Dzīve & Stils / Dārzs un mājas
Pirmās pavasara vēsmas īpaši jūtamas lauku apkurināmajās siltumnīcās
Pirmās pavasara vēsmas īpaši jūtamas lauku apkurināmajās siltumnīcās, kur izauguši pirmie tomātu stādi un uzziedējušas atraitnītes. Aizputes dārzniecībā vēl kādu laiku šogad turpinās audzēt sīpolu lokus un diedzēt dažādus mikrozaļumus, kas pēdējos gados palikuši iecienīti, bet pēc tam sāksies dažādu stādu laiks. Nekādas ekonomiskās sekas Covid-19 pandēmijai līdz šim audzētāji nav izjutuši. 
Audzējot mikrozaļumus, jāizvēlas šim mērķim paredzētas sēklas
Pavasaris ir laiks, kad daudzi pastiprināti rūpējas par savu veselību. Vitamīnus savās mājās varam izaudzēt arī paši, piemēram, mikrozaļumos ir teju visu grupu vitamīni, enzīmi, minerālvielas un antioksidanti, kas aizsargā ķermeni no dažādām kaitīgām vielām, raidījumā “Vides fakti” skaidroja mikrozaļumu audzētājs Viljams Dāvidsons. Vienlaikus ir būtiski pievērst uzmanību sēklu izcelsmei.
Latvijā radīts ap 40 gerberu šķirņu par spīti nepiemērotajiem apstākļiem
Gerberas ir vieni no populārākajiem grieztajiem ziediem to estētiskā un vienkāršā izskata dēļ. Tās atgādina milzīgus margrietiņu ziedus, tomēr audzēšana ir visai sarežģīta, jo nepieciešams nodrošināt īpašus apstākļus. Spītējot nepiemērotajiem klimatiskajiem apstākļiem un lielajām audzēšanas izmaksām, Latvijā radītas apmēram 40 šķirnes. Par gerberu atvešanu uz Eiropu, uzglabāšanu grieztā veidā un Latvijā izveidotajām šķirnēm stāsta segto platību krāšņumaugu pētniece un selekcionāre Lauma Ozoliņa.
Kāpēc koka mājas siltināšanai nedrīkst izmantot putas?
Siltinot vecu koka māju, spraugas starp dēļiem nevajag aizpildīt ar putām, jo tas būs īslaicīgs risinājums – ne ilgāk kā uz pusotru gadu, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” sacīja tehnisko zinātņu doktors, būveksperts Juris Biršs.
Ar kauleņkoku apgriešanu martā nevajag steigties. Dārza padomi
Augļu koku vainagu var veidot jau tagad, bet kauleņkokiem to labāk darīt neilgi pirms lapu plaukšanas, jo nevar paredzēt, cik lielas būs gaisa temperatūras svārstības, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.
No mazas sēkliņas līdz brangam stādam. Sēšanas padomi
Šobrīd jau vajadzētu būt iesētam tam, kam augšana prasa ilgāku laiku, piemēram, paprikai, asajiem pipariem, pētersīļiem, selerijai, arī ziediem ar sīkām sēkliņām – lobēlijām, alisītēm, petūnijām, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” aktuālos dārza darbus komentēja Jāņa Aldermaņa dārzniecības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne. Ja tas vēl nav izdarīts, pēdējais brīdis ķerties klāt sēšanas darbiem. 
Kā atrast piemērotu augsnes maisījumu?
Pavasarī pieejamā plašajā augu maisījumu vai substrātu klāstā var apjukt pat profesionālis. Katrai kultūrai būs piemērots savs substrāts – smalkās frakcijas derēs mazākiem stādiem, savukārt lielāka frakcija noderēs siltumnīcai vai lieliem augiem, skaidroja SIA “Laflora” projektu vadītāja Sabīne Alta
Kāpēc siltumnīcu ir vērts piekraut pilnu ar sniegu līdz jumtam?
Pamatīgā, sniegotā ziema var sniegt labumu ne tikai dārza augiem, bet arī siltumnīcai, Latvijas Radio norādīja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils. Šobrīd ir īstais laiks, lai sniegu dāsni sanestu siltumnīcā, tādējādi mitrinot augsni un palīdzot zemei ātrāk atkust.
Kādas ir mazdārziņu īpašnieku iespējas nopirkt sēklas?
Šobrīd Latvijā noteikti tirdzniecības ierobežojumi un veikalos nevar iegādāties arī sēklas. Lai gan sēklu veikali piedāvā tās nopirkt gan interneta veikalā, gan distancēti – pasūtot un pēc tam preci paņemot veikalā, šis pakalpojums nav pieejams visiem un iepirkšanās internetā prasa papildu izdevumus par piegādi. Kādas vēl ir mazdārziņu īpašnieku iespējas nopirkt sēklas?
Grāmatā «Es mācos augļkopību» apkopota nozares attīstība 100 gadu garumā
Dārzkopības institūta pētniece Māra Skrīvele sarakstījusi grāmatu “Es mācos augļkopību”, kurā aplūkota augļkopības nozares attīstību dažādos laika posmos Latvijā 100 gadu garumā. Augļkopības nozares attīstība tiek analizēta no šodienas zināšanu un pētnieces 60 gadu darba pieredzes skatupunkta.
Krimuldas saimniecībā – plaša pupiņu kolekcija; vēlas popularizēt un saglabāt vietējās šķirnes
Biedrība „Slow Food Straupe”, kuras darbība vairāk zināma saistībā ar Straupes lauku labumu tirdziņu organizēšanu, tagad laidusi klajā izzinošu bukletu „Pupiņas atkal modē”, lai popularizētu vietējo zemnieku produkciju. Šajā bukletā gan stāsts par vienu no Latvijā lielākajām pupiņu kolekcijām zemnieku saimniecībā „Zutiņi”, gan arī daudzas jaunas pupiņu ēdienu receptes.
Speciālisti: Telpas jāvēdina vismaz trīs četras reizes dienā
Lai iekštelpās varētu justies labi, tās jāvēdina kā minimums trīs līdz četras reizes dienā, uz 10 līdz 15 minūtēm plaši atverot logu, Latvijas Radio 1  raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš.
Svarīgākais šobrīd