Dzīve & Stils / Dārzs un mājas
Saimniekošanas paradumi, kas neļaus pārtikas produktos iemājot kukaiņiem
Covid-19 pandēmijas laikā daļa Latvija iedzīvotāju izveidojuši pārtikas produktu uzkrājumus ļoti ilgam laikam. Taču nekustinātos un nepareizi uzglabātos pārtikas krājumos var savairoties dažādu kukaiņu un grauzēju kolonijas. Kā pasargāt savus produktus no nevēlamajiem viesiem?
Dabiski līdzekļi pret dārza kaitēkļiem. Profesionāļu ieteikumi
Kukaiņi dārzniekiem mēdz sagādāt lielas raizes, taču jāatceras, ka visi no tiem nav apkarojami un daļa var sniegt labumu. Kā cīnīties ar kaitēkļiem, neiznīcinot derīgos kukaiņus, Latvijas Radio raidījumā „Kā labāk dzīvot” stāstīja Jāņa Aldermaņa dārzniecības vadītāja Vija Rožkalne un kokaudzētavas „Dzērves” saimniece Maruta Kaminska.
Sandra Kropa: Šķiroju atkritumus, jo tas ērti
Žurnāliste Sandra Kropa atkritumus šķiro jau vairākus gadus, jo tas ir parocīgi un videi draudzīgi. Turklāt viņa dzīvo mājā, kur atkritumu šķirošanu atbalsta arī pārējie kaimiņi – tas rada vēlmi būs sociāli atbildīgam.
Tulpes Rundāles parkā priecē apmeklētājus
Klausot valsts galvenā infektologa ieteikumam vairāk uzturēties ārā, protams, ievērojot distanci, var vēl paspēt izbaudīt pavasara puķu krāšņumu. Rundāles pils franču dārzā tās saplaukušas visdažādākajās krāsās un priecē apmeklētājus.
Stādu saņemšana pakomātā: ar kādiem riskiem jārēķinās
Ārkārtējās situācijas ierobežojumi mainījuši arī dārznieku paradumus. Ierasto dārzniecību apmeklējumu klātienē nereti aizstāj stādu iegāde attālināti, saņemot pirkumus ar pakomāta starpniecību. Šāda iepirkšanās ir fiziski droša, taču attālināta iegāde var ietekmēt augu kvalitāti, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja “Aldermaņa dārzniecības” direktore Vija Rožukalne.
Salnas postījumi. Vai vasaras puķes var saglābt?
Tiem, kas pasteigušies ārā izstādīt vasaras puķes, bargie laika apstākļi dobēs varētu būt nodarījuši postījumus. Kā saprast, vai salnas skartas vasaras puķes iespējams glābt, skaidroja Bulduru Dārzkopības vidusskolas siltumnīcas vadītāja Laima Ozoliņa.
Pirmais gads mazdārziņā. Ar ko sākt?
Gunta un Marko Rasi ir nule sākuši saimniekot mazdārziņā Spilvē. Kā izvairīties no iesācēju kļūdām, un ko noteikti būtu vērts paveikt pirmajā mazdārziņa sezonā? Padomus jaunajiem dārzniekiem Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” sniedza dārzniece Maruta Kaminska.
Sagatavo dārzu salnām un sniegam! Profesionāļu ieteikumi
Ja šodien pa gaisu lido ābeļziedi, tad rīt to vietā var griezties sniegpārslas. Meteoroloģiskā prognoze tuvākajam laikam ir dārzniekus satraucoša - tiek solīts sniegs un salnas. Kā bargajiem laika apstākļiem sagatavot plaukstošo dārzu, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja profesionāli dārznieki.
Smiltenē liela interese par stādu iegādi attālināti
''Latvijas Valsts mežu'' (LVM) Smiltenes kokaudzētavā šis pavasaris iesācies īpaši rosīgi, jo, ņemot vērā aicinājumu palikt mājās, cilvēki īpaši aktīvi iekopj savus dārziņus. Šogad pieprasījums audzis gan pēc dzīvžogu, gan augļu koku stādiem.
Zaļa oāze pilsētniekam - izredzes tikt pie mazdārziņa lielajās pilsētās
Urbānā dārzkopība pasaulē kļūst arvien populārāka, bet Latvijas lielākajās pilsētās iespējas tikt pie mazdārziņa ir samērā ierobežotas. Dažās no lielākajām Latvijas pilsētām brīvi pieejamas ir tikai uz vienas vai divu roku pirkstiem saskaitāmas platības. Dažviet nav pat neviena brīva zemes pleķīša, kur pilsētniekam rosīties, audzēt dārzeņus un ziedus.
Kā siltumnīcā apkarot virzu?
Daļai dārznieku pirmā siltumnīcas iemītniece ik gadu ir virza. Dārzkopības “Neslinko” vadītāja Elga Bražūne uz virzu aicina palūkoties no pozitīvās puses – tā liecina, ka jūsu siltumnīcā ir laba augsne. Kā no dzīvīgā nezāles atbrīvoties, dārzniece skaidroja Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot”.
Kā «piebarot» tomātu un gurķu stādus ar reņģēm?
Dārznieki pirms tomātu un gurķu stādīšanas tiem izraktajā bedrē mēdz iebērt mēslojumu. To var darīt, bet ar saprātu, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” uzsvēra dārzniecības “Neslinko” vadītāja Elga Bražūne. Kā vērtīgu un drošu stādu piebarošanas veidu viņa ieteica reņģu ierakšanu augsnē.
Nedienas ar stādiem: Dārzniece iesaka risinājumus
Gatavošanās siltumnīcu sezonai daudziem nozīmē arī stādu izlološanu, kas nereti sagādā dažādas rūpes. Uz dārzkopības entuziastu jautājumiem par nedienām ar stādiem atbildēja dārzniecības “Neslinko” vadītāja Elga Bražūna Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot”.
Pavasara darbi siltumnīcā - kā izmērīt PH līmeni augsnei?
Nereti dārznieki neaizdomājas par skābuma līmeni augsnei, kas ir ļoti svarīgi, lai iecerēto izdotos izaudzēt. Kamēr vēl tiek gaidīts siltāks laiks, lai siltumnīcās varētu stādīt gurķus, tomātus un citas kultūras, ir īstais laiks pārliecināties par augsnes skābumu. Kā izmērīt PH līmeni, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja  dārzniecības „Neslinko” vadītāja Elga Bražūna.
Sagatavo siltumnīcu sezonai! Kā dezinficēt augu māju?
Lai arī naktis arvien ir bargas un zema temperatūra siltumnīcā vairumam Latvijā populāro augu nav pieņemama, dārznieki savas augu mājas jau var sākt gatavot sezonai. Kā dezinficēt siltumnīcu un tās augsni, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja dārzniecības „Neslinko” vadītāja Elga Bražūna
Kā Latvijas apstākļos audzēt eksotiskos augus? Iesaka profesionālis
Jēdziens “eksotiskie” augi ir ļoti diskutabls, jo tie, kas tādi skaitījās pirms desmit gadiem, tagad sastopami daudzos dārzos, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja Latvijas Stādu audzētāju asociācijas vadītājs Andrejs Vītoliņš. Citzemju augu audzētājiem viņš iesaka nebaidīties un eksperimentēt, bet vienlaikus negaidīt brīnumus un ņemt vērā Latvijas klimata īpatnības.
Dārzniece iesaka: dārza darbi aprīlī
Pavasaris ir brīdis, kad visvairāk laika jāvelta dārzam, lai vasarā varētu baudīt augļus, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja dārzniece Maruta Kaminska. Kādi dārza darba ir veicami aprīļa otrajā pusē?
Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt