Dzīve & Stils / Dārzs un mājas
Zaļumu dārziņu uz palodzes var iekopt jau janvārī
Šajā nedēļas nogalē jau var sākt domāt par augu sēšanu uz palodzes. Arī tik agros gada mēnešos var izaudzēt pētersīļus, lociņus un dažādus mikrozaļumus. Lai uz palodzes auguši zaļumi būtu gardi un neizstīdzējuši, jāpievērš uzmanība gaismai, gaisa mitrumam un ūdens cietībai, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja Jāņa Aldermaņa dārzniecības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne un dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.
Ciklamenas – košs uzmundrinājums tumšajos ziemas mēnešos
Izturīgās ciklamenas ar košiem ziediem mūs priecē aukstajos gadalaikos. Tām miera periods – atšķirībā no lielākās daļas puķu – ir tieši vasarā, kad citas puķes zied pilnā krāšņumā. Par ciklamenu jaukšanu ar Alpu vijolītēm, audzēšanu Kurzemē un uzglabāšanu grieztā veidā stāsta Nacionālā botāniskā dārza (NBD) Latvijas selekcijas telpaugu nodaļas vadošā dārzkopības speciāliste Silvija Rožkalne.
Laiks parūpēties par pirmajiem zaļumiem – aktuālie dārzkopju darbi
Līdz ar ziemas saulgriežiem, kad dienas gaismas pakāpeniski atkal kļūst vairāk, var sākt rūpēties par pirmajiem zaļumiem. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils Latvijas Radio norādīja, ka vispateicīgākie zaļumi audzēšanas šobrīd būs sīpolloki, jo tiem nevajag daudz gaismas. Tāpat eksperts ieteica virkni dārza darbu, ar kuriem nodarboties jau gada nogalē.
Pašu sarīkota uguņošana: Speciālisti atgādina svarīgāko drošai izpriecai
Tuvojoties daudzajām svētku brīvdienām, mediķi pauž bažas, vai jau tā lielo ārstniecības iestāžu noslodzi vēl nepalielinās dažādas sadzīves traumas, kuras var radīt pārgalvība, alkohola lietošana un pirotehnika. Par pirotehnikas lietošanu bažījas arī Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD), jo, tā kā, visticamāk, izpaliks pašvaldību organizētie kopīgie svētku salūti, lai nebūtu pulcēšanās, iespējams, ka vairāk cilvēku vēlēsies paši organizēt uguņošanu.
Pavasara simbols narcises – arī Brīvības piemineklim sava šķirne
Saulaini pavasara ziedi, kas popularitātes ziņā ierindojas uzreiz aiz tulpēm – narcises. Tās ar košiem un spilgtiem krāsu akcentiem pagalmos, dārzos, pilsētu apstādījumos un citviet priecē līdz pat jūnijam, bet par narcisēm jāsāk domāt jau agrā rudenī, kad ir to stādīšanas laiks. Par narcišu nozīmi Senajā Grieķijā, pirmajām pavasara vēstnesēm Viesturdārzā un ūdensžurku pārtikas rezervēm stāsta puķkopis, narcišu selekcionārs un pētnieks Jānis Rukšāns.
Kā radās populārākā Latvijā izveidotā egļu šķirne «Dundanga»
Ziemassvētku simbolu egli nereti uzlūko kā savvaļas augu, taču arī cilvēks ir pielicis savu roku šo skujkoku daudzveidības vairošanā. Rietumeiropā egļu selekcijas vēsture ir vismaz 200 gadus sena, Latvijā tā nav bijusi plaši izplatīta, bet zināmi sasniegumi ir arī mums. Kā savulaik radīja populārāko Latvijā izveidoto egļu šķirni 'Dundanga', kur atrodas mūsu valsts garākā, bet kur brangākā egle, stāsta Nacionālā botāniskā dārza vadošā dārzkopības speciāliste Linda Strode.
Kādas rūpes istabas augi vēlas ziemā? Iesaka puķkope
Arī telpaugiem, kuriem gādīgi saimnieki nodrošina mūžīgo vasaru, rudens un ziemas laikā ir nepieciešams miera periods, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” uzsvēra Nacionālā botāniskā dārza Oranžēriju augu nodaļas vadītāja Zane Purne.
Silti pat oktobrī – Jaunsvirlaukas pagastā būvnieks uzceļ Dānijā iedvesmotu ekomāju
Jaunsvirlaukas pagastu būvnieks Krišjānis Lange uzcēlis māju, balstoties uz ekobūvniecības principiem. Būvniecības nozarē viņš strādā jau teju 20 gadus. Par ekobūvniecību sācis interesēties jau pirms vairākiem gadiem, kad šajā nozarē guvis pieredzi ārzemēs. Nu viņam ir pašam sava eko māja, kura ir gana plaša un kurā pat oktobra beigās ir patīkami silts.
Dienvidu sauli mīlošos vīnogulājus Latvijā iecienījuši pat āpši
Gar mājas sienu apauguši vīnogulāji, kas starp savām lapām slēpj brangus un bagātīgus ogu ķekarus – vīnkoku audzēšana pie mums kļūst arvien populārāka un iecienītāka. Ogu nogatavināšanās laiks atkarīgs no šķirnes un augšanas vietas, bet parasti tas ir septembra vidus, šogad, iespējams, nedaudz vēlāk, lai gan raža solās būt laba. Par ogu sargāšanu no gājputniem, par smagākajiem vīnogu ķekariem un Latvijā radītām šķirnēm stāsta vīnkoku audzētājs, kolekcionārs un daudzu publikāciju autors Gvido Dobelis.
Iespējams, mazākais miteklis Rīgā – dzīve 14 kvadrātmetros
Pašā Rīgas centrā, kņadas viducī blakus trolejbusa pieturai, pirmskara renovētā namā atrodas, iespējams, mazākais dzīvoklis Rīgā. 14 kvadrātmetru (m2) lielajā jeb drīzāk – mazajā – dzīvoklī padomāts ir par visu. Latvijas raidījuma “TE!” vadītāja Māra Sleja devās ciemos lūkot, kāda ir sadzīve neparastajā  mikrodzīvoklī.   
Skrundas novadā svētkos iepazīstina ar permakultūru
Sestdien Skrundas novadā, Trīsuļu saimniecībā, notiks Kurzemes Permakultūras svētki. Pasākuma laikā notiks izzinošas nodarbības un tikšanās, kas saistītas ar permakultūras idejām - dabas materiālu izmantošanu būvniecībā, saudzīgu meža apsaimniekošanu, salmu dobju veidošanu un citām.
Tomātus arvien vairāk audzē pilsētnieki un jaunās ģimenes
Jaunākās šķirnes, padomi audzēšanā, iespēja iegādāties ekskluzīvu šķirņu sēklas, konkursi un interesantas receptes ziemas krājumiem, un tas viss tikai un vienīgi par tomātiem – jau ceturto gadu Beverīnas novada Brenguļu pagastā augusta pēdējā nedēļas nogalē notika tomātu svētki, uz kuriem interesenti brauc vai no visas Latvijas. Audzētāji novērojuši, ka ar katru gadu arvien lielāka interese par tomātiem ir arī jaunajām ģimenēm ar bērniem.
Dabas muzejā būs apskatāmas vairāk nekā 400 dāliju šķirnes
No 3. līdz 6. septembrim Latvijas Dabas muzejā notiks izstāde „Dālijas 2020”, informēja muzeja pārstāve Baiba Krustiņa. Pateicoties siltajai vasarai, izstāde solās būt īpaši krāšņa. Tajā būs apskatāmas vairāk nekā 400 dāliju šķirnes, daļa no tām – izcili un pirmo reizi aplūkojami pašmāju selekcionāru jaunumi.
Kā gladiolu kultūra ielauzās Latvijā caur dzelzs priekškaru
Par rudens klātbūtni liecina ne tikai dzestrie rīti un jaunā mācību gada sākšanās, bet arī gladiolas, kuras lepni gozējas dārzos un ziedu stendos. Tās zied no augusta līdz oktobrim un nav apstādījumu puķes, bet gan grieztie ziedi.  Par gladiolu popularitātes pieaugumu Latvijā un selekcijas sasniegumiem stāsta selekcionārs un Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības prezidents Laimonis Zaķis.
Dabas muzejā sākas tomātu parāde
Latvijas Dabas muzejā no 19. līdz 23. augustam norisinās tradicionālā tomātu izstāde, informēja muzeja pārstāve Baiba Krustiņa.  Tajā vienkopus varēs apskatīt vairāk nekā 400 dažādas tomātu šķirnes.
Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt