No pamatiem līdz jumtam

No pamatiem līdz jumtam 25.07.2022.

No pamatiem līdz jumtam

No pamatiem līdz jumtam 08.08.2022.

No pamatiem līdz jumtam 01.08.2022.

Būveksperts: Nopērkot nepabeigtu gāzbetona jaunbūvi, vispirms tā rūpīgi jāizžāvē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Iegādājoties nepabeigtu jaunbūvi no gāzbetona blokiem, jāņem vērā, ka pēc pirmā stāva uzbūvēšanas jābūvē dzelzsbetona josla, kā arī jau esošajām sienām jāizmēra mitruma līmenis un visa būve jādezinficē un jāizžāvē, citādi būs jācīnās ar pelējumu, Latvijas Radio 2 raidījumā "No pamatiem līdz jumtam" ieteica būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.

Raidījuma klausītājs Lauris jautāja: "Vēlos iegādāties nepabeigtu jaunbūvi. No gāzbetona blokiem uzmūrētas tikai sienas. Šādā stāvoklī ēka stāvējusi trīs gadus. Kādi ir riski, iegādājoties šādu jaunbūvi? Kādu jumta segumu Jūs ieteiktu? Jumtam ir četras plaknes."

No pamatiem līdz jumtam

Latvijas Radio 2 raidījumā  "No pamatiem līdz jumtam"  tehnisko zinātņu doktors, būveksperts Juris Biršs katru nedēļu sniedz padomus un atbild uz klausītāju jautājumiem par būvniecību, celtniecību un remontdarbiem.

Uzdodiet savu jautājumu, rakstot uz e-pastu [email protected] vai iesūtot to Latvijas Radio 2 mājaslapā!

Ēterā raidījums dzirdams pirmdienās no pulksten 19.05 līdz 19.35, savukārt  arhīvā to var noklausīties jebkurā laikā.

"Pirmais, kam ir jāpievērš uzmanība, kad iegādājamies šādu gāzbetonu, saprotam vienu, ka gāzbetons nav konstruktīvais materiāls. Tātad tas ir tikai pildmateriāls, un nevajag uz tā balstīt neko," uzsvēra Biršs. 

Tas nozīmē, ka pēc pirmā stāva uzbūvēšanas jāseko vismaz 10–16 centimetru biezai dzelzsbetona joslai, kas piespiež gāzbetonu un rada tā saucamo sprieguma izlīdzinājuma joslu visapkārt. Uz tās var būvēt nākošo stāvu. 

"Otrkārt, ir jāizmēra gāzbetona mitrums. Varu jau iepriekš pateikt, ka, ja trīs gadus ir pastāvējis šāds mūris, tas ir uzņēmis tik daudz mitruma, cik vienkārši ir iespējams.

Ja neko nedarīsim un pabeigsim būvi, apmēram četrus gadus jūs mocīsieties ar pelējumu un dažādām mitruma izpausmēm, smakām – pelējums būs nežēlīgs," skaidroja būveksperts. 

Viņš ieteica, pirmkārt, dezinficēt visas virsmas, lai tiktu galā jau ar esošo pelējumu, otrkārt, visu būvi izžāvēt, līdz mitruma līmenis gāzbetona sienās ir apmēram 10 procenti. 

"Beidzamais, ko es gribētu teikt – esiet gatavi, ka jums šī māja tomēr būs jāsiltina no ārpuses ar akmens vati, jo tas palīdzēs ātrāk izžūt šai mājai," Biršs piebilda. 

Savukārt atbildot uz otro klausītāja jautājumu par jumta izvēli, būveksperts atzina, ka jumta veidu ir ārkārtīgi daudz un svarīgāk par to, kāds jumts iegādāts, ir veidot pareizu tā konstrukciju. 

"Es vienmēr būšu par metāla falces jumtu ar pareizu ventilēšanu. Ja ēkai ir četras plaknes, tas nozīmē, ka gaiss ieiet pie pažobeles četrās sienu pusēs un nāk ārā pa visām četrām slīpajām diagonālajām korēm. Visām korēm jābūt ventilējošām," viņš ieteica.

"No pamatiem līdz jumtam"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti