Arī šovasar – kā katru gadu – dārzam par labu nenāk krasās laikapstākļu maiņas, kad vienu brīdi ir karsts, otru brīdi auksts. Turklāt arī tad, kad līst lietus, jāskatās, lai zem augļu kokiem zeme nebūtu sausa un vajadzības gadījumā tā jāsalaista, atgādināja dārzkope, kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska.
Viens no galvenajiem augusta sākuma dārza darbiem ir zemeņu lapu apgriešana. Kaminska ieteica zemeņu lapas griezt uzreiz, kad zemenes beigušas ražot, un neatlikt šo darbu uz augusta beigām, lai stādiem paspētu iznākt arī jaunās, veselīgās lapiņas un stīgas.
Arī Jāņa Aldermaņa dārzniecības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne uzsvēra, ka zemenes bez kopšanas atstāt nevar arī augustā.
"Nedrīkst domāt, ka visas zemenes ir apēstas un tagad var par viņām aizmirst. Ja vēlas zemenes ēst arī nākamgad, vajag apgriezt lapas, turpināt mēslošanu, kopt, rušināt un atbrīvot no nezālēm," viņa skaidroja.
Rožukalne atgādināja, ka augusts ir arī daudzgadīgo augu stādīšanas laiks. Šobrīd ir pats labākais laiks, lai iegādātos un stādītu daudzgadīgās puķes, jo nav jāpērk kaķis maisā – skaidri var redzēt, kā izskatās stāds, kāds ir tā zieds.
Iegādājoties ziedus, dārzkope mudināja cilvēkus eksperimentēt ar šķirnēm. Rožukalne novērojusi, ka cilvēki izvēlas, piemēram, vienas un tās pašas hortenziju šķirnes, kas skaitās šobrīd populārākās, bet viņa ieteica iepazīt plašo hortenziju pasauli un izmēģināt dažādas formas, krāsas un izmēra augus.
No dažādām hortenziju šķirnēm var izveidot brīnišķīgu dārzu, uzsvēra Rožukalne, vienlaikus tās mēdz būt prasīgas un rūpīgi jākopj.
"Atcerēsimies, ka hortenzijas latīniskais nosaukums "hydrangea" ir saistīts ar ūdeni, tātad hortenzija ir liela dzērāja. Ja neesat lējuši dārzu, atnāksiet mājās, un tā jau būs nolaidusi lapas," viņa skaidroja.
"Un ne tikai dzērāja, bet arī liela ēdāja," smejoties piebilda Kaminska, "galvenais ir vajadzības gadījumā augsnei pievienot skābo kūdru, sajaucot to pusi uz pusi ar esošo melnzemi."
Dārzkopju ieteikumi darbiem augustā:
-
Ja gurķu stādu apakšā parādījušās dzeltenīgas lapas, tās jānogriež un jānovāc. Aukstajās naktīs nemaz nav labi, ka gurķi saauguši pārāk biezi.
-
Arī tomātiem iesaka apakšējās lapas nogriezt nost. Sevišķi, ja tās ir plankumainas. Vienlaikus nevajag pārspīlēt – tomātu lapas jāgriež tikai apakšā, jo caur lapām augs uzņem barības vielas.
-
Ja zemē redz zemes lapseņu pūžņus un alas, ar tām var cīnīties, vienkārši ar lāpstu savācot zemi kopā ar lapsenēm un aiznesot uz kādu tālu lauku vai mežu. Ja tas nepalīdz pilnībā, jaunajiem pūžņiem virsū var uzliet karstu ūdeni.
-
Noziedējušās lilijas noteikti jāapgriež, tāpat jāapgriež arī arī Japānas spireju un kaķumētru noziedējušie ziedi. Kaķumētras, iespējams, pat paspēs uzziedēt otrreiz.