Kultūra / Teātris un deja
Alvis Hermanis: Ar Artmanes enerģētiku pietiktu 15 aktrisēm
Ar "Vijas Artmanes Lielo nakti" 17. augustā iesākas aktrises 90. jubilejai veltītu pasākumu cikls. To turpinās LTV dokumentālās filmas "Aktrise un laiks. Vija Artmane" pirmizrāde. Filmā izmantoti fragmenti no intervijām ar aktieriem, režisoriem un teātra zinātniekiem. Piedāvājam noskatīties vienu no tām – pilnu interviju ar Alvi Hermani, kurā viņš ne tikai atceras ar Artmani kopā pavadīto laiku un dažādus, arī amizantus atgadījumus, bet arī stāsta par saviem atklājumiem, kuri saistīti ar Artmani, par smalkajām aktiera un telpas attiecībām, par aktiera profesiju kā tādu, analizējot to visu caur savu bagāto starptautisko pieredzi.
Ieva Pļavniece: Artmane bija ļoti mīlošs cilvēks
Gatavojot materiālus dokumentālajai filmai “Aktrise un laiks. Vija Artmane”, režisore Agita Cāne-Ķīle un scenārija autore Daira Āboliņa intervēja gan režisorus, gan aktierus un teātra ekspertus. Starp intervētajiem bija arī bijusī Dailes teātra aktrise Ieva Pļavniece, kurai ar Viju Artmani izveidojās sirsnīga un tuva draudzība. Ieva Pļavniece arī uzņēmās zināmas rūpes par Viju Artmani mūža nogalē. Piedāvājam noskatīties interviju ar aktrisi Ievu Pļavnieci.
Daugavpilī notiks starptautiskais ielu teātra un klaunādes festivāls
17. augustā Daugavpilī ar pirmo ielu mākslas un klaunādes festivālu pieminēs novadnieku, 19. gadsimta nogalē Daugavpilī dzimušo klaunu Koko (1894–1974) jeb Nikolaju Poļakovu. Plānots, ka I Starptautiskajā ielu teātra un klaunādes festivālā Daugavpilī piedalīsies arī Nikolaja Poļakova mazmeita no Lielbritānijas.
Lai vērienīgi atklātu sezonu, Liepājas Simfoniskais orķestris pieaicinājis papildspēkus
21. septembrī pulksten 18 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” ar patiesi vērienīgu notikumu Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) tā galvenā diriģenta Gintara Rinkeviča vadībā atklās jauno koncertsezonu. Koncertā skanēs grandiozā Gustava Mālera Otrā simfonija, kuras atskaņošanai nepieciešams paplašināts orķestra sastāvs. Tāpēc LSO pieaicinājis papildspēkus.
Piedzīvot, redzēt un izjust cirka brīnumu Rīgas cirkā. Intervija ar festivāla «Re Rīga!» rīkotāju
Festivāls "Re Rīga!" jau septīto gadu atkal iebraucis pilsētā, taču pirmo reizi tas notiks Rīgas cirkā. "Tas ir tikai likumsakarīgi, jo Rīgas cirkam un festivālam ir kopīgi mērķi popularizēt cirku, ļaut cilvēkiem piedzīvot, redzēt, izjust, kas ir cirka brīnums," par cirka svētkiem, kas notiks 20. un 21. augustā, stāsta festivāla "Re Rīga!" radošais direktors Mārtiņš Ķibers.
Alvis Hermanis: Katrai izrādei jāpilda virsuzdevums arī ārpus teātra
Ar pilnu jaudu atgriezies Jaunajā Rīgas teātrī (JRT), tā mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis jaunajā sezonā plāno iestudēt veselas piecas jaunas izrādes. Vienā no iestudējumiem spēlēs arī Rīgā dzimušais baletdejotājs Mihails Barišņikovs, kurš atveidos bijušo Romas pāvestu Jozefu Racingeru. Jaunajā Rīgas teātrī, kas jau trešo gadu pavadīs pagaidu telpās Tabakas fabrikā, šosezon strādās arī režisori Pēteris Krilovs, Inga Tropa, Gatis Šmits un Inese Mičule.
Meža meitas atklāj savus stāstus Stūra mājas pagalmā
Speciāls bunkurs teātrī zem lielās skatuves un īsts meža biezoknis – tās ir vietas, kur līdz šim satikšanos ar skatītāju piedzīvojis Mārtiņa Eihes dokumentālais iestudējums par padomju varai nevēlamajām meža meitām. Šajās dienās, kad Valmieras teātris ciemojas Rīgā ar viesizrādēm, sešas no Sanitas Reinsones grāmatas varonēm savus stāstus auditorijai atklāj Stūra mājas pagalmā.
Jaunajam Rīgas teātrim jaunajā sezonā būs deviņi jauniestudējumi
Pagājušajā sezonā Jaunajā Rīgas teātrī (JRT) nospēlētas 314 izrādes nepilniem 85 tūkstošiem skatītāju. Rekordiste bija Alvja Hermaņa iestudētā ”Linda Vista”, kas skatītājiem izrādīta 60 reizes. Jaunajā sezonā JRT sola deviņus jauniestudējumus. Daži no tiem jau šobrīd tiek gaidīti ar nepacietību.
Jauno sezonu Valmieras teātris sāks ar trim pirmizrādēm
Valmieras drāmas teātris jau septembrī skatītājus aicinās uz trim pirmizrādēm. Divas no tām veido Indra Roga un Mihails Gruzdovs kopā ar Latvijas Kultūras akadēmijas Valmieras teātra aktieru 3.kursa studentiem, trešo – režisore Inese Mičule.
Leļļu teātris sāk 76. sezonu; trupai pievienojušies pieci jauni aktieri
Ar svinīgu kopā sanākšanu un kolektīva kopbildi Latvijas Leļļu teātris 6. augustā atzīmēja jaunās sezonas sākumu. Neizpalika arī teātra direktora Viļņa Beķera tradicionālais pārsteigums – izbraukums uz noslēpumā turētu vietu, kas šogad izrādījās Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļa “Dauderi”. Teātra trupai 76. sezonā pievienojušies pieci jauni aktieri - Elīna Bojarkina, Matīss Millers, Rihards Zelezņevs, Rūdolfs Apse un Alīda Pērkone.
Nacionālajā teātrī debitēs režisori Inga Tropa un Klāvs Mellis
Dalmācieša raibuma cienīgu 101. sezonu gatavo Latvijas Nacionālais teātris. Pēc latviešu autoru zīmē aizvadītā jubilejas gada šajā sezonā uz teātra skatuves būs gan populāri pasaules klasiķu darbi, gan divas tikko rakstītas lugas. Nacionālajā teātrī debitēs divi jau labi pazīstami jaunie režisori – Inga Tropa un Klāvs Mellis, bet pirmoreiz Latvijā iestudēs krievu jaunās paaudzes režisors Ņikita Kobeļevs.
Valmierā sākas vasaras teātra festivāls
No 2. līdz 4. augustam Valmierā teātra skatuve būs ne tikai pašā teātrī, bet var teikt, ka arī pati pilsēta būs viens liels teātris, jo sākas Valmieras vasaras teātra festivāls, un tā norisei izraudzītas dažādas vietas pilsētvidē. Teātra izrādes skatītājus gaidīs garāžā, mazdārziņā, angārā, Vecpuišu parkā, pat zem tilta un autobusā. Un šīs netradicionālās vietas būs it sevišķi saistošas bērniem un jauniešiem, kuriem tad arī ir veltīts šīs reizes Valmieras vasaras teātra festivāls.
Dailes teātris sāk 100. sezonu
Šogad apaļa jubileja arī Dailes teātrim. Tas aizvadīs 100. sezonu, jubilejas gadā skatītājiem piedāvājot 14 jauniestudējumus un koncertus. Kaut arī teātra sezona vēl tikai priekšā, neformāli par tās sākumu var uzskatīt tradicionālo dailēniešu jeb visu teātra darbinieku pulcēšanos uz pirmssezonas kopsapulci un kopbildi.
Festivāls «Baleta zvaigznes Jūrmalā» svin 20 gadu jubileju
Starptautiskais baleta festivāls “Baleta zvaigznes Jūrmalā” šogad svin 20 gadu jubileju, un par godu tam festivāla mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis sagatavojis īpašu svētku programma: 3. augustā uz Dzintaru koncertzāles skatuves tiksies baleta izcilības no Montekarlo, Štutgartes, Hamburgas, Horvātijas un Krievijas baleta trupām, pārstāvot Armēniju, Brazīliju, Itāliju, Koreju, Ukrainu, Japānu, Kanādu un Krieviju. Kā ierasts, festivāla programmā būs arī Latvijas Nacionālā baleta jaunākie un spilgtākie darbi.

Jaunākie
Interesanti