

Dzīve & stils / Vēsture

"Neviens nespēj aptvert vai iedomāties visus tos brīnumus, kuri šai pasaulē paliek neredzēti un neieraugāmi," 1897. gada 21. septembrī rakstīja Ņujorkas laikraksta "The Sun" redaktors Čērčs, atbildot uz astoņgadīgās Virdžīnijas vēstuli, kura viņam lūdza: "Pasakiet man patiesību – vai Santaklauss ir?"

Itālija kā apvienota valsts izveidojās 1861. gadā, taču vēl nākamos deviņus gadus Roma palika ārpus šīs valsts – "Mūžīgajā pilsētā" un apgabalā ap to turpināja pastāvēt Pāvesta valsts. Beidzot 1870. gadā, mainoties starptautiskajam stāvoklim, Itālija ieguva Romu un Pāvesta valsts beidza savu eksistenci.

Pirms 20 gadiem šajā dienā notikušais referendums, kurā piedalījās miljons pilsoņu un divas trešdaļas iedzīvotāju atbalstīja Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā (ES), bija tikai iznākums jau desmit gadu iepriekš sāktam ceļam uz aliansi.

Ko mēs zinām par pastmarkām? Ka tas ir papīra taisnstūris ar robainu malu un līmes kārtu aizmugurē. Ka pastmarka ir jānolaiza un jāpiespiež pie pasta aploksnes, lai nosūtītu vēstuli. Ka pastmarkas var vākt sērijās un ievietot īpašos albumos-grāmatās un ka šo kolekcionēšanu sauc par filatēliju.

1940. gada 19. septembrī nacistu okupācijas vara Varšavā sarīkoja kārtējo cilvēku gūstīšanas akciju. Tās laikā tika sagūstīts un uz Aušvicas nāves nometni nosūtīts Vitolds Pileckis – Polijas pretošanās kustības dalībnieks, kurš bija mērķtiecīgi ļāvis okupantiem sevi sagūstīt, lai iekļūtu viņu koncentrācijas nometnē.

1809. gada 18. septembrī darbību atsāka pēc ugunsgrēka atjaunotais Londonas Koventgārdena teātris. Tomēr cerētās spožās sezonas vietā teātra vadība piedzīvoja īstus skatītāju nemierus.

Nesen Kurzemē atrastais Otrā pasaules kara bunkurs ir izcelts no labības lauka un aizvests uz Lesteni. 80 gadus vecs vācu armijas bunkurs tika atrasts, kad, traktoram strādājot uz lauka, pēkšņi iegruva zeme.

Latvijā šonedēļ viesojās izcilais Ēģiptes arheologs Zahi Havass, kurš uzstājās ar lekciju Latvijas Universitātē. 76 gadus vecais Havass savulaik izpētījis Gīzas un Heopsa piramīdas, izdarījis unikālus atklājumus un lauzis mītus par faraonu lāstiem. Šķiet, pasaulē nav cita cilvēka, kurš tik daudz zinātu par Ēģiptes seno vēsturi un tās senlietām.

1916. gada 15. septembrī Francijā pie Sommas notika pirmais tanku uzbrukums pasaules vēsturē – britu armija Pirmā pasaules kara Rietumu frontē pret vāciešiem izmantoja tankus "Mark I".

14. septembrī atzīmējam jubileju vienam no Latvijas valsts pamatlicējiem un ievērojamākajiem pirmās neatkarības desmitgades valstsvīriem Jānim Čakstem. Viņš dzimis 1859. gada 14. septembrī.

Līdz 17. gadsimta trīsdesmitajiem gadiem pasta pārvadājumi kā smags slogs gūlās uz zemnieku pleciem – gan pašā Zviedrijā, gan arī tai piederošajā Vidzemē.

Renesanses tēlnieka Mikelandželo Buonaroti skulptūra "Dāvids" ir viens no spilgtākajiem sava laikmeta iemiesojumiem mākslas tēlā. Ir zināms, ka darbu pie marmora skulptūras tēlnieks uzsācis 1501. gada 13. septembrī.

Gustava Mālera 8. simfonija – viens no vērienīgākajiem skaņdarbiem korim un orķestrim – savu pirmatskaņojumu ar autoru pie diriģenta pults piedzīvoja Minhenē 1910. gada 12. septembrī.

2001. gada 11. septembris iezīmēja spēju un negaidītu pagriezienu Amerikas Savienoto Valstu (ASV) un visas cilvēces vēsturē. Šajā dienā islāmistu teroristi no grupējuma "Al-Qaeda" ar nolaupītiem civilajiem lidaparātiem ietriecās Pasaules tirdzniecības centrā Ņujorkā un Pentagona ēkā, izraisot gandrīz 3000 cilvēku bojāeju, uz ko ASV reaģēja ar plašām militārām akcijām visā pasaulē.
Svarīgākais šobrīd


















