
Dzīve & Stils / Dārzs un mājas


Pirmās pavasara vēsmas īpaši jūtamas lauku apkurināmajās siltumnīcās, kur izauguši pirmie tomātu stādi un uzziedējušas atraitnītes. Aizputes dārzniecībā vēl kādu laiku šogad turpinās audzēt sīpolu lokus un diedzēt dažādus mikrozaļumus, kas pēdējos gados palikuši iecienīti, bet pēc tam sāksies dažādu stādu laiks. Nekādas ekonomiskās sekas Covid-19 pandēmijai līdz šim audzētāji nav izjutuši.

Augļkoki jāizgriež, kad temperatūra vairs nenoslīd zemāk par mīnuss pieciem grādiem, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” ieteica kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.

Pavasaris ir laiks, kad daudzi pastiprināti rūpējas par savu veselību. Vitamīnus savās mājās varam izaudzēt arī paši, piemēram, mikrozaļumos ir teju visu grupu vitamīni, enzīmi, minerālvielas un antioksidanti, kas aizsargā ķermeni no dažādām kaitīgām vielām, raidījumā “Vides fakti” skaidroja mikrozaļumu audzētājs Viljams Dāvidsons. Vienlaikus ir būtiski pievērst uzmanību sēklu izcelsmei.

Gerberas ir vieni no populārākajiem grieztajiem ziediem to estētiskā un vienkāršā izskata dēļ. Tās atgādina milzīgus margrietiņu ziedus, tomēr audzēšana ir visai sarežģīta, jo nepieciešams nodrošināt īpašus apstākļus. Spītējot nepiemērotajiem klimatiskajiem apstākļiem un lielajām audzēšanas izmaksām, Latvijā radītas apmēram 40 šķirnes. Par gerberu atvešanu uz Eiropu, uzglabāšanu grieztā veidā un Latvijā izveidotajām šķirnēm stāsta segto platību krāšņumaugu pētniece un selekcionāre Lauma Ozoliņa.

Latvijas Universitātes (LU) Botāniskajā dārzā pilnziedā šobrīd acāliju kolekcija, kas ir viena no lielākajām Eiropā. Tagad siltumnīcas slēgtas, taču acāliju izstāde ir apskatāma caur Palmu mājas vestibila logu.

Siltinot vecu koka māju, spraugas starp dēļiem nevajag aizpildīt ar putām, jo tas būs īslaicīgs risinājums – ne ilgāk kā uz pusotru gadu, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” sacīja tehnisko zinātņu doktors, būveksperts Juris Biršs.

Mitrums mājas bēniņos var veidoties, ja ir slikta ventilācija – gaiss iekļūst iekšā, bet tam nav, kur izplūst ārā, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” skaidroja būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.

Prusaku skaita samazināšanos ietekmējuši spēcīgi ķīmiskie tīrīšanas līdzekļi, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” pieļāva Rīgas Zooloģiskā dārza izglītības speciālists Ingmārs Līdaka.

Augļu koku vainagu var veidot jau tagad, bet kauleņkokiem to labāk darīt neilgi pirms lapu plaukšanas, jo nevar paredzēt, cik lielas būs gaisa temperatūras svārstības, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.

Šobrīd jau vajadzētu būt iesētam tam, kam augšana prasa ilgāku laiku, piemēram, paprikai, asajiem pipariem, pētersīļiem, selerijai, arī ziediem ar sīkām sēkliņām – lobēlijām, alisītēm, petūnijām, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” aktuālos dārza darbus komentēja Jāņa Aldermaņa dārzniecības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne. Ja tas vēl nav izdarīts, pēdējais brīdis ķerties klāt sēšanas darbiem.

Pirmie pavasara vēstneši klāt. Šur tur dzirdami cīruļu treļļi un piesaulītē zied pirmās sniegpulkstenītes. Un pavisam noteikti pavasaris jau ienācis puķkopja un selekcionāra Jāņa Rukšāna saimniecībā Raiskuma pagastā. Tur no ziemas miega izlīduši un pumpurus atver neredzētu krāsu un toņu krokusi. Uzziedējis īsts krokusu pasaules brīnums – rozā krokuss.

Iegādājoties jaunu laminātu, veikalos esošos paraugus vajadzētu aplūkot rūpīgi. To mudina darīt Zane, kuras ģimene iegādājās laminātu, bet pēc saņemšanas pamanīja izbalējumu, kuru gan veikals, gan ražotājs neuzskata par defektu.

Pavasarī pieejamā plašajā augu maisījumu vai substrātu klāstā var apjukt pat profesionālis. Katrai kultūrai būs piemērots savs substrāts – smalkās frakcijas derēs mazākiem stādiem, savukārt lielāka frakcija noderēs siltumnīcai vai lieliem augiem, skaidroja SIA “Laflora” projektu vadītāja Sabīne Alta

Jau piekto gadu Gunta Būmane Valmieras pagastā Burtnieku novadā audzē batātes, tautā sauktas arī par saldo kartupeli. Pēc internetā noskatīta video, kur batātes audzē hektāriem lielā platībā Ukrainā, sievietē radās interese izmēģināt ražu iegūt piemājas dobēs.

Pamatīgā, sniegotā ziema var sniegt labumu ne tikai dārza augiem, bet arī siltumnīcai, Latvijas Radio norādīja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils. Šobrīd ir īstais laiks, lai sniegu dāsni sanestu siltumnīcā, tādējādi mitrinot augsni un palīdzot zemei ātrāk atkust.

Ja mājā ierīko siltās grīdas, nevajag steigties atbrīvoties no radiatoriem, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” ieteica būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.

Šobrīd Latvijā noteikti tirdzniecības ierobežojumi un veikalos nevar iegādāties arī sēklas. Lai gan sēklu veikali piedāvā tās nopirkt gan interneta veikalā, gan distancēti – pasūtot un pēc tam preci paņemot veikalā, šis pakalpojums nav pieejams visiem un iepirkšanās internetā prasa papildu izdevumus par piegādi. Kādas vēl ir mazdārziņu īpašnieku iespējas nopirkt sēklas?

Dārzkopības institūta pētniece Māra Skrīvele sarakstījusi grāmatu “Es mācos augļkopību”, kurā aplūkota augļkopības nozares attīstību dažādos laika posmos Latvijā 100 gadu garumā. Augļkopības nozares attīstība tiek analizēta no šodienas zināšanu un pētnieces 60 gadu darba pieredzes skatupunkta.

Biedrība „Slow Food Straupe”, kuras darbība vairāk zināma saistībā ar Straupes lauku labumu tirdziņu organizēšanu, tagad laidusi klajā izzinošu bukletu „Pupiņas atkal modē”, lai popularizētu vietējo zemnieku produkciju. Šajā bukletā gan stāsts par vienu no Latvijā lielākajām pupiņu kolekcijām zemnieku saimniecībā „Zutiņi”, gan arī daudzas jaunas pupiņu ēdienu receptes.

Lai iekštelpās varētu justies labi, tās jāvēdina kā minimums trīs līdz četras reizes dienā, uz 10 līdz 15 minūtēm plaši atverot logu, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš.
Svarīgākais šobrīd


















