Kultūra / Literatūra
No erotiskās dzejas līdz latviešu Bībelei. Dzejnieka Virzas «Dzimtaskoka» pieturpunkti
Vai pēc piecdesmit pilnīga aizlieguma gadiem iespējams atgūt vārdu un vietu Latvijas literatūras vērtību sarakstā? Dzejnieka Edvarta Virzas dzimtas turpinātāji pārliecināti, ka ne. Gandrīz trīsdesmit gadus pēc neatkarības atgūšanas Virzas vārds joprojām raisa pretrunīgas diskusijas – vieni viņu dēvē par Ulmaņa “galma dzejnieku”, otri – par latviskā koda nostiprinātāju literatūrā ar poēmu “Straumēni”.
Atklāj Talsu bibliotēkas jauno ēku
Īpašs notikums Kurzemes pusē – 25. novembrī atklāta Talsu Galvenās bibliotēkas jaunā ēka, uz kuru pārvākusies arī Bērnu bibliotēka. Talsu Gaismas pils ir ilgi lolots projekts, kura īstenošana prasījusi vairākus gadus un kura kopējās izmaksas ir pārsniegušas 3 miljonus eiro.
Romāna «Dvēseļu putenis» lasījumi – tagad arī podkāstā
Pirmo reizi atšķirt vai kārtējo reizi pārlasīt nozīmīgo Aleksandra Grīna romānu “Dvēseļu putenis” iespējams arī podkāstā. Deviņās daļās kopā ar klausītājiem aktieris Raimonds Celms – Edgara Vanaga lomas atveidotājs filmā “Dvēseļu putenis” – lasa romāna fragmentus, kurus izvēlējies un sakārtojis filmas režisors Dzintars Dreibergs.
Aivars Neibarts bez mītiem un leģendām – grāmatā «Zum, zum, dzejniek!»
Dzejniekam Aivaram Neibartam, sauktam arī par Ņurbuli, 5. decembrī apritētu 80. gadskārta. Sabiedrības atmiņā dzejnieks palicis ne vien ar savu spilgto dzeju, bet arī tikpat spilgto, odiozo tēlu. Bet jaunajā grāmatā, ko klajā laidis apgāds “Pētergailis”, dzejnieka draugu un līdzgaitnieku stāstos un atmiņās lasītājam ir iespēja iepazīt pavisam citu Ņurbulīti, bez mītu un leģendu uzslāņojuma.
Ārvalstu grāmatizdevēji Rīgā dalās ar literatūras eksporta pieredzi
Pēdējo gadu gaitā Latvijas kultūrvidē daudz tiek runāts par mūsu literatūras eksportu. Šobrīd runas ir pārgājušas darbos. Viens no tiem ir mūsu centieni nokļūt grāmatu tirgū Frankfurtē īpašā viesa statusā, kas garantē pastiprinātu uzmanību no tūkstošiem mediju pārstāvju, kas tur pulcējas. Novembrī Latvijā viesojas Somijas un Gruzijas grāmatizdevēji, lai dalītos ar savu pieredzi, kādi ir ieguvumi no prestižās dalības lielākajā grāmatu tirgū pasaulē.
Māra Zālīte: Biju pārliecināta, ka esmu dzejniece iekšējai lietošanai
18. novembrī televīzijas pirmizrādi piedzīvoja LTV dokumentālā filma “Māras pusē. Dzejniece un rakstniece Māra Zālīte”. Tas ir stāsts par dzejnieci un rakstnieci Māru Zālīti, kura ir viena no nozīmīgākajām Atmodas laika personībām. Viņa gan atzīst, ka šādu lomu nav vēlējusies un tieši sabiedrības spiediena rezultātā nokļuvusi uzmanības centrā. Zālīte uzmanības centrā turpina būt arī šodien, paužot savu viedokli sabiedrībai nozīmīgos jautājumos un radot darbus, kas ir būtiski Latvijas valstiskumam.
Iznācis jauns Alesandro Bariko romāns latviešu tulkojumā – «Jaunā Līgava»
Latvijā Alesandro Bariko grāmatas iznākušas kuplā skaitā un dažādos apgādos. “Zīds”, “Okeāns Jūra”, “Misters Gvins”, “Stikla pilis” un citas – kopskaitā vairāk nekā desmit romāni un eseju krājums “Hēgeļa dvēsele un Viskonsinas govis”. Tām pievienojas jaunākā – Daces Meieres tulkotā “Jaunā Līgava”, paziņojumā medijiem informē apgāda “Zvaigzne ABC” pārstāvji.
Vācieša literāro prēmiju dzejā saņem Arvis Viguls par krājumu «Grāmata»
Dzejnieka Ojāra Vācieša 86. dzimšanas dienā, 13. novembrī, Carnikavas novada pašvaldība 17. reizi pasniedza Ojāra Vācieša literāro prēmiju dzejā. Par prēmijas laureātu kļuva dzejnieks Arvis Viguls, kurš naudas balvu – 1000 eiro – saņem par krājumu “Grāmata”, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Kļūt par izdevēju valstī, kurā cilvēki nelasa. Saruna ar Polijas izdevniecības «Karakter» vadītāju
Novembra pirmajā pusē notikušajā sarunu ciklā "Sarunas par izdevējdarbību un dizainu”, kuru kopā ar starptautisku komandu realizē Latvijas literatūras eksporta platforma "Latvian Literature”, īpaša vērība tika veltīta Polijas grāmatizdevēju, ilustratoru un dizaineru pieredzei. Sarunā Latvijas Radio raidījumā "Kultūras Rondo" arhitektūras un dizaina izdevniecības "Karakter” vadītājs Pržemeks Dembovskis stāsta par to, kā sākt savu izdevniecību un cik ilgs laiks nepieciešams, lai lasītāji ievērotu tajā izdotās grāmatas. 
Latvijā viesosies pārstāvji no Frankfurtes grāmatu tirgus viesu valstīm
Laikā no 19. līdz 20. novembrim Latvijā viesosies pārstāvji no iepriekšējām Frankfurtes grāmatu tirgus viesu valstīm – Somijas un Gruzijas – , kā arī 2022. gada viesu valsts – Slovēnijas. Vizītes laikā viesi dalīsies ar pieredzi šādas dalības organizēšanā, kā arī pastāstīs par sasniegtajiem rezultātiem, paziņojumā medijiem informē platformas “Latvian Literature” pārstāvji.
Ieslodzītā rakstnieka dienā tulkos represēto un vajāto autoru darbus
15. novembris visā pasaulē tiek atzīmēts kā Starptautiskā ieslodzītā rakstnieka diena, kurā sabiedrība ir aicināta atcerēties par literātiem, kas daudzviet pasaulē tiek vajāti, ieslodzīti un represēti par to, ko rakstījuši, paziņojumā medijiem informē Memoriālo muzeju apvienības pārstāvji. Rakstnieku, publicistu un redaktoru organizācija "Latvijas PEN" šajā dienā aicina uz tulkošanas darbnīcu Jāņa Akuratera muzejā.
Pie lasītājiem dodas Gundegas Repšes jaunā grāmata «Retināts gaiss»
“Laika nav. Mēs visi esam saistīti vienā notikumu ķēdē,” – tā savu jaunāko grāmatu “Retināts gaiss” raksturo rakstniece Gundega Repše, piebilstot, ka šis darbs ir lolots ilgi. 11. novembrī apgādā “Dienas Grāmata” iznākušais izdevums atvests no tipogrāfijas un vakarā piedzīvojis atvēršanas svētkus.
Arī mūsu klasē daži cīnītos. Romāns «Dvēseļu putenis» šodienas jauniešu acīm
Režisora Dzintara Dreiberga kara drāmu “Dvēseļu putenis” tās pirmajā demonstrēšanas nedēļas nogalē no 8. līdz 10. novembrim ir noskatījies rekordliels skatītāju skaits. Tomēr arī Aleksandra Grīna romāns, pēc kura motīviem uzņemta filma, šķiet saistošs šodienas jauniešiem – grāmatas galvenā varoņa vienaudžiem. Cēsu Valsts ģimnāzijas audzēkņi dalās stāstos par grāmatu, līdz kurai nokļuvuši kā nu kurš – netīšām, aiz garlaicības vai vecāku mudināti.
Kārļa Skalbes mantojums rosina jaunas interpretācijas: top romāns un pētījums
Rakstnieka Kārļa Skalbes 140. jubilejas gadā top dažādi jauni viņa atstātā literārā matojuma rosināti darbi. Grāmatu sērijā "Es esmu.." viens no 12 autoriem, par kuru top romāns un arī pētījums, ir Kārlis Skalbe. Grāmatu sērijas ieceres autores, rakstnieces Gundegas Repšes, uzrunāti, literāro darbu par Kārli Skalbi raksta Pauls Bankovskis, savukārt pētījumu veido literatūrzinātniece Lita Silova.
Iznāk romāns par Dainu tēva ģimenes līkločiem
Savam mūža darbam – dainu vākšanai un apkopošanai – Krišjānis Barons pievērsās galvenokārt mūža otrajā pusē, bet daudz mazāk zināmas ir viņa gaitas jaunības un brieduma gados. Tieši šiem mazāk izpētītajiem aspektiem savā jaunākajā romānā “Mazā, klusā sirds. Dārta un Krišjānis pirms tautasdziesmas” pievērsusies populārā rakstniece Inguna Bauere, paziņojumā medijiem informē apgāds “Zvaigzne ABC”.
Jaunākie
Interesanti