Kultūra / Skatuve

Vairāk par šo tēmu

FOTO: Iestudējums «Divi metri» – par baleta mākslinieka ikdienu pandēmijā
Ilgi gaidīto pirmizrādi piedzīvojis pērn tapušais Latvijas Nacionālā baleta iestudējums “Divi metri”. Tas ir horeogrāfu Elzas Leimanes, Antona Freimana un Aivara Leimaņa kopdarbs un uztverams kā reakcija uz baleta mākslinieku piedzīvoto pandēmijas ierobežojumu laikā, kad dramatiskais mijas ar komisko, bet nogurums no izolācijas pārtop jaunās, radošās idejās.
Atkailinātas dvēseles stīgas. Dailes teātrī divas monoizrādes vienā vakarā
Dailes teātrī šovakar pirmizrādi piedzīvos monoizrāžu diptihs jeb divas kamerizrādes vienā vakarā. Vienu izspēlē aktieris Aldis Siliņš, un tās pamatā ir Latvijas teātros jau vairakkārt iestudēts mūziķa monologs “Kontrabass”, bet otra tapusi pēc Latvijā pirmo reizi iestudētas lugas “Dziesmas tukšai vietai”, un tās titullomā ir aktrise Ērika Eglija-Grāvele. Abas izrādes iestudējuši jaunie režisori Henrijs Arājs un Laura Upeniece.
Rīgas Krievu teātrī oktobris būs svētku mēnesis
Sestdien, 2. oktobrī, atzīmējot 138. dzimšanas dienu, Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris aizsāks oktobri kā svētku mēnesi, saviem skatītājiem piedāvājot īpašu izrāžu piedāvājumu, informēja teātra pārstāvji. Šomēnes teātris svinēs dubultsvētkus – dzejniekam Aleksandram Čakam 27. oktobrī apritēs 120. dzimšanas diena, un teātris jau vasarā radīja šim notikumam par godu īpašu iestudējumu.
Trīs vīrieši koķetē ar nāvi, līdz satiek meiteni – Dailes teātrī pirmizrādi piedzīvos «Trīs draugi»
Dailes teātrī nedēļas nogalē pirmizrādi piedzīvos iestudējums, kas balstīts uz vienu no vācu rakstnieka Ēriha Marijas Remarka ievērojamākajiem romāniem – “Trīs draugi”. Saglabājot oriģināldarba kodolu, izrādes režisors Regnārs Vaivars iestudējumā aktualizējis draudzības un nāves tēmu. Savukārt Latvijas Radio uzrunātie izrādes aktieri atklāj, ka šis Remarka darbs viņiem ir īpaši tuvs un ka iestudējums ir savijies arī ar viņu dzīvi. Lai gan izrāde sabiedrībai jau bija demonstrēta šovasar, taču oficiālā pirmizrāde gaidāma sestdien, 2. oktobrī.
Ne depresīva, bet atklāta. Jaunais režisors Mārtiņš Gūtmanis radījis izrādi par Austru Skujiņu
Austras Skujiņas dzeja ir viena no skumjākajām un pat depresīvākajām latviešu literatūrā. To caurvij neīstenotas cerības, vilšanās un nāves klātbūtne. Šīs notis Skujiņas dzejā ir aktualizētas izrādē “Saule riet austrumos”, ko režisors Mārtiņš Gūtmanis, aktrise Elīza Dombrovska un komponists Platons Buravickis veidojuši kā eksistenciālu koncertu. Pirmizrādi iestudējums piedzīvoja 24. septembrī “Dirty Deal Teatro”.
«Jauno maiņa» – teātros ienāk jaunie skatuves mākslinieki
Maiņai ir jābūt – tā atzīst nupat Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA) beigušie jaunie režisori, kas iesaistīti projektā “Jauno maiņa”. Projekta mērķis – sekmēt teātra attīstību un atbalstīt jaunas skatuves mākslinieku paaudzes ienākšanu Latvijas teātrī. Iniciatīva nākusi no neatkarīgajiem teātriem – ''Dirty Deal Teatro'' un Ģertrūdes ielas teātra, sadarbojoties ar Valmieras Drāmas teātri un Rēzeknes teātri “Joriks”, kur jaunie skatuves mākslinieki veidos savus pirmos patstāvīgos darbus. Pavisam taps astoņas izrādes.  
Liepājas teātrī top iestudējums par bērnu un vecāku attiecībām «Vilki»
Liepājas teātrī jau vairākas nedēļas strādā režisors Toms Treinis. Viņa režijā top Rasas Bugavičutes-Pēces lugas "Vilki" iestudējums, kura pirmizrāde paredzēta 22. oktobrī. Tā kā izrāde tiks rādīta Liepājas teātra mazajā zālē koncertzālē "Lielais dzintars", iestudējumu skatītāji izdzīvos ciešā tuvplānā ar aktieriem, informēja teātra pārstāvji.
Dailes teātrim taps Jaunā zāle ar 360 skatītāju vietām un «black-box» zāle
2021. gada 15. septembrī Dailes teātris izsludināja būvniecības iepirkumu teātra Mazās zāles un Mēģinājumu zāles pārbūvei. Iepirkuma plānotā līguma summa noteikta līdz 2 miljoniem eiro bez PVN, un pretendentu piedāvājumu iesniegšanas termiņš šī gada 4. oktobris, informēja teātra pārstāvji.
Dzīve kā spēle. Saruna ar aktieri Voldemāru Šoriņu
Kādā senā intervijā apgalvojis, ka bez teātra savu dzīvi iedomāties nevar, Voldemārs Šoriņš LR3 raidījumā "Šņorbēniņi" atklāj, ka šodien viņš vairs tā neteiktu, un tomēr "atmosfēra teātrī, kolektīvs un, protams, tas, ko tur darām, ir nozīmīga manas dzīves daļa."
Stereotipus lauzt – tas nekad nav viegls pasākums. Saruna ar Leļļu teātra režisoru Edgaru Niklasonu
Latvijas Leļļu teātra komandai, 78. sezonu sākot, pievienojies jauns štata režisors – Edgars Niklasons, kurš šoruden skatītājiem sarūpējis izrādi “Arturs un Apaļā galda bruņinieki” un multfilmu “Nīna un Lekorbizjē”. Sarunā Latvijas Radio raidījumā “Kultūras rondo” Niklasons stāsta par radošo darbu ierosmēm un to veidošanu, par stereotipu laušanu un sabiedrībai būtiskiem tematiem, kas aktualizēti mākslā.   
Spēlēt sevi. Saruna ar JRT aktieriem Baibu Broku un Vili Daudziņu
Jaunā Rīgas teātra aktieri Baiba Broka un Vilis Daudziņš kopā spēlējuši daudzās izrādēs, bet nesen nosvinējuši pirmizrādi izrādei “Dublinieši Miera ielā”. Izrādes režisors Pēteris Krilovs devis neparastus aktieriskus uzdevumus – būt uz skatuves gan pašiem savā “ādā”, gan iejusties Džeimsa Džoisa stāstu varoņu tēlos. Kā abi spriež LTV raidījumā “Kultūrdeva”, režisoram Krilovam gadu laikā izveidojies “precīzs rentgena skatiens”, kas uzreiz ierauga aktieri un spēj nošķirt "falšo un ne-falšo".
Ģertrūdes ielas teātrī pirmizrādes piedzīvos trīs jauno horeogrāfu darbi
29. septembrī pulksten 18.30 Ģertrūdes ielas teātris (ĢIT) aicina iepazīt trīs jauno horeogrāfu – Ģirta Dubulta, Emīlijas Bergas un Gundegas Rēderes – darbus. Trīs izrādes, kas skatāmas vienā vakarā, ir daļa no projekta “Jauno maiņa”, kas veidots, lai sekmētu teātra attīstību un atbalstītu jaunas skatuves mākslinieku paaudzes ienākšanu Latvijas teātrī, informēja ĢIT pārstāvji.
Rītdienas cirks jābūvē kopīgiem spēkiem. Saruna ar Rīgas cirka skolas vadītāju Māru Pāvulu
Cirks šodien ir ļoti dažāds. Dejas numuri, akrobātika, cilvēka fizisko spēju pārbaude, laikmetīgi vēstījumi un aktuālās problēmas, pat politika, tas viss var sadzīvot vienā izrādē. Arī Latvijā, kamēr gaidām Rīgas cirka ēkas “jauno ēru” pēc renovācijas, pilsētvidē notiek dažādi cirka priekšnesumi. Kas īsti ir laikmetīgs cirks, kāda ir laikmetīgā cirka pasaules aina un kur tajā ir vieta latviešu māksliniekiem? To LSM.lv vaicāja Rīgas cirka skolas vadītājai Mārai Pāvulai.

Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt