Sadaļas Sadaļas

Eiropas Parlaments apstiprina digitālā Covid-19 sertifikāta ieviešanu

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti trešdien apstiprināja Eiropas Savienības (ES) digitālā Covid-19  sertifikāta ieviešanu, lai atjaunotu tūrismu un veicinātu Eiropas ekonomikas atveseļošanos.

ĪSUMĀ:

  • Sertifikātu varēs iegūt, ja persona ir vakcinēta pret Covid-19, izslimojusi šo slimību vai saņēmusi negatīvu testa rezultātu.
  • Eiropas Savienības vienotā sistēma sāks darboties no 1. jūlija.
  • ES valstis nedrīkstēs noteikt papildu ceļošanas ierobežojumus sertifikātu īpašniekiem.
  • ES dalībvalstīm ieteikts nodrošināt, lai Covid-19 testēšana būtu viegli pieejama un par samērīgu cenu.
  • NVD: Latvija ir sekmīgi pievienojusies Eiropas digitālā Covid-19 sertifikātam.

Jaunā sertifikāta noteikumus EP apstiprināja ar 546 balsīm par, 93 pret un 51 atturoties (noteikumi ES pilsoņiem) un ar 553 par, 91 pret un 41 atturoties (noteikumi trešo valstu valstspiederīgajiem).

Digitālā vai papīra formātā

Sertifikātu izsniegs valsts iestādes, tas būs bez maksas un pieejams papīra vai digitālā formātā (ar QR kodu). Dokuments apliecinās, ka persona ir vakcinēta pret Covid-19, tai nesen ir negatīvs testa rezultāts vai arī tā ir atveseļojusies pēc infekcijas. Praksē tie būs trīs atšķirīgi sertifikāti. Tie būs savietojami un verificējami visā Eiropas Savienībā, īpaši noteikumi novērsīs arī krāpšanu un viltošanu.

Sistēmu ieviesīs no 2021. gada 1. jūlija, un tā darbosies 12 mēnešus. Sertifikāts nebūs brīvas pārvietošanās priekšnosacījums, un tas netiks uzskatīts par ceļošanas dokumentu.

Likumdevēju sarunās EP deputāti panāca vienošanos, ka ES valstis nedrīkstēs noteikt papildu ceļošanas ierobežojumus sertifikātu īpašniekiem, piemēram, karantīnu, pašizolāciju vai testēšanu, ja vien tas nebūs nepieciešami un samērīgi sabiedrības veselības aizsardzībai.

Tomēr atvieglojumi un iespējas, kas paveras sertifikāta īpašniekam, katrā valstī atšķirsies. Piemēram, nevakcinētām personām, iebraucot Latvijā, tik un tā būs jāpavada laiks karantīnā. Turpretī Francijā, Beļģijā un vairākās citās valstīs karantīna netiek prasīta arī negatīvā testa uzrādītājiem. Atšķirsies arī tas, kur šo sertifikātu var izmantot valsts iekšienē.

Lai mazinātu pašreizējo prasību mudžekli, Eiropas Parlamenta deputāte Sofija Intvelde no Nīderlandes mudināja valstis vienoties par kopīgu pieeju.

"Šis sertifikāts nojauks dažus šķēršļus, bet tas, cik lielā mērā tas palīdzēs atjaunot pārvietošanos Eiropā, būs atkarīgs no dalībvalstu vēlmes saskaņot savu pieeju un vienoties par kopīgu Eiropas risinājumu," uzskata Intvelde.

"Šobrīd valstis pat neizmanto vienotu Covid karti! Tās pat neizmanto vienotus krāsas apzīmējumus. Viņi to kategoriski noraida, sakot, ka saskaņā ar pienākumu sadali par Covid ierobežojumiem atbild katras valsts valdība. Ziniet, esmu pilnīgi pārliecināta, ka iedzīvotāji, kuri pēkšņi sastapsies ar prasību doties karantīnā, ar papildu testēšanu vai pēdējā mirklī atcelto braucienu, noteikti būs priecīgi zināt, ka tas atbilst pienākumu sadales principam," ironiski teica Intvelde.

Lemjot par labu papildu ierobežojumiem, būs jāņem vērā zinātniskie pierādījumi, “ieskaitot epidemioloģiskos datus, ko publicējis Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs”. Par pasākumiem citām dalībvalstīm un Eiropas Komisijai būs jāpaziņo 48 stundas iepriekš, un sabiedrībai par to būtu jāuzzina 24 stundas iepriekš.

Latvija pievienojas Eiropas sertifikātam 

Latvija ir sekmīgi pievienojusies Eiropas digitālā Covid-19 sertifikātam,

kas turpmāk nodrošinās informācijas apmaiņu ar Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm par digitālajos sertifikātos ietverto informāciju, informēja Nacionālais veselības dienests (NVD). Datu apmaiņa sniedz iespēju Latvijas iedzīvotājiem turpmāk izmantot savus digitālos sertifikātus, dodoties uz citām ES dalībvalstīm.

Latvija ir viena no pirmajām dalībvalstīm, kas ir pievienojusies šai sistēmai. Šobrīd datu apmaiņa notiek ar tām dalībvalstīm, kuras arī jau ir pievienojušās vienotajai sistēmai – Bulgārija, Horvātija, Čehija, Dānija, Vācija, Grieķija, Lietuva, Polija un Spānija.

NVD vērš uzmanību uz to, ka pievienošanās vārtejai neatceļ valstī noteiktos ieceļošanas nosacījumus attiecībā uz negatīva Covid-19 testa uzrādīšanu, pašizolāciju nevakcinētām personām u.c. nosacījumiem. Atbilstoši šobrīd spēkā esošajam normatīvajam regulējumam, izņēmums ir iedzīvotāji ar pārslimošanas sertifikātiem, kuri, iebraucot Latvijā, var neuzrādīt un neveikt laboratorisko testu Covid-19 noteikšanai.

Covid-19 testiem jābūt viegli pieejamiem

ES valstis tiek mudinātas nodrošināt, ka testēšana ir viegli pieejama un par samērīgu cenu. Pēc EP pieprasījuma Eiropas Komisija apsolīja piesaistīt 100 miljonus eiro no Ārkārtas atbalsta instrumenta, lai dalībvalstis varētu iegādāties testus un sākt izsniegt digitālos Covid-19 testa sertifikātus.

Latvijas valdības vadītājs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") trešdien intervijā LTV pavēstīja, ka tiem, kas nebūs vakcinējušies pret Covid-19, izmaksas par testa veikšanu nākotnē būs jāsedz pašiem, viena testa izmaksas esot gandrīz 40 eiro.

Visām ES dalībvalstīm būs jāatzīst vakcinācijas sertifikāti, kas izsniegti citā dalībvalstī, attiecībā uz vakcīnām, ko atļāvusi Eiropas Zāļu aģentūra.

Dalībvalstu ziņā būs izlemt, vai tās atzīst arī vakcīnas, kas atļautas saskaņā ar nacionālajām autorizācijas procedūrām, vai vakcīnas, kuras ārkārtas lietošanai ir uzskaitījusi Pasaules Veselības organizācija (PVO).

Veicinās drošu ceļošanu

Visi personas dati būs jāapstrādā saskaņā ar Vispārīgo datu aizsardzības regulu. Sertifikāti tiks pārbaudīti bezsaistē, un personas dati netiks saglabāti.

“Parlaments šodien ir nobalsojis par to, lai atjaunotu brīvu pārvietošanos un pilnībā funkcionējošu Šengenas zonu, kamēr mēs turpinām cīnīties ar šo pandēmiju. ES digitālais Covid-19 sertifikāts darbosies no 1. jūlija, un tas šovasar nodrošinās drošu un saskaņotu ceļošanu," vēsta EP Pilsoņu brīvību komitejas priekšsēdētājs Huans Fernando Lopezs Agilars.

"ES dalībvalstis tiek aicinātas atturēties no turpmāku ierobežojumu noteikšanas, ja vien tas nav absolūti nepieciešams, un esmu gandarīts, ka dažas dalībvalstis jau ir sākušas sertifikāta izsniegšanu."

KONTEKSTS:

Maija vidū ES dalībvalstis un Eiropas Parlaments panāca vienošanos par to, digitālais Covid-19 sertifikāts sāks darboties no 1. jūlija. Tas apliecinās, ka īpašnieks ir vai nu vakcinēts, vai izslimojis Covid-19, vai arī tikko veicis Covid-19 testu.

Latvijā Covid-19 sertifikātus uzsāka lietot 1. jūnijā. Covid-19 sertifikātus iedzīvotāji var izveidot tīmekļvietnē "covid19sertifikats.lv", pieslēdzoties ar kādu no drošas piekļuves līdzekļiem. Izveidoto sertifikātu ieteicams saglabāt savā viedierīcē vai drukāt papīra formātā. 

Iedzīvotājiem, kuri nelieto internetu vai nevar autentificēties tīmekļvietnē, sertifikāta saņemšanai no 2021. gada 15. jūnija ir jāvēršas kādā no valsts un pašvaldību vienotajiem klientu apkalpošanas centriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt