Dzīve & Stils / Dārzs un mājas
Mitra augsne un saulains laiks – ideāli apstākļi dārza mēslošanai
Dārzu jāmēslo, kad spīd saule, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” atgādināja Jāņa Aldermaņa dārzniecības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne. Pirms mēslošanas svarīgi augsni kārtīgi salaistīt, bet, tā kā pēdējā laikā lielā Latvijas daļā piedzīvotas ilgstošas lietavas, jāizvērtē, vai tas nepieciešams.
Kuldīgā seniori ierīko garšaugu dārzu
Arī šogad Latvijā ne vienā vien mazdārziņā aug sēklas un stādi, kurus dāvinājis Borisa un Ināras Teterevu fonds. Programmā “Pats savam saimes galdam” fonds palīdz rosīgiem cilvēkiem, kuriem nepieciešams atbalsts, lai mazdārziņos varētu izaudzēt krājumus ziemai. Kuldīgas senioru skola programmā piedalās otro reizi. Nebaidoties eksperimentēt, kopīgi ar fondu ne tikai palīdzēts senioriem dārza darbos, bet pirmo reizi tapis arī garšaugu dārzs.
Dārzus pārņem bumbieru–kadiķu rūsa; kā ar to cīnīties?
Bumbieru–kadiķu rūsa ir sēne, kura uz inficētu kadiķu stumbriem, pateicoties labvēlīgiem laika apstākļiem, visā savā oranžajā krāšņumā parādās pavasarī. Šogad maijā sēne par sevi atgādināja visā Latvijas teritorijā, diemžēl – iznīcinot ne tikai skaistumkrūmus, bet arī bumbieres.
Kā siltināt vecu dārza māju
Siltinot vecu dārza māju, jāpatur prātā, ka reiz liktais siltinājuma materiāls pa gadiem ir nosēdies – ja tam vienkārši šūs virsū jaunu, tad augšpusē starp apdares dēļiem paliks spraugas, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” sacīja būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Vecas koka grīdas atjaunošana. Ko darīt ar spraugām un naglām?
Koka grīdā spraugas starp dēļiem tīra, izmantojot rokas leņķa slīpmašīnu ar dimanta disku, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” ieteica Latvijas Amatniecības kameras biedrs, apdares darbu meistars Normunds Lindemanis. Viņš nerekomendēja spraugas taisīt ciet, piemēram, ar špakteli,  jo grīdas dēļi ir svārstīgi un ar laiku materiāls varētu izspraukties ārā.  
Pret dārza kaitēkļiem ar spožlapsenēm un līmes vairogiem
Spožlapsenes un  līmes vairogi ir labs veids, kā pasargāt dārzu no kaitēkļiem, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” ieteica dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska un Jāņa Aldermaņa dārzniecības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne. Turklāt maijs ir piemērots laiks, kad dārzā palaist spožlapsenes un izlikt līmes vairogus.
Kā atjaunot deformējušās betona sienas garāžā?
Ja betona garāžai, kurai abās pusēs ir zemes uzbērumi, deformējušās sienas, vispirms zeme jānorok, tad bloki jāizlīdzina, visbeidzot jāliek virsū ģeomembrāna un atkal jāaizrok ciet zeme, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” skaidroja būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Laiks stādīt zemenes! Mūsdienīgas ogu audzēšanas gudrības
Maija sākums ir īstais laiks zemeņu stādīšanai. Ogu audzēšanu var atvieglot gan stādīšana podos vai kastēs, gan mulčējamās plēves izmantošana, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja  zemeņu audzētājs Guntars Dzērve un Dārzkopības institūta pētniece Ieva Kalniņa.
Kapu modes tendences: zemi dzīvžogi un zaļojoši «paklāji»
Izvēloties kapu apstādījumus, primāri jāpievērš uzmanība vietai – tā ir saulaina vai ēnaina. Mūsdienās jaunveidotos kapos, kur koki vēl nav izauguši lieli, visu dienu ir atklāta saule. Attiecīgi jāizvēlas – ēnainā vietā augi, kuriem labāk tīk ēna, saulainā – saulmīļi.  Par modes tendencēm kapu iekopšanā un tam piemērotākajiem augiem stāstīja daiļdārzniece, Skaistiedarzi.lv ainavu arhitekte Dace Lukševica.
Kā dārzu pasargāt aukstajās pavasara naktīs
Lai šajā pavasarī augus pasargātu no zemajām temperatūrām naktīs, siltumnīcās ir jādomā par papildu siltuma nodrošināšanu, savukārt augi jāpiesedz ar agrotīklu, Latvijas Radio norādīja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils.
Jau otro pavasari Covid-19 pandēmija «uzkarsē» pieprasījumu pēc stādiem
Lai kā gatavotos pavasarim, nekad nebūsi gatavs – šādu gudrību pauž stādu audzētavas “Blīdene” izpilddirektors Jānis Rullis, kurš atklāj, ka stādu piegādāšana nekad neapstājas. Pieprasīts ir viss – sākot no sezonai aktuāliem ziediem un ziemcietēm un beidzot ar košumkrūmiem un lieliem kokiem. Turklāt šis ir otrais pavasaris, kad pieprasījumu “uzkarsē” Covid-19 pandēmijas sekas, kas šajā gadījumā ir pozitīvas. Cilvēki vairāk laika pavada mājās un brīvajos brīžos var nodoties dārza labiekārtošanai. 
Ikšķilē Sandra Stabinge lolo senas saldo zirņu sēklas
Bieži vien dārzā audzējam pupiņas vai kartupeļus, kuru sēklu esam nopirkuši nevis veikalā, bet tās iedevusi vecmāmiņa vai kaimiņiene. Izrādās, paši to nezinot, cilvēki tādā veidā saglabā kultūraugu daudzveidību. Šopavasar Latvijā veidojas augu un sēklu maiņas punkti un Ikšķilē tādu izveidojusi Sandra Stabinge.
Vai no veikala dārzeņu un augļu atlikumiem iespējams izaudzēt brangus stādus?
Pienākot pavasarim, var apstādīt kādu zemes pleķīti un pašam izaudzēt pirmos zaļumus. Interneta vietnē "Pinterest" atrodami dažādi padomi, kā izaudzēt garšaugus, burkānus, tomātus ne tikai dārzā, bet arī rokas stiepiena attālumā – uz palodzes, savukārt popularitāti "Instagram" guvusi ēdiena pārpalikumu stādīšana. LSM.lv pēta, vai ir iespējams izaudzēt kvalitatīvus, ēdamus stādus no sēklām, kas veikalā pirkti kā dārzeņi. 
Dārzkopības influencere Rīgas mikrorajonā: Vasarā salātlapas un garšaugus nepērku vispār
Pirms pāris gadiem dārzkopība vēl nebija stilīga, taču nu arvien vairāk dārzniecības entuziastu sociālajos tīklos veido kopienas, kurās dalās ar pašu izaudzētajiem lepnumiem, efektīvākajiem mēslojuma veidiem, lētākajiem telpaugiem piemājas bodītēs. Viena no zināmākajām dārzkopības influencerēm ir satura mārketinga speciāliste un "Instagram" konta "@uz palodzes" veidotāja Ieva Reinholde, kura Rīgas mikrorajonā aprūpē desmitiem augu.  
Jāmēslo, kad bērziem plaukst lapas. Dārza darbi aprīlī
Augsni vislabāk mēslot, kad bērziem plaukst lapas, jo šobrīd, kad gaiss vēl nav iesilis, augi nespēj uzņemt vērtīgās vielas, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot”  sacīja dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.
Svarīgākais šobrīd