Kultūra / Skatuve

Vairāk par šo tēmu

Vai zini, kuru latviešu dramaturgu lugas visvairāk izmantotas operu libretos?
Vai zini, kuru latviešu dramaturgu lugas visvairāk izmantotas operu libretos?
Operas žanrs Latvijas mūzikas vēsturē ir jau ar vairāku gadsimtu senu vēsturi. Kopš 18. gadsimta pēdējās trešdaļas, kad pirmās operas mūsdienu Latvijas teritorijā bija komponētas kādreizējā Kurzemes-Zemgales hercoga galmā, līdz 2023. gada sākumam ir zināmas 132 pabeigtas operu kompozīcijas. Gan latviešu, gan citās valodās (vācu, angļu, norvēģu, japāņu, krievu u.c.). Lielākā daļa operu ir tikušas iestudētas, tomēr viena ceturtā daļa kompozīciju no šī kopskaita vēl joprojām gaida savus pirmos uzvedumus.
Iekšējais smaids, gadiem ejot, kļuvis platāks. Saruna ar režisoru Gati Šmitu
Iekšējais smaids, gadiem ejot, kļuvis platāks. Saruna ar režisoru Gati Šmitu
Režisors Gatis Šmits, nesen Daugavpils teātrī iestudējis komēdiju "Pamatnoteikumi", pirms tam Dailes teātrī – spokaino komēdiju "Retrīts" (2022), bet Jaunajā Rīgas teātrī tiek izrādīti viņa iestudējumi "Meklējot Spēlmani" (2019) un "Krizantēmas" (2021), sarunā ar teātra zinātnieci Ievu Struku, turpinādams viņas vērojumu, ka jaunībai vairāk raksturīga nopietnība nekā skats caur paradoksālā prizmu, saka: "… domāju, ka mans iekšējais smaids, gadiem ejot, ir kļuvis platāks. Kaut gan reizēm, protams, jūtu, ka vecumā (tu) kļūsti nīgrāks, mazāk pacietīgs un kaut kādas lietas tev nepatīk – intensīvi nepatīk. Komēdija ir glābiņš. Mierinājums. Māksla ir mierinājums. Arī ne-komēdija. Tā ir baigā lieta, ka kaut kādu iemeslu dēļ cilvēki iet uz teātri – pērk biļetes un skatās. Turklāt tieši šajā laikā, kad viss pārējais ir līdz nullei. Tas tikai parāda, ka tas ir vajadzīgs. Un, ja man ir iespēja tajā piedalīties – ļoti jauki. Tur briest, liekas, kaut kas sakarīgs."
FOTO: Valmieras Drāmas teātrī svin spāru svētkus
FOTO: Valmieras Drāmas teātrī svin spāru svētkus
Piektdien, 26. maijā, pie Valmieras Drāmas teātra (VDT) ēkas pulcējās Kultūras ministrijas, VDT kolektīva, VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ), būvnieka SIA "AIMASA" un Valmieras pašvaldības pārstāvji, lai kopīgi svinētu spāru svētkus, tā simboliski atzīmējot rekonstruētās ēkas daļas augstākā punkta sasniegšanu, informēja VNĪ.
Kāpēc uzskatām, ka putnu dziesmas ir mazāk svarīgas par mūsējām – vaicā izrāde «Visi putni skaisti d...
Kāpēc uzskatām, ka putnu dziesmas ir mazāk svarīgas par mūsējām – vaicā izrāde «Visi putni skaisti dzied»
Dabas un cilvēka attiecības skatuves mākslas notikumā turpina risināt režisore Krista Burāne. Šoreiz "Dirty Deal Teatro" top muzikāla īpašvietas izrāde "Visi putni skaisti dzied" – stāsts par piecām putnu sugām, kuru populācijā strauji samazinās. Pirmizrāde notiks 27. maijā Rēzeknē, bet vasarā darbu varēs piedzīvot vēl citās Latvijas vietās.  
Rīgā, Rēzeknē un Helsinkos. Trīs teātra galamērķi
Rīgā, Rēzeknē un Helsinkos. Trīs teātra galamērķi
Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī režisore Laura Groza pēc Sandras Kalnietes grāmatas motīviem iestudējusi "Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos", režisore Krista Burāne aicina uz Rēzekni izstaigāt pa kultūras un dabas robežām izrādē "Visi putni skaisti dzied", savukārt trupa "Kvadrifrons" brauc uz Helsinkiem, lai piedalītos festivālā "Baltic Take Over". Teātra aktualitātes ieskicē teātra kritiķe, "Teātra Vēstneša" galvenā redaktore Juta Ance Ķirķis.
Jo dullāk, jo labāk. Saruna ar aktrisi Ditu Lūriņu
Jo dullāk, jo labāk. Saruna ar aktrisi Ditu Lūriņu
"Man patīk un liekas, ka tas ir arī ļoti veselīgi, intelektuāli spēlēties, izaicināt arī publiku," LTV raidījumā "Kultūrdeva" saka Latvijas Nacionālā teātra aktrise Dita Lūriņa, kura gatavību izaicinājumiem un trakām iecerēm uzskata par aktiera galveno ieroci un teātra būtību.
«Eksperimentālais kurss» – Daugavpils teātrī sevi piesaka jaunie aktieri
«Eksperimentālais kurss» – Daugavpils teātrī sevi piesaka jaunie aktieri
Pirms diviem gadiem Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolā sadarbība ar Daugavpils teātri tika uzsākta jauna izglītības programma "Teātra māksla" ar mērķi sagatavot profesionālus aktierus, kuri pēc specialitātes iegūšanas varētu papildināt Daugavpils teātra aktieru trupu. Šovasar, pēc divu gadu apmācībām pirmajam jeb tā sauktajam "eksperimentālajam" aktieru kursam gaidāms izlaidums. Un, pat nesagaidot to, viens no studentu diplomdarbiem jau ir nonācis uz profesionāla teātra skatuves un iekļauts Daugavpils teātra repertuārā.
Par mantojumu, ķermeni un pieņemšanu. Trīs teātra jaunumi
Par mantojumu, ķermeni un pieņemšanu. Trīs teātra jaunumi
Šīs nedēļas teātra izlasē – jaunas izrādes Ģertrūdes ielas teātrī un "Dirty Deal Teatro", kā arī aicinājums sākt plānot savu vasaru un ieskatīties Valmieras vasaras teātra festivāla programmā. Aktualitātes ieskicē teātra kritiķe, "Teātra Vēstneša" galvenā redaktore Juta Ance Ķirķis.
Vēlme uzsākt dialogu. Čehova teātra vadītāja Dana Bjorka par teātra jauno kursu
Vēlme uzsākt dialogu. Čehova teātra vadītāja Dana Bjorka par teātra jauno kursu
"Mums bija jādomā, kā mūsu teātris pēc iespējas aktīvāk, skaļāk un nepārprotamāk var izteikt šodien savu politisko nostāju pret to, kas notiek pasaulē," skaidrojot ieceri veidot Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri kā diskusiju telpu, lai veicinātu un iesaistītu teātra skatītāju sabiedrībā aktuālu jautājumu pārspriešanā, Latvijas Radio 1 raidījumā "Kultūras rondo" norāda teātra vadītāja Dana Bjorka.
Čehova teātrī pirmizrādi piedzīvos «Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos»
Čehova teātrī pirmizrādi piedzīvos «Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos»
Uzskatot, ka māksla ir gana iedarbīgs veids, kā runāt par pašiem jūtīgākajiem jautājumiem mūsu sabiedrībā, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris uzsāk jaunu darbības virzienu. Savā repertuārā tas iekļaus izrādes par politiski aktuālām un sabiedrībā spriedzi raisošām tēmām, ko papildinās vēl arī citi šīm izrādēm veltīti notikumi – diskusijas un izstādes. Pirmais notikums būs šo piektdien, kad teātrī pirmizrādi piedzīvos Lauras Grozas jauniestudējums "Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos", tapis pēc Sandras Kalnietes grāmatas motīviem. Tā centrā – deportāciju tēma, kas atšķirīgās sabiedrības grupās arī jau daudzus gadu desmitus ir asu diskusiju cēlonis, kas sakņojas atšķirīgā vēstures interpretācijā.
Valmieras vasaras teātra festivāla programmā šogad – 8 pirmizrādes
Valmieras vasaras teātra festivāla programmā šogad – 8 pirmizrādes
Valmieras vasaras teātra festivāls šogad būs veltīts ģimenēm, bet īpaši - bērnu un jauniešu auditorijai, un runās par tēmu "Pieņemšana". Lai arī festivāls notiek jau astoto gadu, šogad daudz kas gaidāms pirmoreiz – astoņas pirmizrādes, iestudējums bērniem jau no 2 gadu vecuma, kā arī sadarbība ar vairākiem Latvijas teātriem, lai izrādes turpinātos arī pēc festivāla. Visas piedāvātās izrādes būs jaundarbi, ko iestudēs Liena Šmukste, Dmitrijs Petrenko, Matīss Budovskis, Edgars Kaufelds, Kristīne Brīniņa, Kersti Heinloo (Igaunija), Keity Pook (Igaunija), Endīne Bērziņa un citi teātra mākslas profesionāļi.
Kaitinoši labs visā, ko dara. Režisors un aktieris Klāvs Mellis
Kaitinoši labs visā, ko dara. Režisors un aktieris Klāvs Mellis
"Es ļoti aizstāvu domu, ka var darīt "viss kaut kā" – ja tu zini, kāpēc tu to dari tieši tā un ja tu tam esi veltījis laiku... Man liekas – laiks ir ļoti svarīga sastāvdaļa. Protams, ir netalantīgi cilvēki, kuri var darīt šaušalīgi ilgi un izdarīt ļoti slikti, un ir cilvēki, kuri izdara ļoti ātri un ļoti labi. Bet ja tu iedziļinies savā darbā un beigās saproti, ka ir jābūt tukšai telpai ar putekļiem vienā kaktā, tad tai tiešām tādai ir jābūt, un man nešķiet, ka tas ir sliktāk par to, kā glezno Miervaldis Polis," Latvijas Radio 3 "Klasika" raidījumā "Šnorbēniņi" spriež neatkarīgās teātra trupas "Kvadrifrons" režisors, aktieris un dramaturgs Klāvs Mellis.
Ķīmiskā tīrītava teātra skatlogā – Čehova teātris atklāj galeriju
Ķīmiskā tīrītava teātra skatlogā – Čehova teātris atklāj galeriju
Gaidot nākamnedēļ plānoto pirmizrādi "Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos", Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī atklāta instalācija, kas plašākai sabiedrībai vēstīs par izrādes centrālo tematu – deportācijām. Izrādes vēstījums iznācis ārpus teātra zāles un iekārtojies Kaļķu un Kalēju ielas krustojuma skatlogā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Svarīgākais šobrīd