
Dzīve & Stils / Dārzs un mājas


Dārzs un mājas

Lielā sniega sega nāk par labu laikus neapsegtajām rozēm, taču skujeņiem tā ir par smagu un var aplauzt zarus, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.

Izvēloties logus savai mājai vai dzīvoklim, ieteicams griezties pie profesionāļiem, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs, eksperts Ivars Buls. Laiks, kas tiks veltīts, izpētot gan dokumentāciju, gan logu uzbūvi, atmaksāsies ilgtermiņā, uzsvēra šīs pašas asociācijas eksperts Atis Jumiķis.

Jebkuru laminātu ir svarīgi apstrādāt precīzi pēc norādēm instrukcijā, Latvijas Radio 2 raidījumā "No pamatiem līdz jumtam" uzsvēra sertificēts būvinženieris un būveksperts Juris Biršs.

Ja jaunus koka būvmateriālus apsēduši koksngrauži, koksne jādezinficē ar antiseptisku līdzekli pret kukaiņiem, Latvijas Radio 2 raidījumā "No pamatiem līdz jumtam" ieteica inženierzinātņu doktors, sertificēts būvinženieris Juris Biršs. Savukārt, lai izvairītos no šādas problēmas, jāizmanto pilnībā neskarti kokmateriāli, kā arī būves tuvumā nedrīkst uzglabāt nemizotus kokmateriālus.

Jaunzēlandes iedzīvotāja Kolina Kreiga-Brauna dārzā izaudzis pasaulē lielākais kartupelis. Saimnieks tupeni nejauši atrada, ravējot kādreizējo gurķu dobi.

Visizplatītākais kāpostaugu grupas dārzenis ir galviņkāposts, taču pie tās pieder arī brokoļi, lapu kāposti, ziedkāposti, dekoratīvie un citi. Par kāpostiem dažādu tautu virtuvēs, to skābēšanas vēsturi un Latvijā radītajām, bet izzudušajām šķirnēm stāsta Dārzkopības institūta vadošā pētniece Līga Lepse.

Ja dārzā ir skaisti iekopts mauriņš, tad rudenī nesavāktas lapas var veicināt pūšanu un sabojāt to, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska. Vienlaikus pilnīgi visas lapas no dārza aizvākt nevajadzētu, jo tās dod iespēju pārziemot ezīšiem.

Arvien vairāk latviešu ēdienkartē iecienīta ir pasaulē lielākā oga – ķirbis. Tam piemīt liela krāsu, garšas, formas un izmēra dažādība. Ķirbis satur E, A, B un C vitamīnus un ir viena no retajām dārza veltēm, no kuras izmantojams un uzturā lietojams pilnīgi viss – gan miza, gan sēklas, gan, protams, mīkstums. Par mizas praktisko pielietojumu, ķirbja krāsu daudzveidību un uzglabāšanu stāsta ķirbju kolekcionāre un audzētāja Saiva Pekuse.

"Latvijas lielākā ķirbja čempionātā" šogad uzvaras laurus plūkusi Irina Badovska, kuras izaudzētā dižoga sasniegusi 294 kilogramu (kg) svaru. Savukārt otro un trešo vietu ieņēma Gatis Badovskis attiecīgi ar 263,5 kg un 183 kg smagiem ķirbjiem, informēja čempionāta rīkotāja "Maxima Latvija" pārstāvji.

Šoruden dārzā ieteicams vēl iestrādāt organisko mēslojumu, mulčēt augus, kā arī sagrābt un no augļu dārziem aizvākt kritušās lapas, Latvijas Radio norādīja Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils. Līdz oktobra beigām var pagūt iestādīt arī augļu kokus un ogulājus.

Tā kā šogad rudens ir vēsāks, Austrumlatvijā jau iestājies pēdējais brīdis ķiploku stādīšanai, Latvijas Radio norādīja Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils.

Ābeles ir pirmie kultivētie koki pasaulē, un to augļi plaši tiek lietoti kulinārijā, gan gatavojot izsmalcinātus ēdienus, gan vadoties pēc paaudzēs mantotām, tradicionālām receptēm. Šīs rudens veltes novērtētas arī to veselīgā sastāva dēļ – ābolos ir vairāk nekā 50 dažādu vitamīnu. Par vienīgo ābeļu savvaļas sugu Eiropā, aktuālākajām kaitēm un ceturtdaļgadsimtu ilgo darbu līdz šķirnes tapšanai stāsta Dārzkopības institūta vadošā pētniece Laila Ikase.

Svēra, mērīja, apbrīnoja un priecājās – šāda gaisotne sestdien valdīja Virkas muižas dārzā Kuldīgā. Te pirmo reizi sarīkoti "Ķirbju svētki", kuros noskaidroti arī dižākie ķirbji. To izaudzēšanā liela nozīme ir arī laikapstākļiem. Šī gada sausums tiem neesot bijis pa prātam.

Bosnietis Vojins Kušičs uzcēlis māju, kas rotē ap tās pamatiem. Viņš to paveicis, lai iepriecinātu sievu, kura nevarēja izlemt, kādu skatu vēlas redzēt pa logu.

Amerikas Savienoto Valstu Kalifornijas štatā notikušajā lielākā ķirbja čempionātā uzvaru guvis dārzkopis, kurš izaudzēja gandrīz 994 kilogramus smagu ogu. Kā panākuma “atslēgu” viņš minēja pareizu augsnes mēslošanu.

Ja vēlas krāsot virsmas, kas klātas ar krītu, vispirms krīts jānomazgā un jāapstrādā ar dziļumgrunti, uz kuras var klāt krāsu, vēlams uz ūdens bāzes, kas ir bez smakas un nesmērē, skaidroja inženierzinātņu doktors, sertificēts būvinženieris Juris Biršs.

Dzeltenās krāsas skābie un ar patīkamu aromātu apveltītie krūmcidoniju augļi ir bagāti ar C vitamīnu. Par ziemeļu citroniem dēvētās cidonijas parasti nogatavojas no septembra sākuma līdz oktobra vidum. Par krūmcidonijām kā dekoratīvu augu, to pārstrādes iespējām un Latvijā reģistrētajām šķirnēm stāsta cidoniju audzētājs un “Krūmcidoniju augļkultūras attīstības biedrības Latvijā” dibinātājs un vadītājs Nauris Jurgenbergs.

Sagrābātas lapas rudenī var salasīt mucās, uzlikt tām virsū nedaudz zemes, atstāt pārziemošanai un vasarā tur stādīt gurķus – ar šādu metodi dalījās gleznotāja Sigita Daugule, kura savā dārziņā Rīgā audzē gan dekoratīvus augus, gan dažādus dārzeņus.

Ja gaisa temperatūrai ir tendence pazemināties zem trīs gādiem, veicot būvniecības darbus, obligāti jāpievieno pretsala piedevas, skaidroja inženierzinātņu doktors, sertificēts būvinženieris Juris Biršs.

Ja dzīvokļa sienas būs siltinātas, uz tām neveidosies mitrums un tās nepelēs, to Latvijas Radio raidījumā "No pamatiem līdz jumtam" skaidroja sertificēts būvinženieris un būveksperts Juris Biršs.
Svarīgākais šobrīd


















