Panorāma

No piektdienas bez pieraksta vakcinēs lielveikalos

Panorāma

"Covidpass" atpaliek no atvieglojumiem

Atbildes uz jautājumiem par Covid-19 sertifikātu

Vai Covid-19 sertifikātam ir derīguma termiņš; kad sertifikātu var dabūt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Covid-19 digitālais sertifikāts, kuru uzrādot iespējams apmeklēt publiskus pasākumus, brīvi ceļot un izmantot citas priekšrocības, Latvijā darbojas jau vairāk nekā divas nedēļas. LTV saņēma vairākus skatītāju jautājumus par tā darbību.

Covid-19 sertifikātu mājaslapā “covid19sertifikats.lv” katrs iedzīvotājs sev var izveidot pats, un pašlaik ir pieejami trīs veidu sertifikāti – pirmais apliecina veikto vakcināciju, otrais uzrāda laboratorisko analīžu rezultātus, bet trešais – apliecina izslimošanas faktu. Katrs satur unikālu QR kodu, kas ir kā digitāls paraksts.

Vai pēc otrās potes jāveido jauns sertifikāts?

Pašlaik sertifikāts par vakcināciju uzrādās arī tad, ja saņemta tikai viena pote. Piemēram, “AstraZeneca” gadījumā Latvijā – iekšzemē dažādas priekšrocības var baudīt arī tie, kas saņēmuši tikai vienu šī ražojuma devu un kopš potēšanās ir pagājušas vismaz 22 dienas. Bet neatkarīgi no vakcīnas nosaukuma un veida pēc katras potes ir jāizveido atsevišķs, tātad jauns sertifikāts.

Vai manam sertifikātam ir derīguma termiņš?

Pašam sertifikātam derīguma termiņa nav, bet faktam, ko tas apliecina, – gan. Piemēram, pēc vakcinēšanās sertifikāts tiks atzīts par derīgu tikai tad, kad būs pagājušas vismaz 14 dienas pēc “Janssen” vienīgās potes, “Moderna” vai “Pfizer” abām potēm. Pēc “AstraZeneca” pirmās potes jāpaiet vismaz 22 dienām. Tā kā pagaidām nav noteikts, cik bieži būs jāveic revakcinācija, tad vakcinācijas faktam arī nav derīguma termiņa.

Bet sertifikātam, kas apliecina pārslimošanas faktu, derīguma termiņš ir 180 dienas kopš pozitīvā testa rezultāta, bet negatīvā Covid-19 testa rezultāts ir derīgs vien 48 stundas, savukārt ātrais antigēna tests – sešas stundas. 

Vai der sertifikāts drukātā veidā?

Jā. Protams, arī to ir iespējams pārbaudīt un, ņemot vērā, ka telefons vai kāda cita ierīce var izlādēties, ir pat ieteicams katram savu sertifikātu izdrukāt un ņemt līdzi, kad būs tāda vajadzība.

Vai mūsu pārbaudītos datus un kodus kaut kur saglabās?

Nacionālajā veselības dienestā atbild – nē, tos pārbaudīs tikai uz pasākuma apmeklējuma vai kādas citas vajadzības laiku.

Kā cilvēki, kas uzturas un strādā Latvijā, bet viņiem nav Latvijas personas koda, var tikt pie saviem sertifikātiem?

Ja cilvēks uzturas, strādā Latvijā un šeit arī ir vakcinējies, viņam jāvēršas tajā ārstniecības iestādē, kurā notika vakcinācija. Un šai iestādei šādā gadījumā ir jāizveido cilvēkam vajadzīgais sertifikāts un tas jāizsniedz. Bet, ja cilvēks ir iepriekš vakcinējies ārvalstīs, tad Latvijas ārstniecības iestādei jāiesniedz dokuments, kas apliecina potēšanos, un tā izveidos vajadzīgo sertifikātu. 

LTV arī testēja, kā strādā sertifikāti, lejuplādējot īpašu lietotni mobilajā telefonā “Covid-19 Verify”. Tiesa, pagaidām tā ir pieejama vienīgi “Apple” telefoniem. Lietotni var izmantot, lai pārbaudītu Covid-19 sertifikāta derīgumu. Tajā ir vairāk nekā desmit dažādi sertifikāta pielietojuma veidi. Vienlaikus pasākumu organizatori un kafejnīcu īpašnieki varēs pārbaudīt arī citu sertifikātu derīgumu, noskenējot kodu.

Tāpat iespējams pārbaudīt, vai persona drīkst ieceļot Latvijā un vēl daudz ko citu. Kontroles pārbaudēs šādi var pārbaudīt arī, vai konkrētais skaistumkopšanas speciālists drīkst sniegt pakalpojumus un tamlīdzīgi. Taču svarīgi piebilst, ka Covid-19 sertifikātu var pārbaudīt, tikai to lejuplādējot vai atverot PDF formātā, jo QR koda ekrānšāviņus vai fotogrāfijas telefonā ar šo lietotni pārbaudīt nevarēs. 

Kamēr vēl nav lietotnes “Android” tipa telefoniem, sertifikāta derīgumu iespējams pārbaudīt arī interneta vietnē “covid19sertifikats.lv”, nospiežot pogu “Verificēt sertifikātu”. 

KONTEKSTS:

Maija vidū Eiropas Savienības dalībvalstis un Eiropas Parlaments panāca vienošanos par to, ka digitālais Covid-19 sertifikāts sāks darboties no 1. jūlija. Tas apliecinās, ka īpašnieks ir vai nu vakcinēts, vai izslimojis Covid-19, vai arī tikko veicis Covid-19 testu. Pagājušajā nedēļā Eiropas Parlamenta deputāti apstiprināja sertifikāta ieviešanu, pēc tam tā ieviešanu apstiprināja arī Eiropas Savienības galveno institūciju vadītāji.

Latvijā Covid-19 sertifikātus sāka lietot 1. jūnijā. Covid-19 sertifikātus iedzīvotāji var izveidot tīmekļvietnē "covid19sertifikats.lv", pieslēdzoties ar kādu no drošas piekļuves līdzekļiem. Izveidoto sertifikātu ieteicams saglabāt savā viedierīcē vai drukāt papīra formātā. 

Iedzīvotājiem, kuri nelieto internetu vai nevar autentificēties tīmekļvietnē, sertifikāta saņemšanai no 2021. gada 15. jūnija ir jāvēršas kādā no valsts un pašvaldību vienotajiem klientu apkalpošanas centriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti