūts, caur dažādām laikmetīgā teātra formām sola iedzīvināt skatītāju iztēli un dot iespēju satikties ar svešiniekiem, apmainīties idejām, izmēģināt jaunu nodarbošanos un piedzīvot citu dzīvi.
Festivālā «Patriarha rudens» godinās režisoru Oļģertu Kroderu
No 30. septembra līdz 9. oktobrim norisināsies divpadsmitais Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) skatuves un audiovizuālās mākslas festivāls “Patriarha rudens”, kas skatītājiem šajā reizē piedāvās LKA 2021. gada absolventu diplomdarbu izrāžu izlasi un godinās režisoru Oļģertu Kroderu simtajā jubilejā. Šajā vasarā LKA absolvēja aktieri, režisori un laikmetīgās dejas horeogrāfi bakalaura studiju programmās, kā arī teātra un filmu režisori un dramaturgi maģistra studiju programmā, kopumā radot 40 diplomdarba izrādes, informēja akadēmijas pārstāvji.

Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt