Kultūra / Skatuve

Vairāk par šo tēmu

Jaunā Rīgas teātra rekonstrukcijas sāga: darbinieki neatbalsta visas atbildības novelšanu uz būvniekiem
Jaunā Rīgas teātra (JRT) darbinieki publiskojuši atklātu vēstuli valsts augstākajām amatpersonām ar aicinājumu nodrošināt JRT atgriešanos teātra vēsturiskajā ēkā (Lāčplēša ielā 25)  2023. gadā, paužot bažas, ka "Valsts nekustamo īpašumu" (VNĪ) nespēja nosaukt termiņus ēkas pabeigšanai un termiņu pagarinājums "ir viens no būtiskiem riskiem nepieciešamajam finansējuma pieaugumam arī nākotnē". Vēstules autori uzsver, ka neatbalsta VNĪ atbildības novelšanu uz darbu izpildītājiem.
Daugavpils teātris turpina īstenot «misiju» – latgaliešu valoda skanēs arī topošajā iestudējumā
Jaunais iestudējums "Divejis vyrtuvē, naskaitūt nabašnīku" top Oļega Šapošņikova režijā, kurš atklāj, ka no sākotnēji iecerētā kriminālās komēdijas žanra izrāde, visticamāk, pārvērtīsies par kriminālu drāmu. Izrādes pamatā ir ukraiņu dramaturga Aleksandra Mardaņa luga "Mātes un meitas", kuru latgaliski tulkojusi Kristīne Veinšteina. Viņa topošajā iestudējumā arī spēlē.
Birokrātijas un būvnieku nāves deja: Konkrētu datumu JRT ēkas pabeigšanai vairs nesola
VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) valdes darbs pērn saņēmis zemāko vērtējumu pēdējo gadu laikā. Iemesls – kavēšanās ar Jaunā Rīgas teātra un Valmieras drāmas teātra rekonstrukciju. Kamēr valmierieši būvniekiem "elpo pakausī", Jaunajā Rīgas teātrī (JRT) valda nospiedoša atmosfēra, taču trupas izsludinātais streiks vairāk ir emocionāls solis, nevis pēc likuma pantiem organizēts protests. Patlaban konkrēts datums, kad teātris varētu atgriezties Lāčplēša ielā 25, vairs netiek solīts.
FOTO: Viesturs Kairišs Dailes teātrī iestudējis Ibsena «Brandu»
Dailes teātrī 27. janvārī pirmizrādi uz Lielās zāles skatuves piedzīvos režisora Viestura Kairiša jauniestudējums "Brands". Iepriekš "Brandu" Dailes teātrī 1975. gadā iestudēja režisors Arnolds Liniņš, viņa izrāde iekļauta Latvijas Kultūras kanonā, informēja teātra pārstāvji.
Ir grūti laiki, bet mēs izturēsim. Saruna ar aktrisi Lilitu Ozoliņu
Runājot par Krievijas karu Ukrainā, aktrise Lilita Ozoliņa atzīst, ka ir grūti saprast un pieņemt, ka kaut kas tāds mūsdienās vēl ir iespējams. Bērnībā viņai vecāki, kas paši piedzīvojuši smagas represijas, teikuši – nekas nevar būt briesmīgāks par karu, taču tagad to nākas piedzīvot. Aktrise atzīst, ka šobrīd grūti ir visiem, taču uzsver, ka mēs to izturēsim, – galvenais nezaudēt ticību un apzināties savu vērtību, viņa vērtē Latvijas Radio raidījumā "Laikmeta krustpunktā". 
Aktrise Segliņa: Šajā laikā vajadzīgi «Brandā» uzdotie jautājumi
Šajos laikos no Dailes teātra skatuves atkal ir jāskan Branda vārdiem – par to ir pārliecināta Dailes teātra aktrise Ieva Segliņa, kura Viestura Kairiša jaunajā iestudējumā spēlēs Branda lomu. Strādāt ar Ibsena lugas materiālu viņa dēvē par lielu laimi gan profesionāli, gan cilvēciski. Savulaik Arnolda Liniņa iestudētais "Brands" kļuvis par Dailes teātra leģendu un iekļauts Kultūras kanonā. Tagad jaunā izrāde būs pilnīgi cita lugas versija, bet dažas saiknes ar leģendāro iestudējumu tai tomēr būs, atklāja Segliņa. Pirmizrāde jaunajam iestudējumam būs nākamnedēļ, 27. janvārī.
Liela dažādība, tiecība uz plašu vērienu un meistarību. Par Dejas balvas nominācijām stāsta žūrija
Pasaulē zināmu horeogrāfi darbi, mūsmāju baletdejotāju izcilība, mēģinājumi iet uz lieliem vērieniem un mērogiem laikmetīgajā dejā, dažādība skatuviskajā tautas dejā un jauno mākslinieku daiļrades izcēlums – lūk, pāris atzīmes no "Dejas balvas 2021–2022" cikla. Par redzēto un novērtēto stāsta žūrijas priekšsēdētāja, mūsdienu deju eksperte Liene Bēniņa, skatuviskās tautas dejas eksperte Ilze Mažāne, laikmetīgās dejas eksperte Agate Bankava un baleta eksperte Agnese Andersone. 
Inga Tropa izrādē «Pārcēlāja» skatītājus gulda gultās un ved ceļojumā uz Meksikas džungļiem
Par dzīves ievainojumiem un to dziedināšanu, par dzīvības un nāves noslēpumu vēsta Ingas Tropas jaunais iestudējums "Pārcēlāja", kam 18. janvāra vakarā būs pirmizrāde "Dirty Deal Teatro". Tā pamatā ir viņas pašas pieredzes stāsts, ko viņa izstāsta ļoti atklāti un drosmīgi, neslēpjot arī sāpīgākās dvēseles traumas, ko piedzīvojusi agrā bērnībā. Tikpat atklāti viņa dalās arī savos centienos šīs traumas dziedināt un aicina skatītājus ceļojumā uz Meksikas džungļiem. Izrāde ir ļoti intīma un personiska, un tās skatīšanās veids ir visai netipisks.
Čehova teātra aktieri neizpratnē – ministrijai pret vadītāju Bjorku pretenziju nav, bet līgumu nepagarina
Kultūras ministrija konkursu uz Mihaila Čehova teātra valdes locekļa amatu izsludinās līdz janvāra beigām. Tajā grasās startēt arī līdzšinējā teātra direktore Dana Bjorka, ar kuru ministrija izšķīrās nepagarināt līgumu saņemto sūdzību vēstuļu dēļ, vienlaikus apgalvojot, ka ir mierā ar Bjorkas darbu. "Kultūršoka" uzrunātie aktieri iestājas par savu vadītāju un atzīst, ka ministrijas lēmums liek uzdot jautājumu – vai vispār būs teātris? 
Iekļūt teātra organismā. Par kritiķa darbu stāsta Edīte Tišheizere
"Tas ir tas, ko Normunds [Naumanis] teica: kritika ir mākslas sastāvdaļa. Es to gribētu mazliet citādi pārdēvēt – refleksija par mākslu ir mākslas sastāvdaļa," par teātra kritikas lomu raidījumā "Kultūrdeva" saka teātra zinātniece un pētniece Edīte Tišheizere, kura savu darbību teātra kritikā sāka astoņdesmitajos gados.
Paziņoti Dejas balvas nominanti; mūža balvas laureātes – Ieva Adāviča un Valērija Kutena
16. janvārī preses konferencē tika pasludināti nacionālās nozīmes apbalvojuma – Dejas balvas – pretendenti un mūža balvas dejas mākslā saņēmējas – horeogrāfe, deju kolektīvu vadītāja, Deju svētku virsvadītāja Ieva Adāviča un baletdejotāja, pedagoģe Valērija Kutena. Dejas balvas žūrija izvirzījusi nominantus 12 kategorijās, sniedzot ieskatu dejas daudzveidībā.

Svarīgākais šobrīd