Dzīve & Stils / Dārzs un mājas
Eksperti: Logu izvēles uzticēšana profesionāļiem atmaksāsies
Izvēloties logus savai mājai vai dzīvoklim, ieteicams griezties pie profesionāļiem, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja Latvijas Logu un durvju ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs, eksperts Ivars Buls. Laiks, kas tiks veltīts, izpētot gan dokumentāciju, gan logu uzbūvi, atmaksāsies ilgtermiņā, uzsvēra šīs pašas asociācijas eksperts Atis Jumiķis.
Kā cīnīties ar koksngraužiem jaunos kokmateriālos? Skaidro būveksperts
Ja jaunus koka būvmateriālus apsēduši koksngrauži, koksne jādezinficē ar antiseptisku līdzekli pret kukaiņiem,  Latvijas Radio 2 raidījumā "No pamatiem līdz jumtam" ieteica inženierzinātņu doktors, sertificēts būvinženieris Juris Biršs. Savukārt, lai izvairītos no šādas problēmas, jāizmanto pilnībā neskarti kokmateriāli, kā arī būves tuvumā nedrīkst uzglabāt nemizotus kokmateriālus.
Jaunzēlandē izaudzis rekordkartupelis
Jaunzēlandes iedzīvotāja Kolina Kreiga-Brauna dārzā izaudzis pasaulē lielākais kartupelis. Saimnieks tupeni nejauši atrada, ravējot kādreizējo gurķu dobi.
Vērtīgais kāposts – kā ārzemju šķirnes izkonkurēja vietējās
Visizplatītākais kāpostaugu grupas dārzenis ir galviņkāposts, taču pie tās pieder arī brokoļi, lapu kāposti, ziedkāposti, dekoratīvie un citi. Par kāpostiem dažādu tautu virtuvēs, to skābēšanas vēsturi un Latvijā radītajām, bet izzudušajām šķirnēm stāsta Dārzkopības institūta vadošā pētniece Līga Lepse.
Lapas rudenī sagrābt vai atstāt? Atbild dārzkope
Ja dārzā ir skaisti iekopts mauriņš, tad rudenī nesavāktas lapas var veicināt pūšanu un sabojāt to, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska. Vienlaikus pilnīgi visas lapas no dārza aizvākt nevajadzētu, jo tās dod iespēju pārziemot ezīšiem.
Kas ķirbi pirms 20 gadiem padarīja populāru Latvijā?
Arvien vairāk latviešu ēdienkartē iecienīta ir pasaulē lielākā oga – ķirbis. Tam piemīt liela krāsu, garšas, formas un izmēra dažādība. Ķirbis satur E, A, B un C vitamīnus un ir viena no retajām dārza veltēm, no kuras izmantojams un uzturā lietojams pilnīgi viss – gan miza, gan sēklas, gan, protams, mīkstums. Par mizas praktisko pielietojumu, ķirbja krāsu daudzveidību un uzglabāšanu stāsta ķirbju kolekcionāre un audzētāja Saiva Pekuse.
Par lielāko ķirbi šogad atzīta 294 kilogramus smaga dižoga
"Latvijas lielākā ķirbja čempionātā" šogad uzvaras laurus plūkusi Irina Badovska, kuras izaudzētā dižoga sasniegusi 294 kilogramu (kg) svaru. Savukārt otro un trešo vietu ieņēma Gatis Badovskis attiecīgi ar 263,5 kg un 183 kg smagiem ķirbjiem, informēja čempionāta rīkotāja "Maxima Latvija" pārstāvji.  
Pēdējie dārza darbi – organiskais mēslojums, lapas un mulčēšana
Šoruden dārzā ieteicams vēl iestrādāt organisko mēslojumu, mulčēt augus, kā arī sagrābt un no augļu dārziem aizvākt kritušās lapas, Latvijas Radio norādīja Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils. Līdz oktobra beigām var pagūt iestādīt arī augļu kokus un ogulājus.
Ar ķiploku stādīšanu šoruden jāpasteidzas. Dārza padoms
Tā kā šogad rudens ir vēsāks, Austrumlatvijā jau iestājies pēdējais brīdis ķiploku stādīšanai, Latvijas Radio norādīja Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais speciālists dārzkopībā Māris Narvils.
Jaunai šķirnei nepieciešama ceturdaļa gadsimta. Ar kādiem āboliem lepojas Latvijā?
Ābeles ir pirmie kultivētie koki pasaulē, un to augļi plaši tiek lietoti kulinārijā, gan gatavojot izsmalcinātus ēdienus, gan vadoties pēc paaudzēs mantotām, tradicionālām receptēm. Šīs rudens veltes novērtētas arī to veselīgā sastāva dēļ – ābolos ir vairāk nekā 50 dažādu vitamīnu. Par vienīgo ābeļu savvaļas sugu Eiropā, aktuālākajām kaitēm un ceturtdaļgadsimtu ilgo darbu līdz šķirnes tapšanai stāsta Dārzkopības institūta vadošā pētniece Laila Ikase.
Sver, mēra, apbrīno un priecājas - Kuldīgas pusē tiekas «Ķirbju svētkos»
Svēra, mērīja, apbrīnoja un priecājās – šāda gaisotne sestdien valdīja Virkas muižas dārzā Kuldīgā. Te pirmo reizi sarīkoti "Ķirbju svētki", kuros noskaidroti arī dižākie ķirbji. To izaudzēšanā liela nozīme ir arī laikapstākļiem. Šī gada sausums tiem neesot bijis pa prātam. 
ASV šogad milzīgākais ķirbis – teju tonnu smags
Amerikas Savienoto Valstu Kalifornijas štatā notikušajā lielākā ķirbja čempionātā  uzvaru guvis dārzkopis, kurš izaudzēja gandrīz 994 kilogramus smagu ogu. Kā panākuma “atslēgu” viņš minēja pareizu augsnes mēslošanu. 
Cidonijas jeb ziemeļu citroni, kas Latvijā nokļuvuši nejauši
Dzeltenās krāsas skābie un ar patīkamu aromātu apveltītie krūmcidoniju augļi ir bagāti ar C vitamīnu. Par ziemeļu citroniem dēvētās cidonijas parasti nogatavojas no septembra sākuma līdz oktobra vidum. Par krūmcidonijām kā dekoratīvu augu, to pārstrādes iespējām un Latvijā reģistrētajām šķirnēm stāsta cidoniju audzētājs un “Krūmcidoniju augļkultūras attīstības biedrības Latvijā” dibinātājs un vadītājs Nauris Jurgenbergs.
Sagrābtās lapas pataupi gurķu audzēšanai vasarā! Dārza padoms
Sagrābātas lapas rudenī var salasīt mucās, uzlikt tām virsū nedaudz zemes, atstāt pārziemošanai un vasarā tur stādīt gurķus – ar šādu metodi dalījās gleznotāja Sigita Daugule, kura savā dārziņā Rīgā audzē gan dekoratīvus augus, gan dažādus dārzeņus.
Svarīgākais šobrīd