Dienas ziņas

Norisinās pasākumu cikls "Satiec savu meistaru!"

Dienas ziņas

Zīmju valodā. Dienas ziņas

Baltezerā no salas mēģina padzīt jūras kraukļu koloniju

Baltezerā no salas mēģina izdzīt jūras kraukļu koloniju

Putnu aizsardzība pret dabas biotopiem – šāds duelis izvērsies Baltezera salās, kur tur mītošā jūras kraukļu kolonija ilgstoši nodara lielu kaitējumu aizsargājamiem un veciem kokiem, daļu no tiem faktiski iznīcinot. Dabas aizstāvjiem bija jāvienojas, kas šajā gadījumā svarīgāk: aizsargāt putnus vai kokus. Nolemts par labu biotopiem, tādēļ medniekiem dota iespēja daļu putnu nošaut, lai citus izbiedētu un liktu tiem pārcelties citviet.

Jūras kraukļi Baltezera Mazo salu jau padarījuši neapdzīvojamu, sabojājot kokus. Tagad kārta pienākusi blakus esošajai Liepu salai, kur, pēc ornitologu aplēsēm, šobrīd savītas ap 100 ligzdu.

"Pirms 20–25 gadiem Baltezerā iemitinājās jūras kraukļi. Redziet, tur fonā viena sala ir pagalam, tikai stumbri palikuši. Tātad tur nokalta viss, kas var nokalst. Jo putni, tie jūras kraukļi, izdalot savus... vārdu sakot, kakājot uz tās salas, viņiem ir ekskrementos fosfors un slāpeklis pastiprināti. Līdz ar to pēc kāda laika tur neaug faktiski nekas," skaidroja Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis Artūrs Jansons.

Lai novērstu kaitējumu kokiem un tāpat arī netālu dzīvojošajiem iedzīvotājiem, pieņemts lēmums jūras kraukļus no savas esošās mājvietas izbiedēt, tai skaitā nošaujot līdz 20 sugas pārstāvju.

Jansons skaidroja, ka pieņemts lēmums sargāt biotopus, jo uz salām aug simtgadīgi koki.

"Ja mēs saliekam tādos svaru kausos, tad tam biotopam, platlapu mežiem, ir daudz lielāka vērtība nekā jūras kraukļu kolonijai.

Jūras kraukļi Latvijā ir pietiekami bieži izplatīti. Viņu populācija ir lēni augoša. Tas nozīmē, ka šeit tā traucēšana, visticamāk, piespiedīs viņus pārcelties uz citu vietu un šī traucēšana neiznīcinās koloniju kā tādu," norādīja Dabas aizsardzības pārvaldē.

Dabas aizsardzības pārvaldē skaidroja, ka tādēļ putnu masveida bojāeja nav sagaidāma. Savukārt cerības par augu biotopa izglābšanu joprojām ir dzīvas.

Šī ir pirmā reize, kad medniekiem dota iespēja šos putnus arī izšaut.

Iepriekš to iztraucēšanai izmēģinātas arī citas metodes, piemēram, ar skaņu, stariem, dažādu plēsīgu putnu skaņām, taču nekas no tā līdz šim vēlamo rezultātu nebija devis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti