Kultūra / Teātris un deja
Kur velkam robežu starp Austrumiem un Rietumiem? Ar Latvijas dalību tiešsaistē norit teātra festivāls «Postwest»
Šajās dienās – no 24. līdz 26. jūnijam tiešsaistē notiek Berlīnes Folksbīnes (Volksbühne Berlin - vācu: Tautas skatuve) teātra rīkotais festivāls “Postwest”, kurā piedalās arī trīs projekti no Latvijas. 25. jūnijā tiešsaistes pirmizrādi tajā piedzīvos Ģertrūdes ielas teātra (ĢIT) projekts “Taņas dzimšanas diena. Berlīne”. Formas ziņā tā veidota pēc populārās Rīgas izrādes parauga, bet saturiski tas ir pilnīgi cits stāsts, kas rosina domāt par diviem lieliem notikumiem – Baltijas ceļu un Berlīnes mūra krišanu un to atstātajām pēdām mūsu visu kopējā vēsturē un šodienā.
Režisora Nastavševa izrādes «Melnraksts» apskats: putekļu nezūdamības likums
Pirmā e-izrāde Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī “Melnraksts”, ko iestudējis Vladislavs Nastavševs, ir noputējis eksistenciālos krātiņos ieslīgušo ļaužu ģimenes pašportrets. Tikai īsti nav skaidrs – šaipus vai taipus upei. Režisors Nastavševs konsekventi spēj paturēt savu eksistenciāli melni ironisko rokrakstu. Tēlu groteskums, neērtības sajūta skatītājā, papīra leļļu efekts, laika un telpas deformācija, valodas virspusējība – tas viss rezultējas absurda teātra estētikā. Tādā, kas tik dabiski piedien pandēmijas laikam.
Lubene vārda labākajā nozīmē. Kas ir lugas «Skroderdienas Silmačos» veiksmes atslēga?
Izrādās, var notikt neiespējamais – “Skroderdienas Silmačos” no teātra skatuves šogad pārcēlušās uz ekrāniem. Aktieris Igors Šelegovskis, kuram Nacionālā teātra slavenākajā lugā nevienas lomas vēl nav bijis, lūko izzināt šīs lugas leģendāros sižetiskos un vēsturiskos pavērsienus, lai noskaidrotu, kura loma viņam piestāvētu vislabāk, un atskatās uz iestudējumu vēsturi. Lugas žanrs acīmredzami ir viens no priekšnoteikumiem, kāpēc to joprojām spēlē. Režisore Indra Roga sev atbildējusi, ka "Skroderdienas" ir lubene vārda labākajā nozīmē – visi mīl, visi cieš, ir gan jāsmejas, gan jāraud, turklāt publika gandrīz ik repliku zina jau no galvas.
«Willa teātris» apbalvo atceltās izrādes un noslēdz nenotikušo sezonu
17. jūnijā nepiespiestā un jautrā atmosfērā fon Stricka villā nenotikušo sezonu noslēdza gada sākumā dibinātas “Willa teātris” un tā radošā komanda. Ar īpašiem diplomiem par nenotikušajām debijām, iestudējumiem un izrādēm tika apbalvoti tie, kuriem iestudējumi bija jāatceļ valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ. Labā ziņa – vasaras sezonā teātris darbu turpinās, piedāvājot skatītājiem brīvdabas izrādes fon Stricka villas pagalmā.
Latvijas Dejas balvai aicina pieteikt arī darbus digitālā formātā
"Dejas balvas 2019-2020" žūrija aicina vērtēšanai pieteikt arī darbus digitālā formātā. Tādējādi kā Latvijas dejas procesa sastāvdaļa tiks skatīta arī deja, kas tapusi Covid-19 ierobežošanai noteiktajos sociālās distancēšanās apstākļos, medijus informē balvas pārstāvji.
Režisors Petrenko Dailes teātrī iestudē Dankana Makmilana darbu «Elpa»
Vasaras sezonā Dailes teātris turpina piedāvāt jaunas izrādes – 15. jūlijā uz teātra Lielās zāles skatuves pirmizrādi piedzīvos Dankana Makmillana darba “Elpa” iestudējums, medijus informē teātra pārstāvji, atzīmējot, ka šo izrādi raksturo divi vārdi – divvientulība klātienē.  Izrādes režisors ir Dmitrijs Petrenko, mūziku komponējusi Anna Ķirse, galvenās lomas tajā atveidos Gints Andžāns un Ieva Segliņa vai Kārlis Arnolds Avots un Anete Krasovska.
Operdīva Kristīne Opolais: Šobrīd mana galvenā loma ir mammas tēls
Pasaulslavenā operdīva Kristīne Opolais pandēmijas laiku pavada Latvijā. Viņa gatavojas jaunām lomām un izvērtē pagrieziena punktus savā karjerā, atzīstot, ka veiksmes atslēga ir mērķtiecīgs komandas darbs. Taču, kā atzīmē Opolais, mūsdienās opera vairāk ir bizness, kas tiecas uz ātru rezultātu, tāpēc viņa labprāt gatavo koncertprogrammas, jo tajās viņa pati var būt sev režisore. 2021. gadā Latvijas skatītāji atkal varēs tikties ar dziedātāju uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves, jo viņa piedalīsies Džuzepes Verdi operas “Aīda” izrādē.
Bailes nav tāpat. Horeogrāfes Janas Jacukas izrāde «Baiļu rutīna» nodota skatītāju vērtējumam
Es baidos, ka šodiena var neizdoties – tā laikmetīgās dejas izrādē “Baiļu rutīna” saka galvenā varone, viņa arī iestudējuma horeogrāfe un dejotāja Jana Jacuka. Viņas monoizrāde ir personisks vēstījums par jaunas sievietes spēju ikdienā sadzīvot ar visdažādākajām ikdienas bailēm – attiecībās, mājās, darbā, uz ielas. 16. jūnijā Ģertrūdes ielas teātrī deju iestudējums piedzīvoja pirmizrādi.
Starptautiskajā teātra festivāla «Postwest» piedalīsies trīs izrādes no Latvijas
Starpkultūru festivāls “Postwest” no Berlīnes teātra “Volksbühne” pārcēlies uz digitālo vidi – no 24. līdz 26. jūnijam tiešsaistē būs skatāmas izrādes, izrāžu ieraksti, diskusijas un citi kultūras pasākumi. Festivālā piedalīsies arī trīs projekti no Latvijas – “Taņas dzimšanas diena. Berlīne”, “Izskatās, ka tu mirsi” un “Lielgabalu gaļa”, medijus informē Ģertrūdes ielas teātrī.
Patiess stāsts par bailēm. Atklāta saruna par horeogrāfes Janas Jacukas izrādi «Baiļu rutīna»
16. jūnijā Ģertrūdes ielas teātrī notiks pirmizrāde horeogrāfes un dejotājas Janas Jacukas solo izrādei "Baiļu rutīna". Visas biļetes gan uz šo, gan arī 17. jūnija izrādi ir izpārdotas, bet nākotnē paredzēts, ka tā tiks iekļauta teātra repertuārā un būs skatāma nākamajā sezonā. Ģenerālmēģinājumā paviesojās Latvijas Radio 3 "Klasika", pēc tam uz sarunu aicinot izrādes idejas autori Janu Jacuku un dramaturģijas konsultanti Lauru Stašāni. "Tas ir mans dzīvesstāsts," neslēpj horeogrāfe.
«Willa teātris» saulgriežu naktī ar izrādi «Putn ilgs» atklās vasaras sezonu
Svētdien, 21. jūnijā, saulgriežu naktī, “Willa teātris” aicina uz savu pirmo brīvdabas izrādi – režisora Vara Piņķa un aktrises Ingas Alsiņas-Lasmanes dzejas performanci “Putn ilgs”, kas notiks K.K. fon Stricka villas dārzā. Ar šo izrādi “Willa teātris” atklāj savu vasaras sezonu, medijus informē teātrī.
Dailes teātrī pirmizrādi piedzīvos «Blokmājas Dons Kihots»
Izrāde “Blokmājas Dons Kihots” būs skatāma Dailes teātra Vasaras dārzā kā daļa vasaras sezonas “Pirmssezonas pieslēgums”, un tās pirmizrāde gaidāma 1. jūlijā, medijus informē teātrī. Izrādes režisors ir Gundars Silakaktiņš, bet galvenajās lomās Dainis Grūbe un Lauris Subatnieks.
Latviešu diasporas teātri veido neparastus izolācijas laika iestudējumus
Diasporas amatierteātru trupas arī izolācijas laikā nesēž dīkā, bet realizē jaunas idejas, apgūst jaunas iespējas un pat žanrus. Nu skatītājiem tiek piedāvāti vairāki latviešu mūsdienu autoru lugu lasījumi un arī kāda audiovizuāla izrāde. Savdabīgie iestudējumi, kas skatāmi internetā, veidoti gan viena teātra ietvaros, gan apvienojot aktierus no visām pasaules malām.

Jaunākie
Interesanti