Dzīve & Stils / Dārzs un mājas
Speciālists: Lielus kokus pareizi var aprūpēt tikai arborists
Lieli koki, kas ieskauj māju, ir jāaprūpē kokkopim jeb arboristam, kurš spēs profesionāli novērtēt, vai tie neapdraud īpašumu. Par lielo piemājas liepu, ozolu, lapegļu un citu senatnes liecinieku kopšanu Latvijas Radio 2 raidījumā “Radio vilks dabā” stāstīja arborists Jānis Vilks.
Dārznieku padomi: Kā augļkokus un košumkrūmus glābt no kaitēkļiem
Augu mīļotāji “pieredzes apmaiņas” forumos nereti uzdodas par ekspertiem, iesakot pret kaitēkļiem izmantot līdzekļus, kas nobeidz ja ne pašus augus, tad liekot ciest arī vērtīgajiem kukaiņiem. Tāpēc drošus padomus, kā apkarot augļkoku un košumkrūmu kaitēkļus, sniedza dārzkopības ekspertes – Jāņa Aldermaņa dārzniecības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne un kokaudzētavas “Dzērves” saimniece Maruta Kaminska.
Saimniece Tukuma novadā par godu vecmāmiņai veido pujeņu dārzu 
Kopš peonijas atkal tiek atzītas par modernām puķēm, tās ne tikai aug piemājas dobēs, bet aizvien biežāk tiek veidoti arī apskates dārzi un tām ir arī savi svētki. Savu peoniju dārzu, kurā jau iestādītas 400 šķirnes krāšņo ziedu, veido arī ''Romju'' saimniece Laila Leja Tukuma novadā. Par godu vecmāmiņai tas gan būšot nevis peoniju, bet gan pujeņu jeb pojeņu dārzs.  
Kurš var pieteikties «Altum» atbalsta programmai privātmāju siltināšanai?
“Altum” jaunajai atbalsta programmai privātmāju energoefektivitātes uzlabošanai var pieteikties tie, kuru apgādībā ir un kopā dzīvo vismaz trīs bērni vai trešais tiek gaidīts, vai, ja privātmāja atrodas ārpus Rīgas un Jūrmalas un tām piegulošo novadu – Mārupes, Olaines, Ķekavas, Salaspils, Ropažu un Ādažu – administratīvās teritorijas, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja “Altum” Energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja Ieva Vērzemniece.
Beicēta koka krēsla atjaunošana. Kā to paveikt paša spēkiem?
Atjaunojot beicēta koka krēsla krāsu, vēlams neizmantot grīdas laku, jo pēc tam, vēloties mēbeli padarīt autentiskāku, tās noņemšana var sagādāt pamatīgas grūtības, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” padomu sniedza “Bergman Restoration Company” firmas īpašnieks, restaurators un visa antīkā cienītājs Ralfs Bergmanis.
Mitra augsne un saulains laiks – ideāli apstākļi dārza mēslošanai
Dārzu jāmēslo, kad spīd saule, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” atgādināja Jāņa Aldermaņa dārzniecības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne. Pirms mēslošanas svarīgi augsni kārtīgi salaistīt, bet, tā kā pēdējā laikā lielā Latvijas daļā piedzīvotas ilgstošas lietavas, jāizvērtē, vai tas nepieciešams.
Kuldīgā seniori ierīko garšaugu dārzu
Arī šogad Latvijā ne vienā vien mazdārziņā aug sēklas un stādi, kurus dāvinājis Borisa un Ināras Teterevu fonds. Programmā “Pats savam saimes galdam” fonds palīdz rosīgiem cilvēkiem, kuriem nepieciešams atbalsts, lai mazdārziņos varētu izaudzēt krājumus ziemai. Kuldīgas senioru skola programmā piedalās otro reizi. Nebaidoties eksperimentēt, kopīgi ar fondu ne tikai palīdzēts senioriem dārza darbos, bet pirmo reizi tapis arī garšaugu dārzs.
Dārzus pārņem bumbieru–kadiķu rūsa; kā ar to cīnīties?
Bumbieru–kadiķu rūsa ir sēne, kura uz inficētu kadiķu stumbriem, pateicoties labvēlīgiem laika apstākļiem, visā savā oranžajā krāšņumā parādās pavasarī. Šogad maijā sēne par sevi atgādināja visā Latvijas teritorijā, diemžēl – iznīcinot ne tikai skaistumkrūmus, bet arī bumbieres.
Kā siltināt vecu dārza māju
Siltinot vecu dārza māju, jāpatur prātā, ka reiz liktais siltinājuma materiāls pa gadiem ir nosēdies – ja tam vienkārši šūs virsū jaunu, tad augšpusē starp apdares dēļiem paliks spraugas, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” sacīja būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Vecas koka grīdas atjaunošana. Ko darīt ar spraugām un naglām?
Koka grīdā spraugas starp dēļiem tīra, izmantojot rokas leņķa slīpmašīnu ar dimanta disku, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” ieteica Latvijas Amatniecības kameras biedrs, apdares darbu meistars Normunds Lindemanis. Viņš nerekomendēja spraugas taisīt ciet, piemēram, ar špakteli,  jo grīdas dēļi ir svārstīgi un ar laiku materiāls varētu izspraukties ārā.  
Pret dārza kaitēkļiem ar spožlapsenēm un līmes vairogiem
Spožlapsenes un  līmes vairogi ir labs veids, kā pasargāt dārzu no kaitēkļiem, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” ieteica dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska un Jāņa Aldermaņa dārzniecības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne. Turklāt maijs ir piemērots laiks, kad dārzā palaist spožlapsenes un izlikt līmes vairogus.
Kā atjaunot deformējušās betona sienas garāžā?
Ja betona garāžai, kurai abās pusēs ir zemes uzbērumi, deformējušās sienas, vispirms zeme jānorok, tad bloki jāizlīdzina, visbeidzot jāliek virsū ģeomembrāna un atkal jāaizrok ciet zeme, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” skaidroja būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Laiks stādīt zemenes! Mūsdienīgas ogu audzēšanas gudrības
Maija sākums ir īstais laiks zemeņu stādīšanai. Ogu audzēšanu var atvieglot gan stādīšana podos vai kastēs, gan mulčējamās plēves izmantošana, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja  zemeņu audzētājs Guntars Dzērve un Dārzkopības institūta pētniece Ieva Kalniņa.
Kapu modes tendences: zemi dzīvžogi un zaļojoši «paklāji»
Izvēloties kapu apstādījumus, primāri jāpievērš uzmanība vietai – tā ir saulaina vai ēnaina. Mūsdienās jaunveidotos kapos, kur koki vēl nav izauguši lieli, visu dienu ir atklāta saule. Attiecīgi jāizvēlas – ēnainā vietā augi, kuriem labāk tīk ēna, saulainā – saulmīļi.  Par modes tendencēm kapu iekopšanā un tam piemērotākajiem augiem stāstīja daiļdārzniece, Skaistiedarzi.lv ainavu arhitekte Dace Lukševica.
Svarīgākais šobrīd